Letovice – Pohádka máje, Frigo na mašině nebo Rozmarné léto. To jsou jen některé z filmů, ke kterým si schoval plakáty devadesátiletý Karel Hoder z Letovic na Blanensku. Jeho sbírka je unikátní. „Mám jich teď kolem tisícovky,“ říká filmový nadšenec. Jeho zálibě se věnuje další díl pravidelného seriálu Deníku Rovnost Co soused, to sběratel.
Milevsko - V pátek se v Galerii M uskuteční od 17 hodin beseda s autorkou výstavy Pocitové mapy, která je k vidění v městské knihovně, studentkou JČU v Českých Budějovicích Kateřinou Hejnovou.
Hluboká nad Vltavou – V Alšově jihočeské galerii (AJG) v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou se v tuto chvíli nenudí. Přípravy na slavností sobotní odpoledne vrcholí.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Muž s velkolepými vizemi, jež se zvolna, byť v našich podmínkách těžce, daří realizovat. Má své příznivce i odpůrce. Jedno ale nelze Jiřímu Fajtovi upřít: do Česka dovezl během tříapůlletého působení v čele Národní galerie mimořádné výstavy. A instituci otevřel lidem dokořán.
Strakonice - Ve středu 14. března byla zahájena výstava architektonických studií vypracovaných studenty Fakulty architektury ČVUT a Ateliéru Kordovský – Vrbata v prostorách před Rytířským sálem strakonického hradu.
Světoznámý fotograf Josef Koudelka daroval Národní galerii v Praze svůj soubor velkoformátových fotografií. Pod názvem De-creazione ho vytvořil pro vůbec první prezentaci Vatikánu na Bienále v Benátkách v roce 2013. Galerie ho od 22. března vystaví ve Veletržním paláci, sdělila dnes ČTK mluvčí galerie Tereza Ježková. Výstava se koná u příležitosti letošního Koudelkova životního jubilea. Další představení jeho díla připravuje Uměleckoprůmyslové muzeum, do jehož sbírek Koudelka plánuje věnovat několik set svých děl.
Střední Čechy – Nazdobená vajíčka v nejrůznějších úpravách, pomlázky, perníčky, beránci, mazance, rozmanitá jarní výzdoba, ale i spousta dalších výrobků, které dokážou vykouzlit jarní atmosféru. To vše bude nejen k vidění, ale i k mání na Josefa během celého dopoledne na chodbách středočeského krajského úřadu. Na pondělí 19. března se chystá prodejní výstava velikonočních předmětů, pochoutek i dekorací, kterou hejtmanství tradičně připravuje společně s poskytovateli sociálních služeb.
Na otázky jak se žilo lidem ve Slezsku a na Ostravsku, jak prožívali období hospodářské krize i destrukci první republiky v závěru 30. let 20. století, kdo jsou přední osobnosti tehdejší doby v regionu a jakým směrem šly módní trendy v Československu se pokusí odpovědět dvě nové výstavy ve Slezském zemském muzeu.
Jindřichův Hradec - Už druhým rokem můžete narazit na „obrázky štěstí“, které maluje Amálie Buřilová z Jindřichova Hradce. Za jejich vznik prý může potřeba vyjádřit lásku a city k partnerovi.
Pardubice/Naarden – Úspěšná série zahraničních prezentací numismatických sbírek Východočeského muzea v Pardubicích pokračuje. Výstava Millenial Heritage of Czech Currency (Tisíciletá tradice české měny), která je společným dílem muzea a Univerzity Pardubice, už byla v roce 2013 k vidění v americkém New Yorku a Texasu a v roce 2016 v Bulharsku, včera se pak uskutečnilo slavnostní zahájení této instalace v nizozemském Naardenu.
Národní zemědělské muzeum na pražské Letné od čtvrtka otevírá novou expozici Zemědělství. Bude v ní plemenný býk César, nejlepší plemeník z první české inseminační stanice, i ruchadlo bratranců Veverkových. Po 70 letech bude v budově také ucelená expozice věnující se historii zemědělství. Expozice včetně stavebních prací stála 15,5 milionu korun.
Zbožňovatelům lahodných vinných moků, v nichž je uchován jas a teplo slunce, nabídli v sobotu členové spolku Vinaři Sady výbornou příležitost k tomu, aby se na jejich jubilejním 20. ročníku výstavy vín seznámili s produkcí vinařů z 31 vinorodých obcí východní a jižní Moravy.
Stejně jako v předchozích letech, i pro letošní rok připravilo město Linec pro své návštěvníky na celou sezónu bohatý kulturní program. Připraven je nový muzikál v hudebním divadle či den otevřených dveří, muzea pozvou na rozličné výstavy se vzpomínkovou tematikou a na své si přijdou také milovníci koncertů a venkovních aktivit. A pokud by někomu nestačila jednodenní návštěva, může využít speciálních víkendových balíčků, které kromě zvýhodněného ubytování obsahují také nejrůznější typy vstupenek. Návštěva Lince i letos bude stát za to!!!
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Jihočeský kraj zvou od loňského listopadu, v souvislosti s oslavami 100. výročí konce první světové války a vzniku samostatného československého státu, na zcela unikátní výstavní projekt "První světová válka - léta zkázy a bolesti", který je instalován na celém druhém podlaží historické budovy Jihočeského muzea.
Teplice - Pokud jste se ještě nebyli podívat na výstavě XXL v Jízdárně teplického zámku, můžete využít komentované prohlídky výstavy, kterou muzeum připravuje na 15. března od 17 hodin.
Horšovský Týn – Velký pátek 30. března. To je termín, kdy na památkách v západních Čechách spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) začne letošní turistická sezona. Návštěvníkům přinese nově zpřístupněná místa, mnoho kulturních programů i novou sběratelskou kolekci.
Městec Králové – Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek. To jsou některé dny ze Svatého, či Pašijového týdne, který tvoří Velikonoční svátky. Jak připravit speciální tabule pro jednotlivé dny? I takovou inspiraci nabízí právě konaná Velikonoční výstava ve Středním odborném učilišti a Střední odborné škole v Městci Králové. Kromě toho si příchozí mohou zakoupit i výrobky vzniklé v rukách zdejších budoucích cukrářů. Nechybějí samozřejmě velikonoční beránci, ale i tradiční perníčky a další dobroty. Výstava je otevřena ještě dnes a zítra od 8 do 16.30 hodin.
Hradec Králové/Pardubice – Prezentace výstavy královéhradeckého výtvarníka Jiřího Šindlera je k vidění do 26. dubna ve Východočeském divadle v Pardubicích. Po čase tak další autor svojí prací opět propojil dvě krajská města - Hradec Králové a Pardubice. Jiří Šindler jejím prostřednictvím oslavil také své životní jubileum. Začátkem měsíce března mu bylo úctyhodných osmdesát let.
Třebíč - Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči připravilo novou výstavu určenou zvláště žákům druhého stupně základních škol, středoškolákům a jejich rodičům. Zabývá se negativními jevy, které souvisejí se sociálními sítěmi, zejména všemi prvky kyberšikany.
Humpolec – První dva roky provozu zanedlouho oslaví terapeutický obchůdek, který v Humpolci provozuje Centrum denních služeb Medou. Jako jeden z největších plánů do budoucna si dali vybudovat svou vlastní terapeutickou kavárničku.
Pestré a bohaté využití kdysi nejrozšířenějšího plastu bakelitu v elektrotechnice, strojírenství, fotografické technice i spotřebním průmyslu připomene výstava v Národním technickém muzeu v Praze (NTM). Začne ve středu a zájemci si na ní mohou prohlédnout na 300 radiopřijímačů, telefonů, fotoaparátů, spotřebičů pro domácnost, hraček a dalších výrobků.
Vodňany - Počátek vzniku sbírek Městského muzea a galerie Vodňany přináleží do období přelomu 19. a 20. století, kdy zánik Rakouska - Uherska mohl být považován téměř za utopii.
Cheb – Novou výstavu už tuto středu představí Galerie výtvarného umění v Chebu. Nese název Floating in my Czechoslovakian Heaven a představí se na ní Marek Meduna, Roel van der Linden a Martin Lukáč.
Jeho díla znají světové galerie jako vídeňská Albertina nebo Muzeum moderního umění v New Yorku, u nás je ale Pravoslav Sovák prakticky neznámý. Díky Muzeu Kampa se to může změnit.
Kladno - Středočeská vědecká knihovna (SVK) v Kladně pořádá poslechový rockový večer s literátem a hudebním publicistou doktorem Jaroslavem Císařem nazvaný Knihy v rocku. Ten se uskuteční ve středu 14. března od 17. 30 hodin ve velké studovně SVK.
Velké Meziříčí - Nabrat velikonoční inspiraci a přivítat symbolicky jaro mohou zájemci na výstavě, která je až do středy 14. března k vidění ve velkomeziříčském Jupiter clubu.
Vodňany - S rakouskými Krampus čerty se poprvé setkal Antonín Flaks prostřednictvím televizního dokumentu. Jejich vizáž a vystupování ho ohromila natolik, že se dnes stali neodmyslitelnou součástí jeho života.
Slaný - Ve výstavní síni Dobeška v přízemí staré radnice na Masarykově náměstí ve Slaném je v těchto dnech přístupná, v pořadí již čtvrtá obnovená a rozšířená výstava na téma historie ČSAD Slaný. K vidění jsou fotografie na panelech, kroniky, různé exponáty, tiskoviny. Na snímcích nechybějí přátelská setkání bývalých zaměstnanců. Vše vystavené přibližuje desítky let činnosti jednoho z největších dopravních závodů Československa.
Prachatice - Pět stanovišť, kulturní program se souborem Klapeto, diplomy, medaile i posezení to vše bylo zajištěno na jedno páteční odpoledne s účastí hostů - paralympionik Arnyho Petráčka, radní Radky Paulové a ředitelky domova Hany Vojtové. Závody pro seniory v Domově seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích připravili dobrovolníci na 23. února.