Koncem října si naše republika připomene sto let od založení. K výročí připravilo Ostravské muzeum výstavu s názvem Ostrava 1918-1938. Výstava bude veřejnosti přístupná od středy až do prosince. Díky ní si mohou nejenom místní obyvatelé udělat obrázek o tom, jak vypadalo město za první republiky.
Pardubice - Na pardubickém zámku probíhá do neděle výstava Pardubická Zlatá přilba, mapující dosavadních 69 ročníků světoznámého plochodrážního závodu.
Vysočina – Houba, kam se podíváš. Uplynulé zhruba třítýdenní období, které však stále přetrvá, přálo jak vášnivým houbařům, tak i méně zdatným hledačům. Milovníci houbových pochoutek si tak z lesů odnášejí své úlovky po kilech. Letošní houbařskou sezonu si pochvaluje i humpolecký houbař Martin Sýkora.
Jak prožívali lidé v Holešově významné osmičkové letopočty v rámci oslav 100 let republiky připomíná výstava „Malé i velké holešovské osmičky“, která vznikla díky týmové spolupráci města Holešov, Městského kulturního střediska Holešov, Gymnázia Ladislava Jaroše Holešov a Vlastivědného kroužku Holešov.
Letohrad - Výstava Svět kostiček na letohradském zámku letos přilákala 3259 návštěvníků. Na strašidelnou prohlídku přišlo 566 platících návštěvníků a například do světničky Járy Cimrmana zavítalo 1427 lidí.
Pelhřimov – U příležitosti jubilea významného pelhřimovského rodáka profesora Josefa Dobiáše se ve čtvrtek 4. října uskuteční v pelhřimovském divadle Lubomíra Lipského slavnostní večer, během něhož se dojde na diskusi o Josefu Dobiášovi, na vernisáž výstavy Historik, klasický filolog a pelhřimovský rodák se vrací domů i na komentovanou prohlídku výstavy.
Benešov - Výstava výtvarných prací „100 let české státnosti“ se koná do 19. říhjna ve výstavní síni Domu dětí a mládeže Benešov. Otevřena je od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin. Návštěvníci uvidí portréty slavných osobností, mapy, vlajky, historické dopravní prostředky, letokruhy a korunovační klenoty z keramiky a mnoho dalších zajímavostí z dějin naší republiky.
Nové Město na Moravě – Unikátní výstava, která připomene výročí sta let od vzniku Československa, bude ve čtvrtek otevřena v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. Mnozí místní obyvatelé se na vystavených fotografiích určitě poznají, neboť expozice zahrnuje momenty i z novodobější novoměstské historie.
Kolín /FOTOGALERIE/ - Pod názvem Kolín v běhu let se netradičně v nedělní podvečer otevřela výstava v sále kolínského podnikatelského inkubátoru Cerop. Na několika panelech jsou tam k vidění dokončené městské investiční akce.
Rožmitál pod Třemšínem - Začátek podzimu přivítal v sobotu 22. září i oblíbený Podbrdský jarmark, který se jako obvykle odehrál na nádvoří v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem. Návštěvníci jarmarku mohli obdivovat a zakoupit zeleninu, med, burčák a také uzeniny, nebo i řemeslné výrobky, včetně proutěných košíků.
Nespočet druhů ovoce a zeleniny, ale i dalších pěstitelských zajímavostí nabídla o víkendu okresní výstava v Machové. Své výdobytky představili nejen místní, ale i zahrádkáři z celého Zlínska.
Přišel podzim a s ním i závěrečné práce na zahradách. S výsledkem celoročního snažení se pochlubili obyvatelé Rakova na Hranicku. Uplynulou sobotu se zde konala tradiční Podzimní výstava. K vidění bylo mnoho odrůd ovoce a zeleniny, nejčastěji jablka a hrušky.
Chomutov – Každodenní přítomnost smrti i vzácné chvíle humoru, pevného přátelství a především hrdinství. Takový byl život československých legionářů v zákopech I. světové války. Nahlédnout do něho můžete s výstavou Velká válka a naše legie, kterou hostí od soboty chomutovské oblastní muzeum.
Moderní budova městského úřadu s prostory pro výstavy či svatby. Od pondělí 17. září si mohou obyvatelé pražských Štěrbohol užít novou stavbu, kde v budoucnu vznikne možná i pekařství či kavárna. Výstavba stála městskou část 18 milionů korun a trvala 11 měsíců. Odkrylo se při ní i historické sklepení.
Bor - Jubilejní dvacátou okresní zahrádkářskou výstavu zahájil v pátek dopoledne předseda okresního svazu zahrádkářů Jiří Havránek. Poprvé v historii se výstava koná v komnatách zámku v Boru.
Výstava i s ochutnávkou. V Domě ochránců přírody v Praze můžete navštívit neobvyklou výstavu plodů starých odrůd ovocných stromů. Můžete se tak podívat na unikátní kolekci plodů více jak 100 odrůd jabloní, hrušní i ořešáků. Mezi nimi najdete pro Česko ty nejtypičtější odrůdy, jako je hruška Koporečka či Panenské české jablko, ale i skutečné vzácnosti. A to například Tatarovu hrušku, křížence hrušně a jeřábu vyšlechtěného v Praze. Řadu odrůd mohou návštěvníci navíc ochutnat.
Liberec – Galerie třetí patro (G3P) je galerijní projekt Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, jehož programem bude prezentace studentů, absolventů a pedagogů Katedry designu. První výstava představí výběr z prací dvou absolventů Katedry designu (zaměření Návrhářství skla a šperku) Martina Grosmana a Marty Havlíčkové. Její vernisáž proběhne 2. října.
Havlíčkův Brod – Deset tisíc hodin práce, 300 hodin konzultací nebo 700 hodin 3D tisku, to vše stojí za výstavou Vize Havlíčkova Brodu, kterou si mohou obyvatelé Brodu prohlédnout ještě o tomto víkendu v brodském AZ centru.
Svinčany - Chovatelská a zahrádkářská výstava Svinčany 2018 se uskuteční tuto sobotu a neděli. Těšit se můžete na drůbež, holuby, králíky, ptactvo, akvarijní ryby i ukázky zemědělských plodin a jejich využití.
Třebechovice pod Orebem - Jako každý rok, i letos pořádá čtvrtý víkend v září ZO Českého svazu chovatelů Třebechovice pod Orebem ve svém chovatelském areálu okresní výstavu králíků, drůbeže a holubů obohacenou o speciální výstavu Klubu chovatelů českých hus.
Březnice - Nevidíme, neslyšíme, ale cítíme… je název výstavy, kterou si mohou zájemci prohlédnout až do 31. října v Městské knihovně Březnice. Návštěvníci na ní mají možnost nahlédnout do světa lidí s hluchoslepotou a seznámit se s jejich výtvarnou tvorbou. Díla pocházejí ze spolku Klub přátel červenobílé hole.
FOTOGALERIE / Vůni hřibů a jehličí přenesli do sálu přerovského klubu Teplo pořadatelé tradiční výstavy hub, která přilákala hned první den stovky návštěvníků ze širokého okolí.
Černošín - Háčkovaní lvi, šneci, medvídci, ale také kočky, postavičky a další, to vše je od soboty k vidění v černošínském muzeu pod souhrnným názvem Něžně háčkovaný čas.
Vžijte se do role městských plánovačů a postavte si město budoucnosti. Tak láká pražské Centrum architektury a městského plánování (CAMP) na výstavu, která se formou počítačové hry zaměřuje na strategický rozvoj metropole.
„Houbám se od konce letošního května v lesích Chřibů nedařilo. Na velice bídné houbařské sezoně se podepsala tropická vedra, sucho a větrno. Naštěstí zapršelo.
Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ač není rakovnickým rodákem, původem je z Moravy, v královském městě raků prožil většinu svého života a velká část obrazů se dotýkala právě jeho. František Zubalík, který začal kreslit až v pětačtyřiceti letech, zahájil ve čtvrtek odpoledne v mansardě rakovnického muzea výstavu svých obrazů, která potrvá do 14. října.
Jak to tady asi vypadalo dřív? Na vybraných místech městské části Prahy 5 si můžete všimnout panelů s historickými fotkami. Jde o výstavu Zrcadlo doby, která kolemjdoucím ukazuje, jak dané místo vypadalo na konci 19. století. Můžete tak sami porovnat, co se změnilo a která varianta se vám zamlouvá více. Prohlédnout si můžete i fotografie míst, která už zanikla.
Historii kongregace sester boromejek přiblíží výstava, která začne ve čtvrtek vpodvečer v sídle Národní knihovny v pražském Klementinu. Do českých zemí sestry, které se soustřeďují na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti, přišly před 180 lety.
Pardubice - Ve středu byla v Tyršových sadech slavnostně odhalena výstava Švédští tátové. Na panelech u schodiště vedoucí do sadů ze Sukovy třídy je k zhlédnutí 25 fotografií švédského autora Johana Bävmana, zobrazující švédské otce s jejich ratolestmi, kteří se rozhodli být alespoň půl roku na rodičovské dovolené.
Výstava, která mapuje šedesátiletou historii přerovského orchestru Academic Jazz Band, trhá návštěvnické rekordy. Od jejího otevření v srpnu ji už zhlédlo přes dva tisíce lidí a zařadila se na seznam nejoblíbenějších expozic v Galerii města na Horním náměstí. Podle vedoucí galerie Lady Galové se výstavy, věnované vývoji hudební scény nebo místních spolků, v Přerově vždy těší velké oblibě.
Břeclav - Na dvacet obrazů nejen z jižní Moravy mohou narazit návštěvníci břeclavské knihovny v Galerii na schodech. Výstavou s názvem Ještě kreslím se tam představuje malíř Antonín Vojtek.
Plzeň – Ani malí návštěvníci Světa knihy nepřijdou zkrátka. První mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Plzeň, který se v pátek a sobotu 21. a 22. září koná v areálu DEPO2015 nabídne v obou dnech program pro děti – má třiadvacet bodů.
Lomnice nad Popelkou - V letošním roce v našem kraji nebyly takové houbařské žně jako v letech minulých. Zaznamenali jsme vlnu jarních hub, na které začalo být příliš velké teplo.
Sedlčany - Vernisáž výstavy Sedlčany za První republiky se uskuteční ve čtvrtek 20. září od 18 hodin. Ukáže, jak před sto lety, v době vzniku československého státu, vypadaly Sedlčany. Koho mohli turisté tehdy potkat na ulici a kdo ovlivňoval veřejné dění.