Zlatá Koruna /VIDEO/ - Bohatá účast občanů potěšila organizátory nedělní pietní vzpomínky a uctění památky padlých maďarských vojáků, kteří se 5. května 1945 přidali na stranu českých obránců obce Rájov, což je dnes část Zlaté Koruny.
Sedlčany - Keramické šperky Šárky Krámské je možné obdivovat v sedlčanském muzeu. Ke spolupráci pozvala jejich autorka dva fotografy z regionu – Kamila Novotného ze Sedlčan a Věru Holečkovou z Dublovic, aby propojili krásu šperku s lidským tělem. Pro Kamila Novotného představuje výstava jeho první příležitost k veřejné prezentaci aktů.
Loket – Městská knihovna připravuje novou výstavu, v atriu budou ke zhlédnutí ilustrace, koláže, průřez tvorbou vynikající české výtvarnice, držitelky mezinárodní ceny Bologna Ragazzi Award (2016) za knihu To je Praha Michaely Kukovičové.
Liberec – Fotografa Romana Dobeše můžete znát třeba jako autora fotografií v Malém divadle. Patří už několik let k liberecké fotografické scéně, zaměřuje se především na portrétní a divadelní fotografii. Ve čtvrtek 4. května zahájil vernisáží výstavu fotografií z Bali „InsideR" v kavárně Bez konceptu. O Romanově fotografování a práci pro divadlo jsme vedli krátký rozhovor.
Valtice, Břeclav – Dlouhodobý projekt, na kterém pracovali výtvarníci ze Sdružení břeclavských výtvarníků, jde do finále. Jejich malby, fotografie, grafika či keramiky budou k vidění pod širým nebem. Projekt pojmenovali Výtvarné umění na saletech LVA. Uskuteční se v sobotu třináctého května u Reistny ve Valticích.
Královéhradecko, Dobruška - Nahlédnout do světa loutek mohou návštěvníci výstavy, která se koná až do konce května v Malém sále Společenského centra - Kina 70 v Dobrušce. A není náhodou, že právě tam.
Pardubice - Sádroví jeleni, modrý mončičák, sýr Sedmdesátka, televizory značky Tesla, nábytková stěna, či socialistické heslo: Kdo dá více republice - Hradec nebo Pardubice… Naskočily vám při těchto slovech před očima obrázky věcí důvěrně známých z minulosti?
Jičín - Během slunečné neděle se konal třetí ročník Psího festivalu. Benefiční akce byla zahájena 7. května v devět hodin na jičínském cvičáku U Matějáku.
Libochovice - Na nádvoří libochovického zámku mají do konce příštího týdne všichni botanici, zahrádkáři, případně nadšení pěstovatelé možnost zhlédnout tradiční letní výstavu bonsají.
V Turistickém centru Velehrad byla ve dnech 5. až 7. května k vidění výstava s názvem Misie v kontextech a souvislostech. Expozici výtvarných zobrazení sakrálních kulturních památek 9. - 12. století na území Slovenska a Moravy, a to v Trenčínském, Trnavském a Jihomoravském kraji, realizovalo turistické centrum ve spolupráci s partnery ze slovenského Trenčína.
Ústí nad Labem - Uznávaný Josef Mocker přestavbu dnešního šikmého kostela nedokončil. Desítky let nebylo jasné, proč. Přišli na to až historici ústeckého muzea během příprav výstavy Cizí dům o architektuře českých Němců.
DEPO2015 se rozloučí s kovovými skulpturami Čestmíra Sušky. Velké kovové objekty, které plzeňskému areálu zapůjčil v roce 2015 známý sochař, poputují už tento měsíc zpět do Sochařského studia Bubec v Praze.
Desítky naleštěných „poršáků" a stovky obdivovatelů. Tak to vypadalo v sobotu dopoledne na zlínském náměstí Míru. Konal se tam sraz vozů Porsche, přičemž nejstarší byl zřejmě z roku 1955, konkrétně Porsche 365 B.
Liberec - Galerie Prostor 228 manželů Jermanových připravila výstavu, která má potenciál oslovit i širší veřejnost. Malířka Xénia Hoffmeisterová zde vystavuje průřez svou tvorbou. Ta je velmi pestrá, sama umělkyně přiznává, že je pro ni typické vybírat si z více možností, pohybovat se mezi jednotlivými technikami a žánry.
Benešov – Neradi to slyší. Jejich miláčci přece nejsou žádní maxipsi Fíci, ale psi plemene Old English Sheepdog, laické veřejnosti známé spíš pod označením Bobtail.
Plzeň – DEPO2015 se rozloučí s kovovými skulpturami Čestmíra Sušky. Velké kovové objekty, které plzeňskému areálu zapůjčil v roce 2015 známý sochař, poputují už tento měsíc zpět do Sochařského studia Bubec v Praze.
Chovatelská výstava trofejí zvěře, která proběhla na začátku dubna v Rýmařově, dala každoroční příležitost posoudit kvalitu zvěře v honitbách okresu Bruntál.
Písek – V galerii Portyč začíná v neděli v 17 hodin vernisáž výstavy mladé písecké výtvarnice a oděvní návrhářky Alžběty Vláškové, žačky akademického malíře Dalibora Říhánka. Na úvodní malé módní přehlídce návštěvníci uvidí modely zhotovené podle autorčiných návrhů.
Potěhy – Na 150 králíků, přes sto holubů, slepice i s kuřaty, krocani a další zvířata včetně šampionů byla k vidění v sobotu na výstavě drobného domácího zvířectva v Potěhách.
Vyškov – Kdyby panenky uměly stárnout, byly by z těch prvních, které se zrodily pod značkou Hamiro, dnes už víc než osmdesátileté babičky. „Firma vznikla v roce 1932. Panenky se v ní vyráběly prakticky od začátku a za minulého režimu z továrny odjížděly v obrovském množství do všech hračkářství v Československu i do zemí východního bloku," stojí v popisku sběratelky Jarmily Novotné na výstavě panenek, která je momentálně k vidění v Muzeu Vyškovska.
Želeč – Kurátor želečské obrazárny Špejchar Pavel Šmidrkal měl štěstí, že se náhodou dostal k pozůstalosti výtvarníka Petra Poše, jenž před dvěma roky zemřel.
Cerekvice nad Bystřicí - Setkání rodáků a přátel obce u příležitosti oslav 660. výročí obce a 115. výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů proběhne v sobotu od 14 hodin s bohatým programem.
Liberecko - Na pondělí 8. května se chystá tradiční Odemykání Kristýny spojené se Dnem otevřených dveří celého areálu, vymění lávky na singltreku a další krátké zprávy.
Na kroměřížském výstavišti pokračuje tradiční zahrádkářská výstava Floria Jaro: její druhá část je od pátku do pondělka zasvěcena májové tematice lásky.
Blansko - Blanenský Dům zahrádkářů v pátek přivítal jaro prodejní výstavou sazenic, květin a kaktusů. „Jarní výstavu pořádáme pravidelně každý rok od založení Domu zahrádkářů. Vystavujeme výpěstky od členů družstva i oblastních zahradníků,"sdělila organizátorka Alena Poláková. Zájemci si výstavu mohou prohlédnout ještě v sobotu od devíti do dvanácti hodin.
Kladno - Malá galerie v České spořitelně v Kladně letos slaví 40 let trvání a ohlíží se za uplynulým obdobím souborem tří fotografických výstav s názvem Ohlédnutí 1977-2017.
/ROZHOVOR/ Provozuje autoservis s motoservisem a ve volném čase se Opavan František Groda věnuje svému zamilovanému hobby – přestavbě motorek. Konkrétně takzvaných valkyrií. Právě jím přestavěné kusy se představily na nedávné výstavě, kterou pořádal ve svém areálu ve Vrchní ulici.
Do kouzelného světa vlakových modelů mohou v těchto dnech proniknout ti, kdo se rozhodnou navštívit výstavu modelové železnice v Hluku. V patře tamní sportovní haly na ně od pátku 5. května do neděle 7. května 9 hodin ráno až do podvečera, čeká na 80 metrech tratě až čtrnáct vlakových souprav, prohánějících se krajinou plnou stromů, návěstí, semaforů a železničních budov doplněnou tunely, depem a několika nádražími.
Liberec – Terminátor v životní velikosti a dalších 250 papírových modelů budou k vidění v libereckém Koloseu, kam se opět po roce vrátila výstava Licard Model Show.
Kolín /FOTOGALERIE/ – Mezi figurací a abstrakcí je podtitul výstavy, která se vernisáží otevřela v galerii Pod Točnou kolínského Městského divadla. Plastiky, asambláže, koláže a kresby zde vystavuje Jindra Viková, především velkoformátové fotografie pak její partner Pavel Baňka.
Světově proslulý grafik, někdejší herec Černého divadla, ale i hudebník Jiří Anderle vystavuje své skvosty v Ostravě. Jeho díla budou k vidění ve Výtvarném centru Chagall až do konce června.
Třebíč - Myslivci z Třebíčska slaví uplynulý hospodářský rok a také hojnost zvěře, kterou během něj ulovili. O víkendu si to připomenou několika akcemi, na které zvou i veřejnost.
Dobruška - Nahlédnout do světa loutek mohou návštěvníci výstavy, která se koná až do konce května v Malém sále Společenského centra - Kina 70 v Dobrušce. A není náhodou, že právě zde, Dobruška je s loutkářstvím pevně spjata.
Brno /FOTOGALERIE/ - Moravské zemské muzeum v Brně zahájilo výstavu unikátních mincí z numismatického oddělení. To své poklady představuje jako další muzejní sekce v pořadí v cyklu oslav 200. výročí založení muzea. Mince si lze prohlédnout do 4. června v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Jedním z nejcennějších exponátů je zlatý statér z 1. století před naším letopočtem (exponát s označením čísla 16), dále například tolarové a dukátové ražby či desetidukáty olomouckých biskupů. K zajímavým patří i hromadné mincovní nálezy: velký poklad s 937 pražskými groši z první poloviny 15. století z Kostelan na Kroměřížsku nebo poklad zlatých mincí z Kobližné ulice v Brně z počátku 15. století.
Skalice u České Lípa /FOTOGALERIE/ - Stovky loveckých trofejí zaplnily sál ve Skalici. Myslivci uspořádali výroční výstavu, při jejímž zahájení představili výsledky celoročních lovů. Například ulovili historicky nejvíce jelenů.
Beroun - Téměř celý květen hostí Městská galerie v Berouně výstavu obrázků herečky a malířky Ivy Hüttnerové. Z jejích obrázků dýchá radost, klid a dobrá nálada. Proto jsou oblíbené u mnoha příznivců umění.
Kutná Hora - Nejen Kutnohořané možnost navštívit do 27. května výstavu s názvem Božena Němcová – Babička, a to v Tylově domě, jednom z objektů Českého muzea stříbra. Návštěvníci mohou obdivovat kolem osmdesáti různých českých vydání této knihy a její malebné ilustrace. Ale nejen to.