Kreativ

ŠTÍTEK: výstava

OBRAZEM: Muzeum zasvěcuje do práce restaurátorů. Přes barokní obrazy

Vyškov – Barokní přestavba vyškovského kostela se odehrávala podle plánů architekta Josefa Haupta, ten si i tím vydobyl význačné postavení. Jedním z důkazů je jeho portrét, který vznikl v osmnáctém století. Portrétní malba totiž tehdy byla spjata právě s významným postavením člověka ve společnosti. I to se dozvědí návštěvníci Muzea Vyškovska, kteří zavítají na výstavu Příběhy barokních obrazů, na níž organizace zpřístupňuje veřejnosti obrazy běžně ukryté v depozitářích. Nejde nicméně o všechny malby z období baroka, které muzeum vlastní. „Vystavena jsou pouze díla zrestaurovaná od roku 1984," sdělila kurátorka sbírky výtvarných umění Zdeňka Jeřábková.

Skleník Květné zahrady přenesl díky kaméliím a kostýmům zájemce do 19. století

Kroměříž – Ve Francii zuří revoluce, prolévá se krev na bitevních polích, lidé se ale ve volném čase bavili na čajových dýcháncích a plesích. Právě v tomto historickém období, počátkem 19. století, dosáhly vrcholu oblíbenosti kamélie, květiny, kterým je každoročně věnovaná výstava v Květné zahradě v Kroměříži.

V muzeu uvidíte výtvarné práce studentů

Nové Strašecí – Pár nátisků a dost, tak se jmenuje výstava v Muzeu T. G. M. V Novém Strašecí. Své práce na ní představují studenti prvního, druhého a třetího ročníku Gymnázia Jana Amose Komenského Nové Strašecí.

Slovanská epopej odletí do Japonska v nejbližších dnech

Praha/FOTOGALERIE/ - Cyklus monumentálních pláten Alfonse Muchy Slovanská epopej pocestuje do Japonska na výstavu v nejbližších dnech. Původní termín první části odletu byl v sobotu, pražský radní pro kulturu Jan Wolf ale večer novinářům řekl, že se tak stane možná až v pondělí. Důvody neupřesnil. Pevný je termín 7. března, kdy bude vernisáž a do kdy do Tokia musejí přicestovat i další dvě části dvacetidílného cyklu.

OBRAZEM: V botanické zahradě obdivovali květinové známky

Brno – Venku teploty kolem nuly, uvnitř takřka tropy. Brněnská botanická zahrada při Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ožila netradiční výstavou. Od soboty v ní začali vystavovat poštovní známky s květinovými motivy. Fanoušci filatelie známky uvidí hned po vstupu do budovy, visí totiž na panelech za pokladnou.

Historické plány a mapy vrátí lidi načas do minulosti

Kynšperk nad Ohří - Jak vypadal Kynšperk a jeho okolí v minulosti? Plány, mapy, staré pohlednice a fotografie, historická dokumentace, výkresy, katastrální mapy, to vše je k vidění ve výstavní síni Panského domu. Oko zájemce o místní historii si tu opravdu přijde na své.

Muchova plátna s mýty o Slovanech odcestují do Japonska

Praha - Na tříměsíční výstavu do Tokia odletí v sobotu z Prahy první část slavného cyklu Alfonse Muchy Slovanská epopej. Dvacítka pláten s mytologickými výjevy se bude na místo výstavy převážet z bezpečnostních důvodů postupně. Přesný čas odletu organizátoři nechtějí sdělit, vylučují to prý podmínky pojistné smlouvy. Vysokou pojistku hradí tradičně vypůjčitel uměleckých děl.

Slovanská epopej odletí do Japonska v nejbližších dnech

Cyklus monumentálních pláten Alfonse Muchy Slovanská epopej pocestuje do Japonska na výstavu v nejbližších dnech. Původní termín první části odletu byl dnes, pražský radní pro kulturu Jan Wolf ale večer řekl, že se tak stane možná až v pondělí. Důvody neupřesnil. Pevný je termín 7. března, kdy bude vernisáž a do kdy do Tokia musejí přicestovat i další dvě části dvacetidílného cyklu.

Genesis Libora Votočka

Jak staré je lidstvo a jaký je jeho původ? Odkud se vzalo tolik ras a národů? Jak stará je Země a jak vypadala příroda v různých údobích její historie? Co je příčinou života? O čem vypovídají zkameněliny a jak vznikají? Může se z bakterie vyvinout bakteriolog? Existují mimozemšťané? Proč je na světě tolik různých náboženství a filozofií? Mají něco společného? Co skrývá blízká budoucnost?

Salmovský palác bude pět let hostit významnou soukromou sbírku

Praha - Národní galerie v Praze vystaví v Salmovském paláci známé sbírky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Memorandum, které zaručuje pětiletou výstavu významných děl současného umění, v pátek podepsali ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt a Francesca von Habsburg, zakladatelka sbírky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21). Národní galerie to v pátek uvedla v tiskové zprávě. Praha má díky tomu podle galerie šanci stát se přední cílovou destinací milovníků současného umění.

Šturmovik láká modeláře

Písek – V kulturním domě se v neděli koná další ročník výstavy a soutěže plastikových modelářů Písecký Šturmovik.

Mandaly byly východisko z hnusné doby, říká výtvarnice Banasiková

Břeclav – Ten dotaz nešlo pominout. Co bylo náročnější: tvorba mandaly, nebo vyšlapání desítek schodů vedoucích do podkrovní galerie Lichtenštejnského domu v Břeclavi? „Rozhodně schody."Odpověď patří břeclavské výtvarnici Blance Banasikové, která svými díly zkrášlila právě onu podkrovní galerii. Mandaly jsou tam k vidění od čtvrtka, kdy se konala vernisáž, až do pátého března.

Dílka vznikala za vězeňským plotem

Jihlava - Nevšední výstava, kterou připravily ženy z věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, je až do konce února k vidění v sídle Kraje Vysočina v jihlavské Žižkově ulici.

České divadlo se představuje v Americe

České divadlo se vrací do Muzea umění v Columbusu v americkém státě Ohio. Výstava nazvaná Shakespeare in Prague uvádí scénografické návrhy, fotografie, kostýmy a makety vztahující se k významným českým inscenacím her Williama Shakespeara od počátku 20. století po současnost. Připravili ji pracovníci Národního muzea a Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU) v Praze, oznámila v pátek mluvčí IDU Judita Hoffmanová.

Dílka vznikala za vězeňským plotem

Jihlava - Nevšední výstava, kterou připravily ženy z věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, je až do konce února k vidění v sídle Kraje Vysočina v jihlavské Žižkově ulici.

Městské muzeum ovládly lovecké zbraně puškařů

Česká Třebová - V městském muzeu se koná výstava Lovecké zbraně východočeských puškařů. Jejím jádrem je putovní výstava Východočeského muzea v Pardubicích a nezaobírá se pouze loveckými zbraněmi pocházejícími z dílen známých i méně známých puškařů z východních Čech. Návštěvníci mohou nahlédnout do puškařské dílny, případně se nechat unést atmosférou loveckého salonu počátku 20. století. Výstava potrvá do neděle 19. března 2017.

Výstava potrvá ještě několik dní

Hradec Králové - Ještě několik dní, konkrétně do 25. února, bude v královéhradecké Galerii Koruna k vidění výstava s názvem Ohlédnutí - obrazy, grafika, plastiky.

Korunovační klenoty v hotelu

Jihlava – Věrné repliky korunovačních klenotů jsou od dnešního dne k vidění v Hotelu Gustav Mahler v Jihlavě.

Výstava ukazuje, jaký může být dům

Třebíč /FOTOGALERIE/ - Jak má vypadat dům, jaké vybrat materiály a čím vybavit interiér. Na tyto otázky dává odpověď tradiční výstava Stavíme, bydlíme, která se na počátku stavební sezony koná v Třebíči.

Dveře: banalita i fatální volba

Praha - Dveře dovnitř. Tak pojmenoval Milan Cais, vizuální umělec a frontman kapely Tata Bojs svou novou výstavu, která se po Opavě a Trutnově představuje v pražské Ville Pellé. Najdete tu dveře všeho druhu, ale také kliku, prsten, asfaltovou spárovačku, havrana, holubici nebo tenisovou lajnovačku…

Nejvíce lidí loni přišlo na výstavu o Karlu IV. do Národní galerie

Praha - Nejvíce lidí se loni přišlo z výstav výtvarného umění podívat na expozici Císař Karel IV. 1316-2016, kterou připravila Národní galerie v Praze s německými partnery. Za čtyři měsíce ji vidělo 92.857 návštěvníků a denní průměr činil 692 lidí. Co do denního průměru byla ale nejnavštívenější výstava Vnímání, kterou pro českobudějovický Dům umění připravil architekt Jan Šépka. Za 24 dní jí prošlo 36 tisíc návštěvníků, 1500 denně. Neobvyklá výstava ale byla přístupná zdarma, což pravděpodobně počet zájemců zvýšilo.

V Klementinu začíná výstava připomínající otevření knihovny lidem

Praha - Výstava To se Marii Terezii povedlo ve čtvrtek začíná v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Pořádá ji Národní knihovna při příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost. Zájemci si do 11. února budou moci prohlédnout originály dokumentů, například oznámení Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny či řád pro návštěvníky čítárny z listopadu 1785. Kromě originálů dokumentů se lidé seznámí s historií knihovny v Klementinu.

Chovatelé ze Suchomast odvolali jubilejní akci

Berounsko - Ptačí chřipka vstoupila do životai těch, jejichž chovy nebezpečným virem zasažené nejsou. Státní veterinární správa totiž mezi preventivní opatření zařadila zrušení výstav.

Zavzpomínají na osobnost města

Ústí n. O. – Letos uplyne sto let od úmrtí ústeckého lékaře Františka Barcala, který se velmi zasloužil jak o lékařskou péči ve městě, tak o kulturní rozvoj. K této příležitosti vznikla také výstava, která bude zahájena v městském muzeu 9. února.

Sudkova galerie ukazuje snímky jeho žačky a propagátorky

Praha - Galerie Josefa Sudka na pražském Úvoze vystavuje práce česko-americké fotografky Sonji Bullatyové, která byla Sudkovou žačkou. Vystaveny jsou také práce, které vytvořila se svým manželem Angelem Lomeem. Fotografie jsou průřezem tvorby autorky, která se po útrapách druhé světové války stala uznávanou fotografkou a propagátorkou díla Josefa Sudka v USA. Výstava bude pro veřejnost otevřena od čtvrtka a potrvá do 21. května.