Pardubice – Další netradiční akci připravilo Východočeské muzeum jako doprovodný program k výstavě Táhni, … ale vrať se!, která je otevřena na zámku a věnuje se migraci ptáků. Na pravém břehu Labe u zdymadla se dnes odpoledne koná ukázka odchytu a kroužkování ptáků.
Liberec – /GALERIE/ 4. ročník soutěže Licard Model Show Liberec měla letos netradičního hlídače. Svým rentgenovým zrakem jej střežil „skutečný" Terminátor.
Žďár nad Sázavou – O víkendu bude Žďár žít především svatojánskou poutí. Zpestření volných dnů ale ve městě najdou i ti, které kolotoče, střelnice ani krkolomné atrakce nelákají.
Plzeň - Portréty 137 kojenců, kteří jsou v současné době již žáky 15. základní školy v Plzni, nabízí výstava Miminka ve školních lavicích, stvořená fotoaparátem redaktora Plzeňského deníku Michala Pipty.
Výstava žákovských prací, projekce fotografií a filmů z činnosti školy, kavárnička, krátký program žáků v každé z devíti tříd, vystoupení žáků ZUŠ, pobočky Tupesy a školního pěveckého sboru Škopek. To vše bylo v neděli odpoledne součástí Dne otevřených dveří Základní školy Tupesy.
Brdy – Brdská divize Vojenských lesů a statků se sídlem v Jincích připravila prezentaci loveckých trofejí pro mysliveckou veřejnost u rybářské bašty na břehu Hořejšího padrťského rybníku.
Praha - Výstava fotografií Jindřicha Zelenky, dnes již téměř zapomenutého průkopníka reportážní, dokumentární a ateliérové fotografie počátku 20. století v Čechách, bude k vidění od zítřka do 28.července v Libeňském zámku. Výstava je připravena k 200 letům založení města Karlín a ke 130 letům narození tohoto uznávaného fotografa, který zde měl za první republiky v Královské ulici (dnešní Sokolovská) svůj úspěšný fotoatelier IDEAL.
Výstava plná silných příběhů a životních cest. I tak by se dala popsat expozice „13 komnat První republiky", která zaplnila čtyři patra Galerie Tančící dům.
Staňkov – Na obchvatu Staňkova došlo k další nehodě s vážnými následky. Figurovaly v ní tři mladé ženy a celkem pět psů, zřejmě mířící na výstavu psů, která se konala na tamním letišti.
Litoměřice – Litoměřický hrozen 2017 již má svého šampiona. Hodnotitelé, kteří v pátek v hradu degustovali 133 soutěžních vzorků pocházejících z 27 českých a moravských vinařství, udělili titul šampiona Sauvignonu (pozdní sběr, ročník 2016) z Žernoseckého vinařství.
/FOTOGALERIE/- Sádroví jeleni, modrý mončičák, sýr Sedmdesátka, televizory značky Tesla, nábytková stěna, či socialistické heslo: Kdo dá více republice - Hradec nebo Pardubice… Naskočily vám při těchto slovech před očima obrázky věcí důvěrně známých z minulosti?
Královéhradecko, Dobruška - Svět loutek je název výstavy, kterou si můžete až do 31. května prohlédnout v Malém sále Společenského centra - Kina 70 v Dobrušce.
Zlatá Koruna /VIDEO/ - Bohatá účast občanů potěšila organizátory nedělní pietní vzpomínky a uctění památky padlých maďarských vojáků, kteří se 5. května 1945 přidali na stranu českých obránců obce Rájov, což je dnes část Zlaté Koruny.
Sedlčany - Keramické šperky Šárky Krámské je možné obdivovat v sedlčanském muzeu. Ke spolupráci pozvala jejich autorka dva fotografy z regionu – Kamila Novotného ze Sedlčan a Věru Holečkovou z Dublovic, aby propojili krásu šperku s lidským tělem. Pro Kamila Novotného představuje výstava jeho první příležitost k veřejné prezentaci aktů.
Loket – Městská knihovna připravuje novou výstavu, v atriu budou ke zhlédnutí ilustrace, koláže, průřez tvorbou vynikající české výtvarnice, držitelky mezinárodní ceny Bologna Ragazzi Award (2016) za knihu To je Praha Michaely Kukovičové.
Liberec – Fotografa Romana Dobeše můžete znát třeba jako autora fotografií v Malém divadle. Patří už několik let k liberecké fotografické scéně, zaměřuje se především na portrétní a divadelní fotografii. Ve čtvrtek 4. května zahájil vernisáží výstavu fotografií z Bali „InsideR" v kavárně Bez konceptu. O Romanově fotografování a práci pro divadlo jsme vedli krátký rozhovor.
Valtice, Břeclav – Dlouhodobý projekt, na kterém pracovali výtvarníci ze Sdružení břeclavských výtvarníků, jde do finále. Jejich malby, fotografie, grafika či keramiky budou k vidění pod širým nebem. Projekt pojmenovali Výtvarné umění na saletech LVA. Uskuteční se v sobotu třináctého května u Reistny ve Valticích.
Královéhradecko, Dobruška - Nahlédnout do světa loutek mohou návštěvníci výstavy, která se koná až do konce května v Malém sále Společenského centra - Kina 70 v Dobrušce. A není náhodou, že právě tam.
Pardubice - Sádroví jeleni, modrý mončičák, sýr Sedmdesátka, televizory značky Tesla, nábytková stěna, či socialistické heslo: Kdo dá více republice - Hradec nebo Pardubice… Naskočily vám při těchto slovech před očima obrázky věcí důvěrně známých z minulosti?
Jičín - Během slunečné neděle se konal třetí ročník Psího festivalu. Benefiční akce byla zahájena 7. května v devět hodin na jičínském cvičáku U Matějáku.
Libochovice - Na nádvoří libochovického zámku mají do konce příštího týdne všichni botanici, zahrádkáři, případně nadšení pěstovatelé možnost zhlédnout tradiční letní výstavu bonsají.
V Turistickém centru Velehrad byla ve dnech 5. až 7. května k vidění výstava s názvem Misie v kontextech a souvislostech. Expozici výtvarných zobrazení sakrálních kulturních památek 9. - 12. století na území Slovenska a Moravy, a to v Trenčínském, Trnavském a Jihomoravském kraji, realizovalo turistické centrum ve spolupráci s partnery ze slovenského Trenčína.
Ústí nad Labem - Uznávaný Josef Mocker přestavbu dnešního šikmého kostela nedokončil. Desítky let nebylo jasné, proč. Přišli na to až historici ústeckého muzea během příprav výstavy Cizí dům o architektuře českých Němců.
DEPO2015 se rozloučí s kovovými skulpturami Čestmíra Sušky. Velké kovové objekty, které plzeňskému areálu zapůjčil v roce 2015 známý sochař, poputují už tento měsíc zpět do Sochařského studia Bubec v Praze.
Desítky naleštěných „poršáků" a stovky obdivovatelů. Tak to vypadalo v sobotu dopoledne na zlínském náměstí Míru. Konal se tam sraz vozů Porsche, přičemž nejstarší byl zřejmě z roku 1955, konkrétně Porsche 365 B.
Liberec - Galerie Prostor 228 manželů Jermanových připravila výstavu, která má potenciál oslovit i širší veřejnost. Malířka Xénia Hoffmeisterová zde vystavuje průřez svou tvorbou. Ta je velmi pestrá, sama umělkyně přiznává, že je pro ni typické vybírat si z více možností, pohybovat se mezi jednotlivými technikami a žánry.
Benešov – Neradi to slyší. Jejich miláčci přece nejsou žádní maxipsi Fíci, ale psi plemene Old English Sheepdog, laické veřejnosti známé spíš pod označením Bobtail.
Plzeň – DEPO2015 se rozloučí s kovovými skulpturami Čestmíra Sušky. Velké kovové objekty, které plzeňskému areálu zapůjčil v roce 2015 známý sochař, poputují už tento měsíc zpět do Sochařského studia Bubec v Praze.
Chovatelská výstava trofejí zvěře, která proběhla na začátku dubna v Rýmařově, dala každoroční příležitost posoudit kvalitu zvěře v honitbách okresu Bruntál.
Písek – V galerii Portyč začíná v neděli v 17 hodin vernisáž výstavy mladé písecké výtvarnice a oděvní návrhářky Alžběty Vláškové, žačky akademického malíře Dalibora Říhánka. Na úvodní malé módní přehlídce návštěvníci uvidí modely zhotovené podle autorčiných návrhů.
Potěhy – Na 150 králíků, přes sto holubů, slepice i s kuřaty, krocani a další zvířata včetně šampionů byla k vidění v sobotu na výstavě drobného domácího zvířectva v Potěhách.
Vyškov – Kdyby panenky uměly stárnout, byly by z těch prvních, které se zrodily pod značkou Hamiro, dnes už víc než osmdesátileté babičky. „Firma vznikla v roce 1932. Panenky se v ní vyráběly prakticky od začátku a za minulého režimu z továrny odjížděly v obrovském množství do všech hračkářství v Československu i do zemí východního bloku," stojí v popisku sběratelky Jarmily Novotné na výstavě panenek, která je momentálně k vidění v Muzeu Vyškovska.
Želeč – Kurátor želečské obrazárny Špejchar Pavel Šmidrkal měl štěstí, že se náhodou dostal k pozůstalosti výtvarníka Petra Poše, jenž před dvěma roky zemřel.
Cerekvice nad Bystřicí - Setkání rodáků a přátel obce u příležitosti oslav 660. výročí obce a 115. výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů proběhne v sobotu od 14 hodin s bohatým programem.
Liberecko - Na pondělí 8. května se chystá tradiční Odemykání Kristýny spojené se Dnem otevřených dveří celého areálu, vymění lávky na singltreku a další krátké zprávy.