Letošní jubilejní Vánoční prodejní výstava v píseckém Kině Portyč uzavřela svoje brány. Jako všechny roky předtím byla úspěšná. Vystavující organizace si z vlastního prodeje a dobrovolného vstupného odnesly 63 390 korun. Za příspěvek děkujeme Dianě Procházkové.
Výstava ledových soch s názvem Ica Magic byla zahájena v pražských Riegrových sadech. Řezbáři z celé Evropy zpracovali více než sto osmdesát tun ledu a vytvořili tak sedmdesát ledových soch pohádkových postav jako jsou včelka Mája, Krteček či čtyřmetrová socha mamuta Mannyho z filmu Doba ledová.
V úterý 12. prosince 2023 se v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO) koná od 17 hodin vernisáž díla známého umělce Pavla Formana. Za text a bohatou fotogalerii děkujeme našemu čtenáři, panu Josefu Zajícovi.
Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.
Nová mola na řece Ohři, lepší gastroslužby. Vedení Loun usiluje o pestřejší využití areálu výstaviště. V parku se kromě několika velkých výstav během roku, například Dům a zahrada nebo Člověk v přírodě, koná jen několik málo dalších, každodenní nabídka volnočasových aktivit je poměrně chudá.
Není na Náchodsku snad „betlémovějšího" místa než je Nové Město nad Metují. Připomeňme častokrát citovanou větu Jan Nerudy, který ve svých vzpomínkách na město napsal: „Vypíná se na skále pitoreskně jako směle myšlená městečka vánočních jeslí…" Možná prý právě od té doby je město nazýváno Českým Betlémem.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Ve výstavní síni na radnici byla ve čtvrtek 7. prosince zahájena pravidelná osmapadesátá členská výstava známého fotoklubu Amfora. Výběr z tvorby osmnácti členů Amfory můžete navštívit do neděle 14. ledna příštího roku.
V pátek 1. prosince ve věku 81 let zemřela významná jihočeská galeristka Marie Hanušová, známá svou činností převážně z Týna nad Vltavou, kde působila i jako vedoucí odboru kultury a založila tzv. Vltavotýnské výtvarné dvorky, a Hluboké nad Vltavou.
/FOTO, VIDEO/ - Betlémy například z bronzu, včelího vosku, kukuřičného šustí, perníkové, keramické, textilní, krajkové, ale z klasických materiálů jako papír a dřevo – se představují v adventním čase v děkanství na Trčkově náměstí v Opočně.
/FOTOGALERIE/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně. V dobách politického „tání“ sice vzniklo několik odborných monografií, ale k rozmachu nezávislého bádání o baroku došlo až po roce 1989. Přelomu epochy renesance a manýrismu v baroko i následnému vývoji je nyní věnována výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách pořádaná ve dnech 9. května – 3. října 2023 v Domě bavorských dějin v Řezně a od 8. prosince 2023 v Historické budově Národního muzea v Praze.
/FOTOGALERIE/ Tradiční dvoudenní vánoční výstava se opět konala v předsálí kulturního domu v Chodové Plané. Malý adventní jarmark nabídl ukázku dětských prací, rukodělných regionálních výrobků, bižuterie, medu, ale hlavně vánočních dekorací.
/FOTO, VIDEO/ Výstava Terezy Horálkové s názvem Doba obřích přesliček zahájila zcela nový směr výstavnictví Muzea umění a designu Benešov. Dosud byla ve zdejších expozicích k vidění převážné témata designu nebo architektury. V příštím roce bude však cyklus výstav úzce spolupracovat neziskovými organizacemi Benešovska.
/FOTO, VIDEO/ Zapsali se do libereckých dějin, přesto o nich veřejnost toho moc neví. To by se mělo změnit díky výstavě Linser – továrna motorových vozidel Liberec, jejíž slavnostní zahájení se uskutečnilo ve čtvrtek 7. prosince v pavilonu A Technického muzea Liberec.
Auto, bagr, mašinku, šaty, panenku, telefon, lyže, sluchátka, koťátko, pleťovou masku, detektor lži, ale třeba i lásku a zdraví. To všechno a mnoho dalšího si přejí děti z prvního plzeňského obvodu pod stromeček.
/FOTO/ Vánoční výstavou "Než přijde Ježíšek" láká návštěvníky až do sedmého ledna Muzeum Vyškovska. Speciální expozice zahrnuje prezentaci tradic a zvyků, které dodávají vánočním svátkům neopakovatelné kouzlo. Už v sobotu devátého prosince bude navíc připravený bohatý doprovodný program.
Utéct od vánočního shonu a vychutnat si kouzelnou atmosféru adventního období. Takovou možnost každoročně nabízí Středisko volného času Atlas a Bios v podobě tradičního Vánočního salonu.
Výstava Koně v akci patřila pětadvacet let k pardubickému dostihovém závodišti, letošním jubilejním ročníkem však skončila. Jelikož zájem chovatelů i veřejnosti o výstavu klesal, v příštím roce tuto tradiční akci nahradí novinka.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
U části Pardubáků světelná výstava na zámeckých valech schytala hlasitou kritiku. Lidem se nelíbila cena vstupenek ani to, že ji město podpořilo dotací. Navzdory kritice se výstava stala hitem, láká návštěvníky ze širokého okolí. Jen za první měsíc ji navštívilo téměř 20 tisíc návštěvníků. Lidé do Pardubic jezdí z Brna, Ostravy i Polska, část z nich se dokonce vrací.
Blížící se vánoční dobu přiblížila výstava vánoční keramiky, kterou pořádala Monika Menšíková v Brodku u Přerova, ve svém domě na nádvoří v pátek 1. a v sobotu 2. prosince.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Druhý adventní víkend nabídne na Kladensku i u sousedů řadu akcí se sváteční atmosférou. Pokračují vánoční trhy a jarmarky, pod širým nebem se budou rozléhat nejen koledy. Chybět nebude ani speciální program v Zooparku Zájezd.
Tradiční výstava Vánoce na zámku začala první adventní neděli v prostorách Muzea Komenského v Přerově. Kromě vyřezávaného betlému Bedřicha Zbořila, lidového nábytku a vánočně nazdobených jedlí nabídne také exkurzi do světa zimních radovánek v minulosti. Nevšední expozici si mohou lidé prohlédnout v kapli zámku.
Velkoformátové fotografie klientů místního Senior centra zpestřují centrum Nechanic. Výstava vznikla k výročí třiceti let existence soukromého zařízení pečujícího o seniory. Cílem výstavy je dát často neviditelné seniory do centra pozornosti.
/FOTOGALERIE/ Už tradičně nabídlo začátkem zimy Výtvarné sdružení Jana Dědiny svoji výstavu. Její vernisáž se uskutečnila v sobotu 2. prosince ve výstavních prostorách Městské knihovny v Nymburce. Oproti minulým rokům nebylo tentokrát amatérským výtvarníkům zadáno žádné konkrétní téma a každý ze zúčastněných se tedy mohl vyjádřit volně podle svého zájmu.
V úterý 28. listopadu se uskutečnila v prostoru Malé galerie písecké Sladovny vernisáž výstavy Příběh světla malíře Václava Lamra (1943-2020). Za příspěvek a fotky děkujeme Karolíně Voráčkové.
/VIDEO, FOTO/ Svařáček a jmelí jsou asi nejviditelnějším artiklem Vánočních svátků. Na trzích v centru města je najdete hned na několika místech. Dělí se o místo na stáncích společně s artiklem z pravé vlny, bombardinem, kafčem a langoši. Vůně klobásek k procházce mezi stánky rozhodně vybízí a jen málokdo dokáže odolat, aby si alespoň něco nekoupil. Mezitím najdete cukroví a sladkosti, rukodělné výrobky, ozdoby a další tradiční sortiment. Všeobecná drahota ovšem radost nadělá jen málokomu a nejeden Ústečan srovnával ceny na místních stáncích s těmi na Václavském náměstí. Na druhou stranu jen málokdo si ti tím nechal pokazit adventní náladu.
Dnes žije Sebastian Wojnar v Semilech, kde vytvořil pětimetrové sousoší nebo portréty herce Miroslava Donutila či knížete Karla Schwarzenberga. Vyrůstal ale v Moravskoslezském kraji, konkrétně v obci Dětmarovice nedaleko Karviné. Už ve 13 letech měl svou první výstavu, v Dělnickém domě v rodné obci. V patnácti letech začal navštěvovat v Ostravě střední výtvarnou školu…
Dnes žije Sebastian Wojnar v Semilech, kde vytvořil pětimetrové sousoší nebo portréty herce Miroslava Donutila či knížete Karla Schwarzenberga. Vyrůstal ale v Dětmarovicích nedaleko Karviné a už ve 13 letech měl svou první výstavu, v Dělnickém domě v rodné obci. V patnácti letech začal navštěvovat v Ostravě střední výtvarnou školu…
Háčkovaná krása Hany Dočekalové a perníčky Jitky Korelusové vyzdobí během adventního, vánočního a novoročního času Dům dějin Holýšovska. Tradiční výstava s atmosférou Vánoc bude letos zahájena slavnostní vernisáží 8. prosince od 18 hodin.
Krysáci přijeli do Znojma už v listopadu, v adventním čase potěší jejich příznivce režisér oblíbeného večerníčku. Setkat se s Cyrilem Podolským mohou lidé hned ve dvou dnech, a to ve středu 6. a ve čtvrtek 7. prosince.
Unikátní putovní výstava s názvem České korunovační klenoty na dosah skončila na Hradě Litoměřice před několika dny. Návštěvnost pořadatele mile překvapila. Mistrovské repliky klenotů si přišlo prohlédnout téměř pět tisíc lidí včetně zhruba šedesáti školních exkurzí.
Opět mezi velmi úspěšné se zařadila vernisáž výstavy obrazů Václava Nasvětila v žatecké Galerii U Radnice. Konala se v sobotu 2. prosince a pro velký zájem se muselo bezmála 200 návštěvníků u obrazů v komorním prostředí galerie prostřídat.
Až do konce letošního roku je v komunitním obchůdku Spolu na Masarykově náměstí v Pelhřimově k vidění zajímavá výstava klientů Domova Jeřabina. Po celý rok fotili pod vedením zkušeného fotografa.
/FOTO/ Nelekejte se, nejedná se o žádnou popletenou pohádku. V pátek 1. prosince byl v Dolní Rovni slavnostně rozsvícen vánoční strom, konkrétně lípa a tradiční symbolika předznamenala přicházející čas adventní. Sněžilo, jak se patřilo, Bašapa vyhrávala a teplý punč přišel určitě vhod.
/FOTO, VIDEO/ Dny otevřených dveří ve Střední škole – Podorlickém vzdělávacím centru v Dobrušce jsou tradičně spjaty s výstavou betlémů, která tam láká nejen zájemce o studium, ale širokou veřejnost.
/FOTO/ První prosincovou sobotu se návštěvníkům znovuotevřelo Muzeum betlémů v Kryštofově Údolí na Liberecku, které od února procházelo rekonstrukcí. Ta si vyžádala rozsáhlé stavební úpravy, jelikož budova byla částečně napadena dřevomorkou. Muzeum tak získalo kompletně nové podlahy, došlo k opravě střechy a úprav se dočkala i expozice.
Začátkem adventu začala v přízemí trutnovské Staré radnice půvabná výstava betlémů, které pravidelně zapůjčují nejrůznější majitelé a autoři. Pojďte se podívat, jak to v pátek na místě vypadalo.
/VIDEO/ Panenky jako živé, načančaná novorozeňata připravená k focení. Dívky sedící pod vánočním stromkem nabo panny nejrůznějších národností jsou k videní na krátkodobé výstavě v Centru Louka ve Znojmě. Své poklady předvádějí zájemcům společně sběratelky Olga Neulingerová, Vlaďka Krčálová, Ilena Zvěřinová a Pavla Konečná.
/FOTO/ Vernisáží byla ve středu 29. listopadu v kutnohorské kavárně Čert a Káča zahájena předvánočně povznášející výstava „Den, kdy zpívali andělé“ uznávané malířky a grafičky Bohunky Waageové. Základem jsou emocemi nabité olejomalby, doplněné grafickými listy, akvarely, pastely a kresbami z první etapy tvorby výtvarnice.
Třebíčané si advent a Vánoce už jen stěží dovedou představit bez tradiční výstavy betlémů. Nepřijdou o ni ani letos – Ježíšek, Panenka Marie, svatý Josef a mnoho dalších figurek už obsadilo konírnu třebíčského zámku a těší se na zástupy návštěvníků.