Kreativ

ŠTÍTEK: výstava

Robert Vůjtek: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Roberta Vůjtka potkáte nejčastěji v Praze 2. Na Vinohradech bydlí a na Jiráskově náměstí působí jako ředitel Galerie Tančící dům. Na svém kontě má úspěšné výstavy Káji Saudka, Bořka Šípka, Vladimíra Jiránka a tematickou výstavu RETRO 70. a 80. let, kterou od června navštívilo 30 tisíc příchozích. Nyní má plné ruce práce s přípravami nové výstavy Jana Kaplického „JKOK", která bude v Tančícím domě probíhat od 8. listopadu.

Chilští poslanci odsoudili Pinocheta, zakázali výstavy jeho fotek

Santiago de Chile - Chilský parlament schválil tento týden dokument, v němž označil bývalého prezidenta Augusta Pinocheta (1973-1990) za "nejnásilnějšího a nejzločinnějšího vládce v historii Chile". Text je podle španělského deníku El País prvním svého druhu, jaký přijali chilští poslanci od nástupu demokracie v zemi v roce 1990.

Výstava v Klementinu ukáže arménské knihy staré stovky let

Praha - Vzácné tisky z 16. a 17. století, faksimile malovaných rukopisů dokládající historii arménského písemnictví i novodobé překlady české literatury do arménštiny ukáže výstava v Národní knihovně v Praze. Nejvzácnější exponáty včetně první arménské bible v pátek ráno kurátor Haig Utidjian pečlivě vybalil ze speciální kovové bedny, v níž přiletěly za bezpečnostního doprovodu z Národní knihovny Arménie. Výstava bude zdarma přístupná v Klementinu od 12. do 25. října.

OBRAZEM: Vernisáž výstavy Kámen a světlo

Písek - Kámen a světlo je název výstavy sochařů dvou generací Karla Kudly a Jana Dominika Kudly, která byla ve čtvrtek slavnostně zahájena v Malé galerii písecké Sladovny.

Iva Hüttnerová svými obrazy prozářila podzimní deštivé dny

Přerov – Když se člověk zadívá na kresby Ivy Hüttnerové, je mu hned líp. Naivní a vtipné obrazy upomínající dávnou dobu zdobí od čtvrtečního odpoledne přerovskou Galerii Eso. O více než příjemnou atmosféru se v prostorách postarala i samotná malířka a herečka, která vernisáž zahájila.

Jaroslav Sojka: Hodiny v katedrále symbolizují království i republiku

Praha /FOTOGALERIE/ - Před nedávnem prošly zásadní opravou za jeden a půl milionu korun. Jaká je jejich historie a jak přesně fungují? Každý, kdo se někdy procházel po III. nádvoří Pražského hradu, zůstal alespoň chvíli uhranutý perfektní siluetou nejvýznamnějšího českého katolického kostela, který se zde tyčí již čtyři století. Dominantou Hradu ovšem není jen samotný chrám, ale i obří ciferníky hodin, které zdobí jižní velikou věž katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

Kraslice získaly i nástroj od slavného Saxe

Kraslice – Unikátní sbírka desítek hudebních nástrojů patří definitivně městu Kraslice. Jejich vlastníkem byl doposud Karlovarský kraj coby zřizovatel tehdejší v republice ojedinělé průmyslové školy výroby hudebních nástrojů. Kraj ale rozhodl o bezúplatném převodu cenné sbírky z 19. a 20. století, která dokumentuje vývoj tradiční výroby v Kraslicích.

Když neučíme: učitelé ZUŠ vystavují

Uherské Hradiště – Sedm učitelů Základní umělecké školy Uherské Hradiště (ZUŠ) spojilo své síly a vystavují ve foyer kina Hvězda v Uherském Hradišti. Výstava nazvaná Když neučíme je souborem obrazů, fotografií, plakátů, užitkové keramiky ale i skulptur.

V Malé Morávce složí hold české myslivosti

Svatohubertské mše k poctě české myslivosti a přírody se mohou lidé zúčastnit v Malé Morávce. Spolek myslivců a přátel Jeseníků Karlov pod Pradědem pořádá Svatohubertskou mši v sobotu 8. října od 14 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Malé Morávce.

Mladí zahradníci v Kopidlně uctili památku Karla IV.

Kopidlno – Svoji šikovnost a kreativitu ukázali mladí zahradníci ve čtvrtek na Kopidlnském kvítku. Letošního ročníku Mistrovství České republiky v zahradnickém oboru se zúčastnilo celkem dvacet devět žáků ze zahradnických škol nejen od nás, ale své zástupce vyslalo i Slovensko.

V kůži horolezce aneb Pohled z jiné perspektivy

/REPORTÁŽ DENÍKU, FOTOGALERIE/ Lezecká stěna v Dolních Vítkovicích působí už z dálky dobrodružným dojmem. Otevřená byla před rokem, ale brzy si u nadšenců do lezení našla oblibu, zejména v zimě. Vyzkoušet ji na vlastní kůži jsme se rozhodli i my.

Po autobusu tráva zase poroste

Litomyšl – Půl roku bylo na frekventovaném místě instalováno dílo Lukáše Rittsteina. Antropologický putovní monument Tour 2010, ztvárněný desetitunovým autobusem doplněný dvěma žulovými menhiry.

Zavírání turistické sezóny na Zvičině

Podkrkonoší – Přijďte s námi v sobotu 8. října strávit příjemné odpoledne. Rozloučíme se s uplynulou letní turistickou sezónou prostřednictvím akce Zavírání sezóny na Zvičině.

Korunovační klenoty na dosah

Karlovy Vary - Nejcennější český historický poklad, repliky korunovačních klenotů, jsou v současnosti vystaveny v karlovarských Alžbětiných lázních. Prohlédnout si je tady můžete až do 30. října.

Moravská Nová Ves usiluje o rekordní zápis. S Urbánkovým autovlakem

Moravská Nová Ves – Pokus o překonání rekordu v délce modelu autovlaku se uskuteční v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Půjde o součást programu třídenní výstavy začínající v sobotu. První zájemci mohou přijít od deseti hodin dopoledne. Událost hostí sokolovna.

Kafárna oslaví desáté výročí

Ostrava - Porubská Kafárna, pomáhající handicapovaným s jejich začleňováním do společnosti, oslaví deset let od otevření a při této příležitosti dnes pořádá akci s názvem Setkání u oblouku.

Naše tipy, kam za kulturou i dalšími akcemi v regionu

Jičín – Kapela Veselá trojka Pavla Kršky z Černé Hory na hudební scéně působí už velmi dlouho, ale velké pozornosti se jí dostalo, až díky účinkování na televizní obrazovce programu TV Šlágr. „Miláčci", jak se jim díky velké oblibě říká, dorazí potěšit své příznivce do Jičína dnes 6. října do Masarykova divadla.

Pražská výstava představí vývoj školních budov od roku 1774

Praha - Vývoj školních budov od zavedení povinné školní docházky v roce 1774 až po současnost představí pražská výstava Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského. Jejich cílem je sledovat vývoj školních budov primárně z pohledu dějin školství, nikoliv z hlediska uměleckohisto­rického. Vernisáž se koná ve čtvrtek odpoledne, veřejnosti bude výstava přístupná od pátku až do konce příštího srpna.

Mostecké stromy vyprávějí dojemný příběh o chudých ševcích z předměstí Dháky

Most, Bangladéš – Shahabuddinovi, otci pěti dětí, je 37 let. Pracuje každý den od 8 do 21 hodin. V továrně na boty i spí. Na zemi. Nemá dost peněz na pronájem bytu ve městě, aby se za ním z venkova mohla přestěhovat jeho rodina. Už ji dlouho neviděl. Když manželka zjistila, v jakých podmínkách v koželužně dře, rozplakala se. „Musím tady ale pracovat, abych pomohl své rodině i své zemi," vysvětluje Shahabuddin.