Uherské Hradiště – Sochu Jana Křtitele, paškál z Trnavy, plastiky s názvem Výstrahy či Král Ubu – tyto a mnohé z dalších děl známého sochaře a výtvarníka Otmara Olivy lze od čtvrtku 2. června i v následujících třech a půl letech zhlédnout v Turistickém centru Velehrad. Na přípravě expozice se podílely Olivovy děti, které do ní spolu se svým otcem zařadily řadu z exponátů vztahujících se k jeho osobním zážitkům.
Žďár nad Sázavou - Až do neděle bude otevřena ve žďárském domě kultury Druhá česko-slovenská filatelistická výstava. Ta první se uskutečnila v roce 2011 ve Vysokém Mýtě a poté před třemi lety ve slovenské Nitře. Navazuje tak na historickou spolupráci českých a slovenských filatelistů.
Litoměřice - Dvě desítky fotografických panelů se včera objevily v ulicích Litoměřic. Lidé díky nim mohou porovnat současnou podobu s města s tou, kterou již zapomněli, nebo ji vůbec neměli šanci poznat.
Východní Čechy - Jako každý týden, i tentokrát Deník čtenářům přináší některé užitečné tipy na společenské události, které se chystají nejen o víkendu 4. a 5. června.
Východní Čechy - Jako každý týden, i tentokrát Deník čtenářům přináší některé užitečné tipy na společenské události, které se chystají nejen o víkendu 4. a 5. června.
Litomyšl - Při hudebním festivalu Smetanova Litomyšl si mohou návštěvníci ve městě či blízkém okolí zajít na více než dvě desítky výstav. Letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle představí téměř kompletní průřez dějinami výtvarného umění od gotiky přes baroko, 19. století až po současnost, uvedla dnes Petra Jiráňová z příspěvkové organizace Zámecké návrší. Většina výstav pokračuje i po skončení festivalu.
Praha - V pražském kině Světozor dnes začne výstava šesti desítek plakátů, které pro tuzemské i zahraniční filmy v tehdejší distribuci vytvořili v 60. letech Jiří Balcar, Richard Fremund a Zdeněk Palcr. Výrazně ovlivnili formování československé plakátové školy v 60. letech a patří mezi její vrcholné představitele. Výstava potrvá do 31. srpna.
Jindřichův Hradec – Jindřichohradecké kulturní léto přinese desítky akcí, pokus o rekord či poctu Petru Novákovi, který měl poslední koncert právě v Jindřichově Hradci.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Jen do neděle 5. června zájemci v muzeu v Ústí uvidí výstavu „Karel Plechač: horolezec, cestovatel. Země, lidé, hory…" Je poutavá.
Cheb - S velkým úspěchem se setkal nejen historický chebský preparát osobního oře Albrechta z Valdštejna, který Muzeum Cheb zapůjčilo do výstavního projektu´Krieg Eine archäologische Spurensuche´ zemského muzea v německém Halle. Muzeum Cheb jako jediný zástupce České republiky pro zmíněnou výstavu zapůjčilo kolekci předmětů spojených s osobou frýdlantského vévody a ty společně s dalšími předměty, které na výstavu poskytlo Švédské království, se staly jedněmi z hlavních návštěvnických lákadel. Výstava napomohla i k tomu, že se do Muzea Cheb začali sjíždět i hosté ze Švédska anebo Ameriky.
Břeclav – Přestože se Městské muzeum a galerie Břeclav zapojuje do festivalu Muzejních nocí již sedmý rok, tak letošní ročník bude unikátní tím, že návštěvníkům zpřístupní v jednu noc hned čtyři objekty. Akci odstartují v sobotu v sedm hodin večer před břeclavskou synagogou.
Kost – Kost je tak prvním z deseti hradů, který je vyražen na speciální kolekci zlatých mincí, kterou připravila ČNB. Mince byla vyražena v Jablonci nad Nisou a k jejímu slavnostnímu odhalení došlo v úterý v areálu samotného hradu za přítomnosti pozvaných hostů.
Praha - Výrobky českých skláren, žáků sklářských škol i výtvarníků pracujících se sklem ve volné tvorbě prezentuje výstava Concerto Classico 2016. Od pátku až do konce srpna bude přístupná v Toskánském paláci na Hradčanském náměstí. Část expozice se hlásí k letošnímu 700. výročí narození Karla IV. Nabízí artefakty zpracovávající jeho portrét či svatováclavskou korunu nebo seznamuje s historií sklářských hutí na území Čech.
Praha - Kvůli ztrátě mobiliáře k výstavě o americké herečce Marylin Monroeové na Pražském hradě mají jít tři muži na šest a sedm let do vězení. Dnešní rozsudek pražského městského soudu není pravomocný. Případ ještě projedná odvolací soud. Muži se podle rozsudku podíleli také na ztrátě dalších věcí při jejich přepravě kamiony. Celkem šlo o zboží za téměř devět milionů korun.
Lázně Bělohrad - Výstavu paličkovaných obrazů Blanky Křižkové a výtvarných děl Jiřího Vavřiny můžete v bělohradském Památníku K.V. Raise obdivovat do 26.července.
Chlum Svaté Maří - Proboštství Chlum Svaté Maří je jedním z nejvýznamnějších poutních míst na našem území. Přesto dnes upadá a navštěvují ho převážně jen náhodní turisté a věřící ze zahraničí .
Prostějov – Putovní výstavě, která mapuje zaniklý židovský hřbitov v Prostějově a zejména hledání ztracených náhrobků, do něhož se zapojil od loňského července také Prostějovský deník, patří od středy Špalíček. V jeho prostorách se vpodvečer konala slavnostní vernisáž výstava Zaniklá zahrada života, která zde bude k vidění do 7. srpna.
Velehrad – Při návštěvách u svého otce si často říkali, jaká je škoda, že velká část jeho bohaté sbírky soch a plastik nikdy nesklidila zasloužený obdiv veřejnosti. Neochota akademického sochaře Otmara Olivy svá díla prezentovat na výstavách vnukla jeho ratolestem jedinečný nápad, vytvořit v přízemí Turistického centra Velehrad otcovu stálou expozici s názvem Příběh sochy.
Benešov – Do druhé fáze svého bytí vstupuje zařízení známé obyvatelům města i jeho návštěvníkům jako Experimenta. Ta má po vzniku ve středověkých sklepeních přímo pod nohama úředníků, nyní nového správce, jímž se po výsledku auditu, který spustilo nové vedení města v lednu, stalo Muzeum umění a designu Benešov (MUD).
Veletrh Computex, který se v těchto dnech koná na Taiwanu, patří mezi dvě největší světové IT výstavy. Tento rok jej poprvé mohli navštívit zástupci herního portálu Grunex.com osobně, a tak vám přináší několik vlastních poznatků.
Přerov – Krajina okolí Čejče za Kyjovem inspirovala fotografa Jana Nemravu, který vystaví od 3. června svou tvorbu v přerovském knihkupectví Mezi Světy v Palackého ulici.
/FOTOGALERIE/ Ojedinělá výstava je od středy k vidění ve vestibulu radnice v Novém Jičíně. Na patnácti panelech připomínají patnáct let své existence Moravskoslezský kraj a Moravskoslezský Deník.
Jičín – Církevní textilie patří v kolekci textilních sbírek k těm méně početným a pro výstavní či badatelské účely téměř nepoužívaným, přesto se mezi nimi skrývají pozoruhodné předměty s bohatou historií.
Jevišovice – Novou atrakci přináší turistům jevišovické Předzámčí. Lidé si tam mohou vyzkoušet svůj důvtip na řadě exponátů zapůjčených z libereckého IQParku. „Interaktivní výstava hlavolamů je určena nejen dětem. I pro dospělé jsou vystavené předměty skutečnými hlavolamy," pozval jevišovický starosta Pavel Málek.
Jablonné nad Orlicí – Medvěda mají Jablonští ve znaku a od pondělí i v informačním centru. A ne jednoho! Po tři měsíce tu potrvá výstava nazvaná 777 medvědů.
Nymburk - Výstava s názvem Obrazy o tichu Dagmar Piorecké zahajuje letošní výtvarné léto v kapli sv. Jana Nepomuckého. Kdo nestihl nedělní vernisáž, může si výstavu přijít prohlédnout denně mimo víkendy do 6. června.
Znojmo, Bítov – Příjemný pohled na statistiky i do pokladen mají od počátku letošní sezony správci znojemských památek. Za první týdny a měsíce jim proti loňsku přibyly tisíce návštěvníků. Spokojení jsou například i na Bítově.
Rakovník – Nejméně o sedm tisíc let zpět v čase se vrátíte, pokud navštívíte mansardu Muzea T. G. M. v Rakovníku. Ocitnete se v neuvěřitelném světě prvních zemědělců mezi Ohří a Berounkou, jak ho představuje stejnojmenná putovní výstava. Ta je moderní, interaktivní, s řadou trojrozměrných exponátů. Nahlédnete do obydlí prvních zemědělců, poznáte, jak tkali látky, chovali zvířata a podobně.
Praha - Již osmnáct let nabízí největší a nejznámější romský festival na světě Khamoro to nejlepší z romské kultury, umění a hudby. Od roku 1999 koncertovalo na festivalu 184 kapel z 33 zemí. Na festivalu si každý najde to, co ho zaujme, a letos tomu nebude jinak.
Olomouc – Zakladatelka čajové kultury na Moravě, bývalá zaměstnankyně Univerzity Palackého, pak Vlastivědného muzea Olomouce a nyní učitelka Hana Pokorná zvítězila v 7. ročníku soutěže Žena regionu.
Boskovice – Poštovní známky začal šedesátiletý Jaromír Petřík z Boskovic na Blanensku sbírat už ve druhé třídě základní školy. Od té doby se z něj stal jeden z nejuznávanějších filatelistů nejen u nás, ale i ve světě. Může se pochlubit několika domácími tituly nejlepšího sběratele a na světové výstavě v Jižní Koreji obdržel Velkou pozlacenou medaili. Právě díky ní se zařadil k elitě.
Jaroměř - Znáte drobné kouzelnické triky nebo máte dokonce i vlastní rekvizity? Nevadí, že třeba ani nevíte, k čemu slouží. V jaroměřském Muzeu magie se jimi můžete pochlubit a kdo bude chtít, může i kouzlit.
Litomyšl – Ve městě se rozhodli znovuobnovit tradiční muzejní noc. A protože akce vychází na první červnovou sobotu, krátce po dni dětí, bude i program hodně zaměřen na nejmladší návštěvníky.