Písek – Kolekce asi 20 netradičních hudebních nástrojů zaplnila píseckou galerii Sladovna. V sále Nízké trámy začala v pondělí interaktivní výstava pro rodiny s dětmi nazvaná Snivci, mágové a motýli.
Praha - Jako připomínku 70. výročí první retrospektivní výstavy Františka Kupky v pražském Mánesu se na stejném místě uskuteční krátká přehlídka jeho děl. Pořádá ji aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery, jež má v Mánesu svou výstavní síň.
Boršov nad Vltavou – Už devátého června přivítají v Boršově nad Vltavou hodnotící komisi, jež rozhodne o tom, která z dvaceti jihočeských obcí se bude moci letos pyšnit titulem Vesnice roku, a postoupí tak do celorepublikového kola.
Most - Putovní výstava v Oblastním muzeu v Mostě zachycuje 15 let úspěchů Ústeckého kraje. Vernisáž zahájili ředitel muzea Michal Soukup, hejtman Oldřich Bubeníček a primátor Mostu Jan Paparega. Výstava bude v muzeu do neděle 12. června, pak se přesune do Loun, Ústí nad Labem a Litoměřic.
Na zámku v Holešově na Kroměřížsku ode dneška vystavuje malíř a grafik Jiří Anderle. Výstava, níž návštěvníci uvidí 41 grafik z vrcholné tvorby 70. a 80. let, vznikla k autorovým letošním osmdesátinám.
Výtěžek z letošního ročníku Klášterního kouskování podpoří také vydání knihy „Dům v zahradě páně. Kapucínský klášter v proměnách staletí" autora Zdeňka Orlity.
Kroměříž – Slavný panovník Karel IV. byl spojen s Kroměříží víc, než leckdo tuší: nejen o tom pak pojednává aktuální výstava na tamní radnici. Návštěvníkům přibližuje život císaře a krále, ale také olomouckého biskupa Jana IX. ze Středy a významného kazatele Jana Milíče z Kroměříže.
Praha - Národní muzeum (NM) v Praze ve středu v Českém muzeu hudby pro veřejnost otevře novou výstavu s názvem Josef Suk. Housle - můj osud, která představí životní dráhu jednoho z nejvýznamnějších českých houslistů.
Terezín - V prostorách Centra pevnostního stavitelství, v areálu Retranchement 5 otevřeném po rekonstrukci, je od minulého pátku zpřístupněná putovní výstava, kterou připravili členové Spolku zaplavených k 3. výročí povodně v roce 2013. Expozice vznikla v Terezíně a je pohledem do města a jeho tří místních částí České a Nové Kopisty a Počaply, které zalila velká voda.
Tvrdonice – Tvrdonské národopisné slavnosti jsou jedním z jeho dětí, říká o tamním rodákovi Jožkovi Severinovi Zdena Šlichtová z Tvrdonic na Břeclavsku. Folklorní nadšenkyně se výrazně podílí na organizaci tamního festivalu. A právě podlužácké folklorní legendě patří část programu letošního ročníku, který se uskuteční ve Tvrdonicích o prvním červnovém víkendu.
Tachovsko/Auch - Týdny Evropy, tak jsem jmenovala výstava autorských děl s mezinárodní účastí, která se konala v polovině května ve Francii, konkrétně ve městě Auch v gaskoňské oblasti.
Praha - Co plánujete na sobotu 11. června večer - řekněme tak mezi 19. hodinou a půlnocí? Tak by mohla znít otázka preventisty pražského policejního ředitelství Ladislava Beránka. On ovšem nepřichází s dotazem, ale rovnou s nabídkou. Což takhle Pražská muzejní noc?
Votice - Multifunkční společenské centrum skrývá další obrázky benešovské výtvarnice Vlaďky Makové S., která výstavu, jež byla zahájená v pátek večer a je pokračováním předchozí expozice, nazvala „Z jiného světa".
„Byl úžasně noblesní, slušný. Budu vzpomínat strašně moc, protože jsem ho měla opravdu upřímně ráda, byl úžasně sečtělý, chytrý, měl báječný humor,“ píše ve vzpomínce na zesnulého umělce galeristka Marie Hanušová.
/ZAUJALO NÁS/ Přípravu unikátní dlouhodobé výstavy valašských krojů a tradičního textilu zahájili ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vznikne do podzimu ve výstavním objektu Sušák.
Moravská Třebová – Koncert a výstava. Zpěvák DAN BÁRTA se na Fotofestivalu v Moravské Třebové představí i v roli fotografa. Před jeho objektivem nejčastěji pózují „modelky" s krásnými barevnými křídly. Vážky. Jezdí za nimi s fotoaparátem po celém světě.
Benešov – Při své okružní jízdě po Česku přiveze Kinematovlak, který je doprovodným programem zlínského festivalu filmů pro děti, na benešovské nádraží v pondělí pohádky.
Adamov /FOTOGALERIE/ – Havíř Eda vystoupá po žebříku na milíř, připomínající obrovský krtinec. Poklekne, odhrne hlínu a trsy trávy. Za chvíli přichází havíř Jiří, nese lopatu se žhavými uhlíky. Podá ji opatrně Edovi a ten obsah vysype dovnitř. Kopec zakouří jako právě probuzená sopka. Přihlížející se po sobě významně podívají. „Na žďár," zvolá slavnostně Eda. A už se všichni těší na sobotu, až ze zbytků milíře vyhrabou dřevěné uhlí.
Břeclavsko – Auta parkující na Břeclavsku vykrádají organizované skupiny přijíždějící z okolí či zahraničí. I s takovou možností počítají policisté, kteří v regionu vyšetřují sérii krádeží. O cennosti přišli lidé v Hustopečích, v Klentnici, Velkých Pavlovicích, Zaječí nebo Březí. Zloději kradli především o víkendech, kdy za noc otevřeli i sedm aut.
Jemnice - „V roce 1939 jsme se do Jemnice, která byla tatínkovým rodištěm, nastěhovali a začali tu žít s vámi," začal svoje vyprávění Jaroslav Poskočil na vernisáži výstavy Zmizelí sousedé. Právě osudu jeho rodiny se věnuje jeden z panelů výstavy.
Jemnice - Zajímavou výstavu otevřeli o víkendu v kulturním domě v Jemnici. Nese název Zmizelí sousedé a vypráví příběh o židovském osídlení na Jemnicku. Jde o historii dlouhou sedm set let, kterou tak jako na mnoha jiných místech přetrhla druhá světová válka.
Brno – Brněnský fotbalový stadion za Lužánkami už brzy zaplní stovky nablýskaných motorek a desítky starých automobilů. Na setkání historických vozidel nazvané Retrotéka Brno zve i bývalý brněnský fotbalista Petr Švancara. „Objeví se na propagačních materiálech k akci," řekl spoluorganizátor srazu Aleš Krejčí.
Milonice, Nesovice – Je ručně vyšívaný a zdobí ho i stuhy. Vytvořený byl k 15. výročí orelských jednot v Nesovicích a Milonicích. Ty už sice zanikly, prapor připomínající jejich existenci se ale dochoval.
Uherské Hradiště – Pod přísnou policejní ochranou se nacházely v těchto dnech exponáty, které byly k vidění v Centru slovanské archeologie Historického muzea Moravského zemského muzea v Uherském Hradišti.
Výstavou nazvanou Čtvrtstoletí oslaví Institut tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě 25 let od svého vzniku. Na výstavě v Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy škola představí výběr z nejlepších fotografií současných studentů, čerstvých absolventů i autorů, kteří se po dokončení opavských studií prosadili v zahraničí.
Moravská Třebová - Koncert a výstava. Zpěvák DAN BÁRTA se na Fotofestivalu v Moravské Třebové představil i v roli fotografa. Před jeho objektivem nejčastěji pózují „modelky" s krásnými barevnými křídly. Vážky. Jezdí za nimi s fotoaparátem po celém světě.
SRAZ. Autoklub Night Street Racer v Deggendorfu zahájil sezonu v sobotu tuningovým setkáním. Sjelo se k němu 640 přátel automobilismu se svými vozy, třikrát víc než loni. Nejvzdálenější to sem měl 651 kilometrů. Akce byla spojena s odběrem krve k typizování pro případné dárcovství kostní dřeně. Pracovníkům Červeného kříže ji nabídlo skoro 80 účastníků. Poháry byly připraveny pro auto s nejmenším počtem koní, pro to nejvyšší, s nejpřekvapivějším mottem, největší zrezavělině („myšině"), atd.
Třebíč - Dřevořezby Jarmily Haldové jsou k vidění v půdních prostorách Předzámčí v Třebíči. Výtvarnice představuje unikátní soubor reliéfních vyřezávaných a malovaných obrazů českých panovníků a jejich manželek.
Jablonec n. N. - Další ročník úspěšné akce Muzejní noc se uskutečnil v pátek večer. Rušno bylo především v okolí kostela sv. Anny a u Muzea skla a bižuterie.
Litoměřice – Další ročník oblíbené akce Muzejní noc se v Litoměřicích uskuteční už tento pátek 27. května. Přichystaný je pestrý program, a to na hned několika místech ve městě.