Městečko – Obecní knihovna v Městečku sídlí na obecním úřadě. Ale není tu jen od toho, aby obyvatelům nabídla knížky. I když je to stále její hlavní poslání. Kromě knih připravují knihovnice Jana Hůlová a Miroslava Pokorná různé akce hlavně pro děti. Mají tu například pasování na čtenáře.
Čáslav - Městské muzeum a knihovna Čáslav uspořádalo v rámci 700. výročí narození císaře římského a krále českého výstavu Karla IV., která nese název „Karel IV. a jeho doba 1316-2016". Kurátorka výstavy Lenka Jelínková připravovala tento projekt od začátku letošního roku. „Začátkem ledna jsem obešla čáslavské základní školy, které jsem s celou věcí seznámila. Nezáleželo na tom, jaké zvolí téma a techniku.
Brno - Největší a pravděpodobně i poslední. Tak označuje archeologický výzkum na rohu Besední a Veselé ulice ředitel společnosti Archaia Brno Daniel Merta. Ostatní parcely v centru Brna už totiž zničila nová zástavba. „Jedná se o unikátní akci. Především je výjimečná rozsahem plochy a pak také mírou zachování jednotlivých nálezů z období celého středověku," upozornil Merta, který zde se svými kolegy nalezl desítky tisíc historických artefaktů. Šlo převážně o zlomky kuchyňského keramického nádobí, kamnové kachle, zvířecí kosti, kostěné předměty, klíče či nože.
Legendární Land Rover Defender se sice letos přestal vyrábět, anglická automobilka si však připravila ještě jedno milé překvapení pro jeho ortodoxní fanoušky. Divize Land Rover Classic totiž zájemcům nabídne 25 kusů dokonale zrestaurovaných kusů původní Series I z roku 1948.
Mšeno - Anketu Psí miláček Deníku na Mělnicku na plné čáře ovládl anglický kokršpaněl Buddy. Do ankety ho přihlásila jeho šťastná majitelka Tereza Mráčková ze Mšena.
Lipník nad Bečvou – Již neexistující továrnu na výrobu zápalek Solo přibližuje výstava v Domečku Městské knihovny v Lipníku nad Bečvou. Vernisáž se konala ve středu 6. dubna, expozici tvoří zápalky soukromého sběratele Michala Urbáška z Olomouce.
Terezín - Výstavní prostory Malé pevnosti Památníku Terezín ožily první letošní expozicí. Na IV. dvoře byla vernisáží otevřena výstava fotografických portrétů nazvaná Přežili koncentrační tábory. Expozice vznikla za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a města Řezno, kde se narodil její autor, fotograf Stefan Hanke.
Beroun – Návraty z cest. Tak se jmenuje výstava fotografií, které do Berouna přivezli dva fotografové z Rakovníka. Snímky Zdeňka Ledviny a Zdeňka Radvana si mohou zájemci až do 1. června prohlédnout v penzionu pro seniory Na Parkáně.
Litoměřice, V. Žernoseky – Titul šampiona Vinařských Litoměřic pro rok 2016 sice české víno nezískalo, ale i tak v soutěži, která předchází známé výstavě, zdejší vinaři bodovali. Nejúspěšnější bylo Žernosecké vinařství s.r.o., které získalo dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Díky tomu mu byl udělen také titul Nejlepší kolekce vín z Čech.
Brno – Pozorovat, jak vypadá pavoučí kůže nebo tuha tužky v měřítku nanometru. Přihlížet dělení a přeskupování DNA. To vše v kulisách připomínající atmosféru Českého pavilonu Expo 2015. Expozici o české účasti na této světové výstavě představila Galerie Vaňkovka v Brně.
Náchod - Je jí padesát. Spojí-li se tato slova s věkem člověka, jde o významný životní předěl. V případě uměleckého „stánku" se však dá spíše hovořit o úspěchu. Tak či tak je třeba popřát mnoho sil do dalších let. Zda je Galerie výtvarného umění v Náchodě má, jsem se ptala ředitele Jana Kapusty.
Uherské Hradiště - Vernisáž bývalé studentky ZUŠ Uherské Hradiště Kateřiny Ondruškové s názvem Here be flowers se uskuteční dnes 18 hodin v hradišťské Galerii Baila.
Velehrad – Sedm set let od narození Karla IV. si připomenou hned třemi výstavami na Velehradě. V tamním turistickém centru připravují na čtvrteční odpoledne žáci základní školy expozici s názvem Karel IV. očima dětí.
Načeradec – Stejně jako v loňském roce i letos se nejen obyvatelé Načeradce, ale i jeho návštěvníci mohou těšit na celou řadu kulturních akcí. Manželé Hana a Petr Stehlíkovi se za pomoci celé řady obětavých dobrovolníků totiž rozhodli, že v Načeradci, který před několika lety získal opět statut městyse, a kde už patnáct let vlastní rodina Stehlíkových chalupu, budou obnovovat tradice.
Litoměřice – Počasí se ve středu dopoledne umoudřilo a prvních zhruba osm tisíc návštěvníků přivítalo na výstavišti Zahrada Čech sluníčko. Široký sortiment materiálu a potřeb pro jarní zahradu, chalupu či domácnost přivezlo na Tržnici a Bydlení na 350 prodejců a vystavovatelů.
Lipník nad Bečvou – Již neexistující továrnu na výrobu zápalek Solo přibližuje výstava v Domečku Městské knihovny v Lipníku nad Bečvou. Vernisáž se konala ve středu 6. dubna, expozici tvoří zápalky soukromého sběratele Michala Urbáška z Olomouce.
Brno - Čtyři miliony obyvatel a bohatou historii má Tatarstán, který je republikou Ruské federace. Na její rozmanitost a kulturní dědictví poukazovala výstava několika desítek obrazů a fotografií, na kterou se mohli zájemci podívat ve středu 6. dubna ve foyeru Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Výstava byla spolu s dalšími akcemi součástí Dnů Tatarstánu, které Jihomoravský kraj pořádal ve spolupráci s Republikou Tatarstán.
Olomouc – Slunnou atmosféru chorvatské riviéry v městečku Makarská přivezli do jarní Olomouce tamní výtvarníci. Jejich díla jsou od středy 6. dubna k vidění v Galerii města Olomouce na Dolním náměstí.
Ústecký kraj - Od dneška do neděle je výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích otevřené především pro zahrádkářskou veřejnost a zájemce o chalupaření a bydlení.
Nová Paka – Spolu s vernisáží výstavy obrazů novopackých malířů byla zároveň otevřena v novopackém Suchardově domě výstava k 80. výročí založení Klubu filatelistů, a to v prostorách u betlému.
Praha /FOTOGALERIE/ - Zlaté dukáty s vyobrazením Karla IV., skleněné poháry nalezené archeology v Praze či další nálezy dokládající život obyčejných lidí ve středověku představí výstava Sedm věží. Má podtitul Karel IV. očima akademiků a připravili ji odborníci z Akademie věd. Přístupná bude zdarma od středy 6. dubna do 11. května v její budově na Národní třídě.
Ústí n. O. – Už jedenáct let trvá spolupráce orlickoústecké „umprumky" s partnerskou školou ze slovenského Prešova. Jejím „plodem" je každoroční společný plenér a následná výstava nejlepších prací. Zatímco u našich sousedů již byla expozice k vidění, v Ústí nad Orlicí právě začíná. Vernisáž výstavy je naplánována na středeční 16. hodinu.
České Budějovice – Lidé milovali jak jeho dílo, tak osobitý smysl pro humor. Minulý čas není bohužel chybou: ve věku 72 let zemřel v úterý malíř Štěpán Mikuláš Mareš, který žil střídavě v Českých Budějovicích a v Protivíně. Zádušní mši za něj bude sloužit Zdeněk Mareš 15. dubna od 14 hodin v budějovickém kostele sv. Prokopa a Jana Křitele, kam se mohou lidé přijít rozloučit, veřejný pohřeb nebude.
Terezín - Výstavní prostory Malé pevnosti Památníku Terezín včera ožily první letošní expozicí. Na IV. dvoře byla vernisáží otevřena výstava fotografických portrétů nazvaná Přežili koncentrační tábory. Expozice vznikla za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a města Řezno, kde se narodil její autor, fotograf Stefan Hanke.
Olomouc – Raritní miniatruní vídeňská kuchařku, evangeliáře z počátku 11. století nebo prakticky neznámou rukopisnou mapu světa z konce 15. století nabízí zcela výjimečný výstavní projekt, který připravila ve spolupráci se svými partnery Vědecká knihovna v Olomouci.
Otročiněves – Daniela Sovová žije v obci Otročiněves už téměř třicet let. Zručná keramička a malířka je duší místního občanského spolku Náš domov Otročiněves a k tomu ještě učí keramiku v Hudlicích i doma.
Valtice – Dočkali se. Premiérovou výstavu přichystal Fotoklub Reistna ve Valticích. Snímky jedenácti členů jsou k vidění ve valtickém infocentru. „Vzhledem k tomu, že je to naše první výstava, každý vybral různorodé fotografie dle své úvahy," poznamenal jeden z členů klubu Karel Rakovský.
Duchcov - „Příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku a vše kolem už se chystá vykouknout, jestli to jaro skutečně začíná. U nás na zámku se ale nic samo neprobudí. A už vůbec samo nevykoukne! K tomu je potřeba služebnictvo, hodně sil a především první návštěvníky. Kdo by chtěl patřit mezi ně a zažít skutečné zámecké vstávání a odemykání, ten má jedinečnou možnost", prozrazuje Giacomo Casanova, ústřední postava oživených prohlídek na duchcovském zámku.
Domažlicko – Domažlice zvou návštěvníky do nového Muzea Jindřicha Jindřicha, Klenčí do Domu přírody Českého lesa, horšovskotýnský zámek zase promítne zahraniční filmy o Karlu IV. a vystaví kostýmy z Noci na Karlštejně.
Kroměříž – Chystá se první letošní velká expozice na výstavišti Floria v Kroměříži. Prodejní Výstava myslivosti, rybářství a včelařství, která se bude konat od pátku 8. do neděle 10. dubna, zaujme asi hlavně zájemce o přírodu. Návštěvníci si totiž prohlédnou třeba trofej největšího uloveného losa na světě, ale i další exkluzivní trofeje zvířat z celého světa.
Jihlava – Studenti druhého ročníku Soukromé vyšší odborné školy sociální v Jihlavě, o. p. s., se zúčastnili od 29. do 31. 3. 2016 stáže ve vybraných organizacích v Praze. Navštívili organizace poskytující služby v sociální oblasti a letos poprvé i organizace zaměřující se ve své činnosti na předškolní a mimoškolní pedagogiku.
Praha - Zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) začínají s deratizací. Do stok postupně rozmístí několik tisíc kilogramů jedu. Na řadu přijde nejprve Praha 1, 2 a 3. „Pravidelnou deratizací se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni," uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Ta letošní potrvá do konce října a firmu vyjde na několik milionů korun.
Praha /FOTOGALERIE/ - Zlaté dukáty s vyobrazením Karla IV., skleněné poháry nalezené archeology v Praze či další nálezy dokládající život obyčejných lidí ve středověku představí výstava Sedm věží. Má podtitul Karel IV. očima akademiků a připravili ji odborníci z Akademie věd. Přístupná bude zdarma od středy 6. dubna do 11. května v její budově na Národní třídě.
Teplicko - Štěpán, Kendy a Karas zůstali i po dvanácti letech sami sebou a nerozlučnými kamarády. Jejich nevyčerpatelný smysl pro humor i schopnost sebeironie, možná už s lehkým nádechem skepse, jim pomáhá vyrovnat se s jejich neuspořádanými životy.
Lipník nad Bečvou – Už je to více než padesát let, co Michal Urbášek propadl sirkám. Jeho sbírka čítá okolo tisícovky kusů a část teď bude k vidění v Lipníku na Bečvou. Výstava s názvem Ani si neškrtnem aneb Zápalky kam se podíváš, bude v tamním Domečku Městské knihovny k vidění od středy 6. dubna.
Hradec Králové /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Česko svítí modře je osvětová kampaň, která má za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o problematice autismu. Světový den autismu připadl na sobotu 2. dubna a opět jej charakterizovala modrá barva coby symbol komunikace, která je pro takto nemocné osoby problematická.
Litoměřice - Šampionem výstavy Vinařské Litoměřice byl v úterý odpoledne vyhlášen Tramín červený výběr z hroznů, ročník 2015 od Vinařství Volařík z Mikulova.
Litoměřice - Od dneška do neděle je výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích otevřené především pro zahrádkářskou veřejnost a zájemce o chalupaření a bydlení.
/POZVÁNKA/ Památník Petra Bezruče bude ve středu od 17 hodin hostit zajímavou přednášku. Návštěvníci se v jejím rámci mohou seznámit s nelehkými osudy trojice nizozemských královen. Jejich život byl totiž protkán řadou nečekaných událostí a zvratů.
Hradec Králové/Kladsko - Členové královéhradecké Unie výtvarných umělců vystavují do 28. dubna v kostele farnosti Pozvednutí Svatého Kříže v polském Kladsku. Prezentace, kterou pořádají tamní farnost a Kladský vzdělávací spolek, se tu koná v rámci Výtvarného jara.
Londýn - Kytarista Rolling Stones Ronnie Wood v pondělí potvrdil, že legendární britská kapela vydá nové album, a to možná už letos. Rockeři prý už ve studiu nahráli nový materiál a několik nových verzí bluesových songů.