Zlín - Jeden z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti, který se zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky, Olbram Zoubek vystavuje ve zlínské Galerii pod Radnicí. Tu včera kompletně zaplnili milovníci jeho umění při příležitosti vernisáže.
Brno - Bonjour řekli v pátek Brnu tradiční bretaňskou písní doprovázenou hrou na keltskou harfu umělci Clément Le Goff a Quentin Vestur. Společným koncertem v Mendlově muzeu zahájili 21. ročník festivalu francouzské kultury. Návštěvníkům se ve stejnou dobu otevřela také výstava Migrace očima obyvatel Bretaně a jižní Moravy.
Znojmo – Putovní výstava voskových figurín nazvaná Katastrofy lidského těla bude zanedlouho k vidění i ve Znojmě. „Seznamte se s velice zvláštními lidmi, s osobami, jejichž postižení bylo prokletím, ale i darem," zvou organizátoři.
Olbramovice – Obec ve spolupráci se Státním okresním archivem a Podblanickým vědeckotechnickým klubem železničním pořádá ve Spolkovém domě Karla Pollaka výstavu Z historie železničního uzlu Olbramovice.
Hranice – Gotický sál Staré radnice se rozloučil ve čtvrtek 9. dubna s expozicí významného malíře Hranic Janem Pinkavou. S obrazy se přišli rozloučit především žáci, kteří se při této příležitosti, zúčastnili výtvarné soutěže s názvem Jan Pinkava-malíř starých Hranic.
Nová Paka – Den po Velikonocích byla otevřena v malém sále MKS výstava obrazů Martiny Grafkové a Zbignieva Gotta. Nese název Umění bez hranic. Zaplněný sál návštěvníků vernisáže přivítala ředitelka střediska Romana Martincová.
Brno /RECENZE/ – Jak se točí motovidlo, co je to proslulé jedno brdo a k čemu soukeníci využívali hlavičky bodláků? Odpovědi nabízí výstava v brněnském Technickém muzeu nazvaná Od ovečky po kabátek, kterou lze navštívit do neděle 19. dubna.
Plzeň – Jak Plzeňané vítali císaře pána, pro které politické instituce tvořili přední čeští umělci 19. století nebo jak byli k věrnosti k rakouské monarchii vedeny děti ve školách.
Uherské Hradiště, Luhačovice – Zkrášlit okolí něčím užitečným. I to je jedním z účelů už třetího ročníku Slavností ptačích budek v Luhačovicích. Do akce se už podruhé zapojí i Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště (UMPRUM).
České Budějovice - Deník zjistil, za kolik peněz a kde se loni vydražil obraz, který letos získala Alšova jihočeská galerie. Investiční fond Pro Arte ho získal loni v dubnu na aukci v Dijonu.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Zbraně vrcholného středověku, ale také pistole z druhé z druhé světové války jsou k vidění na výstavě Dobývání Uherského Hradiště.
Lukavice – V zasedací síni obecního úřadu se od soboty do pondělí bude konat výstava s názvem Módní přehlídka panenek aneb Háčkovaná móda od antiky po současnost.
Žďár nad Sázavou - Válečný hrob s ostatky sedmi vojáků Rudé armády bude přemístěn od kostela na Zelené hoře na sousední nový hřbitov. Ostatky budou na nové místo uloženy 25. dubna. „Ceremoniálu se zúčastní zástupci ruského velvyslanec-tví a pravoslavný i katolický kněz," řekl starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.
Havlíčkův Brod – Druhá světová válka na Havlíčkobrodsku. Nová výstava Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, která začíná v pátek od 17 hodin slavnostní vernisáží. Výstava bude lidem přístupná každý den od 9 do 17 hodin mimo pondělí, a to až do 7. června.
Litoměřice – Letošní Tržnici Zahrady Čech během prvních dvou dnů navštívilo zhruba osm tisíc lidí. Většina z nich přijela za nákupem materiálu pro jarní zahradu, ale i balkony či předzahrádky.
Slovácko /ROZHOVOR/ - Na jubilejní padesátou výstavu vín v Boršicích zavítal o Velikonoční neděli předseda Českého zahrádkářského svazu (ČZS) Stanislav Kozlík (41), který byl do této funkce zvolen loni v listopadu na sněmu v Hradci Králové.
Benešovsko /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Také Benešovsko bude zastoupeno při prestižní Všeobecné světové výstavě Expo 2015. Ta se uskuteční s podtitulem Potraviny pro planetu, energie pro život v italském Miláně od 1. května do konce října. Na sever Apeninského poloostrova pojede mimo dalších Čechů také tým společnosti IGC, jehož šéfkuchaři připravují menu v konopišťské restauraci Stará myslivna.
Hradec Králové /FOTO/ - Na moře narazíte až po několika stech kilometrů za českými hranicemi. Přesto se v Muzeu východních Čech rozhodli, že uspořádají výstavu, která přibližuje stavbu a konstrukci plachetních lodí, koloniální obchod či válečné námořnictvo.
Konopiště – Především zvěřinové speciality nabídnou kuchaři, z nichž někteří prezentují své umění také ve Staré myslivně na Konopišti, návštěvníkům dvou restaurací v českém pavilonu světové výstavy Expo 2015. Ta začíná v italském Miláně 1. května a její brány se zavřou posledního října. Část z dobrot, bažanti, budou pocházet dokonce také z Konopiště, z líhní Lesů ČR. Do Milána je budou vozit společně s dalším čerstvým, zachlazeným a vakuovaným zbožím, dva vozy. Tisíc kilometrů dlouhou cestu budou zvládat každý třetí až čtvrtý den. Čeští kuchaři při Expu připraví hostům dobroty, které nabízí na svém jídelníčku právě také Stará myslivna, jejímž provozovatelem je společnost IGC a jejím jednatelem Bohumil Bochňák. Ten zajímavost české kuchyně vnímá především kvůli zvěřině.
Hustopeče - Detaily brouků, hmyzu, pavučin, kapiček vody, lidí v různých situacích. To je svět, jak jej vidí fotografka Hana Stoklásková, obyvatelka domu a penzionu pro důchodce v Hustopečích, kde měla svoji první autorskou výstavu. Nazvala ji Svět kolem svýma očima.
Teplicko - Rychle a zběsile 7 …Poté, co se do životů Dominica Toretta (Vin Diesel) a Briana O'Connera (Paul Walker) vrátila jejich ztracená kamarádka Letty Ortiz (Michelle Rodriguez) a jejich jména byla očištěna, si mysleli, že můžou život plný divokých honiček konečně hodit za hlavu a v klidu si užívat normální život. Ale když se Dominic dozví z výhružného telefonátu Iana Shawa (Jason Statham) - staršího a ještě zkaženějšího bratra Owena Shawa (Luke Evans), kterého Dominic nechal napospas smrti v minulém díle, že autonehoda jeho kamaráda Hana (Sung Kang) v Tokiu (z Tokijské jízdy) nebyla tak úplně nehoda, ale vražda a že i zbytek jeho "rodiny" je na řadě, je donucen se svojí partou a s vládním agentem Lukem Hobbsem (Dwayne Johnson) vyrazit na další divoké dobrodružství a najít muže zodpovědného za jeho smrt dřív, než si on najde je. Jenže nepřítel, proti kterému nyní stojí, je z mnohem tvrdšího těsta než ten poslední, takže je možná čeká ta největší výzva vůbec.
Vsetín – Besedu s manželským párem umělců Alenou Matějka a Larsem Widenfalkem nabídne ve čtvrtek 9. dubna v podvečer Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně.
Slovácko /ROZHOVOR/ – 1042 trofeje vloni ulovené spárkaté zvěře, lišek a jezevců na Hradišťsku a Brodsku bude v sobotu a v neděli k vidění na chovatelské přehlídce, která se uskuteční ve společenském a kulturním centru ve Starém Městě.
Šumperk - V průběhu dubna a května bude v šumperském Oku k vidění výstava fotografií „Jsem pěstoun," kterou organizuje Nadační fond J&T v rámci kampaně Hledáme rodiče.
Praha - Ve čtvrtek uplyne pět let od chvíle, kdy se ujal úřadu pražského arcibiskupa kardinál Dominik Duka. „Jsme věkově nejmladší diecézí, i když víme, že jde o proměnný faktor. Tato skutečnost ale dává příležitost pro rozvoj teologicko-filozofických projektů, a podporuje kontakt se světem kultury a politiky obecně," řekl kardinál.
Mnichovo Hradiště - Druhé patro, desítky schodů a u dveří aby měl stálou službu klíčník či vrátný. Ten však chybí, a tak zaměstnanci muzea, které je v zámku v pronájmu, musí několikrát denně seběhnout do přízemí, odemknout novým návštěvníkům, případně ty, kteří si expozice již prohlédli, vypustit.
Velké Meziříčí - Bezmála dvě stovky pálenek nejen z Vysočiny mohou ochutnat ti, kteří se v sobotu vypraví do sálu velkomeziříčské hasičárny. Tři hodiny po poledni tam bude zahájen v pořadí již jedenáctý ročník Tradičního koštu pálenek.
Ústí nad Orlicí - Výstava Stavíme, bydlíme pokračuje v kulturním domě v Ústí nad Orlicí ještě ve čtvrtek od 9 do 17 hodin. Nabízí inspiraci i nové trendy ve stavebnictví a vybavení domácnosti.
Josefov /FOTO, VIDEO/ - Raz a dva, a raz a dva. V tomto rytmu duněly na dlažbě josefovských ulic kroky desítek vojáků, oděných v dobových uniformách rakouské a pruské armády, kteří zde pochodovali v sobotu.
Hranice – Těžký úkol měla v úterý 7. dubna porota, která vybírala ty nejlepší výtvarné práce na téma akvarelů Jana Pinkavy. Probrat se členové poroty museli téměř stovkou výkresů, na kterých žáci zachytili hranická zákoutí. Vítězné práce budou k vidění na dernisáži expozice Jan Pinkava – malíř starých Hranic v Gotickém sále Staré radnice, kde prvních deset autorů nejlepších prací obdrží ceny. Slavnostní ukončení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 9. dubna v 17 hodin.
Vysoké Mýto – Kromě velké výstavy „Květen 1945" trvající do posledního květnového dne zaujme bezpochyby v příštích dnech a týdnech četné návštěvníky místního regionálního muzea také další výstava, ovšem s naprosto odlišnou tematikou a obsahem. Od neděle do 14. června potrvá v muzeu „Trampská abeceda".
Slaný – Slánská Galerie Dobeška, která je poměrně mladým výstavním prostorem umístěným ve staré slánské radnici na Masarykově náměstí, má lidem opět co nabídnout. Místo, kudy procházely dějiny, poskytuje až do soboty 11. dubna pamětníkům i mladým dokonalou přehlídku o historii někdejší továrny Palaba později s názvem Bateria Slaný.
Benešov - Také Benešovsko bude zastoupeno při prestižní Všeobecné světové výstavě Expo 2015. Ta se uskuteční s podtitulem Potraviny pro planetu, energie pro život v italském Miláně od 1. května do konce října.
Náchod /FOTO/ - Galerie výtvarného umění naservírovala pro své návštěvníky v zámecké jízdárně pořádnou porci umění ze svých sbírek. V přízemí lze obdivovat českou plastiku, dále expozici Na paměť…, která představuje pomníky z doby od 50. do 80. let minulého století, a na ochozu jsou vystavena díla polských autorů.
Písek - Stejně jako většina kulturních organizací zřizovaných Jihočeským krajem věnuje i Prácheňské muzeum v Písku pozornost projektu Jižní Čechy husitské. Na počátku září bude v Rytířském sále hostit mimořádnou putovní výstavu o Janu Husovi. Rovněž Muzejní noc, která se uskuteční v sobotu 30. dubna od 19 hodin, bude ve znamení této významné osobnosti našich dějin.