
Mikulov ladí nová lákadla. Turisty pozve do sklepa i na obnovený pruský hřbitov
Mikulov – Neponechávají nic náhodě. Mikulovští se už intenzivně připravují na novou turistickou sezonu. Novinek bude hned několik.
Mikulov – Neponechávají nic náhodě. Mikulovští se už intenzivně připravují na novou turistickou sezonu. Novinek bude hned několik.
Most – Americké zpěvačky Lady Gaga a Madonna by se mohly inspirovat v Mostě. Studenti ukázali, jak může vypadat člověk. Je to zábavné, vizuálně přitažlivé a dělané srdcem s téměř vědeckou přesností.
Kroměříž - V Palmovém skleníku kroměřížské Květné zahrady je od čtvrtka k vidění tradiční výstava kamélií. Letos jsou květiny doplněny o umělecká díla ze skla, která dodala Umělecká škola sklářská z Valašského Meziříčí.
Vyškov – Desítky modelů aut na výstavě Autíčka pro malé i velké kluky si v úterý prohlédly děti, které dorazily do Muzea Vyškovska na prázdninový program Za autíčky do muzea. Vyzkoušely si také, jaké to je být pilotem závodního auta, nástěnnou autodráhu, zahrály si stolní hry. Kromě toho si mohly vyrobit vlastní papírovou formuli.
Rakovník /FOTO, VIDEO/– Pokud se chcete ukrýt v neproniknutelné houštině, nemusíte chodit daleko za město. Stačí navštívit Muzeum T. G. M. v Rakovníku.
Trutnov - Vzniknou i tři nové expozice: Hrady, Zámky a Venkovské usedlosti. Vše z Trutnovska.
Trutnov - Vzniknou i tři nové expozice: Hrady, Zámky a Venkovské usedlosti. Vše z Trutnovska.
Nymburk - Psychologická olympiáda. Že v tom slovním spojení slyšíte něco, co by se mohlo navzájem vylučovat? Ale kdepak.
Plzeň – Zahrada Jiřího Trnky je magická knížka plná tajemství, kouzel a snů. Trnkova Zahrada 2 je výstava, která tohle všechno převádí do podoby trojrozměrné, hmatatelné a prožitelné všemi smysly. Připravil ji Trnkův syn Jan a vnuk Matyáš.
Martin Zet, jeden z našich současných nejaktivnějších vizuálních tvůrců, se představil v Bezručově sadu v sousedství bývalého Dolu Jindřich v Ostravě.
Toužíte se potkat s hrdiny pohádky Zahrada od Jiřího Trnky? Pokud ano, navštivte výstavu s názvem Trnkova Zahrada 2, kterou připravili Jan a Matyáš Trnkovi.
Vysoké Mýto – Výstavu In Heaven Městské galerie ve Vysokém Mýtě si se zájmem už pár týdnů návštěvníci prohlížejí. S jejím autorem, Karlem Malivánkem, hovořila kurátorka galerie Iveta Danko o jeho začátcích, tvorbě i působení v komunální politice.
Nová Paka – O předposledním únorovém pátku se ve společenské místnosti areálu packých chovatelů sešla na výroční schůzi více jak čtyřicítka členů, aby zhodnotila loňský velice úspěšný rok a nastínila úkoly na rok letošní.
Pelhřimov – Studenti, nebuďte lehkomyslní aneb Pelhřimovské střední školy v proměnách času. To je název výstavy, na kterou Muzeum Vysočiny v Pelhřimově zve všechny milovníky studia a školství.
Především milovníky vzdálených zemí a jiných kultur bude zajímat program letošního čtrnáctého ročníku festivalu ProTibet 2015.
Rokycany - Průběh jednání i jeho výsledek je určený pouze pro účastníky správního řízení
Martin Zet, jeden z našich současných nejaktivnějších vizuálních tvůrců, se představil v Bezručově sadu v sousedství bývalého Dolu Jindřich v Ostravě.
Koryčany – V pořadí už sedmý ročník výstavy ovocných destilátů se o víkendu uskuteční v Koryčanech v tamním Kulturním domě. Na akci se pravidelně scházejí k ochutnání stovky pálenek z tradičního i méně častého ovoce, chybět nebudou netradiční lihoviny ani letos.
Přerov – To nejlepší z historie táborů a nejvýznamnějších akcí. Tisíce fotografií, obrázky od dvorního malíře a ilustrátora Tomáše Komínka, zpěvníky, sošky a vlajky či poháry. Stolní hry a historické sportovní rekvizity, svázané i volné „asiměsíčníky" Dlaždiče od roku 1992 až do dneška. Taková bude výstava ke čtvrt století Duha klubu Dlažka, na kterou můžou zavítat v březnu návštěvníci do Galerie města Přerova.
Kroměříž – Venku sice ještě panuje zima, ale to je právě období kdy rozkvétají ve sklenících půvabné květy kamélií. A zájemci je mohou vidět už tradičně na vernisáži s názvem Kamélie v novém: koná se už dnes v patnáct hodin v Palmovém skleníku Květné zahrady v Kroměříži.
Především milovníky vzdálených zemí a jiných kultur bude zajímat program letošního čtrnáctého ročníku festivalu ProTibet 2015.
Luženičky, Otov – Luděk Hruška sbírá informace, chtěl by natočit dokument o obětech z posledních dnů války.
Praha - Národní galerie pod novým vedením netroškaří. Na začátek roku připravila do prostor Veletržního paláce hned šest výstav, jimž dominuje očekávaná expozice Oskara Kokoschky. Přibližuje práce, které rakouský expresionista vytvořil během svého čtyřletého pražského „angažmá", v letech 1934 - 1938.
Ostrava - Ondřej Kovář, alias André, prezentuje v Ostravě rozměrná plátna.
Praha - Malíř a grafik Oldřich Kulhánek, který se narodil 26. února 1940, se celý život věnoval hlavně lidskému tělu a figurativním motivům. Výrazné tváře jsou k vidění i na českých bankovkách, které Kulhánek navrhl v první polovině 90. let a jež podle mnohých odborníků dodnes patří mezi nejkrásnější platidla na světě. Jeho díla jsou – tedy kromě peněženek – zastoupena také v prestižních sbírkách včetně pařížského Centra Georgese Pompidoua či vídeňské Albertiny.
Praha /FOTOGALERIE/ - V budově Mánesa ve středu byla odhalena plaketa, která připomíná ocenění udělené nedávné rekonstrukci této slavné funkcionalistické stavby. Oprava domu získala Cenu primátora udílenou v soutěži Stavba roku. Objekt ale neslouží svému účelu, tedy pořádání výstav výtvarného umění. V hlavním sále se od rekonstrukce skončené před rokem konala jediná výstava.
Kolín - Blíží se výročí konce druhé světové války. Trojice kolínských škol se zúčastnila projektu s pracovním názvem Děti hledaly děti: studenti dostali za úkol dopátrat se osudů židovských dětí, kterých se týkaly nucené transporty do koncentračního tábora.
Brno – Když v šedesátých letech hostil brněnský Dům umění rozsáhlou výstavu o Velké Moravě, byla to událost nadnárodní, protože soubor exponátů tehdy putoval také po Evropě. A i nyní se výstava věnovaná tomuto tématu líbí: s nově získanými nálezy a poznatky badatelů výstava o Velké Moravě do Paláce šlechtičen měsíčně láká přes dva tisíce návštěvníků.
Semily - Inspiraci pro blížící se jaro můžete nalézt pod střechou, v expozici Kolem dokola.
Velké Němčice, Hustopeče – Před lety přišel Zdeněk Bažant s myšlenkou obnovit činnost fotoklubu na Hustopečsku. Povedlo se. Nyní čítá osmadvacet členů a Bažant zahájí v sobotu svoji další autorskou výstavu v galerii domu u Synků v Hustopečích.
Praha – Národní galerie pod novým vedením netroškaří. Na začátek roku připravila do prostor Veletržního paláce hned šest výstav, jimž dominuje očekávaná expozice Oskara Kokoschky. Přibližuje práce, které rakouský expresionista vytvořil během svého čtyřletého pražského „angažmá", v letech 1934-1938.
Rokycany - Výstava Paleontologie a skalníci na Rokycansku (otevřená od pátku) je první společnou akcí, kteří po sloučení instituce se Západočeským muzeem (ZPČM) v Plzni připravovali společně pracovníci obou zařízení.
Praha - Je tomu pět let, co se pražská Malostranská beseda otevřela po rozsáhlé rekonstrukci veřejnosti. Od března 2010 se v prostorách barokní budovy v centru Prahy uskutečnilo nespočet koncertů, výstav a dalších kulturních akcí. V pátek 27. února se beseda obleče do svátečního, aby své výročí oslavila. A oslaví ho jaksepatří kulturně - pořadatelé připravili pro své příznivce bohatý program.
České Budějovice – Na náměstí se rozbuší srdce města, v radnici budou vystaveny pohřební korunovační klenoty Přemysla Otakara II. a Česká národní banka představí pamětní minci. To jsou akce, které 10. března zahájí v Českých Budějovicích celoroční oslavy, které připomenou 750 let od první písemné zmínky o městě.
Kolín - Kdo získá Cenu města Kolína, by mohlo být jasné v dubnu. Osobnost nominuje pracovní skupina, dále její doporučení bude schvalovat rada a zastupitelstvo města. Řekl to kolínský starosta Vít Rakušan.
Liberec - Oblastní galerie dokončila opravu části stálé expozice, kterou na konci loňského listopadu poškodila voda při poruše klimatizace. Expozice je od té doby uzavřená
Linec - Rakouské ministerstvo obrany usiluje o úplný zákaz kouření v armádě. Zatím to oběžníkem zakázalo od 1. září v objektech ministerstva včetně volných ploch s tím, že kouření „na pracovišti" je tam „právně nepřípustné", ale brzy by prý norma mohla dopadnout na všechny kasárny.
Brno – Když v šedesátých letech hostil brněnský Dům umění rozsáhlou výstavu o Velké Moravě, byla to událost nadnárodní, protože soubor exponátů tehdy putoval také po Evropě. A i nyní se výstava věnovaná tomuto tématu líbí: s nově získanými nálezy a poznatky badatelů výstava o Velké Moravě do Paláce šlechtičen měsíčně láká přes dva tisíce návštěvníků.
Plzeň - Netradičně plzeňské historické podzemí oživila výstava Světýlka v hlubinách, jejímiž autory jsou studenti Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček a děti z výtvarného kroužku Skřítek, který vede Dana Raunerová.
Ústí n. O. – Prostory místní Malé scény se stávají, s trochou nadsázky, druhým domovem zdejší uměleckoprůmyslové školy. Zatímco před Vánocemi zde své výstupy prezentoval obor užitá fotografie a média, ve středu bude představena další expozice ústecké „umprumky".
Zlín - /POZVÁNKA/ Malířskou cestu jednoho z nejosobitějších českých umělců znázorní výstava, která dnes začíná v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Jméno Jakuba Schikanedera (18551924) netřeba moc představovat.
Chrudim - V úterý si připomínáme výroční 240 let od narození patrně nejslavnějšího českého loutkáře Matěje Kopeckého. Ten se narodil 24. února 1775. Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi k tomuto výročí připravilo výstavu věnovanou nejen jeho památce, ale i jeho pokračovatelům.
Mohelnice – Osudy vojáků z našeho regionu na frontách první světové války mapuje nová výstava, která je k vidění v mohelnickém muzeu. Nese název Mohelnicko za Velké války 1914 -1918, jeho obyvatelé na frontách a v zázemí.
Kroměříž - Mateřské centrum Klubíčko, Klub dárců Krve nebo třeba Říše loutek Kroměříž: neziskové organizace z regionu se lidem představují v Knihovně Kroměřížska.
Praha - Je tomu pět let, co se pražská Malostranská beseda otevřela po rozsáhlé rekonstrukci veřejnosti. Od března 2010 se v prostorách barokní budovy v centru Prahy uskutečnilo nespočet koncertů, výstav a dalších kulturních akcí. V pátek 27. února se beseda obleče do svátečního, aby své výročí oslavila. A oslaví ho jaksepatří kulturně - pořadatelé připravili pro své příznivce bohatý program.
Beroun - Muzeum keramiky v Berouně se po dvouletém úsilí tento týden stane realitou. Myšlenka Vladimíra Izbického, pořadatele Hrnčířských trhů, má již konkrétní podobu. Muzeum vzniklo v Zámečnické ulici, kde se městu podařilo získat historický dům.
Plzeň – Plzeňské historické podzemí ozáří od středy do konce roku Světýlka v hlubinách.
Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.
Praha - Historický Dům U Kamenného zvonu se tento týden probudí k životu. Ve čtvrtek 26. února se jeho zdi promění na plátno, které mohou zhlédnout všichni kolemjdoucí. V ten den se na Staroměstském náměstí bude konat od 19 do 22 hodin audiovizuální představení, též zvané jako videomapping. Jde o jakési promítání filmu na zeď budovy.
Písek – Cílem nedělní odpolední vycházky obyvatel a návštěvníků města může být nádvoří Prácheňského muzea. V 15 hodin tady začne vernisáž výstavy nazvané V Písku ztracený venkovan. Tím ztraceným venkovanem je malíř Václav Šebele.