Letohrad - O letohradském zámku v proměnách času vypráví stejnojmenná výstava otevřená v zámeckých prostorách. Expozici připravenou k dvacátému výročí od jeho rekonstrukce otevřeli tři porevoluční starostové Letohradu: Petr Šilar, Vladimír Tomek a Petr Fiala.
Hradec Králové - Královéhradecká Galerie U přívozu na břehu Labe nabízí až do 25. dubna příležitost k blízkému setkání s obrazy náchodského výtvarníka, který se se svými díly vrací do Hradce Králové v posledních letech už potřetí.
Žamberk – Paličkování krajek se vyučuje na ZUŠ Petra Ebena v Žamberku. Učební osnovy jsou zpracované výtvarnicí a krajkářkou Majkou Poludovou, která se věnuje celý život nejen paličkování, ale i navrhování krajek a své zkušenosti, dovednosti a umění předává mladším generacím.
Havlíčkův Brod – Kurátorkou unikátní výstavy grafického díla petrkovského rodáka Bohuslava Reynka, která dnes v podvečer začíná v pražské Valdštejnské jízdárně, je jeho vnučka Veronika Reynková.
Letohrad – O letohradském zámku v proměnách času vypráví stejnojmenná výstava otevřená v zámeckých prostorách. Expozici připravenou k dvacátému výročí od jeho rekonstrukce otevřeli tři porevoluční starostové Letohradu: Petr Šilar, Vladimír Tomek a Petr Fiala.
Hlučín /POZVÁNKA/ - Nevšední a hlavně zajímavou výstavu si pro své návštěvníky připravilo Muzeum Hlučínska. Až do 4. června zde bude expozice autorek Simony Mecerodové a Kateřiny Citové, která nese název Háčkovaný svět.
Mladá Boleslav - Unikátní projekt Vzdělávacího centra Na Karmeli slibuje zajímavý výstup. Vyhlašuje totiž fotografickou soutěž pro veřejnost s názvem Jeden rok v Mladé Boleslavi.
Lanškroun – Ve středu naposledy bude v Domově pro seniory přístupná výstava O nejkrásnější vajíčko Lanškrounska. Odpoledne bude vyhlášen vítěz diváckého hlasování. Vystaveno je 328 vajíček z různých materiálů, nejen přírodních, ale i dřevěných, marcipánových, drátěných nebo polystyrenových. Vytvořilo je 34 autorů. Použili vejce nejen od slepiček, ale i vejce kachní, pštrosí, emu nebo od papouška vlnkovaného.
Jičín – Ve středu bude při příležitosti návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana v tovární hale podniku Seco Group zahájena v 18 hodin výstava obrazů Petera Lebedinetse pod názvem Smíření v Jičíně.
Tupesy – Ačkoliv by se někdo mohl domnívat, že 25. ročník ochutnávání vín v Tupesích, který se uskutečnil v sobotu v tělocvičně tamní základní školy, zůstal notně ve stínu Dne vína s literárně a humorně laděnou konferencí v sousedních v Buchlovicích, mýlil by se.
Pardubice – Pardubický kraj se letos vrátil k tradici pořádání krajských dnů. Ty budou putovat po různých částech kraje a vyvrcholí vždy předáním cen. Tento rok se začíná v krajském městě – právě dnes.
Pardubice – Pardubický kraj se letos vrátil k tradici pořádání krajských dnů. Ty budou putovat po různých částech kraje a vyvrcholí vždy předáním cen. Tento rok se začíná v krajském městě – právě dnes.
Jičín - Ve středu bude při příležitosti návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana v tovární hale podniku Seco Group zahájena v 18 hodin výstava obrazů Petera Lebedinetse pod názvem Smíření v Jičíně.
Havlíčkův Brod, Praha – V pražské Valdštejnské jízdárně bude ve středu v podvečer slavnostní vernisáží zahájena výstava celoživotního výtvarného díla grafika a básníka Bohuslava Reynka, rodáka z Petrkova u Havlíčkova Brodu.
Velké Poříčí - Už dvaadvacet let pořádá místní organizace Českého červeného kříže tradiční velikonoční prodejní výstavu, o kterou je mezi veřejností vždy velký zájem. Ne jinak tomu bylo o uplynulém víkendu.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ - Květinové vazby s jarní a velikonoční tématikou vyrobili studenti Střední školy vizuální tvorby v Hradci Králové. Lidé na ně mohli zavítat od pátku do neděle do Jiráskových sadů.
O víně se dá vyprávět krásně a dlouho. Třeba ve vinných sklípcích nebo na výstavách vín. Jenže být na nich v rámci nabité víkendové redakční služby, není na povídání o vinném moku čas.
Poběžovice, Horšovský Týn – Už přibližně deset let se Josef Jansa z Poběžovic věnuje zajímavému koníčku. Ze včelího vosku vyrábí okrasné svíčky nejrůznějších zajímavých tvarů a podob.
Častolovice – Zámek se letos poprvé pro veřejnost otevře právě dnes. Celou sezónu ho mohou lidé navštívit denně mimo pondělí od devíti do osmnácti hodin. Uzavřen pak bude poslední den v září.
Louny - Prodejní veletrh Dům a zahrada, kterou každoročně navštíví kolem 30 tisíc zájemců, otevírá ve čtvrtek 17. dubna již svůj 18. ročník. Na třech tisících čtverečních metrech a v šesti pavilonech představí své novinky na 300 firem z republiky i ze zahraničí.
Chocerady - Stejně tak jako v předchozích čtyřech letech i letos uspořádalo ve svých prostorách choceradské Rodinné centrum Sluníčko velikonoční výstavu.
Dolní Němčí, Horní Němčí – Hned dvě velikonoční výstavy bylo možné o uplynulé neděli zhlédnout v obcích na úpatí Velké Javořiny. Zatímco tu v Kulturním domě v Dolním Němčí přichystali místní zahrádkáři, tu druhou, jen o pár kilometrů dál v Horním Němčí, zorganizovali členové tamního Klubu důchodců.
Teplice nad Bečvou – Obrovský nárůst návštěvníků evidovali v březnu pracovníci Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou. V průběhu minulého měsíce si cestu do podzemních prostorů našlo celkem 726 lidí. V loňském březnu, který navíc spadal do jubilejního roku oslav sta let od objevení tohoto jeskynního systému, přitom na prohlídku krás podzemních prostorů zamířilo „jen" 305 zájemců.
Chodov, Waldsassen – Členové keramického kroužku při Domě dětí a mládeže Bludiště v Chodově a studenti Střední průmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary zahájili ojedinělou výstavu Bílé zlato z Waldsassenu.
Johann Stabauer z Mondsee byl na tradiční přehlídce ve Wieselburgu oceněn „Zlatou štamprlí" za nejlepší likér z medvědího česneku. Je originalitou mezi rakouskými „paliči" nejen proto, že pálit začal teprve před dvěma roky, ale i tím, že je specialistou na rarity. Podle OÖN teď pracuje dokonce na kořalce ze sena, které si obstaral z alpských pastvin a je přesvědčen, že „chuť louky" jeho produkt udrží. „Při pálení jsem kutil. Všechno, co jinak nikdo nedělá, je pro mne automaticky zajímavé," říká.
Zdice – Army muzeum Zdice zahájilo letošní sezónu. Jeho zástupci připravili návštěvníkům nejen novou expozici, ale například i vyjížďky historickou vojenskou technikou po okolí.
Třebíčsko - Trofeje srnců, muflonů a daňků se opět po roce představily v zámeckých prostorách v Náměšti nad Oslavou a Moravských Budějovicích. Obřadní síň náměšťského zámku je však letos chudší o několik medailových exponátů z Obory Kralice.
Benátky nad Jizerou - Dnes už byste nesmrtelnou stavebnici nenašli v každé druhé domácnosti, jako tomu bylo dřív. Od 1. května ji však naleznete v benáteckém muzeu
Praha - Vanitas. Odstíny renesanční krásy. Tak zní podtitul výstavy obrazů Tiziana, kterou na podzim 2015 otevřou italští kurátoři ve spolupráci s českými kolegy na Pražském hradě.
Ústí n. O. – V úterý bude v místním kulturním domě otevřena výstava soutěžních návrhů urbanisticko-architektonické soutěže „Revitalizace území Perla 01 v Ústí nad Orlicí". Přístupná bude do 24. dubna (vždy od 15 do 18 hodin).
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Známý fotograf Jan Saudek se „odhaluje" v pražské Malostranské besedě. Název výstavy „Odhalení" je nicméně tak trochu zavádějící - neodhaluje se na ní totiž sám Jan Saudek, ale jeho vlastní věci, rekvizity a umělecká díla. A to i ta, která dosud vystavena nikdy nebyla.
Červený Hrádek - Ráno psi a velikonoční zvyky, odpoledne zpěv, hudba a pohádka. A po celý den zábava pro rodiny. Tak vypadalo zahájení letošní kulturní sezony v Jirkově. Proběhlo, jak jinak, na zámku Červený Hrádek.
Leskovec – Nejen dětský pohled na možnou podobu návsi v Leskovci na Hornolidečsku nabídne zájemcům úterní odpolední vernisáž, která se uskuteční v místním kulturním domě.
Benešov – Životní osudy následníka rakousko-uherského trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Žofie z Hohenbergu, kteří zahynuli rukou atentátníka 28. června 1914 v Sarajevu, přibližuje výstava Spojeni svazkem manželským – spojeni stejným osudem, která byla otevřena na zámku Konopiště.
Choceň – Město ve městě. Polská osada s vlastní politickou správou, školou, kostelem, nemocnicí i hřbitovem. To bylo „choceňské Polsko" za první světové války. Baráková kolonie v Chocni měla až 22 tisíc obyvatel. Její založení před sto lety připomene v Chocni výstava a odhalení památníku na místním hřbitově.
Českobudějovicko – Slunečné počasí provázelo větší část akcí, které se o víkendu konaly na Českobudějovicku u příležitosti Mezinárodního dne památek. V Českých Budějovicích se například otevřely dvorky a dvorečky i málo známé.