
Cisterciáci vystavili ve Vyšším Brodě skutečné unikáty
Vyšší Brod – Jedním z nejstřeženějších lidí v republice byl od dubna letošního roku Jaroslav Opletal. Pracoval totiž po celou dobu konání velké Zemské výstavy v Rožmberské oratoři.
Vyšší Brod – Jedním z nejstřeženějších lidí v republice byl od dubna letošního roku Jaroslav Opletal. Pracoval totiž po celou dobu konání velké Zemské výstavy v Rožmberské oratoři.
Kroměřížsko – Na většině památek v regionu skončila v pátek sezona. Mnohé čeká zimní údržba a důkladný úklid, na Arcibiskupský zámek Kroměříž nebo zámek Holešov se však návštěvníci mohou vydat i v zimě. Navzdory finanční krizi navštívily letos památky v regionu opět desetitisíce turistů.
Domažlice /FOTOGALERIE/ – Premiérová prezentace RC-Truck klubu Domažlice ve sportovní hale si na nedostatek návštěvníků rozhodně nemohla stěžovat.
Podivín - Kdo zavřel oči, ocitl se najednou uprostřed pralesa. Kde? Na výstavě papoušků v podivínské Myslivně. Díky několika nadšencům tam přivezlo od pátku do neděle ukázat své opeřené krasavce několik desítek vystavovatelů nejen z Břeclavska. Nechyběl mezi nimi ani jednatel pořádajícího Klubu přátel okrasného ptactva v Podivíně Petr Štefan.
Písek - Na vernisáži zazní ukázky ze zhudebněných básní Bohuslava Reynka a Suzanne Renaud.
Sokolov - Výstava malíře potrvá do konce listopadu
Břeclav /FOTOGALERIE/ – Panenka a motýl. Volnou tvorbu břeclavské rodačky Gabriely Dubské rozené Finkesové nabízí návštěvníkům až do ledna břeclavská synagoga. Tato významná česká ilustrátorka se mimo jiné odborně vzdělávala v pařížské Académia de le Grande Caumiére, kde se zaměřila na malbu.
Rajhradský Památník písemnictví na Moravě sídlící v prostorách benediktinského opatství nabízí návštěvníkům další, v pořadí již druhou prohlídkovou trasu. Ve čtvrtek odpoledne ji slavnostně „otevřel" ředitel Muzea Brněnska Antonín Reček.
Teplicko - Dubí se na chvíli stane pohádkovým městem. Ve středu 6. listopadu v 16:30 hodin tam totiž bude v Lidovém domě v Pozorce zahájena ojedinělá výstava originálních filmových kostýmů z filmové pohádky Princ a Večernice. Tu v roce 1978 natočil režisér Václav Vorlíček. K ní společně s Jiřím Brdečkou napsal i scénář. Předlohou jim byla romantická pohádka Boženy Němcové O Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku. Od 7. listopadu bude možno v malém sále Lidového domu zhlédnout doprovodnou výstavu „Dětský film v pohledu českého filmového plakátu", jelikož škola českého filmového plakátu má svou dlouhou tradici.
Opava /POZVÁNKA/ - Galerie U Jakoba zahájí vernisáží v pondělí 4. listopadu v 17 hodin výstavu kreseb známého slezského výtvarníka Valentina Držkovice s názvem Motivy.
Rajhrad - Stejně jako k psacímu stroji Corona, který do dějin literatury vepsal Abecedu i Manifesty poetismu, se Vítězslav Nezval vracel také ke svému malířskému kufříku. Psal dokonce písňové texty, komponoval a často jezdil do brněnských Žabovřesk, kde se zabydleli jeho rodiče. Zajímavé souvislosti ze života i díla známého básníka a spisovatele představuje nová výstava Památníku písemnictví na Moravě.
Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce můžete v regionu vyrazit v příštích dnech.
Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm přivítalo o dušičkovém víkendu poslední podzimní návštěvníky.
Nasavrky - Při oslavách Samhainu zněla v Nasavrkách harfa a nechyběla ani přednáška druida Lugara o tajemných bytostech
Brno – Postavit si něco ze stavebnice Merkur nebo si vyzkoušet jak se láme světlo, mohli v neděli návštěvníci nákupního centra Vaňkovka v centru Brna. U příležitosti Týdne vědy a techniky Akademie věd tam začala výstava Otto Wichterle – vědec a vynálezce, která potrvá do 10. listopadu.
Cítov - Na výstavě v areálu cítovských chovatelů Pavel Mráz ostatním chovatelům představil své brahmánky.
Cítov - Ve výstavním areálu cítovských chovatelů bylo o prvním listopadovém víkendu k vidění přes čtyři sta králíků, sto šedesát holubů a padesát voliér, kde byly kachny, slepice, husy i perličky.
Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm přivítalo o dušičkovém víkendu poslední podzimní návštěvníky.
Pelhřimov - Tak se jmenuje výstava, kterou si budou moci od 5. do 15. listopadu prohlédnout návštěvníci pelhřimovské knihovny v tamním hudebním oddělení.
Brno – Postavit si něco ze stavebnice Merkur nebo si vyzkoušet jak se láme světlo, mohli v neděli návštěvníci nákupního centra Vaňkovka v centru Brna. U příležitosti Týdne vědy a techniky Akademie věd tam začala výstava Otto Wichterle – vědec a vynálezce, která potrvá do 10. listopadu.
Není třeba pochybovat o tom, že Staré Město je jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit na Moravě. Posledním důkazem je nález dvou stříbrných velkomoravských náušnic z minulého týdne poblíž železniční trati v ulici Na Vyhlídce. Dvojice rozdílných šperků ležela v hrobě ženy z druhé poloviny devátého století. Archeologům se ani za pomoci dvou detektorů kovu nepodařilo zbývající párové náušnice dohledat.
Zámrsky – Náušnice, přívěsky na mobil či náhrdelníky. Právě takové předměty vznikaly pod rukama dětí a jejich maminek či babiček v Zámrskách. V sobotu odpoledne v tamějším sále kulturního domu proběhla první ze tří dílniček pro všechny věkové generace.
Holešov – Svátek svatého Huberta oslavily o víkendu stovky lidí na mši v holešovském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Hubertská pouť začala po deváté hodině ráno slavnostním průvodem.
Křižánky - „Ještě že jdete, už jsme čtyři a pes," zaznělo v sobotu ve 13 hodin před obecním úřadem v Křižánkách na Novoměstsku. Konal se tam totiž třetí ročník výstavy Houby Žďárských vrchů. Obec Křižánky pořádá expozici a terénní výpravu spolu s pracovníky Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
Český Krumlov – Je to rok, co se dali dohromady a úspěšně fungují. Nový krumlovský fotoklub jménem FotoKrumlov.
Severní Čechy - Nostalgie po minulosti a kvalita, která vydrží, jsou hlavní motivací zákazníků, kteří se při nákupu hraček vracejí k českým výrobcům. Důkazem může být nejen obnovená výroba některých legendárních hraček, ale i vznik nových organizací, které propagují „šikovné české ručičky".
Přerov – Ve skutečnosti vypadá trochu jinak než na obrazovce. Eva Pilarová je drobná křehká dáma, která ale stále vládne mocným hlasem. Možná tím nejlepším, jaký kdy česká hudební scéna měla. V Přerově vystavuje své fotografie, jejichž počítačové „kroucení", jak tomu sama říká, se pro ni stalo koníčkem. Kromě toho stále koncertuje.
Písek - Písecký kulturní prostor Sladovna se zaměřil na rodiny s dětmi a návštěvnost je obrovská. Tvůrčí ateliér připraví Petr Nikl, v plánech je i herna pro nejmenší či expozice sladovnictví.
Léto je sice v nenávratnu, ale to neznamená, že končí doba výletů a odpočinkových chvilek strávených třeba návštěvou historických památek. Na dobříšském zámku zvou děti a jejich rodiče i o podzimních prázdninách. Na konci října zde mají návštěvníci navíc poslední možnost zhlédnout unikátní výstavu plyšových medvídků.
Most - Vernisáží výstavy Voda pro život byl v obchodním domě Central zahájen nultý ročník festivalu Brána ekologie otevřena. Akci, které nemá v novodobé historii města obdoby, pořádá Ekologické centrum Most pro Krušnohoří. Projekt vygraduje 6. a 7. listopadu.
České Budějovice - Již od roku 1922 se rok co rok scházejí chovatelé holubů a dalších drobných zvířat na českobudějovických výstavách. Nejlepší holubi, králíky či drůbež hodnotili i letos 2. a 3. listopadu.
Ústecký kraj - Severočeské památkové objekty, které spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), letos navštívilo skoro 137 000 lidí. Je to o 17 000 méně než loni.
Domažlice – „Argentinci mají tango v krvi, tančí ho všude – nejen v četných tančírnách, ale mnohdy od rána do večera jen tak pro radost doslova na každém rohu," popisuje jeden z dojmů při svém pobytu v Jižní Americe Ladislav Lešický, domažlický cestovatel a fotograf. Výstava jeho snímků z Argentiny a Uruguaye začíná právě dnes odpoledne v domažlické knihovně.
Severní Čechy - Nostalgie po minulosti a kvalita, která vydrží, jsou hlavní motivací zákazníků, kteří se při nákupu hraček vracejí k českým výrobcům. Důkazem může být nejen obnovená výroba některých legendárních hraček, ale i vznik nových organizací, které propagují „šikovné české ručičky".
Paseka – Vyzkoušet si na vlastní kůži výuku v 17. století, lekci tance v roce 1895, hodinu náboženství před sto lety nebo třeba ruční práce za císaře pána. V Pasece na Olomoucku si v sobotu připomínali výročí 355 let školní výuky a při té příležitosti pro návštěvníky připravili pestrý program.
Olomouc – Sběratelé a příznivci skautingu se v sobotu 2. listopadu sešli v prostorách Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dopoledne se tam konalo 19. Mezinárodní setkání skautských sběratelů.
Turnov - Vydání nové populární brožurky o gemologii se rozhodli oslavit zástupci z výrobního družstva Granát, spolu s autorem, známým geologem, Ivanem Turnovcem.
Fryčovice /FOTOGALERIE/ - V rekonstruované budově fary ve Fryčovicích se koná během víkendu tradiční výstava místních zahrádkářů.
Třebíč - Nové muzejní expozice na třebíčském zámku se pro veřejnost otevřou v sobotu 23. listopadu. Vznikly v prostorách nově zrekonstruovaného zámku. „Cílem bylo, co největší zpřístupnění objektu zámku veřejnosti," řekl ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek.
Praha – V obchodním centru Galerie Harfa v pražských Vysočanech dnes začíná dvoudenní Kávový festival. Vstupné je zdarma, ochutnat zde můžete různé druhy kávy, prohlédnout si unikátní výstavu nebo zajít do některé z kaváren na kávu za 19 korun. Pro děti organizátoři připravili soutěže.
Hustopeče - Tvorbu členů výtvarné skupiny Alfons a jejich hostů bude následující tři týdny hostit Galerie domu U Synků v Hustopečích.
Hranicko - Vznik minimuzeí na Hranicku před časem odstartovaly jednotlivé obce zvlášť, nyní se připravuje projekt společný.
Holedeč - Tvorba začala už v lednu v Praze. Je v něm přes tisíc obrázků. K vidění je do 14. listopadu.
Domažlice /FOTO/ - Premiérová výstava se podle návštěvníků i vystavovatelů povedla.
Písek - Písecký kulturní prostor Sladovna se zaměřil na rodiny s dětmi a návštěvnost je obrovská. Tvůrčí ateliér připraví Petr Nikl, v plánech je i herna pro nejmenší či expozice sladovnictví. Teď tam chodí 300 lidí denně. Tolik jich tam ještě loni za bývalého vedení přišlo za měsíc.
Břeclav – Panenka a motýl. Volnou tvorbu břeclavské rodačky Gabriely Dubské rozené Finkesové nabízí návštěvníkům až do ledna břeclavská synagoga. Tato významná česká ilustrátorka se mimo jiné odborně vzdělávala v pařížské Académia de le Grande Caumiére, kde se zaměřila na malbu.
Blanensko – S koncem října nastává i konec návštěvnické sezóny na mnohých zámcích na Blanensku. Otevřený i nadále zůstane čtyři dny v týdnu pouze zámek v Blansku. V zámcích Lysice a Rájec nad Svitavou se ale ještě rozhodli využít podzimní prázdniny ke speciálním prohlídkám. Dnes je tak poslední šance před zimní pauzou si lysický a rájecký zámek prohlédnout.
Smržovka (Jablonecka) - Zájem o české hračky v posledních letech roste, lidé jsou stále častěji ochotni dát za ně peníze, i když nepatří k nejlevnějším. Chtějí českou kvalitu, trvanlivost a také záruku, že dítěti neublíží. Na prezentační výstavě českých výrobců hraček ve Smržovce na Jablonecku to řekla majitelka tamní regionální prodejny Helena Sibřinová, která sama už 15 let vyrábí kojenecké a dětské oblečení a textilní hračky.
Doupě - Brána hradu Roštejn, který se nachází v katastru vesnice Doupě, se tento týden zaklapla za posledními návštěvníky a hrad se začal ukládat k zimnímu spánku.
Tábor - Na slovíčko s předplatitelem, tentokrát s Jindřichem Levým z Tábora