Kreativ

ŠTÍTEK: výstava

Na slimáky jsou nejlepší indičtí běžci

Všetaty - Zprávy, že chovatelů drobného zvířectva rok od roku ubývá, rozhodně neplatí o chovatelích slepic. Vypozorovat se to dá i na chovatelských výstavách, protože na nich přibývá vystavovaných plemen slepic. Stejnou zkušenost má i posuzovatelka drůbeže Anna Kissová.

Muzeum představuje historii i současnost šumperských předměstí

Šumperk – Historickou podobu i současný vzhled okrajových částí Šumperka představuje výstava Šumperk – předměstí včera a dnes s podtitulem Na konci ulice les ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Navazuje tak na výstavu Starý Šumperk, na níž muzeum před dvěma roky představilo historické jádro města přibližně v hranicích městské památkové zóny.

Firmám z východních Čech chybí technici

Rychnov nad Kněžnou – V pátek a v sobotu přivítaly prostory Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v Rychnově nad Kněžnou 41 středních škol a odborných učilišť a pět společností aktivně se podílejících na přípravě studentů na současný trh práce. Konal se tady jubilejní, v pořadí dvacátý ročník Školské výstavy Rychnovska.

Pravnučka Masaryka zaštítila výstavu v areálu Thomayerky

Praha Možná, že ne všichni Pražané vědí, že areál Thomayerovy nemocnice byl dříve sociálním ústavem Masarykovy domy. Jeho 85. výročí od otevření si nemocnice připomněla jubilejní výstavou, na kterou přijala pozvání i pravnučka prezidenta Masaryka Charlotta Kotíková. „Je mi ctí, že se můžu připojit k oslavám tohoto unikátního zařízení, který neměl ve světě obdoby. Ve Spojených státech neexistují podobné ústavy. Celá koncepce byla tenkrát velmi pokroková a předbíhala dobu," zahájila dvoudenní výstavu Charlotta Kotíková.

Sklep na vlakovém nádraží je rájem železničních modelářů

Hradec Králové – Milují mašinky a titěrnou práci. Modeláři. Každý rok už po třicet let pořádají výstavu ve své klubovně ve sklepení na hradeckém hlavním nádraží. Ani letos neudělali výjimku a jejich dílka jsou k vidění až do 28. října.

Sklep na vlakovém nádraží je rájem železničních modelářů

Hradec Králové – Milují mašinky a titěrnou práci. Modeláři. Každý rok už po třicet let pořádají výstavu ve své klubovně ve sklepení na hradeckém hlavním nádraží. Ani letos neudělali výjimku a jejich dílka jsou k vidění až do 28. října.

Opuštěná pražská nádraží mají naději na záchranu. Jen Vyšehrad prý ne

Nádraží, do kterých už vlaky dávno nejezdí, jsou v Praze tři. Bubny, Žižkov a Vyšehrad. Slov o jejich dalším využití už padlo hodně. Skoro víc než vlaků, kterými zmíněnými nádražími kdy projelo. Z nádraží Praha Bubny v Holešovicích má být muzeum holocaustu Památník ŠOA. Nákladové nádraží Praha Žižkov, respektive jeho hlavní objekty, byly prohlášeny za kulturní památku.

Ohlédnutí: Kopidlenský kvítek ve slavnostním

Kopidlno - Dvacátého ročníku soutěže Kopidlenský kvítek se zúčastnily týmy z osmi českých škol a družstva ze Slovenska a Chorvatska. Slavnostně vyzdobené místnosti kopidlenského zámku shlédlo téměř 9 000 návštěvníků.

Německý design? Předměty s historickou hodnotou, které možná najdete i doma

Typický bavorský tuplák, kam se vejde až litr piva. Houpací křeslo z bytelného bukového dřeva s proutěným výpletem. Bakelitová rádia, ze kterých promlouval ke svým masám Adolf Hitler nebo první kompaktní fotoaparát Leica. Vedle toho třeba moderní designová křesílka do bytu. To vše s označením „Made in Germany".

Výstava: Ščigolovy tempery u Zlaté husy

Praha – Ve středu 16. října v podvečer se konala v pražské galerii Zlatá husa vernisáž mimořádné kolekce obrazů železnického malíře Michaila Ščigola (*1945).

Přehrada zlákala více než tisíc lidí

Pařížov – Vznikla ještě za Rakouska – Uherska, zažila obě světové války, jedenáct různých prezidentů a kdoví kolika dalších se ještě dočká. Řeč je o pařížovské přehradě na řece Doubravě, která slaví rovných sto let, co byla postavena, a to už si zaslouží pořádnou oslavu.

Na terarijní burze děti nadchl ježek

České Budějovice – Velkou oblibu si získává terarijní burza v Českých Budějovicích. V sobotu dopoledne se na exotická zvířata do spolkového domu Slavie přišlo podívat čtyři sta lidí. Terarijní prodejní výstavy přitom jsou v jihočeské metropoli zatím nováčkem.

Čas trvá. V avantgardních fotografiích Jaromíra Funkeho

Brno /RECENZE/ - Moravská galerie v Brně zahájila v přízemí Místodržitelského paláce výstavu představující fotografie ze všech období tvorby Jaromíra Funkeho… I když začínal jako amatér, v současnosti patří k světově uznávaným průkopníkům avantgardní fotografie. Jaromír Funke. Muž, jehož různorodá tvorba rýsovala dějiny nového vizuálního umění.

Zeman se na Ukrajině setkal s krajany, ochutnal pivo Zeman

Kyjev – Na úvod pracovní návštěvy Ukrajiny se dnes prezident Miloš Zeman sešel s českými krajany na ambasádě ČR v Kyjevě. Při té příležitosti ochutnal místní pivo Zeman, které vyrábí pivovar v Lucku. Český prezident přiletěl do Kyjeva odpoledne, krátce poté položil věnec k hrobu československých vojáků, kteří padli za druhé světové války při bitvě o Kyjev. Pak zahájil výstavu o podílu vojáků ze střední Evropy na osvobození hlavního města Ukrajiny.

OBRAZEM: Zahrádkáři vystavují tradiční druhy i rarity

Třebíč - Loni si museli zahrádkáři jablka na svoji pravidelnou velkou výstavu půjčit od kolegů z Ivančicka. Na Třebíčsko se totiž neurodilo. Zato letošek pěstitelům úrodu bohatě vynahradil. Jablek zahrádkáři sklidili víc než dost, navíc ve výtečné kvalitě.

Výstava navodila vánoční atmosféru

Odry - První ročník prodejní výstavy s názvem Vánoční inspirace proměnil na tři dny sály Dělnického domu v Odrách v místo, kde vládla pohoda a kde nebyla nouze o krásu.

Německý design? Předměty s historickou hodnotou, které možná najdete i doma

Praha 1 /ROZHOVOR/ – Typický bavorský tuplák, kam se vejde až litr piva. Houpací křeslo z bytelného bukového dřeva s proutěným výpletem. Bakelitová rádia, ze kterých promlouval ke svým masám Adolf Hitler nebo první kompaktní fotoaparát Leica. Vedle toho třeba moderní designová křesílka do bytu. To vše s označením „Made in Germany".

O Medové odpoledne ve Štítné nad Vláří byl velký zájem

Štítná nad Vláří – Již po deváté se v sobotu ve Štítné nad Vláří konalo Medové odpoledne. Den, který se nesl ve znamení medu, včel, výborné domácí slivovice a jablek. A aby ve Štítné věděli, kdo má ten nejlepší med a kdo slivovici, samozřejmě, že mezi sebou také soutěžili.

Jak se vyvíjely stavby v Pojizeří, ukazuje výstava v Turnově

V Muzeu Českého ráje v Turnově je od čtvrtka pro veřejnost přístupná výstava zaměřená na vývoj lidového stavitelství v Pojizeří. Její součástí je zhruba sedmdesát modelů lidových staveb, které vznikaly od konce devatenáctého století. Novinářům to řekla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. „Na konci devatenáctého století nebylo možné žádným jiným způsobem lidovou architekturu dokumentovat," připomněla ředitelka Jakouběová.

Kvůli opravám musí v Kozojídkách přesunout zábavu

Kozojídky - Obecní úřad postavili v Kozojídkách v polovině minulého století. Od té doby zůstal téměř v původním stavu, velkých úprav se dočká až letos. Místní však musí kvůli rekonstrukci na čas oželet kulturu.

Průvod vystěhovalců v Rychtářově střežili četníci

Rychtářov /REPORTÁŽ/ – Četníci šacující před rychtářovským hostincem zloděje, který je podezřelý z krádeže kožešiny patřící paní starostové, přenášejí diváky o několik desítek let zpátky v čase. Vyškovská místní část si tak připomíná události válečných let, kdy došlo k vystěhování víc než třicítky obcí Drahanské vrchoviny.

OBRAZEM: Brněnský Letohrádek má punc Jablonce. Díky bižuterii

Příběh jablonecké bižuterie se píše už dvě stě let. Celou tuto éru mapuje nová výstava v Letohrádku Mitrovských poblíž brněnského výstaviště. Výstavu s názvem Nekonečný příběh jablonecké bižuterie připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a představí na ní jednotlivé obory bižuterní tvorby a unikátní originály.

Střední školy v regionu se představí žákům i rodičům

Karlovarský kraj – Přestože mnoho rodičů i žáků základních škol vyhledává informace o dalším studiu většinou na internetu, neměli by si nechat ujít zajímavou výstavu středních škol. Pořádá ji sokolovská ISŠTE a pod jednu střechu pozvala nejen své konkurenty, ale i zaměstnavatele z celého regionu.

Z památek na Vysočině turisty nejvíc láká zámek v Telči

Vysočina - Státní zámek v Telči na Jihlavsku si dlouhodobě udržuje postavení nejnavštěvovanější památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) na Vysočině. Od ledna do konce září si ho prohlédlo více než 86 200 platících návštěvníků.

Naložte si čirůvku fialovou do octa a rozhodně neprohloupíte

Tábor – Poslední tři měsíce jsem každý týden chodila poctivě s košíkem do lesa, mnohdy se brodila celá podrápaná houštím, zapadávala do bahna na kraji polí i zakopávala 
o bludné kořeny, aby se mi podařilo nasušit alespoň jednu pětilitrovou sklenici plnou hub do oblíbené bramboračky. Bohužel, téměř vždy bez většího úspěchu.

Pavel Popelka představil v Cafe Clubu Etiopii

Uherský Brod – Četbou ze své publikace s názvem Cestovní deník zahájil v pátek 18. října ředitel Muzea J. A. Komenského Pavel Popelka výstavu svých fotografií v uherskobrodském Cafe Clubu. Expozice se skládá z fotografií, které autor pořídil při své cestě po Etiopii.

Historii Rousínova představí nová kniha

Rousínov – Je to přibližně půl roku, kdy radnice v Rousínově zpřístupnila na webových stránkách film, který diváka provede současností i historii města. Teď si na svoje přijdou i lidé, kteří preferují tištěnou formu.

V boskovickém kině promítnou unikátní výstavu o zániku Pompejí

Boskovice – Přímo na ulici i v domě ve starověkých Pompejích a v přímořském městečku Herkulaneum v roce 79 našeho letopočtu se příští pondělí ocitnou diváci boskovického kina Panorama. Prostřednictvím komentované prohlídky světové výstavy Zánik Pompejí z Britského muzea. Na ojedinělý zážitek se zájemci mohou těšit osmadvacátého října od půl osmé večer. Anglické znění doplní české titulky.