Ve středu 13. listopadu byla veřejnosti slavnostně představena učebna pro virtuální realitu na Základní škole v Úvalně. Zájemci si mohli prohlédnout učebnu vybavenou moderním a funkčním nábytkem. Nezůstalo ale jen u prohlížení, byla také možnost vyzkoušet si nové technologie z pozice žáků.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Slavnostní předání stěny první pomoci, jejíž dominantou je automatizovaný externí defibrilátor (AED), se uskutečnilo v úterý 12. listopadu na zahradě církvické základní školy.
Město Jirkov investovalo téměř milion korun do nového traktoru, který má udržovat umělé povrchy na školních hřištích. Tento moderní stroj bude sloužit všem místním základním školám a pomůže snížit náklady na údržbu povrchů.
Zvýšit atraktivitu technických oborů pro mladé lidi pomohl tříletý projekt Střední školy technické v Mostě. Mimo jiné přispěl ke zlepšení úrovně znalostí studentů v oblasti matematiky a posílení jejich digitální zdatnosti.
Jaké znalosti mají české děti z informatiky, matematiky a logiky? Testování žáků 8. a 9. tříd v soutěži IT-SLOT se uskutečnilo už po patnácté. Prvního kola se zúčastnilo přes 17 tisíc řešitelů z 298 základních škol napříč všemi kraji. Padesátka nejlepších žáků se utká ve finále 11. prosince v Praze. Mezi finalisty jsou i děti ze Základní školy Náchod - Plhov. Tato škola bude mít jako jediná maximální finálové zastoupení, tedy tři žáky z jedné školy.
V Králově Dvoře byla vedle základní školy postavena nová nafukovací hala na tenisových kurtech, která bude sloužit nejen místním tenistům, ale i široké veřejnosti. První rezervace budou k dispozici již velmi brzy.
Lepší dějiště si nemohly TECHNOhrátky na oslavu své jubilejní, 150. akce v historii snad ani vybrat. Tradiční vůně čerstvých bramboráků, palačinek, slepovaného cukroví a mexických zákusků churos nebo šlehačkou krásně ozdobené muffiny i aroma skvělé kávy se postaraly o její jedinečný a důstojný kolorit.
Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí zahájila první ročník klimatické ceny pro školy. Spolek OIŽP pozval jihočeské základní školy k účasti na prvním ročníku klimatické ceny pro školní třídy.
Do Třebíče dorazí ve středu 13. listopadu zima. Bude mít podobu děl dětí ze základních škol. Ty opět vyzdobí stánky na Karlově náměstí v rámci výstavy Zimní Třebíč.
/FOTOGALERIE,VIDEO/ Den válečných veteránů se slaví 11. listopadu a v tento den uctili jejich památku také v 1. základní škole v Rakovníku, kde žáci historického kroužku pod vedením Evy Janotové připomněli hrdinství našich vojáků, kteří bojovali za vlast. Ti, co přispěli, dostali od žáků vlčí mák, který je symbolem tohoto dne.
Obory, které znojemská střední odborná škola na Přímětické ulici nabízí, zaujaly nejen v kongresovém centru Dukla, ale i v budově školy. Burza středních škol i Den otevřených dveří přivítaly 5. listopadu stovky návštěvníků.
Na Základní škole Králův Dvůr se v pátek 8. listopadu uskutečnil šestnáctý ročník turnaje v piškvorkách s názvem pIšQworky pro děti z Berounska. Zúčastnilo se ho jedenáct týmů ze základních škol a čtyři ze středních, celkem tedy na padesát dětí ve věku od 11 do 18 let.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ O nutnosti postavit v Poděbradech novou základní školu není pochyb. V současnosti se začíná připravovat projekt, který počítá se stavbou školy na Žižkově. Ta má pojmout až 700 dětí od 1. do 9. třídy. Učit na ní bude 100 až 120 učitelů a její součástí bude nová tělocvična, kuchyně s jídelnou i mateřská škola.
Na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Nové Pace se ve čtvrtek odehrál napínavý oblastní turnaj v pIšQworkách. Vítězství si odnesly týmy Lonski napinak a PRIME 200IQ, které se probojovaly přes silnou konkurenci. Tato soutěž, organizovaná studentským spolkem Student Cyber Games, přitahuje každoročně tisíce studentů z Česka a Slovenska.
/FOTO/ Ve věku 61 let zemřel Jiří Paták, ředitel Základní školy kapitána Jaroše v Trutnově a významná osobnost východočeské vzdělávací scény. Jeho odchod hluboce zasáhl všechny, kteří ho znali, zejména pak komunitu Základní školy Pod Montací v Náchodě, jejíž vznik a rozvoj významně ovlivnil.
Realizace první etapy projektu zaměřeného na rozvoj a modernizaci infrastruktury základních škol v Otrokovicích přinesla rekonstrukci multimediální učebny a kabinetu na ZŠ Trávníky a rekonstrukci učebny výpočetní techniky, cizích jazyků, cvičné kuchyňky a kabinetu cizích jazyků na ZŠ Mánesova. Městu se na projekt za celkových 38 milionů korun podařilo získat dotaci z Evropské unie.
Klíčový posudek statika k hlavní budově základní školy v Rosicích na Brněnsku očekává tamní vedení města. Jak pro Brněnský deník Rovnost ve středu vpodvečer uvedla tamní starostka Andrea Trojanová, k dispozici by jej mohli mít ve středu večer nebo ve čtvrtek ráno. V jedné z chodeb rosické základní školy se v pondělí zřítil strop.
Do dění přímo na ulicích zapojuje městská policie v Liberci i aktivní seniory, ráno hlídají přechody pro chodce v blízkosti škol. Jedním z nich je František Kočí, který chodí pomáhat řídit dopravu před začátkem výuky u základní školy Jabloňová. Bere to jako užitečnou a zábavnou náplň rána než vyrazí na další pochůzky. Do konfliktu se dostal snad jen jednou, s rodiči se zná skoro se všemi a s deváťáky se na konci školního roku loučí osobně.
Přijímací zkoušky na střední školy jsou důležitým okamžikem v životě každého mladého člověka. Však je žáci devátých tříd berou s velkou vážností a zodpovědností. Úspěšné složení přijímaček bude záviset na dobré a dlouhodobé přípravě, proto se systémem přípravy zabývají v rodinách už teď.
V dubnu čekají letošní deváťáky přijímací zkoušky na střední školy. Nabídka skupinových kurzů i individuálního doučování je rozmanitá. Sehnat se dá zdarma, ale i za několik stovek za lekci. Některé pražské základní školy deváťáky připravují sami.
Přijímací zkoušky na střední školy dělají v tomto období těžkou hlavu žákům základních škol a jejich rodičům. Brzy se totiž budou muset začít vážně rozhodovat, kam budou směřovat své přihlášky a volit strategii přípravy. S ní mohou pomoci doučovací kurzy či přípravné semináře, které nabízí řada základních i některé střední školy, ale i rady pedagogů a dětí, které si přijímacím řízením prošly před nimi.
Dvě stě, dvě stě padesát, ale i šest set korun na hodinu. Ceny za doučování matematiky na přijímací zkoušky na střední školy se různí. Doučování nabízí nejen soukromé osoby, ale například i jazyková škola Arinara, kde kromě jazyků je možné připravit se také na přijímačky, a to individuálně i v menších skupinkách, které jsou cenově výhodnější. Možnost doučit se matematické znalosti nad rámec školní výuky je možné také například v 1. základní škole Rakovník.
Dostat se na vysněnou střední školu není snadné. Mnozí deváťáci proto už od podzimu navštěvují přípravné kurzy, které pořádají některé školy i firmy. Další děti chodí na soukromé lekce. Ve všech případech přitom musí rodiče dětí sáhnout do peněženek. A někdy i pořádně hluboko.
V dubnu čekají letošní deváťáky přijímací zkoušky na střední školy. Nabídka skupinových kurzů i individuálního doučování je rozmanitá. Sehnat se dá individuální, skupinová nebo online. Na 2. základní škole v Dobříši mají pro žáky vlastní přípravný kurz, kam jsme se v půlce října vypravili.V jedné z devátých tříd je 28 dětí a 19 z nich se přihlásilo na doučování k přijímacím zkouškám na střední školu z matematiky.
Na finanční obnos ve výši 48 tisíc korun láká hradecký magistrát nové učitele. Má to ale podmínku: Musí po absolvování vysoké školy absolvovat čtyři roky ve kterékoliv hradecké základní škole zřizované městem. Podmínky stipendia nyní splnily čtyři učitelky, kterým město celkem vyplatí 192 tisíc korun. Studentky by tak do šesti měsíců od ukončení studia měly nastoupit do vybraných základních škol v Hradci Králové.
Přijímací zkoušky na střední školy začínají být v těchto dnech velkým tématem v mnoha rodinách na Jičínsku. Pečlivý výběr usnadní dny otevřených dveří i reference starších spolužáků, přípravu potom doučování na základních školách, přípravné kurzy na těch středních nebo na internetu, a také rady pedagogů a loňských deváťáků.
Asi není v našem okrese moc základních škol, které mají nějakou zkušenost s programem Erasmus. Naše bakovská škola tuto první zkušenost už za sebou má, a to díky výjezdu dvanácti žáků do maďarské Budapešti. Ale jak k tomu došlo, co tomu předcházelo?
Žáky devátých ročníků čeká důležitý milník v jejich životě. Dosáhnout co nejlepšího výsledku u přijímacích zkoušek na vybranou střední školu či gymnázium. Přípravy většina z nich nepodceňuje. Připravují se ve své základní škole nebo na přípravných kurzech. Ty pořádají buď soukromé firmy nebo některé střední školy. Není to však zadarmo. Jedna hodina doučování vychází od 350 do 550 korun.
Od samého začátku školního roku mají letošní deváťáci plné hlavy své budoucnosti. Ty, kteří mají zájem o studium na středních školách s maturitou, čeká jednotná přijímací zkouška z českého jazyka a matematiky, proto věnují nemálo času přípravě. Vstříc jim vycházejí základní školy s nabídkou přípravných hodin a gymnázia se svými přípravnými kurzy. Různé kurzy s „balíčky“ přijímaček nanečisto zaplavují také online prostor.
Největší letošní investiční akcí je v Rakovníku rekonstrukce 1. základní školy v Rakovníku. Vestavba učeben za více než 50 milionů korun včetně vybavení byla zahájena před letními prázdninami, dokončena by měla být do konce školního roku. Přestože město obdrží na tuto akci zhruba čtyřicetimilionovou dotaci, nemůže ji započítat do rozpočtu na příští rok, podobně jako dotaci za opravu sokolovny. Zatím tedy není jasné, kolik projektů se v roce 2025 skutečně rozjede.
Střední školy i gymnázia v Plzni už si připravují přípravné kurzy na přijímací zkoušky. Naposledy byl o zkoušky nanečisto obrovský zájem. Podobné to zřejmě bude i tentokrát. Termíny kurzů začnou školy nabízet už koncem tohoto roku.
O klidném školním roce se může akorát zdát žákům devátých tříd základních škol i zájemcům o studium na víceletých gymnáziích. Už za pár měsíců budou podávat přihlášky na střední školy a většina už se také začíná učit na přijímací zkoušky, které je čekají příští rok na jaře. Výběr školy ani přípravu na samotné testy není radno podceňovat.
Většina gymnázií v Jihočeském kraji nabízí zájemcům z řad žáků základních škol takzvané přijímací zkoušky nanečisto. Jedná se o reálný nácvik se vším, co ke zkouškám patří od prezence až po zveřejněné výsledky.
O klidném školním roce se může akorát zdát žákům devátých tříd základních škol i zájemcům o studium na víceletých gymnáziích. Už za pár měsíců budou podávat přihlášky na střední školy a většina už se také začíná učit na přijímací zkoušky, které je čekají příští rok na jaře. Výběr školy ani přípravu na samotné testy není radno podceňovat.
Zopakovat si látku, doučit se to, co třeba dělá problémy, ale hlavně být si sám sebou víc jistý. V tom má žákům devátých, sedmých a pátých tříd základních škol pomoci nejen příprava k přijímacím zkouškám, ale také přijímačky nanečisto. Ty se budou po novém roce konat např. na českokrumlovském gymnáziu, žáci z Krumlovska se mohou vydat také na gymnázia do Českých Budějovic.
Základní škola v Lanškrouně se brzy rozroste o čtyři nové učebny, které poskytnou lepší podmínky pro vzdělávání dětí se zdravotním postižením. S plánovanými náklady 30 milionů korun je tento projekt součástí plánu Pardubického kraje na podporu speciálního školství, jehož realizace začne v červnu 2025.
/FOTO,VIDEO/ Téměř sto milionů korun bylo investováno do údržby a rekonstrukce majetku města Rakovníka. Opravovalo se hned několik mateřinek, které dostaly i nové vybavení, velkou rekonstrukcí prochází budova 1. základní školy, kde vzniká nástavba, investovalo se také do komunikací, sportovišť, veřejného osvětlení a zeleně. A další investice do veřejných ploch, komunikací, škol a sportovních a kulturních zařízení města jsou ve fázi příprav.
Přijímačky na střední školy se stávají důležitým tématem pro současné deváťáky na Hodonínsku. Společně s rodiči vybírají, kam se budou hlásit. Školy mezitím chystají dny otevřených dveří, řada základek přijímacím zkouškám přizpůsobila rozvrh hodin. Stoupá i zájem o přípravné kurzy.
Základní škola Kontešinec v Českém Těšíně se během září a října zapojila do projektu Zdravá pětka, který proběhl ve všech třídách a přinesl spoustu zajímavých aktivit zaměřených na podporu zdravého životního stylu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ První listopadový víkend bude pro odvážné. Na různých místech se konají stezky odvahy a bojovky spojené s poznáváním svátku zesnulých. Velká halloweenská párty se uskuteční v Nárožním domě ve Slaném a dům hrůzy ochromí Unhošť. Kromě strašidelných akcí se koná například zábava v Malíkovicích či charitativní koncert v kladenském Kině Sokol.
Ve věku 81 let skonal v sobotu 26. října v brzkých ranních hodinách vynikající učitel a nezapomenutelný člověk Jiří Cihlář. Je a vždy bude silně spjatý s ústeckou univerzitou, zejména s pedagogickou a přírodovědeckou fakultou, se svým milovaným oborem a lidmi, kteří ho měli rádi a vážili si ho. Byl pro ně veselým, laskavým a moudrým rádcem i kolegou.
Ačkoliv v Janderově ulici v okolí městského úřadu a 2. základní školy stále probíhají dokončovací práce, průjezd už je umožněný. Velký pozor si ale řidiči nově musí dávat na změnu dopravního značení.
Projekt Pěšky do školy, který proběhl v polovině září, se zaměřil na podporu ekologické dopravy mezi školáky nejen na Boleslavsku. Do akce se zapojilo 64 z 75 tříd v Mnichově Hradišti a Veselé, přičemž většina žáků volila pěší chůzi, hromadnou dopravu nebo kolo. Město ocenilo kreativní přístup škol, které se aktivně podílely na realizaci projektu.
V pátek 18. října se na Základní škole Sira Nicholase Wintona v Kunžaku konala jedinečná akce v rámci projektu „Děti dětem“ – oslava Dne stromů. Tento svátek, zaměřený na význam a přínos stromů pro životní prostředí, oslovil nejen malé účastníky z prvního stupně školy, ale i pořádající osmou třídu a neposlední řadě doprovázející učitele.
/VIDEO/ Vítězové 23. ročníku soutěže O pohár Městské policie Kladno už mají svou trofej. Stali se jimi sedmáci ze Základní školy v Norské ulici Kladno. Pohár a ceny školákům předal ředitel městské policie Michal Strieborný spolu s preventisty, kteří akci každoročně zajišťují.
Žáci osmých a devátých ročníků sedmi základních škol Znojemska mohli 16. až 17. října pozorovat jen o pár let starší spolužáky ze střední odborné školy na Přímětické ulici přímo v akci. Zavítali totiž do Miroslavi, kam zamířily školy z okolí.
/FOTO/ Bývalo tam kadeřnictví a byty. Budovu v Lidické ulici v centru Pohořelic nyní dělníci bourají. V příštích měsících tam vznikne šest nových učeben pro základní školu s jídelnou, kuchyní a veškerým zázemím. Reportér Brněnského deníku Rovnost měl ve čtvrtek možnost nahlédnout, jak bourací práce pokračují.