Řemeslníci místo dětí ve školách
Ve školách a školkách bývá o prázdninách větší rušno než obvykle. Probíhají opravy za miliony korun.
Ve školách a školkách bývá o prázdninách větší rušno než obvykle. Probíhají opravy za miliony korun.
Britská kapela Skinny Lister, Ivan Mládek s Banjo Bandem, Emma Smetana, písničkář Pekař, Veronika Vrublová, skupiny Dr. Zeppelin Live, Jananas, The Tap Tap a mnoho dalších účinkujících se představí na hudebním festivalu s názvem Ladná Čeladná.
Břasy – Vesnicí roku 2017 v Plzeňském kraji se staly Břasy! Obec, pod níž spadají hned čtyři satelity (Stupno, Darová, Kříše a Vranovice) oslavuje tuto sobotu odpoledne v areálu stupenské Sokolky.
Je lepší být připraven. Vláda posílá skoro 400 milionů korun na ochranu takzvaných měkkých cílů.
Most /FOTOGALERIE/ – Sundali brusle, uklidili hokejky a nezvykle vyběhli na házenkářské hřiště. Litvínovští hokejisté se v exhibičním utkání poměřili s mosteckými házenkářkami. Nejdříve v pětiminutovém souboji podlehli Černým andělům 3:5. Pak se týmy promíchaly a hrálo se dvakrát dvacet minut. Bílý tým nakonec podlehl Černému 14:19. A hokejisté mají na co vzpomínat.
Jindřichův Hradec - Ačkoliv mají školáci i učitelé letní prázdniny, chodby škol rozhodně nejsou osiřelé. Na mnoha z nich se pilně opravuje a přestavuje.
Cheb – Kompletního zateplení a vyměněných oken za 35 milionů korun se dočkají učitelé a žáci základní školy na chebském sídlišti Skalka.
Ředitelka rožnovské Základní školy Pod Skalkou Kristina Kubečková odstoupila ze své funkce. Rezignaci ke včerejšímu dni předala starostovi města Radimu Holišovi. Radnice nyní vyhlásí výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku.
Kobylí – O dotaci na opravu tamního sportoviště žádají představitelé Kobylí u ministerstva pro místní rozvoj. Už v minulosti žádali peníze po ministerstvu školství, ale neuspěli.
Jirkov – Veřejnost si ho ale příliš neužije, škola má špatné zkušenosti z minula.
Neratovice - Místní hřiště pro street workout dostalo nové cvičební prvky. Město tak podpořilo z vlastního rozpočtu hřiště u Třetí neratovické základní školy. Workouteři přišli vyzkoušet nové hrazdy už na začátku tohoto týdne. Místní cvičenci se před pár dny zúčastnili i finále Czech League Streetworkout.cz 2017 v Chlumci nad Cidlinou. Tam se utkalo šest měst v šesti soubojích vycházejících ze základní čtyřky – shyby, kliky, dipy a dřepy.
Školy a školky ve Frýdku-Místku se během prázdnin opravují. Mění se okna, střechy i fasády.
Mladá Boleslav /ANKETA/ – Druhou základní školu opustilo před prázdninami šestnáct učitelů. Zahájení dalšího školního roku, do kterého zbývá už jen měsíc, však ohroženo není. Průšvih je zažehnán. „Nový školní rok je personálně připravený,“ potvrdil ředitel Roman Král.
Výměna oken a dveří, čistě vymalované třídy a jako třešnička na dortu nový vzhled fasády. Stavebníci využívají prázdninového období k náročným opravám budov středních a základních škol v Přerově.
Pardubice – Pardubická sportoviště zůstávají otevřená i v době letních prázdnin. Děti tak nemusí sedět doma u počítačů a tabletů, mohou vyrazit za pohybem na čerstvý vzduch a to hned na několik míst po celém městě. Celkem je v Pardubicích otevřeno dvacet jedna sportovišť, která nabízejí vybavení pro různé druhy sportů. Kromě hřišť několika sportovních klubů otevře své sportovní areály také osm základních škol.
Chrudim si v sobotu 19. srpna připomene památku hrdiny zahraničního odboje a slavnostně odhalí pamětní desku chrudimskému rodákovi, plukovníku Jaroslavu Kudláčkovi.
Svitávka - Radnice ustoupila. V kuchyni v Mateřské škole ve Svitávce na Blanensku se bude vařit dál. „Je to rozhodnutí lidí a my to respektujeme,“ řekl starosta Jaroslav Zoubek. Stravování předškoláků měla od září převzít firma Scolarest, která už rok a půl vaří v místní základní škole. Rodiče se ale postavili proti. Sepsali petici, na níž je nyní 309 podpisů.
Radomyšl - Současná mateřská škola pojme na 95 dětí, ale to už nestačí.
Znojmo - Jen na vědomí vzali znojemští radní kritiku, která se na ředitelku znojemské Základní školy v Klášterní ulici snesla od jedné z učitelek a části rodičů.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Osud Zelenkovy vily, budovy bývalých jeslí na Masarykově ulici, nabral úplně jiný směr, než o jakém uvažovalo vedení kutnohorské radnice ještě na začátku března. Tehdy alespoň část městských zastupitelů byla přesvědčena o tom, že by v dosud opuštěné vile mohlo vyrůst Centrum duševního zdraví, na obzoru byl dokonce konkrétní zájemce.
VIZUALIZACE / Nové rezidenční bydlení v blízkosti řeky Moravy by se během příštího roku mohlo začít stavět u Demlovy ulice v olomoucké městské části Lazce. Proti výstavbě bytových domů v zatravněném prostoru vedle základní školy se však postavili místní obyvatelé.
Písek - Novým ředitelem Vyšší odborné školy lesnické a Střední odborné školy lesnické Bedřicha Schwarzenberga Písek byl jmenován Michal Grus.
Karlovy Vary - Projekt s názvem Všude mám kamaráda je realizován již devátý rok v Základní škole a Střední škole Karlovy Vary.
Velké Pavlovice – Nové prostředí čeká na děti navštěvující Základní školu ve Velkých Pavlovicích. Vedení města nechá opravit střechu tamní sportovní haly a zásahu se dočká i učebna na druhém stupni. Náklady dosahují ke dvěma milionům korun.
Ratibořské Hory - Iniciátorům vzniku školy se konečně podařilo dohodnout se zástupci obce na pronájmu třídy ve školní budově. Nyní čekají na verdikt ministerstva.
Horní Slavkov – Přestože je doba prázdnin a dovolených v plném proudu, ve městě vládne čilý stavební ruch.
Písek - Od začátku druhého prázdninového měsíce dojde ke změnám ve vedení dvou škol.
Liberecko – Vratislavický lesopark obohatila Keltská stezka stromů, tři obce v Libereckém kraji se mohou pochlubit ziskem Odpadového Oskara a krádež se recidivistovi stala málem osudnou.
Poslední žáci opustili základní školu v Kostelci v roce 2007 a od té doby budova chátrá. Už vzniká projekt, který ji změní na komunitní dům pro seniory a sdílené prostory pro spolky.
Vranovice - Nových tříd, tělocvičny i bazénu se dočkají žácí základní školy ve Vranovicích na pomezí Břeclavska a Brněnska. Dělníci tam začali v polovině července přistavovat nový trakt budovy. „V přístavbě bude nové vzdělávací centrum. Umístíme tam i školní třídy,“ popsal plány starosta Vranovic Jan Helikar.
Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.
Ústí nad Orlicí - Na orlickoústecké „umprumce“ je živo i během prázdnin.
/ROZHOVOR/ K biatlonu se dostala celkem náhodou, když její třídu na základní škole navštívil biatlonový trenér z Břidličné Jaroslav Kováč. Pro sport, který kombinuje běh na lyžích se střelbou se ale tenkrát nadchla a dokázala, že i žena pocházející z malé vísky nedaleko Bruntálu může v biatlonu dokázat velké věci.
Měcholupy - Žáci se zaměřili na emise. Zkoumali čím lidé v obci topí a pustili se do osvěty.
Písek - Základní škola Jana Husa v Písku chce zrekonstruovat svou velkou tělocvičnu.
Dobříš - Obce Dobříšska nemají kam umístit školáky. Zatímco se před několika lety kvůli nedostatku dětí školy zavíraly, dnes se opět plní. Dokazuje to fakt, že obce v okolí měst mají nedostatek míst v základních školách nebo mají prostě plno. A dětí přibývá. Jako například na Dobříšsku. Dobříš proto uvažuje o stavbě nové školy. Bez pomoci obcí to ale nepůjde. Schůzka starostů ukázala, že obce mají zájem situaci řešit.
Na tělocvičně v městské části Darkovičkách, která by měla stát jedenatřicet milionů, už stavbaři pracují. V Bobrovníkách se má tělocvična za osmadvacet milionů začít stavět v srpnu.
Na letošním Fóru zdravého města opět proběhlo hlasování o deseti největších problémech Vítkova. Na prvním místě se umístila rekonstrukce kina. Místní by však také uvítali zavedení bezpečnostních prvků do městského parku nebo vznik nového hřiště v areálu základní školy.
Beroun /FOTOGALERIE/ - Havlíčkova ulice prochází zásadní proměnou. Křižovatka s Plzeňskou ulicí proti Jungmannově základní škole zanikne, naopak se tu postaví propojovací chodník pro větší bezpečnost chodců, hlavně dětí.
Ústecko - Rodiče desetiletého syna nedbají o jeho školní docházku. Jako žák základní školy ve školním roce 2016/2017 od ledna do konce května zameškal 155 neomluvených hodin.
Pačejov – Sbor dobrovolných hasičů Pačejov pořádal v sobotu oslavy 110. výročí založení dobrovolného hasičského sboru.
Jindřichohradecko – Hned tři řidiče, kteří se před jízdou posilnili alkoholem, nachytali policisté na Jindřichohradecku.
Bučovice - Do oprav dalšího sochařského díla se pustí v Bučovicích na Vyškovsku. Po rozsáhlé rekonstrukci sochy moravského kněze Jana Sarkandera a částečném zrestaurování a vyčištění barokní sochy Jana Nepomuka přijde na řadu sousoší ženy s dítětem. Dílo pochází z padesátých let minulého století.
Z učebnic na míru připravených se budou učit žáci základních škol. Výukové materiály o přírodě regionu připravuje Sdružení obcí Hlučínska.
Litvínov – Základní škola naváže na aktivity školky Jeřebinka. V prostorách najdou zázemí i zájmové a mimoškolní aktivity.
Rousínov - Vybouraná okna a postavené lešení u budovy tělocvičny. Tak to nyní vypadá v areálu základní školy v rousínovské Tyršově ulici. Práce na největší letošní investici města, tedy zateplení tělocvičny a budovy školy, jsou v plném proudu.
Pohořelice - Málokdo si dokáže představit, jaké to je letět na kole několik metrů nad zemí, natož s ním skákat salto. Tento pocit je však důvěrně známý Zdeňku Weiterovi z Pohořelic na pomezí Břeclavska a Brněnska. „Podstatou tohoto sportu je akrobacie na zvláštním typu kola,“ vysvětluje Weiter, co se skrývá za anglickou zkratkou BMX.
Hasiči i policisté krátce před jedenáctou hodinou vyrazili k železničnímu přejezdu nedaleko základní školy ve Vracově na Hodonínsku. Vlak se tam srazil s osobním autem.
Jihlava - Zatímco si studenti užívají prázdniny, na několika školách v Jihlavě pracují řemeslníci. Žádná z oprav by však neměla zasáhnout do začátku školního roku v září a omezit tak výuku, přestože na základní škole (ZŠ) Havlíčkova v Jihlavě budou opravy probíhat i v září.
Vracov /FOTOGALERIE/ – Záchranáři, hasiči i policisté vyrazili v úterý krátce před jedenáctou hodinou k železničnímu přejezdu nedaleko vracovské základní školy. Po srážce vlaku s osobním autem tam zahynul starší muž.