Představit budoucí povolání žákům 9. tříd základních škol interaktivní formou, to je cíl projektu, který rozjela Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji a Střední zdravotnická škola v Karviné. Součástí projektu je i exkurze vybraných pracovišť Nemocnice Karviná-Ráj.
Žáci Masarykovy základní školy Klatovy si den před pololetními prázdninami připomněli 270. výročí narození významného klatovského rodáka Václava Matěje Krameria.
Surové bitky v ulicích, v nichž nechyběla různá zranění a dokonce výhrůžky smrtí. Dnes šestnáctiletého Adama poslal do dětského diagnostického ústavu soud. Je jedním z těch dětí, pro které se násilí stalo postojem k okolnímu světu. Odborníci přitom zpozorovali, že v poslední době agrese při sporech mezi dětmi přibývá.
/FOTO/ Skvělým způsobem obohatil učitelský sbor na 4. základní škole v Kolíně výuku anglického jazyka. Žáci své vědomosti zužitkovali v divadelním představení. Do školy totiž přijela divadelní společnost The Bear Company, aby zahrála hru v angličtině.
/FOTOGALERIE/ Základní škola Preislerova v Berouně dostane novou tělocvičnu. Na projekt za zhruba 55 milionů korun přispěje městu dotace. Tělocvična nabídne dětem moderní zázemí pro výuku tělesné výchovy. Vyroste v areálu školy, kde jí ustoupí hřiště s umělým povrchem.
Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská získala v letošním roce dva granty z programu ERASMUS+. Tento program umožňuje školám organizovat různé vzdělávací výjezdy pro pedagogické pracovníky i pro žáky.
Kritéria stanovená pro přijetí žáků k povinné školní docházce ve školním roce 2023/2024 poslala k informování rodičů ředitelka bruntálské Jedničky Marcela Žáková
Investovat do vzdělávání znevýhodněných a zaostávajících žáků a postarat se o to, aby nekončili již na základní škole, se státu jednoznačně vyplatí. Shodují se na tom ekonomové i sociologové. Takto vynaložené finance se státu mnohonásobně vrátí.
/ANKETA/ Nového prezidenta Petra Pavla si během uplynulého víkendu zvolili také lidé z Olomouckého kraje, kde získal přes 51,8 procenta hlasů. Nabízí se tak otázka, zdali po březnové inauguraci bude, po několikaleté přestávce, na žáky základních škol z oficiálního portrétu opět shlížet hlava státu. Oslovení ředitelé jsou přesvědčeni o tom, že by školy měly být apolitické.
Nového prezidenta Petra Pavla si během uplynulého víkendu zvolili také lidé z Olomoucka, kde získal přes 57 procent hlasů. Nabízí se tak otázka, zda-li po březnové inauguraci bude, po několikaleté přestávce, na žáky základních škol z oficiálního portrétu opět shlížet hlava státu. Oslovení ředitelé jsou přesvědčeni o tom, že by školy měly být apolitické.
„Skvělé to bylo, paráda,“ a mnoho podobných pochvalných výkřiků si vyslechly učitelky a paní ředitelka ze základní školy v Konstantinových Lázních. Ty se společně se žáky vypravily na výstavu Lovci znaků do areálu DEPO 2015 v Plzni.
V pondělí 23. ledna proběhlo v budově České národní banky finálové kolo druhého ročníku Filipova poháru finanční gramotnosti od ČSOB. Na prvním místě s největším počtem bodů se umístil tým „Investoři z Jatečky“ z Gymnázia v Jateční ulici v Ústí nad Labem. Druhé místo obsadili žáci „Psohlavci“ z Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích a třetí v pořadí skončil tým „Šumaváci“ ze Základní školy Smetanova ve Vimperku.
Tylův dům v Poličce hostil slavnostní předávání Cen Gustava Habrmana, které se udělují nejlepším učitelům Pardubického kraje za uplynulý rok. Ocenění si odnesli učitelé z mateřských, základních a středních škol a také z mimoškolního vzdělávání, kam patří například základní umělecké školy. Další tři pedagogové byli uvedeni do síně slávy krajského školství, jeden z nominovaných pak převzal Cenu radního pro školství Josefa Kozla.
Nejlepším učitelem základní školy v Pardubickém kraji za rok 2022 se stal Miroslav Smolej ze svitavské Základní školy Felberova, nejlepší učitelkou střední školy je pak Martina Kunderová z Gymnázia Aloise Jiráska Litomyšl. Cenu za mimoškolní vzdělávání získal Tomáš Jandl ze Základní umělecké školy Bohuslava Martinů v Poličce.
Základní škola Amos Psáry byla postavena doslova na zelené louce. Pomohla jí k tomu i dotace na stavbu pasivní budovy. Za tři roky své existence získala několik prestižních ocenění. Do své publikace Top 30 světových škol ji zařadil španělský nakladatel LOFT Publications. V rámci soutěže Pasivní stavba roku 2019 získala první cenu v kategorii novostavba. V roce 2020 se škola stala stavbou roku Středočeského kraje. Následně získala i titul Veřejný interiér roku 2020.
Už jen pár dnů zbývá do druhého kola prezidentských voleb. Při těch se rozhodne, kdo se stane hlavou státu na dalších pět let. Voliči mají na výběr buď Petra Pavla, nebo Andreje Babiše. Dramatický boj o post prezidenta České republiky intenzivně vnímají i děti. Zajímavý pokus provedla Základní škola ve Velkých Opatovicích, když dala žákům druhého stupně možnost ,,nanečisto" volit. Jak volby dopadly se dozvíte v dnešním příspěvku.
/FOTO/ Nedostatek míst ve školách pro děti se stává citelným problémem i pro Nymbursko. Vedení dvou největších měst plánují nejen stavby úplně nových škol, ale také rozšíření pomocí stavebních úprav těch stávajících. Aktuální plány nové nástavby se v Nymburce týkají největší místní základní školy, tedy sídlištní Letců R.A.F. V sousedních Poděbradech plánují už během letních prázdnin provést přístavbu na Základní škole Václava Havla.
Pět týdnů zbývá deváťákům na rozhodnutí o výběru střední školy. Sepsat přihlášku ke studiu nebo do učení je třeba do konce února. Rozhodování ale nebudou ovlivňovat pouze zájmy žáků, jejich nadání, možnosti uplatnění nebo třeba dojíždění za vzděláním. Aktuálnější než dřív je nyní zvažování možností se na zvolenou školu či obor dostat.
České školství přechází do digitálního světa nové generace. Do výuky nové informatiky se začlenila zatím asi polovina základních škol. Brzdou ve využívání moderních technologií je přístup a nepřipravenost některých učitelů, ale i rodičů. Na pokročilé pomůcky dá stát celkem pět miliard korun. Deník navštívil jednu z nejmenších škol na východě Moravy, o to progresivnější. Učí s 3D tiskem, ve virtuální realitě, chtějí oslovit i giganta Google.
Od začátku ledna se 17. základní škola ve Zlíně může pochlubit zcela novou učebnou fyziky a chemie včetně dvou přilehlých kabinetů. Učebna nabízí 30 míst k sezení, notebooky pro žáky či dotykový panel pro výuku, který nahrazuje klasickou tabuli. Celá rekonstrukce byla hrazena z Výzvy IROP - Infrastruktura do základních škol.
Před soudem skončil 40letý muž, který vtrhl ve středu 11. ledna odpoledne na jednu ze základních škol v Jablonci nad Nisou. Slovně i fyzicky tu napadl ředitelku, zazněly také výhrůžky. U sebe měl střelnou zbraň.
/FOTOGALERIE/ Za účasti zástupců pedagogických sborů a rodičů žáků Základní školy Kamenná stezka a Základní školy T. G. Masaryka začalo ve čtvrtek 12. ledna odpoledne setkání se starostou Lukášem Seifertem v prostorách ZŠ Kamenná stezka v Kutné Hoře. Důvodem se stala radnicí zvažovaná možnost sloučit tuto školu s nedalekou Základní školou T. G. Masaryka.
Masarykova základní škola je zapojena do mezinárodního projektu Eur EPO, který zprostředkovává program Erasmus+. Projekt je zaměřen na včasnou profesní orientaci žáků. Ti jsou vedeni k uvědomění si důležitosti volby povolání. V rámci projektu se studenti seznámí s různými profesemi, které region nabízí. Během návštěv pracovišť jednotlivých profesí vznikají krátká videa, která mají posloužit jako zdroj informací při volbě povolání pro ostatní studenty.
Dokážeme žít bez elektřiny? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých zdrojů výroby elektřiny? I takové otázky zazněly během dvou dvouhodinových besed „Energie – budoucnost lidstva“, které proběhly minulý týden na základní škole v Radnici. Chlapci a dívky během nich diskutovali o energetické problematice s Alžbětou Bednářovou, inspektorkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
V pátek 13. ledna ve čtrnáct hodin se otevřou volební místnosti. Mnohé z nich přitom sídlí v základních školách. Někde dostaly děti volno, jinde je čeká náhradní program. Ze vzdělávacího hlediska mohou volby přispět k občanskému povědomí dětí, z hlediska organizačního ale narušují výuku.
/FOTO/ Někteří si užívají přestávku, jiní se už shromažďují ve skupinkách na oběd. Žáci základní školy na náměstí Svornosti v brněnských Žabovřeskách se v úterý krátce před polednem shlukují na chodbě. V osmdesátých letech minulého století byla v jejich roli i nynější kandidátka na funkci českého prezidenta Danuše Nerudová.
Poděkování od klientů domovů pro seniory přichází v těchto dnech žákům šesti základních škol z Ostravska a Opavska, kteří se zapojili do třetího ročníku projektu Balíček pro radost.
Až dvojnásobně vyšší účty za elektřinu a teplo vedly ředitele základních škol v Plzeňském kraji v druhé polovině loňského roku k hledání způsobů, jak co nejvíce ušetřit. Každá škola však řešila aktuální energetickou krizi jinak. Většinou s ohledem na stáří budovy, typ vytápění a způsob výuky.
Sto devadesát milionů korun si naplánovalo v příštím roce proinvestovat město Šumperk. Jeho zastupitelé schválili v druhé polovině prosince rozpočet na rok 2023.
Karel Gargulák je analytik specializující se na vzdělávání. Pracuje ve výzkumné společnosti PAQ Research, která nyní přichází s projektem Desegregace.cz Ten se snaží zrušit oddělené vyučování především romských žáků, snižovat neúspěchy dětí ve vzdělávání a naopak zvyšovat kvalitní výuku pro všechny děti bez rozdílu. V rozhovoru pro Deník.cz Karel Gargulák vysvětluje, proč se spravedlivější rozdělování romských a dalších vyloučených dětí mezi jednotlivé školy vyplatí danému městu i celému státu.
Do mnoha desítek takzvaně běžných základních škol a tříd v Česku chodí romské děti a žáci se speciálními potřebami odděleně od ostatních. Poměr takto vyloučených dětí zpravidla výrazně převyšuje jejich zastoupení v celé populaci či dané oblasti. Odborně se tomu říká segregace, což v latině doslova znamená vyloučení ze stáda. Výsledkem je omezená možnost vzájemného kontaktu a rozdílné vzdělávací příležitosti. Pomoci tuto situaci napravit chce projet Desegregace.cz. Toto kostrbaté slovo by volně šlo přeložit jako opětovné začlenění do stáda. Zde jsou některá data a fakta, která projekt přinesl.
Vánoce milují snad všechny děti. U vánočního stromečku. Těší se na cukroví, dárky a nezaměnitelnou atmosféru. Ty starší mají plné ruce práce při tvoření originálních překvapení pro rodinu i kamarády. Děti ze Šardic pojaly Vánoce se svojí základní školou dobročinně. Dávaly radost seniorům, chudým dětem i němým tvářím.
Tradiční Vánoční turnaj základních škol ve futsalu uspořádala OR Asociace školních sportovních klubů Chomutov a Spolek Chomutovská liga malého fotbalu ve spolupráci s Kulturou a Sport Chomutov. Turnaj se konal v Městské sportovní hale v Chomutově a letos to byl již devatenáctý ročník. Hrálo se po tříleté nucené pauze způsobené covidem a turnaje se zúčastnilo sedm základních škol.
/FOTOGALERIE/ Plný byl v úterý kostel sv. Jana Nepomuckého ve Svobodě nad Úpou. Postaralo se o to tradiční a velice oblíbené předvánoční zpívání, které uspořádala základní škola a mateřská škola Svoboda nad Úpou v čele s učitelkou Lucií Ševčíkovou.
Do soutěže IT-SLOT se v polovině listopadu přihlásilo rekordních 8284 žáků ze 187 základních škol napříč Českem. V řešení logických otázek se na druhém místě umístil Antonín Hrdlička ze Základní školy Josefa Ressla Pardubice.
Rychlé šíření chřipky a dalších respiračních nemocí se nevyhnulo ani Nymburku. Podle informací z jednotlivých škol a školek to ovlivňuje počet dětí ve třídách i počty vyučujících a vychovatelek. Podle vyjádření vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče Markéty Tomčíkové však nikde nebyla situace natolik kritická, aby došlo ke zrušení výuky nebo posílání dětí domů.
Přibližně sto osmdesát lidí evakuovali ve středu dopoledne hasiči ze základní školy na brněnském Náměstí Svornosti. Důvodem byl drobný požár, podle informací Deníku se jednalo o krabici s dosud nespecifikovaným obsahem. Situaci mají hasiči aktuálně pod kontrolou.
Základní škola Kly je Etickou školou a opět ukázala, že zaslouženě. V této nelehké době chtěla pomoci potřebným. Během Vánoc myslíme na cizí trápení více než jindy, a žáci naší školy ukázali, že mají srdce na pravém místě. Se svými třídními učiteli se rozhodli pomoci těm, kteří neměli tolik štěstí. Každá třída se mohla dobrovolně zapojit do charitativní akce.
/FOTO/ Best in IT na průmyslovce je nový název pro soutěž IT talentů ze základních škol. Průmyslovka Teplice pozvala nadšené osmáky a deváťáky, aby poměřili své síly s dalšími spolužáky v rámci 4. ročníku IT soutěže.
Vánoce jsou za dveřmi a v období kolem vánočních svátků se na Rakovnicku uskuteční celá řada tematických akcí. Kromě koncertů je to například tradiční silvestrovský Běh Járy Cimrmana v Novém Strašecí.
Odklon od cenově nevyzpytatelného a v poslední době i drahého plynu plánují v Kyjově. Přejít chtějí na ekologičtější a levnější způsob vytápění díky odpadnímu teplu z tamní sklárny.
Po úspěšném prvním kole informační soutěže IT-SLOT se 48 nejlepších řešitelů z 8. a 9. tříd z celé České republiky utkalo 14. prosince ve finálovém klání v Soukromé střední škole výpočetní techniky v Praze. Třináctý ročník soutěže opět poukázal na výborné výsledky české mládeže v otázkách z informačních technologií, potvrdil ale také nižší úroveň logického myšlení.
Základní škola Jihlava, Jungmannova 6 zve na andělské zvony, které se rozezní ve středu 14. prosince od devíti hodin ráno v budově školy. Součástí budou také vánoční trhy nebo kreativní dílny.
Trenéři ve škole je ambiciózní projekt, který odstartoval na všech základních školách v Kutné Hoře 19. září 2022. Jeho cílem je vytvořit dětem pozitivní vztah k pohybu a zlepšení pohybové gramotnosti, společně s dosažením mentálního a fyzického zdraví. Hodiny probíhají formou tandemové výuky, kdy trenér spolupracuje s učiteli tělesné výchovy. Zapojeno je už více než 15 pedagogů.
Doposud je v Čebíně na Brněnsku základní škola pouze pro žáky prvního stupně, na druhý stupeň docházely čebínské děti do školy v sousedním Drásově. To se do budoucna změní. V plánu je totiž výstavba nové budovy pro druhý stupeň v Čebíně.
/FOTOGALERIE/ Adventní program v Berouně nachystal další vydařené kulturní vystoupení. Tentokrát se ve středu 7. prosince na Husově náměstí představily děti ze Základní školy Preislerova, Základní školy Komenského a Soukromé základní školy VIA Beroun.
Sehnat v auty ucpaném Přerově místo k zaparkování je často nadlidský úkol. Pro rodiče školáků, kteří potřebují svou ratolest jen vysadit před budovou, a pokračovat dál v cestě, je velkou úlevou novinka „Kiss and Ride“.