Kdo je viceprezident? Atašé zaskočila páťáky v Žandově
Žandov /FOTOGALERIE/ - Možná by ji teď chtěli za svoji učitelku. Navzdory jazykové bariéře si díky výborným znalostem na obou stranách dobře rozuměli.
Žandov /FOTOGALERIE/ - Možná by ji teď chtěli za svoji učitelku. Navzdory jazykové bariéře si díky výborným znalostem na obou stranách dobře rozuměli.
Bratislava - Slovenský soud přiznal odškodné 600 eur (16.450 Kč) romským manželům, které provozovatel jednoho z barů na východě země před pěti lety odmítl obsloužit. Informovala o tom nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva, která Romy u soudu zastupovala. Poškození ale považují odškodné za nízké, a proti verdiktu se tak podle listu Sme chtějí odvolat.
Šumperk, Jeseník – Žádné drama ohledně umísťování dětí do mateřských škol se v letošním roce v Šumperku ani nekoná. Počet míst v předškolních zařízeních je v obou městech dostačující. Vyplynulo z výsledků zápisů dětí.
Kladno – Netradiční vyučovací den měly ve čtvrtek stovky dětí kladenských základních škol, ale i studenti škol středních. Na náměstí Starosty Pavla v Kladně se uskutečnila akce První pomoc pro všechny. Zdravotnická škola ji každoročně pořádá v rámci projektu Zachraň život, i ty můžeš pomoci. Letos se uskutečnila už jedenáctým rokem.
Chřibská - Základní školu Tadeáše Haenkeho ve Chřibské museli evakuovat hasiči. Naštěstí šlo jen o cvičení.
Sloup – Za sloupskou základní školou mají děti kromě hřiště nově k dispozici také učebnu v přírodě. V pátek ji slavnostně otevřeli. V blízkosti učebny v kryté pergole vzniká i školní arboretum. Po obvodu hřiště je nasázených sedmnáct stromů, u ohniště s posezením rostou různé květiny a keře. V plánu je i bylinková zahrada.
Znojmo – Děti a drogy. Snad nehorší kombinace dvou zcela odlišných světů. Že se však ani Znojemsku nevyhýbá, je jasné zdejším obyvatelům už dlouho. Zejména to dokládají mnohé zkušenosti zdejších policistů.
Moravská Třebová – Ve středu 4. června se konala v sále moravskotřebovského muzea tradiční školní akademie speciální základní školy, mateřské školy a praktické školy ve spolupráci s kulturními službami města.
Kutná Hora – Městské hry šesté olympiády dětí a mládeže v Kutné Hoře jsou v plném proudu. O pátečním dopoledni se žáci základních škol a víceletých gymnázií utkali v basketbale, florbale, plavání a ve fotbale.
Blanensko - Už za pár dní začnou žákům a studentům dvouměsíční prázdniny. Školní budovy osiří. Ne však na dlouho. Právě toto období je podle vedení škol na Blanensku tím nejlepším k nejrůznějším opravám, rekonstrukcím a také k běžné údržbě. Například v Blansku tak plánují zateplit Základní školu na ulici Salmova, ve Sloupu zase zrekonstruují záchody.
Jihlavsko - Jednodenní výlety jsou častým modelem na většině základních škol na Jihlavsku.
Ostroměř – Tým děvčat s názvem Sweeties, ve složení Markéta Musílková, Bára Koudelková a Sabina Hlaváčková z ostroměřské základní školy Eduarda Štorcha obsadil druhé místo v českém národním finále soutěže Zlaťáci Zdravé 5, kategorie Základní školy.
Rychnovsko - V jarním období se koná tradičně celá řada sportovních soutěží, kterých se účastní mnoho škol.
Rousínov - Zmapovat řemeslnou výrobu v regionu je hlavním cílem projektu s názvem Za tradicí moravského venkova. Pustila se do něj rostěnická Místní akční skupina Společná cesta a první výsledky její práce už jsou na světě. V neděli se s nimi lidé můžou seznámit v Rousínově.
Chodov – Firma začala v regionu působit před 19 lety, stala se významným zaměstnavatelem
Prostějov – Děti se vžily do role muzejníka a ve čtvrtek si v prostorách prostějovského muzea vyzkoušely, jak se restaurují předměty, zjistily, jak vypadalo muzeum před 120 lety a nakoukly do depozitáře, kam oko běžného smrtelníka nedohlédne.
Mnichovo Hradiště - Být autorem knihy a navštěvovat základní školu? Tak to už dneska vážně není žádný problém
Drysice – Přestože je mateřinka v Drysicích podle slov některých rodičů, kteří jí svěřují své děti, vyhlášená po celém okrese a vděčit za to může ředitelce Dagmar Kubíčkové, vedení vesnice se rozhodlo na její místo vypsat konkurz. O případu Vyškovský deník Rovnost informoval v březnu. Důvodem měly být stížnosti některých rodičů a inspekční zpráva. Rodiče proti rozhodnutí obce sepsali petici, úspěšní však nebyli. Z výběrového řízení vzešla nová ředitelka.
Klenčí pod Čerchovem /FOTO/ – Klenečtí školáci se během besedy s ukázkami dozvěděli spoustu zajímavostí ze života včel i včelařů.
New York /VIDEO/ - Lékař z Oklahomy, kterého inspiroval jeden z nejkrvavějších případů střelby na amerických školách, vymyslel nezvyklou obranu proti šíleným střelcům ve třídách - neprůstřelnou pokrývku. Informovala o tom dnes agentura AFP.
Pardubice - V pátek od 9 do 14 hodin se na náměstí před Základní školou (ZŠ) Bratranců Veverkových i v jejím areálu uskuteční oslava Dne dětí.
Jesenicko – Do ojedinělého projektu za miliony korun se pustilo město Jeseník ve spolupráci se všemi základními školami v okrese. Školy v regionu vyberou několik stovek slabých žáků, kterým se budou věnovat odborníci. Tvůrci projektu si od toho slibují zlepšení kvality vzdělávání.
České Budějovice - Titulem Ekoškola od nynějška může pyšnit Základní škola a Mateřská škola T. G. Masaryka na Rudolfovské třídě v Českých Budějovicích. Získala jej v rámci mezinárodního programu, díky němuž se děti učí o životním prostředí. Pronikají do problematiky třídění odpadu, úspory energie i vody.
Kutná Hora – Na posledním úseku nově zrekonstruovaného stadionu Olympie v Kutné Hoře převzala olympijskou pochodeň mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, aby následně mohla slavnostně zapálit kutnohorský olympijský oheň.
Rousínov - Zmapovat řemeslnou výrobu v regionu je hlavním cílem projektu s názvem Za tradicí moravského venkova. Pustila se do něj rostěnická Místní akční skupina Společná cesta a první výsledky její práce už jsou na světě. V neděli se s nimi lidé můžou seznámit v Rousínově.
Kroměřížsko – Červen znamená i na základních školách v kroměřížském regionu jediné: vše se točí kolem vysvědčení a také tradičních školních výletů. Některé školy už ovšem nenechávají exkurze až na léto, ale cestují s dětmi za poznáním i během celého roku.
Domažlice /FOTOGALERIE/ - Předškoláci z Mateřské školy, která je součástí ZŠ v ulici Msgre B. Staška, byli včera dopoledne pasováni na školáky.
Lišov – Prostory před lišovskou Základní školou v září žáci nepoznají. Brzy se zde totiž naplno rozjedou práce, jejichž cílem je zejména revitalizace plochy před vstupem školy. „Práce začnou v létě a do 15. srpna by měly být hotovy," říká starosta Lišova Jiří Švec.
Dobruška - V posledních letech se podoba maturitní zkoušky změnila, protože studenti skládají jednak společnou státní část, jednak část profilovou, školní.
Pohořelice - Pohořelice čekají rozsáhlé městské slavnosti. Pořadatelé vsadili na domácí umělce, ale i několik známých jmen. Vše vypukne v pátek.
Louny - V objektu stále působí problémy schody a vozíčkáře tam musejí složitě přenášet.
Lešná u Valašského Meziříčí – Hlasovat v anketě Strom roku lešenského parku mohou návštěvníci zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Na výběr mají tři stromy. Buk lesní červenolistý, jírovec maďal a javor klen. Vybírat strom roku je možné do konce října.
Brněnec – Základní škola Moravská Chrastová uspořádala první ročník atletického trojboje mezi školami na novém hřišti v Brněnci.
Ostrava - Čtyři roky se vlekl soudní spor mezi Základní školou Porubská 832 a její učitelkou. Ta školu zažalovala za neplatnou výpověď. Soud jí dal za pravdu. Škola tak učitelce musí vyplatit ušlou mzdu i s dalšími výlohami se částka pravděpodobně vyšplhá na milion.
Vratislavice nad Nisou - Vratislavická knihovna se přestěhuje do bývalé expozice Ferdinanda Porsche v kulturním centru 101010. Nové prostory a vybavení podle vedení Vratislavic zkvalitní poskytované služby. Návrh knihovny připravili autoři kulturního centra architekti Petr Stolín a Alena Mičeková.
Praha - Jak zlepšit práci s mládeží? Hokej hledá další cesty, které by pomohly vylepšit vadnoucí renomé tradičního českého sportu. Hlavní cíl? Rozvíjet talent dětí už na prvním stupni základních škol. I proto iniciuje jednání s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o přidání hodiny tělocviku navíc.
Ploskovice - Rodiče miminek z Ploskovic a místních částí mají nyní naději, že jejich děti už budou navštěvovat zbrusu novou mateřskou školu.
Krnov, Opole - Před třemi roky oddíl házené v Krnově oficiálně ukončil svou činnost a tento sport přestal ve městě existovat. To se ale změnilo otevřením nové sportovní haly u Základní školy na Janáčkově náměstí. V průběhu tohoto roku se házená v Krnově znovu aktivizovala, opět pod vedením nestora tohoto sportu Aloise Balnera.
Neratovice – Sportovní areál v Byškovicích bude v pátek třináctého svědkem hodně slavnostní události. Přes třicet kluků, které pojí roky společných úspěchů ve fotbalovém oddíle Tygři Neratovice, se po loňské premiéře opět pustilo se do celorepublikového projektu pro žáky základních škol: Odznaku všestrannosti olympijských vítězů.
Kolín /FOTOGALERIE/ – Když se na vrcholných atletických podnicích běží štafetové závody, vítězí většinou týmy z USA nebo Jamajky. Co se týká českých končin, zde vládne Ostrava Poruba. Alespoň tedy mezi žáky základních škol.
/DENÍK ZAUJALO/ Čtyři roky se vlekl soudní spor mezi Základní školou Porubská 832 a její učitelkou. Ta školu zažalovala za neplatnou výpověď. Soud jí dal za pravdu. Škola tak učitelce musí vyplatit ušlou mzdu i s dalšími výlohami se částka pravděpodobně vyšplhá na milion.
Kladno – Na hřišti pavilonové školy v Motyčíně se ve středu odpoledne nerozdávaly známky z tělocviku. Žáci si zde připravili program k oslavám stého výročí vzniku školy. Přihlíželi mu jejich rodiče a prarodiče, ale i absolventi školy. Nejstarší bývalé žačce, která se přišla podívat, bylo dvaadevadesát let.
Chyšky - Hana Vošahlíková uspěla v soutěži Cena pro nejlepšího učitele němčiny 2013/2014.
Přibyslav – Poslední, v pořadí již čtvrtou etapou pokračuje rekonstrukce základní školy v Přibyslavi.
Praha – „Kdo nejdřív správně odpoví na otázku, dostane malé plus. Kdo jich bude mít pět, dostane velkou jedničku." Tak může učitel na základní škole začít hodinu. Výuková hra se ale může snadno proměnit v hádky mezi spolužáky o to, čí ruka se vymrštila do vzduchu jako první. Pokud by měla třída k dispozici tablety, žáci by odpovědi vybírali na dotykové obrazovce a učiteli by se pak na vlastním tabletu nebo počítači objevilo jméno žáka, který jako první uvedl správnou odpověď.
Letohrad - Průmyslová střední škola pořádá třetí ročník Technických her. Během tří dnů, od úterý do čtvrtka, se jich zúčastní téměř dvě stě žáků ze základních škol na Orlickoústecku.
Slaný - Slavnostní událost roku, na kterou se deset měsíců těšilo více než 260 prvňáčků ze slánských základních škol a okolí, zažili malí školáci a jejich rodiče, kteří si nenechali ujít královskou událost.
Rakovnicko – Horké počasí s sebou přináší mnohá zdravotní rizika pro celé věkové spektrum obyvatel. Mezi nejohroženější ale zcela jistě patří senioři.
Lubná V budově základní školy unikl z kotelny plyn! Zamořil celou budovu a sepnul všechna čidla. Po deváté hodině přijíždí na místo jednotky Hasičského záchranného sboru Rakovník se zásahovým vozidlem a členové Sboru dobrovolných hasičů v Lubné. V devět hodin tři minuty už jsou žáci i učitelé z budovy venku. Děti si hrají na hřišti.
Pardubice - O unikátní projekt TECHNOhrátky je velký zájem mezi základními i středními školami.