Přerov – Zarecitovat básničku, nakreslit obrázek a seznámit se s neznámým prostředím školy. Budoucí prvňáčky v Přerově čeká už brzy velký den – zápisy na všech osmi základních a jedné soukromé škole ve městě se uskuteční v pondělí 10. a v úterý 11. února, a to v době od 14 do 18 hodin.
Slaný - Základní škola na Hájích oslavila letos sto let. Z její věže je vidět široko daleko do kraje. Toho chtějí místní využít. Rádi by zde měli rozhlednu.
Jičínsko – Dnes a zítra se uskuteční zápisy do prvních tříd základních škol v Jičíně a Hořicích. Ve čtvrtek se také konají kupříkladu v obcích Pecka nebo v Chodovicích, respektive v Holovousích. Školy v Nové Pace jsou posunuty o den, zápisy jsou plánovány na zítra a pozítří.
Ústí n. O. – Druhé kolo Okresní školní ligy plavecké štafety žáků o putovní pohár Krytého plaveckého bazénu se konalo v úterý v Ústí nad Orlicí. Přihlásilo se osm škol a ve štafetě na 200 metrů plavalo sto žáků. Předcházelo mu první kolo, které se konalo v listopadu za účasti 172 plavců z jedenácti škol.
Hronovsko - Zápis dětí do prvních tříd se zanedlouho chystá také v Hronově a jeho okolí. Dostaví se k němu předškoláci, kteří se narodili od 1. září 2007 do 31. srpna 2008 a také děti s odloženou školní docházkou.
Velká Bystřice – Žluté kolečko, červený trojúhelník či modrý čtverec bylo potřeba správně přiřadit k těm, co už byly na papíře nakreslené. Ještě se mělo poznat, jaká zvířátka jsou na obrázcích nebo nakreslit krokodýlovi zuby.
Strakonicko – Pro všechny čtyři strakonické základní školy, a to ZŠ Dukelská, ZŠ Poděbradova, ZŠ F.L. Čelakovského a ZŠ Povážská platí pro letošní zápis do prvních tříd stejný termín čtvrtek 13. února od 14 do 18 hodin a pátek 14. února od 14 do 18 hodin.
Plzeň – Už před zahájením zápisu Helena Fenclová, ředitelka Základní školy v Újezdě, tušila, že nebude moci přijmout ani všechny předškoláky z obvodu. Středa jí dala za pravdu.
Domažlicko /PŘEHLED ZÁPISŮ NA ŠKOLÁCH NA DOMAŽLICKU/– V tomto týdnu se v základních školách zapíší první prvňáčci pro příští školní rok. Zápisy budou na Domažlicku pokračovat až do 6. února.
Mělnicko - Máte doma školáka, který neustále zapomíná pomůcky, nedělá úkoly, zlobí a neposlouchá učitele? Možná vám škola navrhne podepsat smlouvu, ve které se zavážete, že se pokusíte chování malého nezbedy změnit.
Kralupy – Dorostenci FBC Kralupy se hned po novém roce vydali na zkušenou do kolébky florbalu, do Švédska, na největší florbalový turnaj na světě pro mládežnické týmy – Gothia Innebandy Cup 2014.
Jihlava – I když díky teplé zimě jihlavskému akvaparku Vodní ráj na konci minulému roku stoupla návštěvnost, nebyl loňský rok pro koupaliště zrovna úspěšný.
Mníšek – Loňský rok byl pro Mníšek úspěšný, většinu plánů se totiž podařilo splnit. Ani letos nebudou zahálet. Vrhnou se například do obnovy parků a nebo výstavby sběrného dvora.
Zlínský kraj - I letos čekají všechny školáky, kteří se hlásí na střední školy zřizované Zlínským krajem, testy scio. Kraj se totiž coby jejich zřizovatel rozhodl prodloužit smlouvu, kterou měl se společností Scio už na školní rok 2013/2014.
Přerov - Modely historických i současných lokomotiv můžou obdivovat návštěvníci, kteří zavítají v těchto dnech na výstavu do Biologické stanice v Bezručově ulici v Přerově.
Adamov – Ve středu odpoledne se po chodbách základní školy v adamovské Ronovské ulici trousili rodiče s budoucími prvňáčky. Vedení školy společně se žáky připravilo pro předškoláky pohádkový zápis s pěti stanovišti, kde děti plnily různé úkoly. Při zápise jim pomáhali školáci převlečení do kostýmů zvířat.
Hranice – Velký den mají před sebou malí předškoláci. Čeká na ně zápis do první třídy základní školy. Na Základní a mateřské škole Hranice IV – Drahotuše je sice zápis výjimečným dnem, škola je však rodičům a předškolákům otevřená celoročně.
Poděbrady - Nakreslit uschlý list a krátký komiks a vytvořit prezentaci s použitím fotografie a textu. To byly hlavní dva úkoly, které měli splnit uchazeči o studijní obor Multimediální tvorba při talentových zkouškách na Střední odborné škole Multimediálních studií v Poděbradech
Zlínský kraj - I letos čekají všechny školáky, kteří se hlásí na střední školy zřizované Zlínským krajem, testy scio. Kraj se totiž coby jejich zřizovatel rozhodl prodloužit smlouvu, kterou měl se společností Scio už na školní rok 2013/2014.
Ostrava - V ostravských školách začínají zápisy prvňáčků. Těch by mělo po letních prázdninách nastoupit do prvních tříd kolem tří tisíc. Školy větší nápor dětí neočekávají, pouze do specializovaných tříd.
Vyškovsko – Dvě stě čtyřicet neomluvených hodin má od počátku školního roku čtrnáctiletý chlapec z Vyškovska. Jeho rodiče jsou teď podezřelí ze spáchání trestného činu ohrožování výchovy dítěte.
Mutěnice, Ratíškovice - Mutěnicím a Ratíškovicím, jedněm z největších obcí na Hodonínsku, chybí pro tuto plesovou sezonu kulturní dům. Zatímco Mutěničtí jej opravují, Ratíškovičtí na něj teprve musejí připravit prováděcí dokumentaci. Přesto si i letos v obci zatančí.
Cerekvice nad Bystřicí – Jedna z největších investičních akcí, kterou obec za poslední léta prodělala, se překlopila z loňského do letošního roku. Jde o zateplení, výměnu výplní otvorů a topné soustavy u mateřinky a prvního stupně základní školy.
Břeclav – Oddíl stolního tenisu MSK Břeclav reprezentuje úspěšně město v extralize žen, ve které bude obhajovat mistrovský titul. Utěšeně se ale rozvíjí členská základna mládeže, jejíž nejvýkonnější hráči získávají medailová umístění i z akcí celostátního charakteru. Klub se ale věnuje i pořádání akcí od okresní přes krajskou a celostátní až po mezinárodní úroveň.
Plzeň – Přednést básničku, rozpoznat barvy či určit, kde je vpravo a kde vlevo. To jsou nejčastější úkoly, které budoucí školáky u zápisu do první třídy čekají. Někde paní učitelky také zajímá, zda už dítě umí číst, či posuzují jeho pohybové dovednosti. Například sportovně zaměřená 33. ZŠ v Plzni pro předškoláky v tělocvičně připravila opičí dráhu. Základní škola v Dýšině dětem zápis zase zpestří námořnickou tematikou.
Krnov, Hodonín - Mladí hokejisté čtvrtých tříd HK Krnov mládež se ještě před Novým rokem zúčastnili turnaje O pohár ředitele Základní školy Mírové náměstí Hodonín. Kromě nich se na mezinárodním hokejovém klání představilo ještě dalších pět týmů.
Plzeň – Přednést básničku, rozpoznat barvy či určit, kde je vpravo a kde vlevo. To jsou nejčastější úkoly, které budoucí školáky u zápisu do první třídy čekají. Někde paní učitelky také zajímá, zda už dítě umí číst, či posuzují jeho pohybové dovednosti. Například sportovně zaměřená 33. ZŠ v Plzni pro předškoláky v tělocvičně připravila opičí dráhu. Základní škola v Dýšině dětem zápis zase zpestří námořnickou tematikou.
Kařez - Základní škola spolupracuje s úřadem práce. Možná trochu neobvyklou, přesto však bezpochyby záslužnou spolupráci, navázala Základní a Mateřská škola v Kařeze s Úřadem práce v Rokycanech.
V ostravských školách začínají zápisy prvňáčků. Těch by mělo po letních prázdninách nastoupit do prvních tříd kolem tří tisíc. Školy větší nápor dětí neočekávají, pouze do specializovaných tříd.
Je tomu rok, co Deník informoval o tom, že v Třinci probíhají zápisy do základních škol. Budoucím prvňáčkům se v polovině ledna otevřela také ZŠ Dany a Emila Zátopkových.
Praha - Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Podle odhadů ministerstva školství k nim přijde přes 140.000 dětí. Počet dětí mířících k zápisu v posledních letech narůstá, když do školního věku dorůstají děti takzvaného babyboomu. Některé školy v prstencích okolo velkých měst proto řeší problém s nedostatkem míst, většina škol má ale kapacit dost.
Jindřichohradecko - Loni se zápis do první třídy týkal přibližně osmi stovek dětí z celého Jindřichohradecka. Letos jich jen v Jindřichově Hradci čekají téměř 270.
Východní Čechy - Tolik budoucích prvňáčků jako letos přišlo k zápisům naposledy na počátku 80. let, kdy šly do škol tzv. Husákovy děti. A nyní nastala generační výměna: Právě populačně silné ročníky dětí narozených v polovině 70. let vyrazí v příštích dnech do školních škamen už se svými dětmi.