Budoucí prvňáčci, v září na shledanou
Lužany – Třiadvacet dětí navštěvuje v současné době místní málotřídní základní školu. Ta září do dálky novou fasádou a uvnitř je útulno jako v klícce.
Lužany – Třiadvacet dětí navštěvuje v současné době místní málotřídní základní školu. Ta září do dálky novou fasádou a uvnitř je útulno jako v klícce.
Lázně Bělohrad – Dočkali jsme se! V parlamentu konečně zasedli nezkorumpovaní politici. Bohužel, není řeč o Parlamentu ČR, ale o žákovském parlamentu Křečci LB, který funguje v Základní škole K.V.Raise.
Česká Lípa - Tři dny před zápisem do prvních tříd se na jedno celé odpoledne otevřela pro veřejnost největší základní škola na Českolipsku českolipská ZŠ 28. října na sídlišti Špičák.
Vsetín - Děti ze vsetínské základní školy Integra a dalších několik návštěvníků se ve středu sešli v K-klubu Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně na tradiční společné čtení. Tentokrát jim předčítali ze svých oblíbených knih tiskoví mluvčí a novináři.
Hlásná Třebaň – Soukromá základní škola začne působit od září v Hlásné Třebani.
Zábřeh – Základní umělecká škola v Zábřehu získá od příštího roku nové zázemí pro svou činnost. Přestěhuje se do bývalé Masarykovy školy ve Školské ulici. Tu čeká náročná rekonstrukce.
Havířov - V pondělí a v úterý proběhly na havířovských základních školách zápisy do prvních tříd.
Mělnicko – Přesně za třicet dní se Miloš Zeman ujme prezidentského úřadu. Svůj portrét však bude v některých základních školách mělnického regionu hledat marně, zdi těchto vzdělávacích zařízení totiž v mnoha případech zůstanou prázdné.
Vítkov - Gymnázium ve Vítkově se rozhodlo i přes nedoporučení svého nadřízeného, jímž je Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě, vyhlásit přijímací řízení do osmiletého studia pro příští školní rok.
Vsetín – Neobvyklou akci připravili na dnešní desátou hodinu pracovníci Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně. Zástupci tisku a lidé pracujících s médii tady budou předčítat ze svých oblíbených knih.
Praha – Školáci už od nepaměti věděli, kdy jim začíná a kdy končí výuka. Původně v tom měl prsty školník, který používal větší zvon nebo gong. Během první republiky školníka vystřídalo klasické drnčení, které si jistě pamatují všichni školou povinní. Zhruba před deseti roky ale nastal boom, který klasické „crrrrr" odsouvá na vedlejší kolej. Čím dál více pražských škol pouští svým žákům líbivější melodie. Místo zvonku se tak děti vlní do rytmu Mozarta nebo Beatles.
Jičín – V úterý 29. ledna besedovala spisovatelka Petra Braunová se sedmáky III. ZŠ v Jičíně nad svým psychothrillerem Klub radostí dnešního dne, který se zabývá žhavým tématem sociálních sítí, které dramaticky ovlivňují mezilidské vztahy.
Kvasiny – Dovolím si napsat pár vět o našem divadle a také o představení Zkoušky čerta Belínka na motivy pohádky Zdeňky Horynové, ač jsem asi největší kritik souboru (za což se ostatním členům omlouvám, a doufám, že to vzali dobře).
Kutná Hora – Ještě než se jim v pátek a v sobotu otevřenou brány škol v rámci zápisů do první třídy, navštívily předškolní děti z Mateřské školy Pohádka v Kutné Hoře nedalekou žižkovskou základní školu, aby se podívaly, jaké to je být malým školákem. A kdo tohle ví lépe, než aktuální prvňáci.
Strakonice – Zítra začínají ve čtyřech strakonických základních školách zápisy do prvních tříd.
Česká Kamenice – Den otevřených dveří přichystala pro děti a rodiče Základní škola T. G. Masaryka a Gymnázium Česká Kamenice na tento čtvrtek.
Uničov - Zateplení fasády a výměna oken čeká letos některé školní budovy v Uničově. Důvodem je snaha ušetřit peníze za energetické výdaje. Nového opláštění by se měl do budoucna dočkat i zimní stadion.
Potštát – Ze začátku jsme měli obavu, ale teď už se Filip do školy těší. Určitě ho bude bavit hudební výchova a malování," řekla jedna z maminek Ilona Bartošová, která bedlivě sledovala vynaložené úsilí svého syna při zápisu do první třídy.
Rakovník - Žádná změna stravovacího systému v rakovnických mateřských školách se nechystá. Jen jsme chtěli znát bližší informace k nabídce, tvrdí rakovnická radnice. Jenže opoziční zastupitelé jsou přesvědčeni přesně o opaku.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ - O postup z oblastního kola Poháru České republiky středních a základních škol v kin-ballu se v úterý utkaly týmy v hradecké Základní škole Kukleny.
Vítkov - Gymnázium ve Vítkově se rozhodlo i přes nedoporučení svého nadřízeného, jímž je Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě, vyhlásit přijímací řízení do osmiletého studia pro příští školní rok.
Opava – Milá Haničko… Takovým oslovením začíná vysvědčení pro děti, které navštěvují Montessori školu v Komenského ulici v Opavě. Vysvědčení je vlastně dopis, který učitelky píší svým žáčkům. Žádné známky, žádné škatulky, z nichž se člověk jen těžko vymaní, jen vlídná slova.
Polička – „Situace v plavecké škole došla tak daleko, že děti učí plavat i uklízečka, šatnářka nebo ekonomka. Podle toho pak kurzy také vypadají. Děti se nic nenaučí, někteří instruktoři si s nimi ve vodě jen hrají," upozornila Marcela Kulíšková z Poličky. Podle ní je ohrožené zdraví dětí.
Mirotice - Základní škola Mikoláše Alše v Miroticích v úterý 5. února odpoledne zapisovala budoucí prvňáčky.
Pelhřimov - V pelhřimovském kulturním domě Máj se v úterý uskutečnila populární soutěž Dívka roku. Z jedenácti adeptek porota vybrala Kateřinu Novákovou z pacovské základní školy Za Branou, která zaujala živostí a přirozeností.
Tachov – Pravidelně už několik let se setkávají školáci z Tachovska se svými vrstevníky z bavorského příhraničí – vždy v zimě na Silberhütte a v červnu v Tachově.
Přerov – S pocity rozčarování odcházeli z jednání zastupitelstva rodiče dětí a učitelé ze Základní a Mateřské školy Pod Skalkou.
Bučovice – Už začátkem dubna by mohly začít stavební úpravy Základní školy 710 v Bučovicích, kde se má od příštího školního roku otevřít jedna nová třída místní mateřinky. Firma, která má třídu přichystat pro osmadvacet dětí, podala žádost o stavební povolení.
Jihlavsko - K zápisům do prvních tříd v Jihlavě přišlo o zhruba osmdesát dětí více, než se předpokládalo. Podle vedoucího odboru školství magistrátu Tomáše Koukala se z toho dá usuzovat, že jedním z důvodů může být i nové zpoplatnění docházky do mateřské školy pro předškoláky s odkladem povinné školní docházky.
Trutnovsko - Po sobotním společném plese 1. Základní školy kpt. Jaroše, Sportovního klubu bojových umění a Bene Dance Art Teamu, který se konal v trutnovském Uffu, už klepou na dveře další společenské taneční večery.
Šebrov-Kateřina – V Šebrově-Kateřině chybí budova, kde by tamní lidé mohli sportovat. Tělocvična není ani v šebrovské základní škole. Obec chce proto postavit víceúčelový objekt, kde budou moct sportovat děti v hodinách tělesné výchovy a po večerech všichni zájemci z obce.
Uničov - Zateplení fasády a výměna oken čeká letos některé školní budovy v Uničově. Důvodem je snaha ušetřit peníze za energetické výdaje. Nového opláštění by se měl do budoucna dočkat i zimní stadion.
Děčín – Jak fungují některé fyzikální zákony? Co všechno se dá vyvádět s nafukovacím balónkem, či to, jak udělat z plastové láhev letící raketu – to vše předvádí tento týden v Děčíně školákům skupina Údif.
Karlovarsko – Dohráno. Tedy alespoň první část futsalového okresního přeboru. Základní část nakonec ovládlo áčko AC Žízeň, i když v posledním vystoupení první fáze soutěže v tělocvičně Základní školy ve Dvorech nakonec padlo v souboji s Denasem.
Jirkov - Na nová parkovací místa se mohou těšit obyvatelé ulic Generála Svobody a Krušnohorské.
Náchod /FOTOGALERIE/ - Ještě nedávno si hrály ve školce. Po pěti měsících pilné a svědomité práce ve školních lavicích si děti z prvních tříd nesly domů první vysvědčení.
Ústí nad Labem /HLASUJTE/ - Dvě stě korun musí platit v domu dětí a mládeže jako příspěvek sdružení rodičů a přátel domu, je na kroužky.
Jičínsko – Nemocnost v uplynulém týdnu v našem regionu opět stoupla. Potvrdila nám to tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí. K mírnému nárůstu došlo ve věkových skupinách 0 – 5 let, 6 – 14 let a u osob nad 60 let.
Tachov - Šachy: V Tachově se konal druhý turnaj mládeže Klatovská věž, přijelo 23 hráčů.
Chodová Planá - Chodili po lese za bývalou střelnicí v Chodové Plané na Tachovsku a hledali smysl své hry. Ten našli v odkrývání míst, kde se původně schovávali vojáci při cvičení, takzvaných bunkrech.
Oudoleň: Nejúspěšnější investiční akcí loňského roku bylo v Oudoleni otevření nových prostor obecního úřadu. Letos to bude příprava rekonstrukce v prostorách kulturního domu a základní školy.
Staňkov – Vedení města Staňkov vypsalo konkurz na pozici ředitele tamní základní školy, který ji povede od začátku příštího školního roku.
Čistá – Zimní soutěže pro mladé hasiče v Čisté s názvem Čistecký uzel se letos zúčastnil rekordní počet dětí. Za pořadatele to oznámil v sobotu ráno referent mládeže Sboru dobrovolných hasičů Čistá Vlastimil Schuh: „Zatím jich mám nahlášeno 133 z jedenácti kolektivů, tedy z větší poloviny celého okresu."Tak příjemně vysokou účast si Vlastimil Schuh vysvětluje faktem, že hasičským kolektivům mládeže, kteří s dětmi pracují po celý rok, zimní soutěž prostě chyběla.
Bitozeves - Zápisy do prvních tříd základních škol v okrese Louny pokračují.
Rakovník - Žádná změna stravovacího systému v rakovnických mateřských školách se nechystá. Jen jsme chtěli znát bližší informace k nabídce, tvrdí rakovnická radnice. Jenže opoziční zastupitelé jsou přesvědčeni přesně o opaku a tvrdí, že radnice podniká kroky a změnu připravuje čerstvé jídlo by tak v mateřských školách měly nahradit polotovary.
Přerov – S pocity rozčarování odcházeli z jednání zastupitelstva rodiče dětí a učitelé ze Základní a Mateřské školy Pod Skalkou.
Šumperk - Ještě pár týdnů mají žáci devátých tříd na rozhodnutí, kam ze základní školy zamíří dál. Zatímco děti s výrazně dobrým prospěchem mohou vybírat ze středních škol, slabší žáci už jen z učebních oborů. Střední školy oproti minulým letům zpřísnily pravidla a nechtějí přijmou žáky, jejichž průměrný prospěch klesne hlouběji, než kritéria školy vyžadují. Přitom ještě před několika lety bylo běžné, že do lavic středních škol usedali nejen trojkaři, ale i čtyřkaři.
Praha – Na víceletých gymnáziích jsou géniové a studijní hvězdy, zatímco na druhém stupni základních škol zůstávají méně šikovné děti. Tento často opakovaný mýtus boří čerstvá zpráva České školní inspekce za rok 2011/12.
Chodová Planá - Chodili po lese za bývalou střelnicí v Chodové Plané a hledali smysl své hry.
Plzeň – Spájet potřebné součástky, správně zapojit elektrický obvod a rozblikat vánoční stromeček nebo valentýnské srdce.