Moravské Budějovice - Zastupitelé v Moravských Budějovicích schválili další zadlužování města. Jeden úvěr ve výši kolem 30 milionů korun už město má. Podle pondělního rozhodnutí si půjčí dalších 20 milionů korun.
Libuň - Společné foto první třídy nám poslali také ze Základní školy Libuň. V letošním roce zde mají čtrnáct prvňáčků, jejichž třídní učitelkou je Květa Šádková.
Litomyšl - Myslíte si, že vaše dítě nemá problémy se šikanou? Možná máte pravdu. Současné výzkumy ale potvrzují, že zkušenosti se šikanou má více než polovina dětí na základní škole.
Čechy pod Kosířem/Skalka – Zatímco počasí mnoha lampiónovým průvodům minulý víkend nepřálo, tentokrát by mohlo být k jejich pořadatelům milosrdnější. Alespoň podle předpovědí.
Vysoké Mýto – Šestý ročník fotografické soutěže určené pro žáky místních základních škol a studenty středních škol se „rozběhl" od počátku školního roku. Letos vyhlásili pořadatelé dvě kategorie: mobilní telefony a digitální fotoaparáty. Soutěžní témata byla zveřejněna čtyři.
Libhošť - Slavnostním shromážděním a lampionovým průvodem si obyvatelé Libhoště připomněli v pátek navečer 94. výročí vzniku Československé republiky. K pomníku padlých položili hasiči věnce a poté přednesli žáci místní základní školy několik básní, na závěr zazněla státní hymna.
Bulhary – Děti z národopisného souboru Hrozének v Bulharech se scházejí na pravidelných zkouškách každý týden už dvanáct let. Učí se tam podlužáckým písním, tancům, lidovým říkánkám a hře na hudební nástroje. Nyní však mají problém. Někdo je okradl.
Pardubice – Olympijské hry dělíme na letní a zimní. Základní škola Benešovo náměstí v Pardubicích se rozhodla tuto mezeru alespoň částečně zaplnit uspořádáním podzimních olympijských her.
Kunštát – Městem Kunštát vede rušná silnice první třídy. Není vždy bezpečné ji přejít. Aby se to zlepšilo, tak už zastaralé přechody pro chodce dostanou osvětlení. Ředitelství silnic a dálnic plánuje i další úpravy.
Hnojník – Masarykova Základní škola a mateřská škola Hnojník si v minulých dnech důstojně připomněla výročí vzniku samostatného Československého státu a jeho prvního prezidenta.
Teplice – Uplynulou sobotu se konalo v teplické sportovní hale dorostenecké Mistrovství České republiky v judu. V sérii pěti kvalifikačních turnajů Českého poháru, které proběhly od ledna do října po území celé republiky, judisté sbírali cenné body za vyhraná utkání a umístění. Svou pílí a urputnými boji si účast v bojích o titul vybojovali dva zástupci judistického oddílu z 15. ZŠ v Mostě.
Pelhřimov – Fotbalové soutěže už pomalu míří do svého finiše, proto rozhodně není od věci informace o tom, že se v Pelhřimově chystá jakýsi restart halového fotbalu.
Otnice - Opakující se vloupání do základní školy zaměstnává vedení Otnic. Poslední případ z minulého měsíce už obec nenechala bez odezvy a vylepší zabezpečení budovy. Proti zlodějům ji budou chránit nová čidla.
Kopidlno – Teplé dny, kdy děti i dospělí tráví většinu volného času venku u vody, jsou nenávratně pryč. Sportovní halou v Kopidlně se opět nese hlahol malých i velkých sportovců.
Domažlice /ROZHOVOR/ - Obrazy, které potěší duši, přinášejí vnitřní klid. Takové je dílo domažlické malířky Jany Hruškové. Výtvarnice Jana Hrušková (63), rodačka z Domažlic, kde vyrůstala, studovala i pracovala, patří již léta k výrazným osobnostem Domažlic, které propaguje četnými výstavami svých obrazů nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Kunštát – Městem Kunštát vede rušná silnice první třídy. Není vždy bezpečné ji přejít. Aby se to zlepšilo, tak už zastaralé přechody pro chodce dostanou osvětlení. Ředitelství silnic a dálnic plánuje i další úpravy.
Českolipsko – Popadané stromy, uzavřené silnice, hlavní tahy ucpané kamiony. První letošní sníh a s ním spojená vánice nadělaly v sobotu velké problémy na Českolipsku.
Mělnicko – Jídlo ze školní jídelny bez chuti? Univerzální hnědá omáčka? Na taková jídla dnešní školáci nenarazí. Často se mohou těšit i na zdravější stravu v podobě cizrny, kuskusu nebo lososa.
Liberec - V hotelu Kořínek v Jizerských horách bylo živo. Sešlo se tu téměř 100 učitelů základních škol Libereckého kraje, aby absolvovali v pořadí již čtvrtý výjezdový kurz angličtiny a němčiny.
Dolní Věstonice – Úspěšnou inscenaci Robin zbojník v podání ochotníků z boleradického divadelního spolku bratří Mrštíků uvidí tento pátek diváci v kulturním domě ve Strachotíně. Představení v režii Jiřího Brabce však bude tentokrát trochu jiné.
Hnojník – Masarykova Základní škola a mateřská škola Hnojník si v minulých dnech důstojně připomněla výročí vzniku samostatného Československého státu a jeho prvního prezidenta.
Česká Třebová – Mateřské centrum Rosa v uplynulém týdnu rodičům představilo své nové prostory v bývalé kuchyni a jídelně Základní školy Ústecká. Rekonstrukcí za tři čtvrtě milionu korun vznikla prostorná herna a zázemí, centrum má k dispozici nově i zahradu.
Český Krumlov – Den, při kterém by mělo zahořet srdce snad každého vlastence. Tím je bezpochyby 28. říjen, který je jedním z nejdůležitějších svátků, které v Čechách slavíme. Ač je to ale takřka k nevíře, plno lidí vůbec neví, proč 28. října nemusí chodit do práce ani do škol. Letos svátek dokonce připadl na neděli, takže ho registrovalo ještě daleko méně lidí, než tomu bývá obvykle.
Šumperk – Na prknech šumperského divadla jej můžete vidět například v titulní roli Shakespearova dramatu Mackbeth. Šestadvacetiletý Tomáš Krejčí přišel do Šumperku před dvěma lety z ostravského Divadla Petra Bezruče.
Dolní Věstonice – Úspěšnou inscenaci Robin zbojník v podání herců z Divadelního spolku bratří Mrštíků z Boleradic uvidí tento pátek diváci v Kulturním domě ve Strachotíně. Představení však tentokrát bude jiné, než ostatní. Zájemci jej totiž shlédnou za dobrovolné vstupné. Peníze chtějí boleradičtí ochotníci věnovat žákům Základní školy v Dolních Věstonicích.
Českolipsko – Popadané stromy, uzavřené silnice, hlavní tahy ucpané kamiony. První letošní sníh a s ním spojená vánice nadělaly v sobotu velké problémy na Českolipsku.
Nymbursko - „Tak uhoď! Bouchni mě, dělej, na co čekáš! Jo, to byla slušná rána." „Ty debi..! Vypadni!" Jako byste poslouchali chlapy v zaplivané hospodě?
Plzeňsko - Papírové učebnice pomalu míří do muzeí a ve školách je střídají přenosné počítače s dotykovou obrazovkou, takzvané tablety. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o hudbu budoucnosti, začne už od listopadu první čtveřice škol na Plzeňsku testovat, jaké to je učit některé předměty pouze za pomoci této technologické novinky.
Hradec Králové – Podzim je úzce spojen s nástupem dětí do školy. Zvláště rodiče prvňáků s napětím očekávají, jak právě jejich děti budou ve škole úspěšné. Úspěchy ve škole jsou pevně spjaty se spokojeností. Spokojené dítě a spokojení rodiče rovná se spokojená rodina.
Jičín – Jaké byly Diskohrátky, by mohli povědět všichni účastníci setkání nultého ročníku pro lidi s mentálním nebo kombinovaným postižením, které se konalo ve čtvrtek 11. října v KZMJ.
Radiměř - Sraz po letech. Bývalí spolužáci se sešli po sedmapadesáti letech. Ze Základní školy v Radiměři jsme se rozutekli v roce 1955. I když je to už spousta let, účast na našem srazu byla nad očekávání veliká.
Korouhev - V obci na Poličsku plánují rekonstrukci základní školy. Holky a kluci se měli učit již v opravené budově od září. Hotovo mělo být totiž už před začátkem tohoto školního roku.
Příbram – V současné době je často diskutované rušení základních škol praktických, a to nejen mezi odbornou, ale i mezi rodičovskou veřejností. Téma je to natolik závažné, že vznikla dokonce petice proti rušení těchto speciálních škol.
Vyškov – Protože stát letos snížil neinvestiční dotace pro školy o pětadvacet procent, museli rodiče některých vyškovských žáků sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Zmiňované peníze jsou totiž například na pořízení učebních pomůcek nebo také na výuku plavání.
Třebíčsko - Děti z dolnovilémovické základní školy nasbíraly před nedávnem dva metráky kaštanů. Že by o ně byl velký zájem, ale říct nelze. Výkupna nefunguje na Třebíčsku s největší pravděpodobností žádná.
Terezín – Panika a emoce se šířily po chodbách základní školy v Terezíně. Rozletěly se dveře a do vestibulu vtrhli dva ozbrojení chlapci – žáci školy, kteří se přišli vyřizovat účty.
Kamenice nad Lipou, Jindřichův Hradec – Žáci sedmých a osmých tříd Základní školy v Kamenici nad Lipou se nedávno kromě běžných vyučovacích předmětů vzdělávali i ve fotografování.
Velké Poříčí /FOTOGALERIE/ - Před nadcházejícím svátkem duchů Halloweenem, který se slaví 31. října a k nám se dostal z anglicky mluvících zemí, se školáci ze Základní školy ve Velkém Poříčí pustili do výroby strašidel. Upustili od tradičních vydlabaných dýní a každá třída si vyrobila své strašidlo na dřevěném kříži.
Uherské Hradiště – Uctít památku padlých v první světové válce, vyzdvihnout přátelství českého a slovenského národa a připomenout si vznik Československa v roce 1918 přišli v pátek večer političtí reprezentanti města, zástupci spolků a další lidé k památníku před uherskohradišťskou základní školou UNESCO.
Terezín – Panika a emoce se šířily po chodbách základní školy v Terezíně. Rozletěly se dveře a do vestibulu vtrhli dva ozbrojení chlapci – žáci školy, kteří se přišli vyřizovat účty.
Rožnov pod Radhoštěm – Největší rožnovská základní škola Pod Skalkou má po dvouleté rekonstrukci nový kabát. Dělníci zateplili všech devatenáct školních budov a vyměnili veškerá okna. Náklady se vyšplhaly na 23,8 milionu korun.