Kreativ

ŠTÍTEK: zbraň

Hon na kachny.

Zkoušky zbraní a obavy z utrpení zvěře. Myslivce čeká první sezona bez olova

Začalo období kachních honů. Myslivci poprvé stojí před výzvou v podobě omezení druhů střeliva. Evropská legislativa zakázala v mokřadech a jejich okolí olověné broky. Pro lovce je to komplikace, shánějí vhodné náboje, zasílají dosavadní arzenál k přezkoušení. Navíc upozorňují na riziko, že lovená zvěř bude více trpět.

Péter Szijjárto (vlevo), maďarský ministr zahraničí

Maďarský ministr Péter Szijjártó: Kyjevu pomáháme vším možným, ale ne zbraněmi

/Od zvláštního zpravodaje v Polsku/ Vystoupení maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta bylo jedním z vrcholů XXXII. Ekonomického fóra v polském Karpaczi. „Je nespravedlivé obviňovat Maďarsko z toho, že je proruské. Dodávky energie pro Maďarsko určovala fyzická realita a existující infrastruktura,“ říká politik, který poskytl Deníku exkluzivní rozhovor.

Strakoničtí vojáci převezmou do konce letošního roku nové pistole a kulomety.

Ukázková spolupráce. Strakoničtí vojáci se připravují na nové zbraně

Strakonické vojáky čeká přezbrojení. Do konce letošního roku by měli převzít nové pistole a kulomety. „Aby na ně byli dobře připraveni, absolvovali v uplynulých dnech školení. Zkušenosti jim předávali vojáci ze žateckého 41. mechanizovaného praporu, kteří tyto zbraně již používají,“ uvedla kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku.

Slavnostní přípitek pivem Mokrosucký rytíř. Zprava Jan Jelínek, Adam Jelínek, ředitel pivovaru Dušan Krankus a sládek pivovaru Vlastimil Matej.

Pivovar odměnil dalšího fachmana. Výrobce historických zbraní a majitele zámku

Ředitel Pivovaru Strakonice 1649 Dušan Krankus odměnil v pátek 25. srpna v rámci projektu Řemeslo se zlatým dnem i obsahem dalšího řemeslníka. Po varhanáři Peteru Nožinovi a výrobci paliček Vojtovi Pelíškovi tak pivovar upozornil na skvělou práci majitele největší dílny na historické zbraně v Česku Jana Jelínka.

Rybenka domácí: tvar jejího těla i stříbřité šupinky skutečně připomínají malou rybku.

Bydlí u vás rybenky? Nechte je žít, nebo proti nim obraťte jejich vlastní zbraně

Žije v noci, nejraději pobývá v koupelně a kuchyni a s prominutím žere úplně všechno. Rybenka bydlí v domě nebo bytě s každým z nás a patří k úplně nejmenším okem viditelným škůdcům v obydlích. Ano, patří ke škůdcům, ale na rozdíl od takových mravenců, štěnic nebo molů páchá jen minimum zlého. Pokud se vám doma ovšem rybenky přemnožily do houfů, vlastníte muzeum nebo máte v rodině alergika, zbavte se jich těmi nejjednoduššími způsoby, které vám v článku představíme.

Šikování jičínské Kadetní setniny 74. pěšího pluku ve Veliši.

Kluci nosí uniformy i zbraně císařských vojáků, vede je nadšenec z Jičína

Velitel mladých kadetů z Jičína Petr Lazurko se vojenské historii věnuje většinu svého života. Nyní pestrobarevným a zajímavým světem uniforem, zbraní a dobového vojenství provádí děti na netradičním táboře. „Mladá generace si může s námi vyzkoušet uniformu, práci se zbraní a zážitkovou formou se dozvídat více o české historii. Chceme jim ukázat, jaké to vlastně tehdy za Rakouska-Uherska pro vojáky bylo,“ řekl nadšeně člen Klubu vojenské historie. 

Bojový letoun F-22 Raptor v akci.

Odzvonilo vzdušným soubojům z dob Rudého barona? Dogfighty může vrátit válka

Ve světě nyní běží hned několik programů letounů 5. a 6. generace. V souvislosti s nimi odborníci probírají, jaký vlastně má moderní bojový letoun být. Jednou z hlavních otázek pak je, jestli se novodobé stíhačky mohou dát do souboje na krátkou vzdálenost, kterou letectví zná už od rytířských dob Rudého barona. Zda je ještě stále přijatelný takzvaný dogfight.

Válka na Ukrajině, vývoz zbraní i konflikty v Africe. Brno hostilo letní školu

Válka na Ukrajině, vývoz zbraní i konflikty v Africe. Brno hostilo letní školu

Posledný víkend v júni sa konala v Brne dvojdňová Letná škola hospodárskej politiky a medzinárodných vzťahov, ktorá privítala odborníkov, študentov a záujemcov o aktuálne udalosti vo svete. Táto unikátna akcia sa odohrávala v Otvorenej záhrade v Brne, čo je ekologickú budovu s malým parkom v centre mesta.

Otevřený masový hrob v táboře smrti Treblinka. Německá fotografie z roku 1943

To je za mou ženu a dítě! Při vzpouře v Treblince vedl palbu Čech Rudolf Masárek

Při popisování hrůz holokaustu se připomínají většinou jeho oběti, ale méně se mluví o historických chvílích, kdy se tyranizovaní lidé postavili na ozbrojený odpor. Nejznámějším příkladem takové vzpoury je povstání ve varšavském ghettu, nezůstalo však ojedinělé. K další ozbrojené vzpouře došlo právě před 80 lety v táboře smrti Treblinka. Jednou z jejích vedoucích osobností byl Rudolf Masárek.

Americký prezident Joe Biden

Boj proti Číně. Biden schválil vojenskou pomoc Tchaj-wanu až 345 milionů dolarů

Americký prezident Joe Biden schválil zaslání vojenské pomoci Tchaj-wanu v hodnotě až 345 milionů USD (7,5 miliardy Kč). Oznámil to Bílý dům. Podrobnosti o povaze poskytnuté pomoci nebyly bezprostředně k dispozici, rozhodnutí ale pravděpodobně vyvolá rozhořčení v Číně, která považuje ostrov za součást svého území.

Izraelský tank Merkava Mk.4.

Evropské státy chtějí více zbraní, i kvůli Rusku. Do hry začíná vstupovat Izrael

Izrael se v průběhu druhé poloviny 20. století stal jedním z technologických lídrů vojenského výzkumu. Dnes, když si nutnost dozbrojení třicet let po skončení studené války uvědomila ve stejnou chvíli celá Evropa najednou a evropské zbrojovky nestíhají uspokojit poptávku, si právě blízkovýchodní stát dělá ambice stát se spolu s Jižní Koreou tím, kdo Evropu znovu vyzbrojí.

Václav Pražák

Na Koreu za války dohlíželi i Čechoslováci. Zdevastovaná země, popsal pamětník

Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.

Václav Pražák

Na Koreu za války dohlíželi i Čechoslováci. Zdevastovaná země, popsal pamětník

Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.

Přijatý akt na podporu výroby střeliva má urychlit dodávky munice a raket na Ukrajinu.

Evropský parlament schválil dvanáct miliard na munici pro Kyjev

Evropská unie financuje ze společného rozpočtu už více než rok dodávky zbraní a munice Ukrajině. Jde o peníze, na které si významně sáhla i Česká republika, které Unie proplatila nebo ještě proplatí část dodávek zbraní a munice napadené zemi. Evropský parlament nyní schválil na svém posledním zasedání ve Štrasburku další významnou finanční pomoc pro Ukrajinu, protože potřeby její armády, pokud jde o dodávky munice a zbraní, spíše rostou, než klesají.

Tadeusz Rydzyk na archivním snímku

Polský prelát dostal meč legendárního Měška. Jde ale o padělek

Oslavy katolického Radia Maryja v polské Jasné Hoře jsou každý rok velkolepé. S otcem Tadeuszem Rydzykem, ředitelem rozhlasové stanice, redemptoristou a úspěšným podnikatelem, si zde srdečně třesou ruce významní členové vládnoucí garnitury i vysocí manažeři z polostátních firem. Letos od nich ultrakonzervativní prelát dostal nečekaný dar.

Sudí Brych, velký postavou i přehledem.

Od sousedů: Povolí soud rakouské zoo brokovnice?

Na pozadí události s útěkem lvice ze zoo v Berlíně se na pořad jednání správního soudu ve Vídni dostala žádost Stephana Hering-Hagenbecka, ředitele zoo Schöbrunn, o zbrojní pas a povolení výjimek, mj. k držení opakovací předovky, velkorážné brokovnice, a krátké palné zbraně ráže .44 Magnum.

V úterý 18. července se na shromáždění na krupském sídlišti sešly stovky lidí.

Stovky Romů v Krupce demonstrovaly proti násilí. "Dejte nám zbraně," zaznělo

/VIDEO, FOTO/ Na sídlišti Horní Maršov v Krupce proběhlo v úterý shromáždění místních Romů, trvalo necelou hodinu. Romy přijely podpořit desítky lidí z mnoha míst Česka. Podle organizátorů akce chtěli upozornit na množící se případy, kdy se lidé z romské komunity stávají terčem útoků. Poslední takovou událostí byl nedělní incident právě na tomto nechvalně proslulém sídlišti, kdy zde došlo ke konfliktu mezi Romy a Moldavci.

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Záporožské oblasti

Pat. Pro rozhodující úder Ukrajinců nejsou přírodní ani politické podmínky

/ANALÝZA/ Válka na Ukrajině je ve slepé uličce. Ruská armáda, zdecimovaná neschopným velením, zákulisními tahanicemi a nekončícími problémy se zásobováním, už letos nebude schopná převzít iniciativu. Ukrajinská protiofenziva mezitím dosahuje jen omezených výsledků a je zřejmé, že lepší to už nebude. Co dál?

Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu

Kazetové munice máme dost. Rusko ji může použít také, varuje prezident Putin

Ukrajinská protiofenziva zaměřená na znovuzískání okupovaných území není úspěšná, uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Pokusy o prolomení ruské obrany podle něj selhaly. Jak uvedla agentura Reuters, Putin to řekl v rozhovoru s ruskou státní televizí, z něhož byly zveřejněny úryvky. Putin také řekl, že Rusko je v případě nutnosti odhodláno použít na Ukrajině kazetovou munici.

Pohraničníci v akci

Smrt na hranicích: Vojáci stříleli i na děti, někteří ale schválně mířili vedle

V úterý 11. července uplyne už 67 let od chvíle, kdy se tento den začal slavit jako Den Pohraniční stráže. Na službu v jejích řadách dodnes někteří bývalí vojáci vzpomínají s dojetím. I přestože nejnovější zkoumání Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu dokazují, že pohraničníci usmrtili přes tři sta lidí.

Ilustrační foto

Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál otevírá pobočku v Kosmonosech

V budově policie v Boleslavské ulici v Kosmonosech v pondělí 3. července  otevřelo nové pracoviště Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Středočeského kraje. Zatím bude zaměřeno na přijímání žádostí o potřebné úkony, přičemž vyřídit si ji zde mohou nejenom místní občané, ale i všichni žadatelé ze Středočeského kraje.

Pařížský kanon byl největší zbraní první světové války. V roce 1918 ostřeloval Paříž ze vzdálenosti 120 kilometrů

Smrt přichází z dálky. Koncem války terorizovala Paříž nová tajná zbraň Berta

Končil červen 1918. Britská zpravodajská služba vydala tiskovou zprávu s poněkud specifickým obsahem: popisovala totiž tříměsíční ostřelování Paříže novou německou destruktivní zbraní, schopnou dostřelu až 128 kilometrů. Pařížané přezdívali tomuto obřímu dělu „Velká Berta“, sami Němci jí však říkali jednoduše „Pařížský kanon“.

Soud s mužem, který je obžalovaný z postřelení třináctiletého chlapce v parku na Černém Mostě.

Na Černém Mostě postřelil muž třináctiletého chlapce. U soudu dostal podmínku

Za postřelení třináctiletého chlapce v pražském parku uložil ve středu 21. června soud důchodci Václavu Šprýslovi podmínku 1,5 roku a peněžitý trest 30.000 korun. Verdikt není pravomocný. Muž se hájí tím, že ho žáci z nedaleké základní školy chodili provokovat k jeho pozemku a že je chtěl střelbou ze vzduchovky jen vystrašit. Šprýsl i jeho družka trvají na tom, že by se jim děti měly omluvit. Žena při svědecké výpovědi prohlásila, že ona by "zmetky a haranty" potrestala ještě přísněji než její druh.

Ondřej Schejbal (v červené bundě).

Jen protizávaží mělo mít 120 tun, říká Schejbal o dělostřelecké věži na Boudě

/ROZHOVOR/ Pod rukama modeláře Ondřeje Schejbala vznikl věrohodný a plně funkční model dělostřelecké věže, která měla být před druhou světovou válkou umístěna na tvrzi Bouda u Těchonína na Orlickoústecku. Téměř 1,2 tuny vážící model v měřítku 1:10 doplňuje pět figur vojáků vysokých 17 centimetrů, což dodá návštěvníkům představu o stísněných podmínkách ve vybaveném objektu. Pro potřeby výroby vznikly téměř čtyři tisíce výkresů. Původně Schejbal se spolupracovníky vycházel z náčrtů z roku 1937.

Ilustrační foto.

Potyčku dvou mužů v Třebíči ukončil výstřel z revolveru

Hádka dvou mužů v Třebíči se vyostřila natolik, že došlo na výstřel z revolveru. Značně opilý dvaačtyřicetiletý muž napadl v pravé poledne přímo na ulici druhého muže a neváhal vystřelit. Útočníkovi hrozí tři roky ve vězení.