Jaroměř – Nováček divizní soutěže z Jaroměře po roce působení padá zpět do krajského přeboru, přesto vedení oddílu tohoto kroku nelituje. „Postup do vyšší soutěže se neodmítá, a tak bychom divizi určitě neodmítli ani v tomto případě, ale spousta věcí by se musela dělat jinak," říká o případné další divizní šanci JIŘÍ LEBEDINSKÝ, předseda oddílu FK Jaroměř.
Kozlany – Jsou jednou z mála obcí na Vyškovsku, kde se do stavby ještě nepustili. To se však už zanedlouho změní. I Kozlany totiž získaly dotaci na výstavbu splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod. Vzhledem k tomu, že momentálně obyvatelé využívají smíšenou kanalizaci z betonových trub postavenou mezi lety 1968 a 1970, bylo už podle starosty vesnice Karla Pospíšila na čase.
Janov nad Nisou - A jaké je letos téma? Snad by se přece jen v kronikách nějaká zajímavost našla… Před 150 lety byla tak teplá zima, že následující sklizeň měla velmi bohatou úrodu.
Praha /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ -Vila Karla Čapka odkrývá další tajemství. Odborníci ve čtvrtek představili dosud nezveřejněné cennosti z majetku slavného spisovatele a jeho ženy. Koberce v podkroví jsou srolované, záclony sbalené a psací stůl Karla Čapka překrývá hnědý přehoz.
Blansko – Před sedmi lety byl u poslední domácí výhry Blanska ve třetí lize. Na Údolní tehdy prohrála rezerva ligového Slovácka 0:1. Kapitán FK Blansko Jan Nečas byl po nedávném vítězství v divizi jediným hráčem současného kádru Blanska, který historickou účast ve třetí soutěži pamatoval. Další ligový start ale nepřidá.
Česká Třebová – Areál Peklák, který v zimě patří lyžařům a v létě ho křižují bikeři a horské káry, nabídne další adrenalinovou atrakci. V dolní části areálu zřejmě ještě letos vyroste dobrodružná věž.
Liberec - Severočeské muzeum v Liberci připravuje rozsáhlou rekonstrukci za 100 milionů korun, 85 procent chce získat z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Vranová – Multifunkční hřiště ve sportovní zóně na okraji Vranové dostalo za léta provozu pořádně zabrat. Střídají se na něm například fotbalisté, volejbalisté nebo tenisté a v zimě, když přeje počasí, je jeho plocha zaledovaná, aby se po ní mohli prohánět i bruslaři a hokejisté. Pravidelné využívání sportovci se tak podepsalo hlavně na samotné hrací ploše, která už potřebuje nutnou opravu. Vranovští zastupitelé se proto rozhodli pro rekonstrukci a zároveň vylepšení.
Temelín (Českobudějovicko) - Odborníci ze znaleckého ústavu Stavexis dnes odpoledne dokončili čtyřdenní kontrolu jedné z chladicích věží v Jaderné elektrárně Temelín. Jedna ze čtyř temelínských dominant, která měří 155 metrů, je nejvyšší věží v České republice. Revizi prodělává vždy jednou za osm let. Výsledky kontroly budou známy na začátku září, řekl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.
Krásná Lípa – Okolo domu hromady odpadků, k tomu hluk a obtěžování sousedy. Lidé v okrajové části Krásné Lípy si poslední dobou stěžují na nové sousedy, kteří se nastěhovali do rozpadajícího se domu. S touto rodinou byly problémy již dříve, v Krásné Lípě bydlí dlouhá léta.
Krásná Lípa – Okolo domu hromady odpadků, k tomu hluk a obtěžování sousedy. Lidé v okrajové části Krásné Lípy si poslední dobou stěžují na nové sousedy, kteří se nastěhovali do rozpadajícího se domu. S touto rodinou byly problémy již dříve, v Krásné Lípě bydlí dlouhá léta.
Jižní Morava – Tropické teploty kolem třiceti stupňů Celsia si v následujících dnech užijí Jihomoravané. Ve čtvrtek může rtuť teploměru vystoupat až ke čtyřiatřiceti stupňům. V pátek ještě o dva stupně výše.
Žďársko - Po podzimní části právě skončeného ročníku okresního přeboru Žďárska to vypadalo, že o postup si to rozdá vedoucí duo Bohdalov Křižanov. Ztráta Nedvědice nebyla malá, činila tehdy sedm bodů. V zimě přišla výměna na trenérském můstku, kdy Milana Neugebauera vystřídal Pavel Fila. A po půl roce slaví se svými svěřenci nečekaný, ale zcela zasloužený postup do I. B třídy Kraje Vysočina.
Českobudějovicko – „Letos to bude, jak se říká, houbový rok," říká zahrádkář Milan Syrovátka z Českých Budějovic. „Roky bývají různé. Ale jak jsou houby, tak jsou i rajčata a brambory," naznačuje zahrádkář, že letošní počasí některým plodinám vyloženě svědčí.
Nepřečetli jste si správně návod k údržbě nové halenky či šatů? Vyprali jste je jinak, než uvádí výrobce? A poškodili jste je? V takovém případě nemáte s reklamací moc šancí uspět.
Přestože vedení Třince v minulých týdnech vypsalo zakázku na projektovou dokumentaci a stavbu věže pro kola, firmy se přihlašovat nemohou. Několik dní po vyhlášení tendru bylo řízení zrušeno, objevila se totiž možnost získat dotaci, která by zaplatila většinu ceny stavby.
Nezamyslice – Radost sportovcům v Nezamyslicích udělalo úterní přestřihnutí pásky. Oficiálně totiž zahájilo provoz na novém multifunkčním hřišti. To doplnilo nedalekou sportovní halu, která už v městysu stojí šest let.
Praha - Radní v úterý schválili závěrečný účet za zimní údržbu silnic. Praha za něj prostřednictvím Technické správy komunikací (TSK) zaplatila 576,2 milionu korun, což je asi o 64 milionů více než předešlý rok. Úspora za letošek pak byla v řádu desítek milionů korun. Zimní údržbu provádí TSK každoročně v období od 1. listopadu do 31. března.
Brno – Malý, venkovský, takřka rodinný klub se tři roky ve fotbalovém krajském přeboru horko-těžko zachraňoval. I v letošním ročníku Vojkovice v sedmnáctičlenné soutěži přezimovaly až na patnáctém místě s odhodláním bojovat o jarní záchranu, a to tentokrát bez problémů vyšlo, skončily třinácté.
České Budějovice - Klub sportovní střelby z Českých Budějovic poskytuje zázemí začínajícím střelcům do určité věkové hranice. Ti nejlepší pak míří do vrcholných klubů.
Berlín (Německo) - Růst německé ekonomiky po slušné expanzi v letošních prvních třech měsících ve druhém čtvrtletí zřejmě prudce zpomalí. V pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla německá centrální banka. Později během roku ale podle ní největší evropskou ekonomiku čeká zotavení a návrat k solidnímu růstu.
Praha - V noci na úterý, konkrétně 34 minut po půlnoci začne astronomické léto. Slunce v uvedený okamžik vstoupí do znamení Raka a na severní polokouli nastane letní slunovrat. Na své pomyslné dráze Slunce dosáhne nejsevernějšího bodu a začne se vracet k rovníku. Bude proto nejdelší den v roce, zatímco noc bude nejkratší.
Vysočina - Týden po závěrečných zápasech fotbalové divize D hlásí několik klubů z Vysočiny změny v realizačních týmech. Na postu hlavního trenéra končí ve Žďáře Karel Fencl, kterého nahradí doposud polenský lodivod Vladimír Hekerle, a v Novém Městě už nebude pokračovat asistent Miroslav Kysilko. V Havlíčkově Brodě, který sestoupil do krajského přeboru, pak končí Richard Zeman, toho střídá už v průběhu jara ze Ždírce odvolaný Miroslav Plíšek.
Jablonec n. N. - Prvoligový fotbalový tým FK Jablonec zahájil letní přípravu. A trenér se svými svěřenci s odhodláním vyhlíží nadcházející sezónu. „Přípravu jsme zahájili relativně brzy po Slavii, hned jako druhý z prvoligových celků," uvedl trenér Zdenko Frťala.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - O tom, že bude výprava na Aljašku hodně jiná než předchozí expedice, věděl mladoboleslavský horolezec Petr Mašek už od začátku. I přesto ho ale nejvyšší hora ledového státu překvapila, a ne vždy to byly příjemné okamžiky. Na co z této výpravy s Radkem Jarošem určitě nezapomene?
Písek – Plovárna U sv. Václava v Písku se v posledních dvou letech rapidně vylepšila. Loni se dělalo nové brouzdaliště a měnila bazénová technologie, letos přibyla nová terasa a sociální zařízení. Obnova plovárny bude pokračovat zase po letní sezoně, a to rekonstrukcí dětského bazénku a úpravou jeho okolí.
Hodonín – Už více než dva roky se místní v lokalitě Nesyt snaží o navýšení počtu spojů v hodonínské městské hromadné dopravě. Ke zlepšení dostupnosti do centra jim nepomohla ani petice. „Před volbami nám všechny strany slibovaly, že u nás bude jezdit víc autobusů. A pak nám z radnice jen říkali, že by to bylo moc drahé. Cítíme se pak tak, jako bychom ani nebyli Hodoňáky," posteskl si Vlastimil Provázek, který v místní části Nesyt bydlí.
Kostelec – Kostelecká školka patří mezi nejlépe vybavené mateřské školy v okolí. V loňském roce se podařilo vytvořit zahradu v přírodním stylu získáváním dotace z evropských fondů.
Vysočina - Skupinu A fotbalové I. B třídy opanovaly Košetice. Základ úspěchu položily už na podzim a nakonec triumfovaly s náskokem šesti bodů. „Pro mě osobně je velké překvapení, jak to celé dopadlo. Před sezonou jsme plánovali umístění ve středu tabulky," svěřil se jednatel klubu Miloslav Vejsada, který spolu s vedením Sokola tak rád v průběhu jara měnil plány: „Už v zimě jsme cítili, že by se soutěž dala vyhrát, ale nechtěli jsme se unáhlit. Vyloženě o postupu jsme se začali bavit až pár kol před koncem, když už k tomu vše směřovalo."
Praha - Co je sen každého sportovce? Olympiáda. A je dost těch, kteří kdy získali medaili. Přesto se cení ještě jedna „záležitost". Závodit pod pěti kruhy jak v létě, tak i v zimě. Zatím to dokázalo jen 128 sportovců.
Ráječko /ROZHOVOR/ – Po posledním domácím zápase Ráječka se mohl předseda klubu Marcel Mokrý spolu s dalšími členy realizačního týmu radovat z vítězství nad Rousínovem. Tahle sezona v krajském přeboru ovšem nebyla pro Olympii úplně ideální. „Na začátku jsme měli vyšší cíle," připouští v rozhovoru Mokrý. Ráječko sice nakonec nezaútočilo na první místa, zato do sestavy úspěšně zapracovává mladé hráče a už se připravuje na další rok v nejvyšší krajské soutěži.
Nymbursko - Prudká bouřka ze čtvrtečního večera napáchala škody také na Nymbursku. Hasiči vyjížděli k zatopeným sklepům, popadaným stromům či poničeným střechám.
Vyškovsko – Devítka v pátek, desítka od soboty do pondělí. Aktivita klíšťat roste, podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu po následující tři dny platí její nejvyšší stupeň. Rada odborníků? Nevstupovat do listnatých a smíšených lesů a používat repelent.
Královéhradecko - Dříve než v minulých letech roztálo sněhové pole na úbočí Studniční hory známé jako Mapa republiky. Například loni sníh v této lokalitě roztál až 4. července.