Pozor, pozor, stále hlásíme
Trutnovsko, Pojizeří - Obecních rozhlasů ubývá, na mnoha místech se jich ale vzdát nechtějí. Dráty však nahrazují vlny v éteru.
Trutnovsko, Pojizeří - Obecních rozhlasů ubývá, na mnoha místech se jich ale vzdát nechtějí. Dráty však nahrazují vlny v éteru.
Kravaře v Čechách - V Kravařích budou v sobotu vítat jaro. Chybět nebude jarmark či rukodělné dílny.
Jarní motoristická sezona je za dveřmi a mnozí z nás se chystají nakoupit nové pneumatiky. Někdo zvolí klasiku přímo v pneuservisu, jiný si pneu pořídí v některém z e-shopů. V tom případě je dobré znát několik pravidel…
Břeclav /ROZHOVOR/ – Co do počasí byla letošní zima opět velmi mírná. Ovšem povídejte toto v břeclavském fotbalovém klubu. Tam je spojení slov „mírné" a „zima" v přímém protikladu toho, co se odehrálo. Břeclav prožila turbulentní období včetně výměny poloviny hráčského kádru nebo odchodu ředitele klubu a příchodu nových členů vedení. Těžký boj o záchranu tradiční účastník Moravskoslezské fotbalové ligy navíc začne z posledního místa tabulky. „Nebyla to klasická zimní příprava, kdy má trenér čas mužstvo připravit. Událo se toho strašně moc," uznává kouč Ivan Dvořák.
Konice – Kalendář ukazuje, že už v neděli začíná jaro, příroda se také postupně probouzí, ale silničáři z Konice a Protivanova jsou zatím stále připraveni na zásah proti sněhu a ledu. Neukolébala je ani letos obzvlášť mírná zima.
Ostružno – Na drátěném plotě visí cedule: Vynášení Morany a vítání jara, pondělí 14. 3. v 11 hodin. Podpis tam žádný není, ale každý ví, že v jurtě za plotem sídlí Lesní školka Ostružinka. Ano, jurta je teď sídlem, protože smyslem lesní školky je být co nejvíc venku a dovnitř, jen když prší. Kdyby byla zima, tak se přitopí.
Příbramsko – Letošní mírná zima opět nepřidala na kondici medonosného hmyzu, zato podpořila roztoče, kteří se v posledních letech starají o hromadné úhyny včelstev. Starosti tak nastávají také včelařům na Příbramsku. Neradi by, aby se opakovala situace z podzimu 2014, kdy do loňského jara v okrese uhynulo na varroázu 1590 včelstev.
Brno – Do jarní části DRFG Superligy malého fotbalu měli Jihomoravané vstoupit stejně jako ostatní mužstva už o víkendu, ale vzájemný souboj Brna s Pardubicemi nakonec jihomoravský klub odložil kvůli termínové kolizi na svém stadionu. To nic nemění na jeho ambicích. Brněnský výběr ze čtvrté příčky podle trenéra Jakuba Prokeše stále nevzdává boj o titul.
Zlín – Se zimou se ve středu vhozením Moreny do řeky Dřevnice rozloučily děti z mateřské školy na tř. Svobody ve Zlíně-Malenovicích.
Kosmonosy - Sháníte sportovní či kempingové vybavení? Chystáte se na cesty a váš kufr vypověděl službu? Rádi byste své ratolesti dali k narozeninám dárek pro aktivní trávení volného času, který navíc letí? Vše na jednom místě a bez obvyklé tlačenice typické pro velké obchodní domy můžete pořídit v prodejně Sport MB na rohu Debřské a Hradišťské ulice v Kosmonosích
Liberec - Pro skiareály v Libereckém kraji hlavní část sezony skončila, všechna střediska lákají na nižší ceny. Podmínky k lyžování jsou stále velmi dobré. V provozu jsou všechna větší střediska v kraji, na sjezdovkách leží od deseti do 60 centimetrů sněhu, vyplývá z informací od provozovatelů areálů.
Rýmařovský dálkový běžec na lyžích se ve stopě tři hodiny pral s mlhou, větrem a kopci, pak byl v cíli Jesenické sedmdesátky první.
Lanžhot – Děti z mateřské školy v Lanžhotě ve středu spolu se svými učitelkami vynášely Morenu – figuru z proutí zahalenou v bílé látce. Od mateřské školy vyšly v průvodu městem a zamířily k tamní řece Kyjovce, kde symbol zimy vhodily do vody. „Chceme, aby už Morena odplula pryč. Už toužíme po tom, aby přišlo po pochmurném počasí konečně jaro," vysvětlila tradici jedna z učitelek Jana Ciprysová.
Litoměřice – Nepříjemné infekční kožní onemocnění se v uplynulých dnech rozšířilo mezi bezdomovci v Litoměřicích. Situací už se zabývá vedení města i hygienici.
Třebíč - Na exotiku jsou už v Třebíči zvyklí. V dresu HFK se v minulosti představili hráči z Afriky, které teď v zimě doplnili fotbalisté z dalekého Japonska.
Klatovsko - Modřiny po těle po nářezu od vlastní matky, hodiny strávené venku na mrazu. Tak podle lidí ze sousedství vypadá život teprve 10leté holčičky z Chudenicka. Vše podle nich vyvrcholilo tím, že matka svoji dceru po hádce shodila ze schodů. Lidé z okolí se bojí, že by školačka, jež žije s matkou a malou sestřičkou, mohla být týrána, proto na případ upozornili Deník. Někteří totiž mají pocit, že by tzv. OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí) a policie měly rázně jednat. Obě instituce sice už situaci řeší, ale zdá se, že ji nepovažují za tak závažnou, jako lidé z okolí rodiny.
Chodovice / Holovousy – Na Smrtnou neděli 13. března se sešli všichni příznivci jara a sluníčka v Chodovicích u školy. Pilné děti za pomoci učitelek vyrobily krásnou Morenu, které nechyběly ani korále z vejdunků.
Valchov – Nad modrozelenou hladinou budou poletovat vodní ptáci. V okolí nádherná příroda a klid. Tak to možná bude vypadat ve Valchově ve směru na Žďárnou. Místní v této lokalitě totiž chtějí vybudovat rybníček. „To místo k tomu přímo vybízí. Je tam bažinatá vlhká půda a teče tam potok Valchovka, který by tak protékal i přes rybník," sdělila starostka Valchova Jindra Brožová.
Nedostatek vláhy a jehličnaté lesy oslabené václavkou: to je kombinace faktorů, která z Krnovska a Bruntálska udělala centrum kůrovcové kalamity. Kůrovec způsobil odumírání rozsáhlých lesních porostů.
Žatec – Na území města Žatce bylo loni označeno dvě stě stromů, pokácena pak byla během zimy jen třetina.
Českobudějovicko - Úterní sněžení i v jihočeské krajské metropoli připomnělo, že zima ještě nechce úplně skončit. Podle meteoroložky Markéty Augustinové sněžení na 15. března není až taková výjimka. „Astronomická zima ještě trvá," připomněla Markéta Augustinová s tím, že vločky se mohou objevit ještě i v dubnu. To už se ale spíše jedná pouze o sněhové přeháňky.
Mělník – Dvě desítky koček, které čekají na nový domov, má na konci zimy v péči Jaroslava Tichá z Mělnického sdružení ochránců zvířat, provozujícího útulek pro zvířata v nouzi v Řípské ulici.
Žiželice – Zařídila si kvůli tomu živnostenský list, jehož předmětem podnikání je hostinská činnost. A v hostinci, v létě u hřiště a v zimě v kulturním domě, zaměstná i „svého" člověka.
Konstantinovy Lázně – Na hluk, prach a nepříjemný zápach si Deníku stěžovala pacientka, která několik minulých týdnů strávila v Konstantinových Lázních.
Kralice na Hané – V sobotu zahájí kraličtí fotbalisté jarní část sezony domácí bitvou se Šternberkem. Tým vedený Ivo Gottwaldem má jeden hlavní cíl, a to co nejdříve utéct sestupovým příčkám a pak si zahrát fotbal podle vlastních představ.
Trutnovsko, Pojizeří - Obecních rozhlasů ubývá, na mnoha místech se jich ale vzdát nechtějí. Dráty však nahrazují vlny v éteru.
Vysoké Mýto – Částku 2,66 milionu korun dostane letos město na opravy kulturních památek. Je to nápadně více než v posledních pěti letech. Z „Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón" využije Vysoké Mýto sumu 1,6 milionu, což je o 340 tisíc korun více než například v loňském roce.
Chudenice - Lidé z Chudenicka mají obavy z týrání 10leté holčičky, případ už řeší policie i „sociálka".
Český Těšín - Fotbalovému Těšínu by jistě také slušela divizní soutěž, zatím se ale spokojí s tím hrát pro radost s vlastními odchovanci.
Mouchnice – Už několik desítek let nabízí své knihy čtenářům mouchnická knihovna. V současné době sídlí ve stejné budově s obecním úřadem a školkou. Tuto sto dvacet let starou budovu čeká dokončení kompletní rekonstrukce.
Brno - Jiřinka a Mahenka. Dvě malé dřevěné knihovny pojmenované podle známého brněnského básníka Jiřího Mahena umožňují komukoli si půjčit nebo odnést vyřazené knížky a na oplátku tam nějaké zanechat. Od loňského října fungují na Moravském a Jakubském náměstí v Brně. Jenže jsou často prázdné. Publikace si totiž podle zjištění Brněnského deníku Rovnost někdy odnáší lidé bez domova.
Smržovka - Se sezónou se ještě ale rozloučit nechtějí, mají další plány a věří, že třeba ještě sníh bude
Východní Čechy - S jedním z posledních útoků zimy se v noci na úterý utkali silničáři. Přívaly sněhu, před kterými už v pondělí varovali meteorologové, museli odklízet hlavně ze silnic ve vyšších polohách Chrudimska a Svitavska.
Pelhřimovsko – Úterní čerstvý ranní sníh zásadní problémy na silnicích pelhřimovského okresu nezpůsobil.
Kladensko – Start do jarní části fotbalové I. A třídy nebyl pro Kladensko zrovna optimistický. Uspělo aspoň Slaný usilující o nejvrchnější pozice, byť to bylo až za tři minuty dvanáct.
Štoky - Osobní auto a kamion se střetly včera před šestou hodinou ráno na zasněžené silnici první třídy nedaleko Štoků na Havlíčkobrodsku.
Východní Čechy - S jedním z posledních útoků zimy se v noci na úterý utkali silničáři. Přívaly sněhu, před kterými už v pondělí varovali meteorologové, museli odklízet hlavně ze silnic ve vyšších polohách Chrudimska a Svitavska.
Ústecko – Nový sníh napadl v noci na úterý v Krušných horách.
Nýrsko - Tradici dodrželi v Nýrsku i v sobotu a opět se po roce vydali upálit Moranu.
Znojmo /ROZHOVOR/ – Pouze dva fotbalisté v současném kádru Tasovic zažívají šestou divizní sezonu. Od postupu v klubu hraje také útočník Miroslav Paul, který si užívá třetí příčku po podzimu, což v klubu nepamatují. „V Tasovicích jsem služebně jeden z nejstarších s Peťou Horáčkem, který se tam narodil a na hřišti i umře," směje se osmadvacetiletý Paul před nedělním startem jara.
Jižní Morava - Ačkoliv teploty na jižní Moravě rostou, milovníci lyžování si ještě naposledy mohou užít sníh. I když jen technický. V Olešnici na Blanensku i nedaleké Stupavě na Zlínsku, si ještě zalyžují. V ostatních areálech už ale sezona skončila, a v některých se letos dokonce nelyžovalo vůbec. Provozovatelé se shodují, že za to může nadprůměrně teplá zima. To potvrzují i meteorologové. Letošní únor byl nejteplejší za posledních deset let.
Blansko /FOTOGALERIE/ – Sláva! Volali radostně loni v listopadu řidiči v Blansku. Tehdy totiž po vleklých opravách, které provázela řada problémů, silničáři plně zprůjezdnili páteřní ulici Svitavskou. Po pár měsících provozu se však objevily vady. „Jezdím nakupovat do supermarketu Billa a všimla jsem si, že u vjezdu k němu vypadává dlažba. Přitom ji už jednou opravovali. Je to strašné, že se pořád objevují nějaké komplikace," popsala Jana z Blanska, která si nepřála zveřejnit celé svoje jméno.
Hranice – Ačkoliv letošní zima nebyla nijak zvlášť tuhá, vlastně spíš vůbec, většina lidí již přesto toužebně vyhlíží jaro a teplejší dny. Právě pro tyto jedince je určena akce Vítání jara, která se uskuteční 19. března na náměstí v Hranicích.
Velká Bystřice – Řádně se rozloučit s ne zrovna dlouhou a krutou zimou a moci díky tomu přivítat jaro. Takový úkol splnily v úterý děti ze souborů Krušpánek a Čekanka ve Velké Bystřici.
Mělník – Mělnický denní stacionář pro dospělé s mentálním i tělesným postižením Slunečnice se v zimě přestěhoval z náměstí Míru do přízemí domu s pečovatelskou službou v ulici 17. listopadu.
Bohumín - Fotbalová zima byla v Bohumíně krutá. O počasí však v tomto případě řeč není. Bohužel. Zpráva o smrti legendárního brankáře Pavla Srnička zasáhla celý svět, nejvíce však jeho rodiště, kde také trávil poslední chvíle svého života.
Chebsko - Byť bychom si to stokrát přáli, faktem je, že zima ještě zdaleka neskončila. I když to tak mohlo v uplynulých dnech vypadat.
Kámen – V těchto dnech se všechno na hradě Kámen točí kolem úklidu a změn.
Lipník nad Bečvou/Přerov - Podívejte se na tři zajímavé pozvánky.
Dětmarovice - Fotbalové Dětmarovice si na jaře mohou zahrát o posun do divize. Tým na to fotbalově má.