
Návrat zubra do přírody můžete podpořit také vy
Programy návratu ve volné přírodě vyhubených druhů zvířat se odehrávají blíže, než mnozí tuší. Dokonce i v Česku.
Programy návratu ve volné přírodě vyhubených druhů zvířat se odehrávají blíže, než mnozí tuší. Dokonce i v Česku.
Příběh se zatím šťastným koncem. Taková je nynější situace ve zlínské zoo. Po dnešním on-line jednání s premiérem Andrejem Babišem přijde finanční pomoc od státu. Ministerstvo životního prostředí rozdělí mezi 29 českých zoo částku 80 milionů korun jako příspěvek na krmení chovaných zvířat. Pro zlínskou zoo to znamená sumu ve výši čtyř milionů korun. V celkové bilanci však naprosto vyniká současná výjimečná pomoc veřejnosti. Za tři březnové týdny lidé z celé republiky Zoo Zlín věnovali 8 milionů korun, tedy dvojnásobek příspěvku od státu.
Na krmení zvířat v zoologických zahradách v Česku je pro letošek připraveno v dotačním titulu ministerstva životního prostředí 80 milionů korun, o 50 milionů korun více než bylo plánováno. Na zvýšení se dohodla ministerstva financí a životního prostředí. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva životního prostředí. Na provoz zoologických zahrad negativně dopadají opatření spojená s pandemií koronaviru, zejména jim chybí příjmy ze vstupného.
Olomoucká zoo se pyšní novým přírůstkem velbloudů dvouhrbých. Malý Lotrando se narodil 1. března a jeho matka se podle chovatelů stará o prvorozeného potomka přímo ukázkově. Velbloudy chová Zoo Olomouc od roku 1958.
Dlouholetý ředitel ostravské zoo Petr Čolas bohužel zemřel v srpnu 2020. Na jeho místo nastoupí Jiří Novák, který zde začínal jako ošetřovatel, poté pracoval jako zoolog a zástupce ředitele.
Nejen děti měly z letošní zimy radost. Táborští vlci arktičtí po výběhu hledají již roztátý sníh.
Na 35 milionů korun se vyšplhaly ztráty Safari Parku Dvůr Králové kvůli koronavirovým opatřením. Škody dramaticky rostou, vedení slavné zoo proto připravuje plán krizových opatření. Patří k nim i omezení počtu zvířat. Ta by trvale zamířila do jiných zoologických zahrad ve světě.
/FOTOGALERIE/ Na 35 milionů korun se vyšplhaly ztráty Safari Parku Dvůr Králové kvůli koronavirovým opatřením. Škody dramaticky rostou, vedení slavné zoo proto připravuje plán krizových opatření. Patří k nim i omezení počtu zvířat. Ta by trvale zamířila do jiných zoologických zahrad ve světě.
Řadou nových mláďat se mohou i v době svého zavření pochlubit jihočeské zoologické zahrady.
/FOTOGALERIE/ Už od prosince zůstává Safari Park Dvůr Králové, stejně jako další české zoologické zahrady, uzavřený. Zejména zvídavá a inteligentní zvířata, jako jsou šimpanzi, může taková pauza nudit. Zdrojem zábavy pro ně totiž často bývají v době otevření lidé za sklem, třeba jen formou letmého pozorování.
Na pokraji krize se ocitá zlínská zoo, jejíž finanční situace se den ode dne zhoršuje. Každý měsíc stojí provoz 7 miliónů korun, vzhledem k uzavření areálu však zoo nemá žádné příjmy ze vstupného. Přes intenzivní podporu veřejnosti finanční ztráta denně narůstá o stovky tisíc korun.
Zoo Liberec opustili její dva zvířecí obyvatelé. I navzdory koronavirové situaci se podařil uskutečnit transport dvou mladých samců takinů, kteří se v liberecké zoo narodili v letech 2019 a 2020.
/VIDEO,FOTO/ Z malého vlka hřivnatého se radují chovatelé hodonínského zoo. Mládě roste jako z vody a daří se mu dobře, jak ukázala i nedávná veterinární prohlídka. Přesto jeho lidským pečovatelům není do smíchu. Hodonínská zoo, stejně jako ostatní zoologické zahrady v kraji, se totiž potýká s nemalými finančními problémy.
V parku Petra Bezruče vedle zoologické zahrady v Lidových sadech začali ve čtvrtek 18. března ráno kácet buky, které napadl kůrovec.
Mládě medojeda kapského, které se v safari parku narodilo na Štědrý den, již neobratně prozkoumává vnitřní boxy Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Díky tomu, že je matka Beebee po dvou měsících již více v klidu a od mláděte se začala občas vzdalovat, jsou si zoologové jistí, že jde o samce. Odchov je historicky první ve Dvoře, medojedy přitom za poslední rok nemnožila žádná jiná zoo na světě.
Bydlení jako nové čeká dudky chocholaté na jihu Moravy. Odborníci z brněnské zoo jim totiž v uplynulých dnech připravili dudníky, hnízdní dutiny, na novou hnízdní sezonu. I dudníky pomáhají v rozmnožení těchto silně ohrožených ptáků v jihomoravské přírodě.
Novou strašidelnou expozici chystají pro návštěvníky pracovníci vyškovského Zooparku. Inspiraci čerpají z místních pověstí. Zájemci ji najdou na půdě Hanáckého statku. Zatím však není jasné kdy, protože zoopark zůstává kvůli protiepidemickým opatřením dlouhodobě uzavřený bez výhledu na změnu.
/FOTO/ Ústecká zoologická zahrada se stala domovem pro novou velkou kočkovitou šelmu. Je jí samice levharta sněžného, kterou chovatelé ze zahrady v Drážďanech pojmenovali Tierra. V dubnu jí budou dva roky.
O výjimečné živočichy, kteří chodili po Zemi už v době pravěku, obohatila kolekci chovaných zvířat Zoo Olomouc. Pyšní se hned párem pásovců kulovitých, jejichž historie spadá do paleocénu, do doby před 55 miliony lety. I když odchovy těchto zvířat v zajetí jsou velice vzácné, zoo věří, že se jí tento malý chovatelský zázrak nakonec podaří.
O výjimečné živočichy, kteří chodili po Zemi už v době pravěku, obohatila kolekci chovaných zvířat Zoo Olomouc. Pyšní se hned párem pásovců kulovitých, jejichž historie spadá do paleocénu, do doby před 55 miliony lety. I když odchovy těchto zvířat v zajetí jsou velice vzácné, zoo věří, že se jí tento malý chovatelský zázrak nakonec podaří.
O výjimečné živočichy, kteří chodili po Zemi už v době pravěku, obohatila kolekci chovaných zvířat Zoo Olomouc. Pyšní se hned párem pásovců kulovitých, jejichž historie spadá do paleocénu, do doby před 55 miliony lety. I když odchovy těchto zvířat v zajetí jsou velice vzácné, zoo věří, že se jí tento malý chovatelský zázrak nakonec podaří.
/FOTO, VIDEO/ Odborníky překvapil nový druh kůrovce. Napadá buky v parcích.
Medvědi v plzeňské zoo se v pátek 12. března probudili ze zimního spánku.
Pozorováním šimpanzů si nově mohou lidé zpříjemnit den. Původní projekt přenosu z výběhu brněnských šimpanzů nejdříve do školky a poté k opicím ze Dvora Králové, o kterém už Deník Rovnost informoval, se rozrostl, a nyní lidé mohou denně online pozorovat dění u opic z obou míst.
Tento pták, možná pro svou temnou černou barvu, neodmyslitelně patří do mnoha pohádek. Jeho zjevení často nevěští nic dobrého, vždyť jeho podobu na sebe bral i zlý čaroděj Rumburak. Tušíte správně, řeč je o krkavci velkém, jehož pár můžete za normálních okolností obdivovat v táborské zoologické zahradě. Krákorovi si nejraději pochutnají na myších a křečcích. Když jim je ošetřovatelé hází, většinou je chytí ještě ve vzduchu. S oblibou také svým silným zobákem zkouší pevnost jejich klece a snaží se rozmotat drátěná oka. Návštěvníci by proto v žádném případě neměli do jejich klece strkat prsty, mohli by snadno přijít k úrazu.
Zoo Liberec navázala spolupráci se Safari Parkem ve Dvoře Králové. Jejím cílem je záchrana ohrožených zeber bezhřívých, jejich příběh představí tuto neděli 14. března filmový dokument na ČT2.
Zoo Liberec navázala spolupráci se Safari Parkem ve Dvoře Králové. Jejím cílem je záchrana ohrožených zeber bezhřívých, jejich příběh představí tuto neděli 14. března filmový dokument na ČT2.
/FOTO/ Vedení zahrady přijalo zvýšená bezpečnostní opatření, zaměstnance čekají testy.
Zoologická zahrada v Plasích s téměř 250 zvířaty už půl roku bojuje o přežití. Situace vygradovala na konci února, kdy byla odpojena od plynu.
Z desítek letošních mláďat se těší pracovníci Papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku. „Na svět přišla od více než deseti druhů papoušků. Jako první zahnízdili již na přelomu roku africké druhy jako žako, papoušek senegalský nebo agapornisové. U žaků se nám podařil odchov čtyř mláďat od jednoho páru, což není obvyklé. Zpravidla i v jejich domovském prostředí odchovávají dvě až tři,“ popisoval provozní manažer zoo Josef Bojanovský.
Město si s krajem vymění velké instituce. Bude tak více peněz na jejich rozvoj.
Patří mezi nejohroženější savce na světě a Zoo Olomouc se opět může pochlubit dvojčaty. Řeč je o lvíčku zlatém, klenotu z Brazílie. Mláďata drápkatých opiček přišla na svět 28. února.
Ústecká zoologická zahrada má opět důvod k radosti. Před pár dny se tam poprvé vylíhla tři mláďata čejkám australským.
Ke konci loňského roku se v Zoo Hoodnín narodil sameček vlka hřivnatého. V době, kdy je zoologická zahrada bez příjmů ze vstupného, pomůže provozovatelům se zaplacením nákladů na krmení a další výdaje příspěvek od štědrých dárců.
Seznamte se s lvicí pustinnou, která obývá táborskou zoologickou zahradu. Co dělá v tomto období?
Do projektu, jaký nemá obdobu, se pustili dva nadšenci z Brna. Propojili totiž svět zvířat ze zoo a lidí. Jelikož aktuálně nemohou návštěvníci jít za zvířecími obyvateli zoologických zahrad osobně, přivedli je formou video konference. Online vysíláním spojili předškoláky a šimpanze z brněnské zoo.
I když se zlínská zoo nachází v těžké finanční situaci a šance na jakoukoliv pomoc od státu je v nedohlednu, život v zahradě se nezastavil. Každá příznivá zpráva z chovatelského úseku nyní působí jako velké povzbuzení.
Lidé z příhraničních Kraslic a okolí vyslyšeli volání o pomoc malé zoologické zahrady v sousedním Klingenthalu a pomohli finančně i materiálně. Němci byli činem svých sousedů překvapeni a děkují. K pomoci se připojila i bublavská záchranná stanice zvířat Drosera, která do Německa poslala krmení.
V Chomutově pravidelně testují ošetřovatele, zpřísněná opatření mají i v Ústí a Děčíně. Prozatím u žádného zvířete v zoologických zahradách v Ústeckém kraji nebyl potvrzen covid–19.
Blíží se, blíží. Jaro už pomalu začíná klepat na dveře a zvířata v ústecké zoologické zahradě ho nedočkavě vyhlížejí.
O potravu se starat nemusí, a tak táborští medvědi hnědí zimní spánek nepotřebují.
Hodonínská zoologická zahrada se v roce 2019 zapojila do podpory mezinárodní organizace Save The Rhino International, která podporuje ohrožené sumaterské nosorožce. Tato unikátní zvířata jsou nejmenším druhem nosorožce, kterého dnes ještě můžeme vidět, na výšku měří 100–150 cm a jsou jediným druhem asijského nosorožce, který má dva rohy. Mají viditelně drsnou a dlouhou srst (říká se jim též chlupatí nosorožci) a vypadají, jako by byli úplně z jiné doby. A skutečně jsou více příbuzní starověkým a již vyhynulým chlupatým nosorožcům než ostatní čtyři druhy nosorožců, kteří jsou jejich žijícími bratranci.
/FOTO/ Zoo Děčín se raduje z prvních letošních přírůstků. Jsou jimi tři klokani rudokrcí.
"Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí!" zní nezapomenutelné heslo z filmu Černí baroni. Zatímco však vojín Kefalín na Zelené Hoře vytvořil Ráj socialistických vepřů pouze pro ty domácí čuníky, aby z nich později byly výborné zabíjačkové pochoutky, v ostravské zoologické zahradě mají zkušenost s chovem celkem šesti druhů prasat, a to včetně těch divokých. A připomínají, že právě dnes, první březnový den, se slaví Národní den prasat.
Ačkoliv poslední období, kdy se svět potýká s rozšířením koronavirové nákazy z Číny, komplikuje transporty zvířat mezi zoologickým zahradami, povedlo se vedení pražské zoo vyjednat převoz vzácných mláďat varanovců bornejských do Spojených států amerických i dalších druhů. Zoo Praha naopak očekává dva gepardní samce z Ree Park Safari v Dánsku.
Na rozdíl od pražské zoo, kde se koronavirus prokázal u dvou lvů indických a gorilího samce Richarda, nebyly příznaky covidu u zvířat v plzeňské zoo zjištěny u žádného zvířete.
Pražská zoologická zahrada potvrdila pozitivní test na covid-19 u dvou lvů indických a gorilího samce Richarda. Nákazu odhalily testy prováděné ze vzorků trusu. Všechna tři zvířata mají mírné příznaky – rýmu a pokašlávání v případě lvů, únavu s nechutenstvím u Richarda.
Drobné šelmy surikaty patří díky své hravosti a neposednosti k nejoblíbenějším návštěvníkům táborské zoologické zahrady. Děti na nich obdivují, že ani chvíli neposedí na jednom místě.
Surikaty z táborské nemohou před návštěvníky pózovat a předvádět se, a tak zkoumaly sníh ve svém výběhu.
V zoologické zahradě Na Hrádečku mezi Horní a Dolní Pěnou na Jindřichohradecku se pomalu probouzí jaro. Sluneční paprsky si užívají především primáti. Během uplynulých dvou měsíců se tu narodilo či vylíhlo 21 mláďat. Přírůstkem je například klokan, chameleoni jemenští či africký papoušek žako kongo.