Kreativ

ŠTÍTEK: zoologická zahrada

Sloní výběh v Zoo Zlín. Ilustrační foto

Lavina pomoci pro zlínskou zoo: lidé poslali 8 milionů, dvakrát více než stát

Příběh se zatím šťastným koncem. Taková je nynější situace ve zlínské zoo. Po dnešním on-line jednání s premiérem Andrejem Babišem přijde finanční pomoc od státu. Ministerstvo životního prostředí rozdělí mezi 29 českých zoo částku 80 milionů korun jako příspěvek na krmení chovaných zvířat. Pro zlínskou zoo to znamená sumu ve výši čtyř milionů korun. V celkové bilanci však naprosto vyniká současná výjimečná pomoc veřejnosti. Za tři březnové týdny lidé z celé republiky Zoo Zlín věnovali 8 milionů korun, tedy dvojnásobek příspěvku od státu.

Ilustrační foto

Na krmivo zvířat v zoo je v dotaci připraveno 80 milionů korun

Na krmení zvířat v zoologických zahradách v Česku je pro letošek připraveno v dotačním titulu ministerstva životního prostředí 80 milionů korun, o 50 milionů korun více než bylo plánováno. Na zvýšení se dohodla ministerstva financí a životního prostředí. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva životního prostředí. Na provoz zoologických zahrad negativně dopadají opatření spojená s pandemií koronaviru, zejména jim chybí příjmy ze vstupného.

Velké plátno promítá skupině šimpanzů čego ve Dvoře Králové živě jejich šimpanzí „sousedy“ z Brna. Jedinečný projekt má lidoopům zpestřit dny, kdy kvůli nucené uzávěře nemohou pozorovat návštěvníky.

Safari Park Dvůr Králové je v úzkých. Hrozí mu, že přijde o zvířata

/FOTOGALERIE/ Na 35 milionů korun se vyšplhaly ztráty Safari Parku Dvůr Králové kvůli koronavirovým opatřením. Škody dramaticky rostou, vedení slavné zoo proto připravuje plán krizových opatření. Patří k nim i omezení počtu zvířat. Ta by trvale zamířila do jiných zoologických zahrad ve světě.

Velké plátno promítá skupině šimpanzů čego ve Dvoře Králové živě jejich šimpanzí „sousedy“ z Brna. Jedinečný projekt má lidoopům zpestřit dny, kdy kvůli nucené uzávěře nemohou pozorovat návštěvníky. Přenos poběží až do konce března.

FOTO: Šimpanzi ze dvou zoo se pozorují přes živý přenos. Čekají je hlavolamy

/FOTOGALERIE/ Už od prosince zůstává Safari Park Dvůr Králové, stejně jako další české zoologické zahrady, uzavřený. Zejména zvídavá a inteligentní zvířata, jako jsou šimpanzi, může taková pauza nudit. Zdrojem zábavy pro ně totiž často bývají v době otevření lidé za sklem, třeba jen formou letmého pozorování.

V safari parku se narodil medojed.

V safari parku se narodil medojed. Mládě se odborníkům ukazuje až nyní

Mládě medojeda kapského, které se v safari parku narodilo na Štědrý den, již neobratně prozkoumává vnitřní boxy Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Díky tomu, že je matka Beebee po dvou měsících již více v klidu a od mláděte se začala občas vzdalovat, jsou si zoologové jistí, že jde o samce. Odchov je historicky první ve Dvoře, medojedy přitom za poslední rok nemnožila žádná jiná zoo na světě.

Zoopark Vyškov

Zoo ve Vyškově chystá strašidelnou expozici. Otevření je ale v nedohlednu

Novou strašidelnou expozici chystají pro návštěvníky pracovníci vyškovského Zooparku. Inspiraci čerpají z místních pověstí. Zájemci ji najdou na půdě Hanáckého statku. Zatím však není jasné kdy, protože zoopark zůstává kvůli protiepidemickým opatřením dlouhodobě uzavřený bez výhledu na změnu.

Pásovec kulovitý v Zoo Olomouc.

Seznamte se, tohle jsou pásovci z olomoucké zoo. Dokážou se svinout do kuličky

O výjimečné živočichy, kteří chodili po Zemi už v době pravěku, obohatila kolekci chovaných zvířat Zoo Olomouc. Pyšní se hned párem pásovců kulovitých, jejichž historie spadá do paleocénu, do doby před 55 miliony lety. I když odchovy těchto zvířat v zajetí jsou velice vzácné, zoo věří, že se jí tento malý chovatelský zázrak nakonec podaří.

Pásovec kulovitý v Zoo Olomouc.

Seznamte se, tohle jsou pásovci z olomoucké zoo. Dokážou se svinout do kuličky

O výjimečné živočichy, kteří chodili po Zemi už v době pravěku, obohatila kolekci chovaných zvířat Zoo Olomouc. Pyšní se hned párem pásovců kulovitých, jejichž historie spadá do paleocénu, do doby před 55 miliony lety. I když odchovy těchto zvířat v zajetí jsou velice vzácné, zoo věří, že se jí tento malý chovatelský zázrak nakonec podaří.

Pásovec kulovitý v Zoo Olomouc.

Pásovec na Sv. Kopečku. Olomoucká zoo představila novinku

O výjimečné živočichy, kteří chodili po Zemi už v době pravěku, obohatila kolekci chovaných zvířat Zoo Olomouc. Pyšní se hned párem pásovců kulovitých, jejichž historie spadá do paleocénu, do doby před 55 miliony lety. I když odchovy těchto zvířat v zajetí jsou velice vzácné, zoo věří, že se jí tento malý chovatelský zázrak nakonec podaří.

Krkavec velký ze Zoo Tábor

Krkavci si krátí dlouhé chvíle napodobováním různých zvuků

Tento pták, možná pro svou temnou černou barvu, neodmyslitelně patří do mnoha pohádek. Jeho zjevení často nevěští nic dobrého, vždyť jeho podobu na sebe bral i zlý čaroděj Rumburak. Tušíte správně, řeč je o krkavci velkém, jehož pár můžete za normálních okolností obdivovat v táborské zoologické zahradě. Krákorovi si nejraději pochutnají na myších a křečcích. Když jim je ošetřovatelé hází, většinou je chytí ještě ve vzduchu. S oblibou také svým silným zobákem zkouší pevnost jejich klece a snaží se rozmotat drátěná oka. Návštěvníci by proto v žádném případě neměli do jejich klece strkat prsty, mohli by snadno přijít k úrazu. 

Řadou úspěšných odchovů papoušků se už letos chlubí v bošovické zoo. Foto: Papouščí zoologická zahrada

Desítky nových mláďat: podívejte se na přírůstky v Papouščí zoo na jihu Moravy

Z desítek letošních mláďat se těší pracovníci Papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku. „Na svět přišla od více než deseti druhů papoušků. Jako první zahnízdili již na přelomu roku africké druhy jako žako, papoušek senegalský nebo agapornisové. U žaků se nám podařil odchov čtyř mláďat od jednoho páru, což není obvyklé. Zpravidla i v jejich domovském prostředí odchovávají dvě až tři,“ popisoval provozní manažer zoo Josef Bojanovský.

Zoo Olomouc, do skupiny lvíčků zlatých se narodila dvojčata.

Lvíčci v olomoucké zoo mají dvojčata

Patří mezi nejohroženější savce na světě a Zoo Olomouc se opět může pochlubit dvojčaty. Řeč je o lvíčku zlatém, klenotu z Brazílie. Mláďata drápkatých opiček přišla na svět 28. února.

Zoologickou zahradu v Klingenthalu potěšila pomoc sousedů z Kraslic.

FOTO: Zoologickou zahradu v Klingenthalu potěšila pomoc sousedů z Kraslic

Lidé z příhraničních Kraslic a okolí vyslyšeli volání o pomoc malé zoologické zahrady v sousedním Klingenthalu a pomohli finančně i materiálně. Němci byli činem svých sousedů překvapeni a děkují. K pomoci se připojila i bublavská záchranná stanice zvířat Drosera, která do Německa poslala krmení.

Hodonínská zoo se zapojila do sbírky na ochranu ohroženého druhu nosorožců. FOTO: Archiv ZOO

Zoo v Hodoníně sbírkou pomáhá ohroženým nosorožcům sumaterským

Hodonínská zoologická zahrada se v roce 2019 zapojila do podpory mezinárodní organizace Save The Rhino International, která podporuje ohrožené sumaterské nosorožce. Tato unikátní zvířata jsou nejmenším druhem nosorožce, kterého dnes ještě můžeme vidět, na výšku měří 100–150 cm a jsou jediným druhem asijského nosorožce, který má dva rohy. Mají viditelně drsnou a dlouhou srst (říká se jim též chlupatí nosorožci) a vypadají, jako by byli úplně z jiné doby. A skutečně jsou více příbuzní starověkým a již vyhynulým chlupatým nosorožcům než ostatní čtyři druhy nosorožců, kteří jsou jejich žijícími bratranci.

Ilustrační snímek ze Zoo Ostrava.

I prasata mají "své dny". Národní den vepřů připomíná i Zoo Ostrava

"Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí!" zní nezapomenutelné heslo z filmu Černí baroni. Zatímco však vojín Kefalín na Zelené Hoře vytvořil Ráj socialistických vepřů pouze pro ty domácí čuníky, aby z nich později byly výborné zabíjačkové pochoutky, v ostravské zoologické zahradě mají zkušenost s chovem celkem šesti druhů prasat, a to včetně těch divokých. A připomínají, že právě dnes, první březnový den, se slaví Národní den prasat. 

Pro transport do Audubon Zoo v New Orleans bylo vybráno celkem deset mláďat. Jedná se o potomky tří samic. Na fotografii vidíte při přípravě zvířat na cestu jejich chovatele Vojtěcha Vítu.

Covid-19 ztěžuje převozy zvířat. Zoo pošle do USA vzácná mláďata, získá gepardy

Ačkoliv poslední období, kdy se svět potýká s rozšířením koronavirové nákazy z Číny, komplikuje transporty zvířat mezi zoologickým zahradami, povedlo se vedení pražské zoo vyjednat převoz vzácných mláďat varanovců bornejských do Spojených států amerických i dalších druhů. Zoo Praha naopak očekává dva gepardní samce z Ree Park Safari v Dánsku. 

Samec gorily nížinné Richard jde na „snídani“ ve svém pavilonu v Zoo Praha.

Koronavirus dorazil také do zoo. Nakazili se lvi i gorilí samec

Pražská zoologická zahrada potvrdila pozitivní test na covid-19 u dvou lvů indických a gorilího samce Richarda. Nákazu odhalily testy prováděné ze vzorků trusu. Všechna tři zvířata mají mírné příznaky – rýmu a pokašlávání v případě lvů, únavu s nechutenstvím u Richarda.