Ke konci loňského roku se v Zoo Hoodnín narodil sameček vlka hřivnatého. V době, kdy je zoologická zahrada bez příjmů ze vstupného, pomůže provozovatelům se zaplacením nákladů na krmení a další výdaje příspěvek od štědrých dárců.
Do projektu, jaký nemá obdobu, se pustili dva nadšenci z Brna. Propojili totiž svět zvířat ze zoo a lidí. Jelikož aktuálně nemohou návštěvníci jít za zvířecími obyvateli zoologických zahrad osobně, přivedli je formou video konference. Online vysíláním spojili předškoláky a šimpanze z brněnské zoo.
I když se zlínská zoo nachází v těžké finanční situaci a šance na jakoukoliv pomoc od státu je v nedohlednu, život v zahradě se nezastavil. Každá příznivá zpráva z chovatelského úseku nyní působí jako velké povzbuzení.
Lidé z příhraničních Kraslic a okolí vyslyšeli volání o pomoc malé zoologické zahrady v sousedním Klingenthalu a pomohli finančně i materiálně. Němci byli činem svých sousedů překvapeni a děkují. K pomoci se připojila i bublavská záchranná stanice zvířat Drosera, která do Německa poslala krmení.
V Chomutově pravidelně testují ošetřovatele, zpřísněná opatření mají i v Ústí a Děčíně. Prozatím u žádného zvířete v zoologických zahradách v Ústeckém kraji nebyl potvrzen covid–19.
Hodonínská zoologická zahrada se v roce 2019 zapojila do podpory mezinárodní organizace Save The Rhino International, která podporuje ohrožené sumaterské nosorožce. Tato unikátní zvířata jsou nejmenším druhem nosorožce, kterého dnes ještě můžeme vidět, na výšku měří 100–150 cm a jsou jediným druhem asijského nosorožce, který má dva rohy. Mají viditelně drsnou a dlouhou srst (říká se jim též chlupatí nosorožci) a vypadají, jako by byli úplně z jiné doby. A skutečně jsou více příbuzní starověkým a již vyhynulým chlupatým nosorožcům než ostatní čtyři druhy nosorožců, kteří jsou jejich žijícími bratranci.
"Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí!" zní nezapomenutelné heslo z filmu Černí baroni. Zatímco však vojín Kefalín na Zelené Hoře vytvořil Ráj socialistických vepřů pouze pro ty domácí čuníky, aby z nich později byly výborné zabíjačkové pochoutky, v ostravské zoologické zahradě mají zkušenost s chovem celkem šesti druhů prasat, a to včetně těch divokých. A připomínají, že právě dnes, první březnový den, se slaví Národní den prasat.
Ačkoliv poslední období, kdy se svět potýká s rozšířením koronavirové nákazy z Číny, komplikuje transporty zvířat mezi zoologickým zahradami, povedlo se vedení pražské zoo vyjednat převoz vzácných mláďat varanovců bornejských do Spojených států amerických i dalších druhů. Zoo Praha naopak očekává dva gepardní samce z Ree Park Safari v Dánsku.
Na rozdíl od pražské zoo, kde se koronavirus prokázal u dvou lvů indických a gorilího samce Richarda, nebyly příznaky covidu u zvířat v plzeňské zoo zjištěny u žádného zvířete.
Pražská zoologická zahrada potvrdila pozitivní test na covid-19 u dvou lvů indických a gorilího samce Richarda. Nákazu odhalily testy prováděné ze vzorků trusu. Všechna tři zvířata mají mírné příznaky – rýmu a pokašlávání v případě lvů, únavu s nechutenstvím u Richarda.
Drobné šelmy surikaty patří díky své hravosti a neposednosti k nejoblíbenějším návštěvníkům táborské zoologické zahrady. Děti na nich obdivují, že ani chvíli neposedí na jednom místě.
V zoologické zahradě Na Hrádečku mezi Horní a Dolní Pěnou na Jindřichohradecku se pomalu probouzí jaro. Sluneční paprsky si užívají především primáti. Během uplynulých dvou měsíců se tu narodilo či vylíhlo 21 mláďat. Přírůstkem je například klokan, chameleoni jemenští či africký papoušek žako kongo.
Novou terarijní expozicí představila Zoo Olomouc. Vznikla atraktivní stěna se sedmi terárii, dvě malá insektária a původní velká expozice byla zrekonstruována. Varani dostali terárium i s vestavěným vodopádkem, který napodobuje prostředí přirozeného výskytu ještěrů na březích řek severní Austrálie.
Přes 200 tisíc korun získala plzeňská zoologická zahrada díky virtuálnímu Valentýnskému běhu, který ve dnech 10.-17. února připravil spolek Rozběháme Česko.
Kolekci papoušků v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, kterou tvoří přes dvě desítky druhů, doplnil začátkem roku nový druh – amazoňan fialovotemenný.
Dechberoucí snímky zvířat z brněnské zoo, které obdivují na sociálních sítích zahrady tisíce lidí, jsou dílem brněnského fotografa Matyáše Slavíka. Mladý tvůrce se věnuje primárně focení přírody. Před tvorbou snímků ze zvířecí říše si musí většinou mnoho věcí o zvířatech nastudovat, a pak se obrnit pořádnou porcí trpělivosti.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ, FOTOGALERIE, ANKETA/ Je tady další díl nového seriálu Deníku, ve kterém navštěvujeme ovbody, města i obce na Ostravsku. Tentokrát jsme zavítali do Michálkovic - obvodu, jež nemá zoo!
Africká prasata a drobné šelmy mangusty by za pár let mohli vidět návštěvníci brněnské zoo. V plánu je totiž vybudování expozice s těmito druhy. Brněnští radní tento týden schválili zpracování investičního záměru na její vybudování.
/ROZHOVOR/ Zoo Jihlava mívala otevřeno denně. Od loňského března však už byla kvůli koronaviru uzavřena více než sto dní. Chybějící peníze ze vstupného poskytlo město, které ale také musí šetřit. Ředitel Jan Vašák Deníku poodhalil, že vstupné bude o deset korun vyšší. Co se návštěvnosti týká, už jaro je z pohledu tržeb klíčové.
/ROZHOVOR/ Zoo Jihlava mívala otevřeno denně. Od loňského března však už byla kvůli koronaviru uzavřena více než sto dní. Chybějící peníze ze vstupného poskytlo město, které ale také musí šetřit. Ředitel Jan Vašák Deníku poodhalil, že vstupné bude o deset korun vyšší. Co se návštěvnosti týká, už jaro je z pohledu tržeb klíčové.
V Zoo Olomouc, kterou uzavřela vládní opatření proti šíření nákazy koronavirem, je v těchto dnech důvod k oslavám. Na svět přišlo mládě velblouda. Je to samička a dostala jméno Malori.
Mrazivé počasí posledních dnů pomalu ale jistě končí. Kromě silničářů mají z očekávaného oteplení největší radost malpy hnědé z táborské zoologické zahrady. Pochází totiž z vyhřátých oblasti Amazonie, takže jim velké mrazy nedělají příliš dobře.
Velbloud umírající za úporných průjmů a v bolestech břicha po požití cukru. Kůň, který se nafouknul po pečivu i divoká zvířata trpící po „nevinné“ návštěvě dobrosrdečných přikrmovačů. To je obrázek poslední dní, kdy se lidé sice uchylují k přírodě, ale často nechtěně svým počínáním škodí němým tvářím. Jak se na toto téma dívají chovatelé a odborníci z Jižních Čech? Lze nějakým způsobem zabránit rozmáhajícímu se nešvaru?
Peníze pro zoologické zahrady stále vybírá nadační fond Folivora. Ta ústecká s ním přitom rozvázala smluvní vztahy, protože údajně nedostala z vybraných peněz ani korunu. Fond se ovšem brání tím, že zoo nedodržela postup, jak finance získat.
Do země, ze které pochází její otec, ve čtvrtek odjela lvice Anoona z brněnské zoo. Mladá lvice konžská, která se narodila v Brně na sklonku roku 2017, bude nově žít v zoologické zahradě v Polsku.
I v zimě to v zoologické zahradě v ústeckém Krásném Březně žije. Zimní období svědčí především chladnomilným druhům zvířat, jako jsou pandy červené nebo rosomáci sibiřští. Ty chrání před chladem a mrazem teplá srst a na nízké teploty jsou zvyklí ze své domoviny.
I tento víkend platí přísná opatření. Lidé se však mohou projít do přírody na řadu zajímavých míst v kraji, užít si online kino nebo divadelní představení pro děti.
I tento víkend platí přísná opatření. Lidé se však mohou projít do přírody na řadu zajímavých míst v kraji, užít si online kino nebo divadelní představení pro děti.
54. ročník legendárního závodu tentokrát nebojoval s nedostatek sněhu, ale s epidemií koronaviru. Na start se postavili pouze profesionální závodníci, kteří se museli obejít bez přítomnosti diváků a fanoušků. A jelikož situace neumožnila podpořit dobročinný projekt Nadace ČEZ pohybem na trenažérech v ČEZ Energy zóně, pomáhali přímo na trati elitní sportovci.
Půl roku! Tak dlouho už je v součtu Zoopark Zájezd uzavřen od prvních vládních restrikcí od jara loňského roku. Pro soukromou zoo, která je naprosto závislá na příjmech od návštěvníků, je to zásadní problém. Nezbylo než založit veřejnou sbírku pro záchranu zvířat, včetně zde chovaných unikátních druhů.
Pro změnu v naší koalici jsme se rozhodli kvůli omezení kompetencí rady města. Pro jeho plynulý chod je potřebné rozhodování rady v plném rozsahu. Jako město plánujeme zvýšit výdaje na potřebné investice.
Současné teploty klesající hluboko pod nulu nutí spoustu lidí obléct teplejší oblečení nebo raději vůbec nevycházet z vyhřátého domova. Podobně to má o mnoho zvířat, která preferují teplejší počasí. Přesto v táborské zoologické zahradě žije mnoho zvířat, která si mrazivé počasí vysloveně užívají. Patří k nim i maskot ZOO Tábor – tygr Rocky.
Do obrovských ztrát se propadají zoologické zahrady vinou vládních restrikcí, po kterých musely zavřít své brány. Poslední návštěvníci si prošli děčínskou, ústeckou nebo chomutovskou zoo v druhé polovině prosince, kdy bylo nakrátko otevřeno. Ředitelé zahrad se proto začínají bát o osud zvířat i zaměstnanců a obrátili se žádostí o pomoc na stát.
O víc peněz přicházejí zoo v Jihomoravském kraji. V loňském roce byly zahrady zavřené čtyři měsíce a omezení stále trvají. Protože jsou příspěvkovými organizacemi, nemají v době koronaviru nárok na vládní kompenzace. Hrozí, že výpadek příjmů ovlivní budoucnost chovaných zvířat, svých zaměstnanců i záchranných programů. Unie zoologických zahrad o peněžní pomoc požádala vládu.
O víc peněz přicházejí zoo v Jihomoravském kraji. V loňském roce byly zahrady zavřené čtyři měsíce a omezení stále trvají. Protože jsou příspěvkovými organizacemi, nemají v době koronaviru nárok na vládní kompenzace. Hrozí, že výpadek příjmů ovlivní budoucnost chovaných zvířat, svých zaměstnanců i záchranných programů. Unie zoologických zahrad o peněžní pomoc požádala vládu.
/FOTOGALERIE/ Převlečená velryba nebo říční kůň? V obou případech je řeč o hroších. Den po svátku zamilovaných, 15. února, mají svůj den tato majestátní zvířata. Připomíná si ho rovněž ostravská zoologická zahrada, která hrochy chová více než 50 let, 15 let řídí jejich chov v Evropě a hroch je i jejím erbovním zvířetem.
/FOTOGALERIE/ Převlečená velryba nebo říční kůň? V obou případech je řeč o hroších. Den po svátku zamilovaných, 15. února, mají svůj den tato majestátní zvířata. Připomíná si ho rovněž ostravská zoologická zahrada, která hrochy chová více než 50 let, 15 let řídí jejich chov v Evropě a hroch je i jejím erbovním zvířetem.
Do obrovských ztrát se propadají zoologické zahrady vinou vládních restrikcí, po kterých musely zavřít své brány. Poslední návštěvníci si prošli děčínskou, ústeckou nebo chomutovskou zoo v druhé polovině prosince, kdy bylo nakrátko otevřeno. Ředitelé zahrad se proto začínají bát o osud zvířat i zaměstnanců a obrátili se žádostí o pomoc na stát.
Do obrovských ztrát se propadají zoologické zahrady vinou vládních restrikcí, po kterých musely zavřít své brány. Poslední návštěvníci si prošli děčínskou, ústeckou nebo chomutovskou zoo v druhé polovině prosince, kdy bylo nakrátko otevřeno. Ředitelé zahrad se proto začínají bát o osud zvířat i zaměstnanců a obrátili se žádostí o pomoc na stát.
Nový moderní výběh dostanou lvi berberští, které chová plzeňská zoologická zahrada. Na úpravy venkovního zázemí těchto šelem poskytne Plzeň osm milionů korun, peníze půjdou také na úpravu okolí výběhu.