Od první červencové středy mohou návštěvníci Zoologické zahrady v Hodoníně podpořit záchranné projekty, do kterých se zoo zapojila. „Už jen tím, že zahradu navštíví. K tomuto účelu byla zřízena sbírka 4Nature, díky které z každé návštěvy putují dvě koruny ze vstupného na záchranu ohrožených druhů zvířat a rostlin přímo ve volné přírodě,“ informovala mluvčí hodonínské zoo Marie Blahová.
Tento víkend je možné navštívit hrad Kámen, hrad Roštejn nebo hrad v Lipnici nad Sázavou. Lákají na kostýmované prohlídky či šermíře. V areálu třebíčského zámku vypukne každoroční Svatoprokopská pouť, operní árie zazní na rybníce Hron, Sázava zažije vikingskou bitvu, Anna K. připomene album Nebe, herec Županič zavzpomíná při posezení v Hodíškově a přátelé se sejdou v galerii v Těchobuzi.
/FOTO/ Za necelý měsíc se v hodonínské zoologické zahradě narodily tři zebry Chapmannovy. Po dvou samičkách se mohou v Hodoníně pochlubit i prvním letošním hřebečkem.
Konec školního roku je zde a prázdniny jsou už tady. Žáci, kteří mají na vysvědčení vyznamenání, mají vstup do zoologické zahrady v Ústí nad Labem zdarma. Akce začala v pátek a končí v úterý 30. června.
Ještě na střední škole s kamarádem založila v brněnské zoo oblíbenou akci Den přírodních věd, dnes ve společnosti zvířat v zahradě tráví každý den. Pracuje v ní totiž jako animátorka. Adélu Šindelářovou tak lidé potkávají při různých velkých akcích, zážitkových programech nebo při komentovaných krmeních.
Velkou vzácnost, která v přírodě už skoro není k vidění, a sice kočku divokou, na vlastní oči spatříte na Lipně. A s ní i další zvířátka. Království lesa na Kramolíně se totiž rozrostlo o lesní mini zoo.
Bizoni, surikaty, vlci či velbloud a další. Nové přírůstky přibyly v posledních týdnech v brněnské zoo. Jaro se u tamních zvířat již tradičně neslo ve znamení vysoké porodnosti, nyní zájemci narozená mláďata poprvé uvidí v řadě výběhů.
Jako první na světě se ZOO podařilo rozmnožit orla křiklavého pomocí inseminace mraženým spermatem. Podle mluvčí ZOO Barbory Zesařové se jedná se o důležitý okamžik pro záchranu nejen tohoto druhu dravce, který byl v České republice téměř vyhuben, ale i dalších ohrožených druhů ptáků.
Dva z pěti vzácných nosorožců černých, kteří byli loni v červnu převezeni ze ZOO Dvůr Králové nad Labem do středoafrické Rwandy, už žijí v tamní rezervaci Akagera zcela samostatně. Další dva nosorožci jsou k samostatnému životu v Africe na dobré cestě. Pátý nosorožec, samec Manny, v únoru ve Rwandě uhynul. Patrně nezvládl aklimatizaci, což vedlo k jeho podvýživě. ČTK to řekl vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. Ve Rwandě mají zvířata podpořit populaci nosorožců vyhubenou v minulosti a přinést do ní genetickou pestrost.
/FOTOGALERIE/ Ze Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava byli ve čtvrtek odvezeni čtyři mladí puštíci bělaví. V rámci repatriačního projektu, který probíhá ve Vídeňském lese, budou vypuštěni do volné přírody.
/FOTO/ Každodenní komentovaná krmení a jízdy na ponících v Dětské zoo. To jsou jen některé z atrakcí, které brněnská zoologická zahrada od soboty obnoví. Komentovaná krmení zoo dosud vysílala on-line, od víkendu si je lidé mohou vyslechnout přímo u výběhu zvířete.
Chovatelé ve zlínské zoo mají důvod k velké radosti. Po dlouhých 16 letech chovu se poprvé v historii zoo podařilo odchovat novozélandského papouška nestor kea. Samička, která se vylíhla 10. března, zdárně prospívá a již brzy by se měla začlenit do rodinného hejna.
/FOTO/ Agentura CzechTourism zveřejnila statistiky návštěvnosti turistických cílů v České republice za rok 2019. V Královéhradeckém kraji byla znovu nejvyhledávanějším místem zoo ve Dvoře Králové. Který zámek v kraji byl navštěvovanější než Karlštejn a Valtice? Kolik lidí se vypravilo na hradeckou Bílou věž a na jakém místě figuruje mezi českými věžemi a rozhlednami? Kolik lidí se svezlo lanovkou na Sněžku a kolik na pražský Petřín?
Nepotřebné proutěné košíky všech velikostí i tvarů shání od začátku týdne zástupci brněnské zoo. Chtějí je umístit do klecí a výběhů zvířat. Třeba ptáci do nich nakladou svá vejce.
Osamělá slonice Delhi, jedno z ikonických zvířat ústecké zoo, odchází. Máte poslední příležitost ji vidět. Je tu na vypůjčený čas, než vyřeší trable v jejím novém domově. Orangutani snad zůstanou. V plánu je nový pavilon, už vzniká projekt.
Sloní samičky, které se v zoologické zahradě hlavního města narodily na konci března a na začátku května, dostaly při nedělním slavnostním křtu sinhálská jména Lakuna a Amalee. Obě jsou spojené se Srí Lankou. Z této země navíc pocházejí matky obou slůňat – Janita a Tamara.
Chytrá zábava pro děti zdarma. Brněnští žáci prvních stupňů základních škol k vysvědčení dostanou i volné vstupenky do archeoparku, VIDA! centra, brněnské hvězdárny a zoo a k Mohyle míru. „Dcera je ve třetí třídě. Volňásky určitě využijeme. Do hvězdárny chodíme pravidelně. Mají tam úžasný program. A zoologická zahrada je prázdninové pravidlo,“ řekla Brňanka Lucie Pelikánová.
Ostravská zoologická zahrada každoročně pořádá setkání pro všechny dárce, kteří zoo v uplynulém roce finančně přispěli na její rozvoj a také na záchranu ohrožených druhů živočichů. Tímto setkáním chce vyjádřit poděkování za jejich podporu.
Hejtmanství bude i nadále podporovat rozvoj jihlavské zoologické zahrady. Krajští zastupitelé rozhodli, že memorandum o spolupráci s Jihlavou bude pokračovat minimálně dalších pět let.
Expozice Zvířata z chladných krajů“ má nové obyvatele. Novým druhem v děčínské zoologické zahradě jsou kozorožci dagestánští. Černí čápi se stali rodiči navzdory věku.
Projet se speciálním vláčkem a stanout tváří v tvář vlkům. Lákavou nabídku mohou nově využít návštěvníci zoo na Svatém Kopečku, které v úterý zahájilo provoz prvního vlčího safari v České republice.
Projet se speciálním vláčkem a stanout tváří v tvář vlkům. Lákavou nabídku mohou nově využít návštěvníci zoo na Svatém Kopečku, které v úterý zahájilo provoz prvního vlčího safari v České republice.
Projet se speciálním vláčkem a stanout tváří v tvář vlkům. Lákavou nabídku mohou nově využít návštěvníci zoo na Svatém Kopečku, které v úterý zahájilo provoz prvního vlčího safari v České republice.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nezvyklý zvířecí přírůstek získalo místo, prezentující krkonošskou přírodu. Od úterního poledne mají návštěvníci Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních možnost vidět pod vyhlídkovou věží a zblízka si prohlédnout dvě sochy nosorožců černých, dva a půl tuny těžkou samici a 200kilogramové mládě.
S téměř tříměsíčním zpožděním byla v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava zahájena komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. Návštěvníci se tak opět mohou těšit na zajímavé zpestření prohlídky zoo.
Kde jsou nejvyhledávanější místa u nás, kam stojí za to zavítat během dovolené v Česku? Tipů, kam vyrazit, je celá řada, ale nejlepší doporučení je takové, které dávají sami návštěvníci. Agentura CzechTourism proto v těchto dnech vydala každoroční žebříček nejvyhledávanějších cílů u nás podle návštěvnosti za rok 2019.
Mnohým se při pohledu na tu fotografii vybavily vzpomínky na povodně v roce 2002 a lachtana Gastona. Tentokrát extrémní víkendové počasí tak fatální následky pro zoologickou zahradu hlavního města nemělo. Přívaly vody se však dostaly i do trojského areálu a zaplavily bazén lachtanů, odkud před lety právě Gaston odplaval a o život marně bojoval až do Německa.
Neobvyklý dárek pro zvířata převzali v těchto dnech pracovníci táborské zoo. Nejmenovaný obchodní řetězec odmítl od prodejce převzít zhruba 3/4 tuny čerstvých salátových okurek, ty tak nyní místo čekání na kupující v regálech obchodů zpestří jídelníček zvířatům v táborské zoologické zahradě.
V ZOO Dvůr Králové nad Labem se v květnu narodilo mládě vzácné zebry bezhřívé. Dosud to je jediné mládě zebry bezhřívé, které se letos na světě narodilo zvířatům chovaným v zajetí. I s novorozenou samičkou, která dostala jméno Priscilla, čítá dvorské stádo zeber bezhřívých sedm jedinců. ČTK to řekla mluvčí zoo ve Dvoře Králové Markéta Grúňová.
Psi dingo se letos po letech znovu vrátí do vyškovské zoo. Opatření proti koronaviru však plány kvůli uzavření hranic zkomplikovala. Psi totiž čekají v soukromé zoo v severním Polsku. „Z Polska přivezeme dva samce a jednu samici. Další dva samci by mohli dorazit z Francie, ale o tom stále jednáme,“ prozradila ředitelka vyškovského zooparku Dagmar Nepeřená.
Psi dingo se letos po letech znovu vrátí do vyškovské zoo. Opatření proti koronaviru však plány kvůli uzavření hranic zkomplikovala. Psi totiž čekají v soukromé zoo v severním Polsku. „Z Polska přivezeme dva samce a jednu samici. Další dva samci by mohli dorazit z Francie, ale o tom stále jednáme,“ prozradila ředitelka vyškovského zooparku Dagmar Nepeřená.
O víkendu začal v chomutovském zooparku opět jezdit zoovláček Amálka a také Safari expres. Právě z Eurosafari teď chovatelé hlásí radostnou zprávu – zubří samice Pomela přivedla na svět své první mládě. Když budete mít štěstí, roztomilou dvojici z terénní soupravy spatříte.
/FOTOGALERIE/ Práce na exponátu lva indického již začaly, trvat mají minimálně půl roku. Poté bude preparát k vidění v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea (SZM).
/VIDEO/ První chvíle s mámou, první opatrné krůčky a také první škobrtnutí. V pondělí se v brněnské zoo narodilo mládě velblouda dvouhrbého. Jeho první minuty na světě zachytila kamera, zoo nyní záznam zveřejnila.
Zoo by se měla v ústeckých podmínkách stát něčím výjimečnou. Zároveň by Ústí nad Labem mělo ukončit chov ikonických druhů jako slonů a orangutanů, pokud nebude do zahrady mohutně investovat.
Kdy jindy než teď, kam jinam než do našeho hlavního města. Vidět Prahu bez návalu zahraničních turistů je zážitek. Navíc se brzy spustí program, díky kterému získáte za každou noc strávenou v Praze příspěvek na nejrůznější atrakce.
Ostravská zoologická zahrada se v roce 2019 umístila na 12. místě v žebříčku návštěvnosti turistických cílů, které pravidelně vydává agentura CzechTourism.
Dnes, v úterý 9. června, proběhl již tradiční transport aligátora Libora do venkovní expozice Zoologické zahrady Ústí nad Labem. Oproti předchozím rokům byl však letošní jedinečný, kromě téměř padesátiletého samce se do venkovního výběhu navíc přesunula samice Adéla, kterou zahrada chová od roku 2013.
Ochranná opatření se ještě více uvolnila druhé červnové pondělí. Lidé na Vysočině díky tomu mohou například ve větších počtech navštěvovat hromadné akce. Místo tří stovek až pět se jich tak může účastnit například koncertů, divadelních představení nebo sportovních událostí. Kromě toho se mění podmínky, jak budou diváci v sálech sedět. Rozestupy v hledištích jsou minulostí.