Kreativ

ŠTÍTEK: zoologická zahrada

Práce s ptáky je krásná nejistota, říká ornitolog Jan Hanel

Liberec – Zoologická zahrada bývá plná zvuků. Většina vychází od jejích zvířecích obyvatel a mezi nejhlasitější patří zástupci opeřenců. Ptáci sice nejsou těmi nejvyhledávanějšími druhy ze strany návštěvníků, přesto mají v zahradě své stálé místo. „Zapojili jsme se i do programů, které se věnují ochraně ptáků, hlavně dravců, a jejich návratu do přírody,“ popsal další činnost Zoo Liberec ornitolog Jan Hanel.

Uprchlík Ara: dobrodruh je zpět v zoo

Jak zoo dříve informovala, v neděli (9. září) se třem papouškům podařilo pokořit novou ocelovou síť ve voliéře Guayanas a uletět vzniklým otvorem.

ANKETA: Bílí tygři v zoo skončit nesmí, je to symbol kraje, hlásá petice

Liberec – Jak dlouho budou ještě k vidění v liberecké zoo bílí tygři? Po vyjádření jejího ředitele Davida Nejedla v MF Dnes o možném konci chovu těchto anomálních šelem v Liberci se strhla doslova hysterie. Lidé podepisují petice, na sociálních sítích vyjadřují mnohdy nevybíravě svůj názor. Podle ředitele vyšel článek s nešťastným titulkem, nicméně to, že liberecká zoo uvažuje o ukončení bílých tygrů, potvrdil. Definitivní rozhodnutí ještě zahrada ale neudělala.

Pávi dostali svobodu, snad je nikdo neukradne

Přežili útok vandalů a zřejmě i zlodějů, přišli při tom o jednoho člena původní party, jsou ale pořád zde, vede se jim dobře a od úterního dopoledne užívají plné svobody. Řeč je o hejnu pávů, kteří přišli do Karviné jako dar benediktských mnichů a po několika týdenní voliérové aklimatizaci je vypustil do volných prostor místního zoo koutku sám primátor města.

Do kopce vyveze návštěvníky v zoo v budoucnu kolejová lanovka

Brno – Kromě pohledu na exotická zvířata čeká v současné době návštěvníky brněnské zoologické zahrady i stoupání do prudkého kopce. V budoucnu má lidem ulevit nová lanová dráha. Investiční záměr na ni schválili brněnští radní v úterý.

Staňte se malým ošetřovatelem

Tábor – Zoo v Táboře si pro své malé návštěvníky připravila akci, která představí profesi ošetřovatele. „Akce měla už loni velký úspěch a letos na ni chceme navázat,“ přiblížil mluvčí Zoo Tábor Filip Sušanka. Pro dětské návštěvníky je o víkendu připraveno spoustu dobrodružných úkolů.

Zubři od Milovic poběží dnes v televizi

Milovice – Unikátní projekt návratu divokých koní a zubrů do naší přírody se objeví dnes na obrazovkách České televize. Zvířata dovezená z různých koutů Evropy tak budou mít další mediální zářez.

Máte rádi velké pavouky? V pražské zoo začíná výstava Sklípkani

Pokud zrovna netrpíte arachnofobií, můžete se vypravit do Galerie Gočárovy domy v pražské zoologické zahradě. Bude tam k vidění přes čtyřicet druhů sklípkanů, včetně vzácných, dosud nepojmenovaných druhů. Vernisáž výstavy Sklípkani začne v sobotu 8. září ve 13 hodin za účasti autora výstavy a chovatele sklípkanů Davida Šťastného a zástupců Zoo Praha. Každou zářijovou neděli se pak mohou návštěvníci těšit na doprovodný program, včetně seznámení se sklípkany pomocí binokulárních lup.

Pražská zoo představila kompostér na bioplasty z místních restaurací

Zoo Praha postupně nahradila veškeré plastové nádobí nádobím zcela kompostovatelným, které se vyrábí ze škrobu, spustila osvětovou kampaň mezi návštěvníky a jako první z českých zoologických zahrad zavedla linku na zpracování kompostovatelného odpadu. Unikátní metodu dnes představili zástupci Zoo Praha a společnosti Ipodec-Čisté město – provozovatele elektrického kompostéru.

V chlebské zoo se narodila druhá krásná opička

Chleby – V místní zoo se před několika dny narodilo v pořadí již druhé mládě mimořádně vzácného druhu opice langur duk. Matkou druhého chlebského mláděte se stala šestiletá samice Ding. S největší pravděpodobností se opět jedná o samečka. „Ve skupině vládne klid, mládě je stále se svojí matkou, která, přestože je provodička, o svého potomka vzorně pečuje. Svoje okolí začínají mladí languři prozkoumávat přibližně ve dvou týdnech života,“ uvedla Karolina Dufková z chlebské zoo.

Liberecká zoo je koproducentem dokumentárního seriálu o ochráncích přírody

Liberec – Vědeckou kariéru a pohodlí vyměnili za život v chýších uprostřed džungle, kde každodenně bojují o záchranu ohrožených zvířecích druhů. Už příští týden odvysílá Česká televize první díl dokumentárního seriálu o terénních přírodovědcích nazvaný Češi zachraňují, na jehož natáčení se významnou rolí podílela i liberecká zoologická zahrada.

Liberecká zoo je koproducentem dokumentárního seriálu o ochráncích přírody

Liberecký kraj – Vědeckou kariéru a pohodlí vyměnili za život v chýších uprostřed džungle, kde každodenně bojují o záchranu ohrožených zvířecích druhů. Už příští týden odvysílá Česká televize první díl dokumentárního seriálu o terénních přírodovědcích nazvaný Češi zachraňují, na jehož natáčení se významnou rolí podílela i liberecká zoologická zahrada.

Liberecká zoo je koproducentem dokumentárního seriálu o ochráncích přírody

Liberecký kraj – Vědeckou kariéru a pohodlí vyměnili za život v chýších uprostřed džungle, kde každodenně bojují o záchranu ohrožených zvířecích druhů. Už příští týden odvysílá Česká televize první díl dokumentárního seriálu o terénních přírodovědcích nazvaný Češi zachraňují, na jehož natáčení se významnou rolí podílela i liberecká zoologická zahrada.

Jak žijí kapři nebo jeseteři? Novinka vyškovského zooparku zavede Pod hladinu

Vyškov /VIDEO/ – Je uzpůsobená k životu v tekoucích vodách, pohybuje se zejména u dna. Má štíhlé, válcovité tělo a živí se larvami vodního hmyzu i drobnými rybami. Parma obecná už spolu s dalšími osmi druhy ryb brázdí vody v nové expozici vyškovského zooparku Pod hladinou. Lidem se oficiálně otevře ve čtvrtek.

Jak žijí kapři nebo jeseteři? Novinka vyškovského zooparku zavede Pod hladinu

/VIDEO/ Je uzpůsobená k životu v tekoucích vodách, pohybuje se zejména u dna. Má štíhlé, válcovité tělo a živí se larvami vodního hmyzu i drobnými rybami. Parma obecná už spolu s dalšími osmi druhy ryb brázdí vody v nové expozici vyškovského zooparku Pod hladinou. Lidem se oficiálně otevře ve čtvrtek.

Vzácný a tajemný plaz se rozmnožil v Japonsku. Teď se dočkala i pražská zoo

Svatý grál se našel v Zoo Praha. Tak lze s nadsázkou popsat nedělní radostnou událost, kdy se v pražské zoologické zahradě vylíhlo první mládě varanovce bornejského. Jde o mimořádně vzácný endemický plaz, který se v lidské péči poprvé rozmnožil až v roce 2014 v Japonsku. Během pár dnů by navíc čerstvě vylíhnutý varanovec mohl mít sourozence.

Najde Cora novou lásku? Zatím si vystačí sama

Brno - Ve výběhu ledních medvědů v brněnské zoologické zahradě bude nezvykle prázdno. Místo zamilovaného páru tam bude pobíhat pouze jedna lední medvědice Cora. Možná jí však budou dělat společnost vlastní potomci.

FOTO: Malá medvědice se jmenuje Batu. Za kmotra jí šel herec Martin Dejdar

Ústí nad Labem - Přiblížit život v tropických pralesích, jeho zvířecí obyvatele, bohatou vegetaci, ale také problémy a hrozby, kterým tento ekosystém kvůli neuvážené lidské činnosti čelí. To bylo hlavním cílem akce s názvem Netradiční chutě pralesa, která v sobotu proběhla v ústecké zoo.

Zoo svým svěřencům zpestřuje život. Sloni si užívají noci pod širákem

Sloni v trojské zoo začali trávit noci ve venkovním výběhu, a návštěvníci tak mají nově možnost pozorovat sloní stádo při západu slunce. Podle chovatelů přijala velká zvířata změnu zavedeného režimu pozitivně a jejich první noc venku představovala nečekané zpestření i pro vlky v nedalekém výběhu.

Lední medvědice Cora letos opět porodí. Skoro určitě, myslí si chovatel Jasinek

Brno - Lev Lolek je mazel, lvice Kivu ostřejší dáma a jejich děti jsou odrazem rodičů. Lední medvědice Noria je zase pořádné žihadlo. Povahy všech zvířat, o které se denně stará, zná chovatel šelem v brněnské zoo Jaroslav Jasinek do detailu. V zahradě působí již čtvrt století. Na starosti má šelmy, mimo jiné i nyní snad nejpopulárnější zvířata zoo, lví rodinu, která je v Brně přesně rok, či lední medvědy. „Vždy mě to táhlo k šelmám, medvědi a další jsou má srdeční záležitost,“ říká zkušený chovatel v rozhovoru pro Deník Rovnost.