Ve Dvoře Králové se narodila žirafí holčička. Je to zdejší 250. mládě
Dvůr Králové - Královédvorská zoo je světovým rekordmanem, jubilejní porod byl náročný, mládě bylo v obávané zadní poloze.
Dvůr Králové - Královédvorská zoo je světovým rekordmanem, jubilejní porod byl náročný, mládě bylo v obávané zadní poloze.
Dvůr Králové - Královédvorská zoo je světovým rekordmanem, jubilejní porod byl náročný, mládě bylo v obávané zadní poloze.
Město Albrechtice – V albrechtickém kostele Navštívení Panny Marie v pátek začala výstava Chrámy krále Lalibely a biblická místa. Své fotografie zde představili cestovatelé Václav Müller z Opavy a Zdenek Svánovský z Bruntálu.
Gaborone - Hlavní země zapojené do obchodu se slonovinou, včetně Číny a Thajska, se dnes zavázaly přijmout 14 naléhavých opatření proti pokračujícímu vybíjení slonů v Africe. Oznámil to podle agentury AFP Mezinárodní svaz ochrany přírody, který uspořádal za tímto účelem konferenci v botswanské metropoli Gaborone.
Most - Celá země se opět rozezní ve stejnou chvíli koledami. Rok se s rokem sešel a už se opět blíží čas adventu. Ta pravá atmosféra nejhezčích svátků v roce je v blízkosti lidí, v pospolitosti. Pojďte to s námi zažít na akci Česko zpívá koledy v mosteckém kostele
Plzeň - Ve srovnání s nejpostiženější subsaharskou Afrikou, východní Evropou a Asií není situace v Česku natolik kritická, i přesto je ale podle lékařů alarmující. A to hlavně kvůli vysokému nárůstu lidí nově infikovaných HIV. Jen od ledna do konce října byla HIV pozitivita v Česku prokázána u 195 nově testovaných osob.
Plzeň – Celá zeměkoule si včera u příležitosti Světového dne boje proti HIV/AIDS připomněla zákeřnost tohoto onemocnění.
Ratíškovice – Medovinu, dekorace, oblečení nebo třeba obrázky mohli lidé nakoupit na Vánočním jarmarku v Ratíškovicích. Ten se konal po dva dny v tělocvičně tamní základní školy.
Vysočina - Darovat dětem v Africe i staré bicykly, aby mohly jezdit do školy - to je cíl nového neziskového sdružení Kola pro Afriku. Akce se rozjíždí a dvě sběrná místa vznikla i nedaleko Počátek a Horní Cerekve. Zájemci mohli donedávna vozit kola do Kališť na Jihlavsku.
Ústí nad Labem - Výstavu obrazů, ukázku afrických řemesel a zboží, hudby a tance, afrického vaření a videoukázky o afrických zemích. To nabízí do soboty 30. listopadu ústecká zoo v pavilonu šelem a exotáriu.
Město Albrechtice - Právě dnes (v pátek 29. listopadu) se v albrechtickém kostele Navštívení Panny Marie v 18 hodin odehraje vernisáž výstavy Chrámy krále Lalibely a biblická místa. Své práce i zážitky zde představí fotografové a cestovatelé Václav Müller z Opavy a Zdenek Svánovský z Bruntálu.
Stockholm - Nový kmen viru s označením A3/02 je spojením dvou nejběžnějších kmenů HIV v africkém státě Guinea-Bissau. Zatím byl objeven jen v západní Africe. „U jednotlivců, kteří se nakazí novou zkombinovanou formou viru, se vyvíjí AIDS do pěti let, což je o zhruba dva až dva a půl roku rychleji než u některého z dosavadních kmenů," řekla Angelica Palmová, jedna z vědkyň, která se na dlouhodobé studii osob nakažených virem HIV v Guineji-Bissau podílí.
Dillí – K neštěstí došlo v indické oblasti Attapadi. Opilého muže, kterého přepadl spánek na ulici u obchodu s lihovinami, snědla krajta. Obrázek dobře najedeného hada přineslo v těchto dnech mnoho internetových serverů. Ozývají se již však i hlasy, že jde o podvod.
Moravská Nová Ves – Miluje živá zvířata, hlavně koně. Přesto má každý den pod rukama ta uhynulá. Ulovená. Vycpává je zákazníkům, kteří je chtějí mít doma. Ač si to ve skutečnosti nikdy nemyslela, dvaatřicetiletá Barbora Staňková z Moravské Nové Vsi se živí jako preparátorka.
Zvířata se svými neobyčejnými schopnostmi nás odjakživa fascinovala. Ostatně se snažíme již po staletí vynalézt způsoby, jak se jim přiblížit. Ať už se snažíme napodobit ptáky v létání či ryby v životě pod hladinou. Některá zvířata jsou ale skutečně výjimečnější než ostatní.
Zvířata se svými neobyčejnými schopnostmi nás odjakživa fascinovala. Ostatně se snažíme již po staletí vynalézt způsoby, jak se jim přiblížit. Ať už se snažíme napodobit ptáky v létání či ryby v životě pod hladinou. Některá zvířata jsou ale skutečně výjimečnější než ostatní.
Zvířata se svými neobyčejnými schopnostmi nás odjakživa fascinovala. Ostatně se snažíme již po staletí vynalézt způsoby, jak se jim přiblížit. Ať už se snažíme napodobit ptáky v létání či ryby v životě pod hladinou. Některá zvířata jsou ale skutečně výjimečnější než ostatní.
Už téměř rok brázdí cesty v africkém Kamerunu Toulavý autobus. Provozuje ho pražská zoologická Praha, a to přesto, že je vzdálen pět tisíc kilometrů od vchodu do areálu ZOO. Vozidlo má základnu u vstupu do kamerunské biosférické rezervace Dja, na svých cestách se ale „toulá" po různých vesnicích v okolí této rezervace. Se školními dětmi a jejich doprovodem pak směřuje do záchranných stanic pro primáty.
Nová Ves u Batelova – Darovat dětem v Africe i staré bicykly, aby mohly jezdit do školy – to je cíl nového neziskového sdružení Kola pro Afriku.
Děčín /12. DÍL/ – Už jste někdy viděli rybu, která si libuje jak ve vodě, tak na souši? Pokud ne, tak hurá do Expozice Rajské ostrovy! Právě tam totiž tuhle obojživelnou rybku najdete. Jmenuje se lezec obojživelný a je dalším zvířetem, které vám představíme v rámci našeho pravidelného seriálu o zvířatech z děčínské zoo.
Pokud je zadržení Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice hlavní zprávou tamních médií, je vcelku pochopitelné, že ani my nezůstáváme stranou a osudy našeho slavného rodáka se zájmem sledujeme. Drobný rozdíl je v tom, že zatímco u nás se píše o podnikateli, v JAR pan Krejčíř proslul jako mafiánský boss. O čem to vypovídá? Zatímco u nás se pod podnikáním rozumí široká škála aktivit od těch bohulibých až po zavrženíhodné, na jihu Afriky jsou zločinci z podnikání vyňati a jsou vedeni pod příhodnějším označením.
Johannesburg – Začátek soudu, který má dnes v jihoafrickém Johannesburgu rozhodnout o případném propuštění českého podnikatele Radovana Krejčíře z vazby, se zdržel a provázejí ho mimořádná bezpečnostní opatření. Původně měl soud jednat od 08:00 SEČ, teprve po 09:15 SEČ však Krejčíře dopravila do soudní budovy kolona policejních vozů. Vedení soudu pak nařídilo vyklizení celé budovy, kam nyní nesmí veřejnost ani média.
Krnov - V Krnově se 25. listopadu představí milovník trabantů a cestovatel Dan Pribáň, který je rovněž výtečný vypravěč. Byl členem týmu Čechů, Poláků a Slováků, který dvěma trabanty, polským fiatem maluchem a s jawou projel Jižní Ameriku. O svém dobrodružství bude od 18 hodin vyprávět v klubu Kofola.
Johannesburg – Českému podnikateli Radovanu Krejčířovi, jehož v pátek zatkla jihoafrická policie a pak jej údajně mučila, následkem toho nyní hrozí selhání ledvin a dokonce infarkt. Tvrdí to lékař, jehož si najali Krejčířovi právníci. Krejčíř by podle něj měl být okamžitě hospitalizován. Jihoafrické úřady ale mají o těchto tvrzeních pochybnosti a domnívají se, že Krejčíř jen hledá způsob, jak se vyhnout téměř jisté vazbě. Napsal to dnes tamní zpravodajský server eNews Channel Africa (eNCA).
Sosnová - Tradičně s nejvyššími ambicemi odletí na začátku ledna Aleš Loprais na start dalšího ročníku Rallye Dakar. Synovec šestinásobného vítěze slavné pouštní soutěže Karla Lopraise patří každoročně mezi nejrychlejší závodníky kategorie kamionů, často jej ale zastavují nehody nebo technické problémy.
Chebsko - Pět tisíc korun a žádné velké experimenty. Taková je bilance nákupu dárků na letošní Vánoce. Řada obyvatel Chebska bude sázet na jistotu.
Zlín - I zkušení pracovníci mají s lovem ptáků plné ruce práce. Dospělý nesyt má rozpětí křídel 150 až 160 centimetrů. Ptáci jsou plaší a před pracovníky zoologické zahrady hledají úkryt ve větvích hustého porostu.
Praha /ROZHOVOR/ – Už téměř rok brázdí cesty v africkém Kamerunu Toulavý autobus. Provozuje ho pražská zoologická Praha, a to přesto, že je vzdálen pět tisíc kilometrů od vchodu do areálu zoo. Vozidlo má základnu u vstupu do kamerunské biosférické rezervace Dja, na svých cestách se ale „toulá" po různých vesnicích v okolí této rezervace. Se školními dětmi a jejich doprovodem pak směřuje do záchranných stanic pro primáty.
New York – V Africe je do roku 2025 možné vymýtit hlad, pokud budou tamní politici takovéto úsilí podporovat a prosazovat zlepšení zemědělské produkce a zdravou výživu. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu AP šéf Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) José Graziano da Silva.
Ostrava - Chorvatský záložník věří, že v zimě vyřeší problém s břišním svalem.
Úpice - Výsledky expedice úpické hvězdárny do Ugandy ze začátku listopadu poslouží k celosvětovému výzkumu Slunce.
Táborsko – Ani o tomto víkendu nemusíte zůstávat doma. Na své si přijdou příznivci tvořivých dílen, děti jistě ocení zejména program v zoo a za heligonkami můžete vyrazit do Oldřichova.
Pec pod Sněžkou - Krkonošský deník připravil spolu s HOTELEM**** HORIZONT v Peci pod Sněžkou seriál Rad odborníka na téma gastronomie. Dnes odpovídá Jiří Švestka, šéfkuchař hotelu.
Praha /ROZHOVOR/ – Už téměř rok brázdí cesty v africkém Kamerunu Toulavý autobus. Provozuje ho pražská zoologická Praha, a to přesto, že je vzdálen pět tisíc kilometrů od vchodu do areálu zoo. Vozidlo má základnu u vstupu do kamerunské biosférické rezervace Dja, na svých cestách se ale „toulá" po různých vesnicích v okolí této rezervace. Se školními dětmi a jejich doprovodem pak směřuje do záchranných stanic pro primáty.
Náchod - Celkem 425 dioptrických brýlí věnovali lidé v náchodské městské knihovně, aby tím pomohli sirotkům, opuštěným mladým matkám i postiženým v Africe.
Náchod - Celkem 425 dioptrických brýlí věnovali lidé v náchodské městské knihovně, aby tím pomohli sirotkům, opuštěným mladým matkám i postiženým v Africe.
Londýn – Pivovarnická skupina SABMiller zaznamenala v prvním pololetí svého finančního roku mírný nárůst zisku i tržeb. Majitel Plzeňského Prazdroje dnes oznámil, že se mu dařilo zejména v Africe, jejíž výsledky zčásti kompenzovaly pokles v Evropě, včetně českého trhu, a v Severní Americe. SABMiller je druhým největším producentem piva na světě po belgicko-americké skupině AB InBev.
Náchod - Celkem 425 dioptrických brýlí věnovali lidé v náchodské městské knihovně, aby tím pomohli sirotkům, opuštěným mladým matkám i postiženým v Africe.
Zlín - I zkušení pracovníci mají s lovem ptáků plné ruce práce. Dospělý nesyt má rozpětí křídel 150 až 160 centimetrů. Ptáci jsou plaší a před pracovníky zoologické zahrady hledají úkryt ve větvích hustého porostu.
Praha - Stabilní výkony plážových volejbalistek Markéty Slukové s Kristýnou Kolocovou, které se v uplynulých třech sezonách usadily mezi elitou na Světovém okruhu, jim přinášejí výhody v přípravě. České hráčky absolvují v zimě opět soustředění v Jihoafrické republice a vybírají si z nabídek zahraničních párů, které se k nim chtějí v tréninku přidat.
Jablonec n. N. - Jedinečný zážitek z pobytu na Havajských ostrovech mohou zažít zprostředkovaně i čtenáři Jabloneckého deníku.
Když jsme před lety za pomoci družic sledovali tah čápů černých z Čech do subsaharské Afriky, občas jsem šéfa Kroužkovací stanice Národního muzea, Jirku Formánka, zlobil výroky o tom, že kroužkování ptáků už ztratilo smysl a že je zcela nahradí moderní technologie.
Praha – Chtěl Radovan Krejčíř, uprchlý a v České republice odsouzený podnikatel, ve své zemi vraždit? To je jedna z otázek, které v poslední době v souvislosti k Krejčířem plní přední stránky novin v Jihoafrické republice. V zemi, kde muž z Černošic na Praze-západ žádá o udělení azylu – ale také čelí podezření z nezákonných aktivit. A kde již několik lidí z jeho okolí zemřelo násilnou smrtí…
Ostrava – Afrika na každém rohu. Přesně takhle to v sobotu vypadalo v Domě dětí a mládeže na Ostrčilově ulici, kde se konala charitativní akce s názvem v rytmu Afriky.
Johannesburg/Praha - Chtěl Radovan Krejčíř, uprchlý a v České republice odsouzený podnikatel, ve své zemi vraždit? To je jedna z otázek, které v poslední době v souvislosti k Krejčířem plní přední stránky novin v Jihoafrické republice. V zemi, kde muž z Černošic na Praze-západ žádá o udělení azylu – ale také čelí podezření z nezákonných aktivit. A kde již několik lidí z jeho okolí zemřelo násilnou smrtí…
Východní Čechy, Dvůr Králové nad Labem /FOTOGALERIE/ – Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem chce zničit svou zásobu rohů z nosorožců a podpořit tím světové snahy v boji s nelegálním obchodem se slonovinou a nosorožčí rohovinou.
Na dobrodružnou plavbu kolem světa se mohou až do poloviny července příštího roku zájemci vydat na nové výstavě Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Má název Čas zámořských objevů a zahájila výstavní cyklus s názvem Peníze… Dějiny zámořských objevů se pro starý kontinent začaly psát v 15. století, kdy se objevitelské výpravy Portugalců a později Španělů snažily novými námořními cestami dostat k pokladům Východu, obepluly Afriku a nakonec objevily „nový svět". Hnací silou byla touha po nových komoditách, především po koření důležitém pro chuť a konzervaci potravy. Dobyvatelé ale zároveň toužili po zlatě a stříbře, které tehdejší Evropa potřebovala pro rozvoj ekonomiky a obchodu.
Malabo - Fotbaloví mistři světa i Evropy Španělé vyhráli přípravný zápas v Rovníkové Guinei, ale obrovskou radost měli i poražení Afričané. Za to, že nejlepšímu současnému týmu dokázali vstřelit gól, obdrží slíbenou prémii 50.000 eur (zhruba 1,3 milionu korun). Španělsko s řadou náhradníků vyhrálo 2:1.
Východní Čechy, Dvůr Králové nad Labem /FOTOGALERIE/ – Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem chce zničit svou zásobu rohů z nosorožců a podpořit tím světové snahy v boji s nelegálním obchodem se slonovinou a nosorožčí rohovinou.
Dvůr Králové - Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem chce zničit svou zásobu rohů z nosorožců a podpořit tím světové snahy v boji s nelegálním obchodem se slonovinou a nosorožčí rohovinou.