/PŘEHLEDNĚ/ Pestré dění zaznamenalo Třebíčsko v uplynulých dnech. Podívejte se, o čem všem psal Deník. Do aktuálního přehledu se dostaly nová lávka na Polance v Třebíči, konec italského obchodu v centru města a čarodějnický večer na sokolském stadionu.
/POZVÁNKA/ Blansko se druhou květnovou neděli od devíti hodin dopoledne stane místem, kde se snoubí exotické chutě s podporou drobných farmářů z Ugandy, Indonésie a Tanzánie. Před místním kinem se uskuteční trh, který nabídne širokou škálu čerstvých a nešlechtěných druhů ovoce. Některé z nich se v našich končinách běžně nevidí.
Jediný český geopark s prestižní značkou UNESCO může přijít o své postavení v globální síti. Podle kontrolorů spolupracuje s institucemi, které prodávají drahé kameny nejasného původu. Může jít i o takzvané "krvavé kameny" z afrických dolů.
Přátelé a příznivci férového obchodu a podnikání se sejdou v sobotu 10. května 2025 v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. U příležitosti Světového dne pro fair trade organizuje Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity tradiční komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě. Férovou snídaní se tak fakulta přidá k víc než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.
Chtěli byste mít doma kvetoucí čínský lampion? Pochází z Afriky, říká se mu také vánoční strom Kalahari. Obdiv vzbuzuje svými výraznými dvoubarevnými květy, připomínajícími čínské lucerny. Čínský lampion je možné pěstovat i v našich klimatických podmínkách, ale pouze jako přenosnou rostlinu v květináči. Můžete ho snadno tvarovat a pěstovat jako pokojovou bonsaj. V létě může být na balkoně, terase nebo na zahradě.
Geoparku Český ráj hrozí ztráta značky UNESCO. Podle kontrolorů totiž spolupracuje s institucemi prodávajícími drahé kameny nejasného původu, uvedl Český rozhlas-Radiožurnál. Mohlo by jít i o takzvané krvavé kameny vytěžené za problematických podmínek v Africe. Pro park by ztráta značky UNESCO znamenala vyloučení z celosvětové sítě těchto organizací i možný odliv turistů.
/FOTO, VIDEO/ Pomáhej pohybem. Do celostátního humanitárního projektu Move for Hope se letos už potřetí zapojila základní škola Hálkova v Humpolci na Pelhřimovsku. Nastřádané kilometry pomohou dětem na jihu Afriky se aspoň jednou za den slušně najíst.
Deník.cz navštívilo v dubnu rekordních 4 058 936 lidí. Deník.cz. Vyplývá to z nejnovějších dat auditu NetMonitor. Podle žebříčku je tak Deník.cz třetím nejčtenějších zpravodajským webem na českém internetu.
Ve středu 7. května 2025 se v ostravské zoo uskuteční přednáška z cyklu zajímavosti ze světa zoologie. Bude pojednávat o gorilách v Ugandě. Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění o největších lidoopech světa.
Safari Park Dvůr Králové nad Labem od letošního 1. května, kdy zahájil otevřením areálů afrického a lvího safari hlavní letní sezonu, navštívilo přes 20.500 lidí. Jde o slibný začátek sezony, řekl dnes ČTK mluvčí zoo Michal Šťastný. Kvůli riziku slintavky a kulhavky do areálů s volně žijícími zvířaty však není možný vjezd osobními auty, ale jen tzv. afrika trucky a safaribusy.
Jako každý rok, tak i letošní jaro bylo tradičně zahájeno Otevíráním Lichtenštejnských stezek. Tuto skvělou sportovní akci uspořádalo Městské muzeum a galerie Břeclav a start byl u Zimního stadionu v Břeclavi. Všem zahrála country kapela Čtyřlístek a u Janova hradu na děti čekalo zábavné duo Teri a Dani. Na trasách pak ještě čekaly nástrahy v podobě vinných degustací i skvělých pohoštění. A po dojezdu všech do cíle proběhlo losování vstupenek v tombole, kde bylo opět hlavní cenou jízdní kolo.
Okolo tisícovky miminek už přivedla na svět lékařka Lucie Kavanová z Vidlaté Seče nedaleko Litomyšle. Původní plán pracovat na popáleninové klinice shodou náhod vyměnila za porodnici. Za sebou má praxi v nemocnicích v Motole, Mostě a Ústí nad Labem. „Nikdy bych svoji práci nevyměnila za jinou a žádný porod není rutina,“ řekla Deníku gynekoložka pracující ve Svitavách, kde nově také pracuje v gynekologické ambulanci.
/FOTO, VIDEO/ Prvomájové setkání veteránů v Bučovicích, úspěch slavkovských studentů na gastronomické soutěži ve Francii, krásy přírody na Vyškovsku i možnost nového Kauflandu. Také uplynulý týden přinesl zajímavé události a zajímavosti. Projdete si náš pravidelný souhrn.
V Jaderné elektrárně Dukovany se konal výcvikový kurz pro inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Tři noví inspektoři byli z Afriky i Asie.
Vyráběla rybářské náčiní, které si oblíbil třeba Jan Werich. Žďárská firma Tokoz zaměřující se dnes na výrobu zámků slaví 105 let a k této příležitosti uspořádala výstavu, jež mapuje historii podniku. Od pátku 2. května je výstava k vidění na zámku rodiny Kinských a otevřená bude dva měsíce.
/FOTO/ O jedno mládě se v uplynulých dnech rozrostlo stádo skotu watusi, které mohou pozorovat návštěvníci Zooparku Vyškov. V úterý o tom informovali pracovníci zoo. Novým přírůstkem je samice, která přišla na svět už osmnáctého dubna.
Tadeáš Šíma v úterý 29. dubna pokřtil sbírku haiku Papilární linie. Podle jeho slov byl křest jeho básnické prvotiny tak trochu rozloučením před další cestou na kole do Afriky. Sbírku pokřtil v aule prachatického gymnázia.
Neobyčejná cesta obyčejných kol začala v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi. Ta po zrušení svého Dětského centra věnovala koloběžky, kola a přilby semilským skautům. Nezůstanou však dlouho v Česku – díky projektu Kola pro Afriku poputují až do africké Gambie, kde mohou zásadně změnit životy místních dětí.
Vzácným hyenkám hřívnatým se v Safari Parku ve východočeském Dvoře Králové nad Labem daří. Svědčí o tom skutečnost, že samice znovu přivedla na svět mláďata. Pětici malých šelmiček by návštěvníci mohli poprvé spatřit již v polovině května.
Expedice Z101 navazuje na legendární cestu Hanzelky a Zikmunda. Tomáš Vaňourek, hlavní tvář tohoto projektu, se rozhodl jít ve stopách nejslavnějších československých cestovatelů. „Ten pocit, že je chlap sám se svým autem v nekonečné poušti, člověk nikdy nezapomene," svěřil se cestovatel. Při svém putování se ale dostal i do mnoha nebezpečných situací, ať už ve válečné zóně nebo při střetu se zvířaty.
Pět psů a pět dojemných příběhů. Anketa Statečné psí srdce oceňuje hrdinské a záslužné činy psů a fenek, kteří spolu s psovody pomohli lidem. Přinášíme všech pět příběhů, za které psi a fenky získali ocenění.
Další mláďata, další senzace! Hyenky hřivnaté v královédvorském Safari Parku překonaly očekávání. Po loňském úspěchu, kdy přivedly na svět tři mláďat, přitahuje aktuálně pozornost pět nově narozených šelmiček. Návštěvníci by je mohli spatřit už v polovině května.
Liberec pro příští školní rok ponechá některá místa v mateřských školách neobsazená. Rozhodl se tak na základě novely zákona nařizující obcím, aby pro děti, pro něž nemají místo ve své školce, zajistily umístění v dětské skupině či přispěly rodičům na náklady. Náměstek primátora Liberce pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) uvedl, že zatím nevědí, kolik takových dětí v Liberci je. Podle něj to je dané tím, že ne všechna zařízení starající se o předškolní děti jsou ve školském rejstříku.
Narodil se na Slovensku, část dětství prožil v Moskvě, ale respekt a uznání veřejnosti získal během svého působení v Ostravě. Už jako jedenáctiletého chlapce ho zasáhl dokument o hladomoru v Africe – tehdy si řekl, že bude lékařem a bude pomáhat. Dnes je Rastislav Maďar nejen děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity, ale i uznávaný epidemiolog a zakladatel sítě očkovacích center, která po celé republice ročně obslouží přes 70 tisíc pacientů. Do povědomí veřejnosti v Česku se dostal především jako jedna z hlavních postav začátků pandemie covidu-19.
Safari Park Dvůr Králové nad Labem ve čtvrtek 1. května otevřením areálů afrického a lvího safari zahájí hlavní letní sezonu. Kvůli riziku slintavky a kulhavky však do areálů s volně žijícími zvířaty nebude možný vjezd osobními auty, ale jen takzvanými afrika trucky a safaribusy. Vstupné do zoo od čtvrtka zdraží, dospělý zaplatí 325 korun.
Společnost Orlen Unipetrol začala dnes ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně jen ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívá ruskou ropu z ropovodu Družba. ČTK to sdělil generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
/FOTO, VIDEO/ Africké trhy se po delší době vrátily zpět do Liberce a přivezly s sebou to nejlepší, co nejen Afrika nabízí. Dům kultury se poslední dubnovou neděli proměnil v tržiště, kam od rána mířili návštěvníci s touhou potěšit své chuťové buňky.
Český fotbal prochází obdobím změn, které přinášejí jak naději, tak výzvy. Zatímco návštěvnost zápasů roste, staví se stadiony a kluby získávají nové majitele, liga se stále potýká s problémy, které brzdí její rozvoj. Jaké kroky je třeba podniknout, aby se český fotbal přiblížil úrovni předních evropských soutěží?
Když se řekne Dorchester, každý bude mít asi na mysli něco jiného. Jeden město v hrabství Dorset na jihu Anglie, druhý městskou čtvrť v americkém Bostonu, jiný okres v americkém státě Jižní Karolína a někdo zase luxusní pětihvězdičkový hotel v Londýně. Vyznavačům vojenské techniky z II. světové války se vybaví obrněné velitelské vozidlo. A právě tomu se dnes budeme věnovat.
Představte si tvora, který vypadá jako kříženec ještěrky s artyčokem, ale přitom je to savec. Jmenuje se luskoun. Jde o nepříliš známé, zato unikátní zvíře. V asijské i africké lidové medicíně je mu připisována až magická moc. Kvůli ní jsou luskouni nadměrně loveni a jejich populace se tak blíží k vyhubení.
Správa železnic uzavřela smlouvu s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) o zajištění přípravy PPP projektu rychlotrati z Brna do Přerova. PPP - Public-Private Partnership - je model spolupráce mezi státem a soukromým partnerem na realizaci rozsáhlých projektů v oblasti infrastruktury a služeb. Jeho cílem je optimalizovat náklady.
Po smrti papeže Františka svět hledí nejen k jeho sobotnímu pohřbu, ale především čeká na to, kdo bude jeho nástupcem a stane se globální hlavou katolické církve. Kandidáti vzejdou ze seznamu kardinálů, kteří zároveň zvolí nového papeže v konkláve. Spekuluje se, že by se poprvé Svatým otcem mohl stát kardinál z Afriky nebo Asie, své želízko v ohni má ale i Česko, odkud někteří kardinálové pocházejí. Podle odborníků promlouvá do volby papeže i geopolitika a upozorňují na silné vazby katolické církve a administrativy Donalda Trumpa. Konkláve začne 7. května.
Proroctví Nostradama znovu budí pozornost. Smrt papeže, kterou předpovídal na konec roku 2024, zarmoutila svět na Velikonoční pondělí 21. dubna 2025. Slavný prorok se v předpovědi pronesené v roce 1555 minul o pouhé čtyři měsíce. Kdo se stane 267. hlavou katolické církve? Podle Nostradamovy vize má být dalším papežem mladý muž tmavé pleti. Předpověď s sebou ale nese řadu temných okolností.
České hokejistky na domácím mistrovství světa zažily zklamání, když po prohrách s klíčovými soupeřkami skončily bez medaile. Finky jim v prodloužení vyfoukly bronz, což přineslo emotivní okamžiky na ledě. Přesto se šampionát v Českých Budějovicích zapsal do historie rekordní návštěvností, kterou si užila i cestovatelka Šárka Kašparová.
František byl asi prvním papežem, který si uvědomil globální charakter naší civilizace. V rozhovoru pro Deník.cz to říká katolický teolog Tomáš Petráček. „V souvislosti s covidem a válkami zdůrazňoval, že krize současného světa jsou takové povahy, že buď budeme spolupracovat a společně je zvládneme, nebo budeme jednat každý na vlastní pěst na úkor druhého, jako tomu bylo v minulosti, a pak prohrajeme všichni,“ uvedl. Podle něj je odkaz papeže Františka natolik silný, že návrat zpět není možný. Profesor Petráček okomentoval i dopad úmrtí papeže na probíhající hledání nového pražského arcibiskupa.
Pokrmy původem z Evropy, Ameriky, Asie, Austrálie i Afriky nabídne lidem v sobotu 3. května festival Chutě pěti kontinentů v Kroměříži. Jeho součástí budou pořady o jídle a vaření, kuchařské soutěže nebo tematické nabídky restaurací, sdělila Šárka Kučerová z kroměřížské radnice. Akce se uskuteční na Hanáckém náměstí od 10:00, potrvá do večera. Vstup je zdarma.
Záchranáři absolvovali společné cvičení posádek ZZS čtyř krajů, jehož cílem byl nácvik zásahu u hromadného podezření na onemocnění vysoce nakažlivého onemocnění. Do Otrokovic se sjely cvičící týmy ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.
Velká a někdy až nezvladatelná chuť na sladké trápí mnoho lidí a velmi často má vliv i na jejich problémy s hmotností. Existuje však nápoj, který snižuje chuť na sladké i chuť k jídlu, a navíc pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi a kontrolovat tělesnou hmotnost. Bylinný čaj Gurmar obsahuje listy rostliny Gymnema sylvestre, kterou tradiční indická medicína ájurvéda považuje za velmi léčivou.
V areálu výjezdového stanoviště Zdravotnické záchranné služby v Otrokovicích se ve středu 16. dubna dopoledne uskutečnilo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS). Námětem byl zásah u vysoce nakažlivé nemoci.
I když už Dacia v Česku nenabízí úplně nejlevnější vůz na trhu, její modely stále patří mezi cenově nejdostupnější ve svých třídách. Platí to i pro novinku jménem Bigster, kterou jsem měl možnost poprvé vyzkoušet na českých silnicích. Toto prostorné SUV poskytuje dostatek prostoru pro posádku i jejich zavazadla a zároveň přichází s několika prvky, které se u Dacie objevují vůbec poprvé. Jaké dojmy ve mně Bigster zanechal po prvních jízdách a kolik si za něj automobilka účtuje? Odpovědi najdete v našem testu.
/FOTO, VIDEO/ Rušný večer zažili na hotelu a ubytovně Bene nacházející se v Nymburce na Zálabí. Do ubytovacího zařízení pronikl had a na místo tak museli vyrazit nymburští strážníci.
Žáci 2. základní školy v Berouně prošli úžasným projektem o životě v extrémních podmínkách. Mohli si prohlédnout živé exempláře střevlíka z pouštní Afriky. BioAdventure – Přírodopis naživo je skutečným zážitkem v objevování světa.
Neuvěřitelný mix jazzu, kubánské hudby, Afriky a world music naservírovali Paolo Fresu a Omar Sosa trutnovskému publiku. Přestože při sobotním finále festivalu Jazzinec hrály čtyři hudební formace, právě italský trumpetista a kubánský pianista měli největší ovace.
/FOTOGALERIE/ Africké trhy opět zavítaly tuto neděli do kolínského Městského společenského domu. Jejich hlavní nabídku tvoří především čerstvé ovoce pěstované farmáři v Ugandě, Indonésii či Tanzánii a čerstvě letecky dopravené do České republiky, aby se o víkendu rozprodalo v předem naplánovaných městech.
Češka odsouzená v Tunisku za vraždu manžela má strávit v tamním vězení 30 let. Odvolací soud jí tak loni v létě zmírnil původní doživotní trest. Uvedla to v pátek televize CNN Prima News, které informaci potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Resort zároveň uvedl, že mu tuniská strana už rok neumožňuje kontakt s odsouzenou.