Kreativ

ŠTÍTEK: Afrika

Zmije gabunská. Ilustrační foto.

Chovatele uštkl prudce jedovatý had. Spěchal pro něj vrtulník z Ústí

Exotická zmije gabunská, jejíž „kousnutí“ podle statistik v 9 z 10 případů končí smrtí, uštkla chovatele z Lounska. Pro muže spěchal v neděli 7. července vrtulník záchranářů z Ústí nad Labem. Rychle ho transportoval do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, do centra, kde se lékaři specializují na útoky jedovatých hadů.

Zmije gabunská. Ilustrační foto.

Chovatele z Lounska uštkl prudce jedovatý had. Spěchal pro něj vrtulník

Exotická zmije gabunská, jejíž „kousnutí“ podle statistik v 9 z 10 případů končí smrtí, uštkla chovatele z Lounska. Pro muže spěchal v neděli 7. července vrtulník záchranářů. Byl transportován do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, do centra, kde se lékaři specializují na útoky jedovatých hadů.

Monika Osičková Benešová si splnila svůj dětský den. Vylezla na Mount Everest.

Trénink na Mount Everest? Na Pálavě s pytlem písku a na Hradišťku s pneumatikou

Čtyřiatřicetiletá Monika Osičková Benešová z Velkých Bílovic v květnu pokořila nejvyšší horu světa. O svém životním zážitku se s pokorou a skromností rozpovídala redakci Deníku u kapličky na Hradišťku. Shodou okolností na jednom z míst, na nichž po dobou jednoho roku den co den až šest hodin tvrdě trénovala.

Monika Osičková Benešová si splnila svůj dětský den. Vylezla na Mount Everest

Trénink na Mount Everest? S pytlem písku a s pneumatikou, popisuje Češka

„Nejsem žádný horolezec ani hrdina. Jsem jen obyčejná holka, která si plní svoje sny.“ Tak o sobě mluví čtyřiatřicetiletá Monika Osičková Benešová z Velkých Bílovic na Břeclavsku, která vystoupala před měsícem na nejvyšší horu světa Mount Everest. Žena, která před pěti lety strávila pět měsíců v americké divočině, když sama přecházela nebezpečnou Pacifickou hřebenovku a také žena, která vylezla na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro.

Vítězslav Veselý se v neděli rozloučil s úspěšnou kariérou.

Olympionik Veselý o konci kariéry: Tělo mě nepustilo. Zažil nostalgii

Sportovní sbohem dal na symbolickém místě. V prostorách, kde s atletikou začínal. V blízkosti, kde studoval obchodní akademii. Olympijský medailista a mistr světa v hodu oštěpem Vítězslav Veselý se v neděli na domácím MČR v atletice oficiálně rozloučil s bohatou kariérou. 

Brazilský expert Cícero Moraes vytvořil podobiznu prvního Homo sapiens.

Vědci ukázali podobu nejstaršího Homo sapiens. Nález ostatků přepsal historii

Brazilský expert Cícero Moraes, který je známý rekonstrukcemi obličejů, vytvořil možnou podobu tváře nejstaršího známého moderního člověka. Pravděpodobnou lebku člověka moudrého (Homo sapiens), který žil před 315 tisíci lety, vědci poskládali z ostatků několika lidí nalezených na marockém archeologickém nalezišti Jebel Irhoud.

Argenio Greco předvádí tzv. křišťálovou lebku, vyřezanou z jednoho kusu fluoritu. Váží 4,8 kg a stojí 50 tisíc korun.

Vzácné minerály a zkameněliny v Plzni. Výstava nabídla unikátní meteorit i lebku

Bezmála pětikilová lebka vyřezaná z jednoho kusu fluoritu, jejíž hodnota je 50 tisíc korun, vzácný meteorit s olivíny nalezený v Africe, zhruba 500 milionů let starý trilobit, krásné šperky vyrobené z vltavínů a dalších vzácných kamenů. To jsou jen některé z lákadel, které nabídla prodejní výstava minerálů a zkamenělin, která se o víkendu konala v Plzni.

Žralok tygří.

Žraloci, hadi, ryby či medúzy. Nejvíc nebezpečných zvířat žije ve Středomoří

Češi tradičně o letních dovolených zamíří do mnoha přímořských destinací v Evropě a Africe. Jižněji položené oblasti světa jsou i útočištěm různých živočichů, na které by si lidé měli dávat pozor. Ačkoliv zpravidla nepředstavují smrtelné riziko, mohou způsobit bolestivé zdravotní komplikace. Deník proto připravil přehled zvířat v nejoblíbenějších zahraničních letoviscích českých turistů, u kterých je vhodné být obezřetný.

Kroužkování čápat na komíně v Kačici.

Skvělá zpráva: Na komíně v Kačici se podařilo okroužkovat dvě čápata

/FOTOGALERIE,VIDEO/ Letošní čápata na komíně v Kačici už mají prstýnky na nohou. Při kroužkování počátkem týdne se potvrdilo, že na hnízdě se podařilo čapím rodičům letos vysedět a odchovat dva čapí potomky, kteří se koncem léta společně s dospěláky vydají na zimoviště do teplých krajin.

Trenér Miloslav Brožek

Nový kouč béčka Sigmy: Laťka je tak vysoko, jako když už Duplantis skáče sám

Poté, co se dosavadní kouč sigmáckého béčka a strůjce loňského zázraku Tomáš Janotka přesunul na lavičku prvoligového áčka, na jeho místo přišel zkušený Miloslav Brožek. Tento 49letý kouč, který si mimo jiné vyzkoušel i roli asistenta u jemenské reprezentace a nedávno pracoval jako skaut pražské Slavie, přichází na Hanou z Opavy, které v předminulé sezoně pomohl druhou nejvyšší soutěž udržet a nyní s ní dokráčel na konečné šesté místo a také do semifinále MOL Cupu.

Kroužkování čápat na komíně v Kačici.

Skvělá zpráva: Na komíně v Kačici se podařilo okroužkovat dvě čápata

/FOTOGALERIE,VIDEO/ Letošní čápata na komíně v Kačici už mají prstýnky na nohou. Při kroužkování počátkem týdne se potvrdilo, že na hnízdě se podařilo čapím rodičům letos vysedět a odchovat dva čapí potomky, kteří se koncem léta společně s dospěláky vydají na zimoviště do teplých krajin.

Krvácivou horečku dengue přenášejí komáři tygrovaní, kteří jsou i v Evropě.

Horečkou dengue se lze nakazit už i v Evropě: Jak se projevuje, co očkování

Organizátoři letošního karnevalu v brazilském Riu de Janeiru rozdávali návštěvníkům z celého světa repelenty proti bodnutí komárem přenášejícím horečku dengue. Kvůli změnám klimatu může ale člověk onemocnět nejen v Jižní Americe, Asii či Africe, ale i v Evropě. I v té se totiž objevil komár tygrovaný, který může šířit právě horečkou dengue. Deník přináší odpovědi na základní otázky.

Fiat Grande Panda

Fiat Grande Panda: kompaktní SUV s retro tvary a prostorem pro celou rodinu

V únoru letošního roku překvapil italský Fiat pěticí konceptů, postavených kolem designu originálního Fiatu Panda z osmdesátých let. Cíl je jasný – představit postupně několik různých vozů z rodiny „Panda“ a odstartovat tak novou éru praktických rodinných vozů z Itálie. Protože co si budeme – je to právě Panda, kterou mnoho lidí vnímá jako synonymum ke značce Fiat.

ZOO Dvorec otevřela nový pavilon, zabydlují se v něm krokodýli.

Krokodýli ve Dvorci dostali nový domov, vlastní pavilon mají jako jediní v zemi

/VIDEO/ Teplo jako v Africe, palmy, stromová kapradina, banánovník, říčka s vodopádem. Na břehu odpočívá samice krokodýla nilského, její partner občas vykoukne z nedaleké tůňky, o kousek dál se ve stínu schovává jejich bratranec, krokodýl nilský jihoafrický. V bezpečí akvária se prohánějí exotické ryby. Tak to vypadá v Tropickém světě, zbrusu novém pavilonu, který o víkendu otevřela ZOO Dvorec nedaleko Borovan.

V safari parku se vylíhla první mláďata supů bělohlavých.

Historický okamžik v safari parku: vylíhli se první supi

Dvě mláďata v přírodě ohrožených supů bělohlavých se poprvé v historii vylíhla v královédvorském Safari Parku. Jedno je potomkem samice bez stálého partnera, což činí odchov ještě neobvyklejším. Druhé bylo přemístěno do liberecké zoo, kde se o něj starají náhradní rodiče - supi hnědí.

Vystoupení kolínského Dance Clubu v Městském společenském domě.

Tanečníci Dance Clubu Inferno se příbuzným předvedli na Závěrečném vystoupení

/FOTO, VIDEO/ Velký sál Městského společenského domu v Kolíně zaplnili ve středu odpoledne tanečníci sdruženi v kolínském Dance Clubu Inferno, aby se prošli choreografiemi, které za uplynulý školní rok vznikly a spousty z nich si odnesly i ceny v různých republikových kláních. Více jak hodinový program zahájili ti úplně nejmenší ve skupině pidi s choreografií pojmenovanou Afrika.

Tereza Švábíková byla největší osobností mistrovství republiky v Českých Budějovicích

Ostravský badminton na olympiádě. Švábíková: Cesta? Tvrdá. Paříž si nejedu užít

/ROZHOVOR/ Český badminton bude mít na olympiádě v Paříži své zastoupení. Na sportovní událost roku se kvalifikovala Tereza Švábíková. Čtyřiadvacetiletá sympatická klimkovická rodačka v rozhovoru pro Deník popsala, jak složitá cesta v tomto sportu před ní byla a co musela absolvovat. „Trvá to rok a do žebříčku se počítá deset nejlepších výsledků. Zejména turnaje v Africe nebo Jižní Americe nejsou jednoduché,“ líčí Švábíková s tím, že velkou roli hrálo i zranění zad, nebo prodělaný covid. Přesto ale měla také podíl na stříbrné medaili B.O. Chance Ostrava v extralize.

Cestovatelka Monika Benešová. Archivní foto z cesty po turistické trase na západě Spojených států.

Cestovatelka Monika Benešová z Velkých Bílovic zdolala Mount Everest

Přešla Pacifickou hřebenovku a o svém putování vydala před pěti lety knihu. Za sebou má cestovatelské přednášky po celé republice. Navzdory Crohnově chorobě, autoimunitnímu chronickému onemocnění trávicího traktu, také pokořila nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro. A nyní má za sebou další úspěch, výstup na nejvyšší horu světa.

Cestovatelka Monika Benešová. Archivní foto z cesty po turistické trase na západě Spojených států.

Rodačka z Nového Města zdolala Mount Everest, na ledopádu jí hrozila smrt

Přešla Pacifickou hřebenovku a o svém putování vydala před pěti lety knihu. Za sebou má cestovatelské přednášky po celé republice. Navzdory Crohnově chorobě, autoimunitnímu chronickému onemocnění trávicího traktu, také pokořila nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro. A nyní má za sebou další úspěch, výstup na nejvyšší horu světa.

Pavel Rýdl zažil cestou do Maroka a zpět mnoho zajímavého, cestu si užíval. Doma v Blatnici mu při návratu připravili na hřišti pěkné přivítání

Na kole do Afriky a zpět. Nadšenec zdolal za 73 dní přes sedm tisíc kilometrů

Je to už skoro třicet let, co je s kamarádem napadlo zajet se na kolech vykoupat do Chorvatska. Pořídili si bicykly, za pár dní vyrazili a cestu, ač byli netrénovaní cyklisté, zvládli. Pavla Rýdla z Blatnice na Plzeňsku výprava nadchla natolik, že ježdění po Evropě propadl a od té doby se vydává na kole do různých zemí. Při své dosud poslední cestě, kterou absolvoval loni, dojel sám až do Afriky a poté šlapal zpět. 

U nás nepotřebné kolo umožní dětem v Africe cestu ke vzdělání.

Ze starých kol radost v Gambii. Bicykly z Letovic zamíří do Afriky

Letovičtí se připojují k projektu „Kola pro Afriku“, který v České republice funguje již 12 let a dosud odeslal do tropické země přes 12 tisíc těchto dopravních prostředků. Cílem této iniciativy je sběr použitých bicyklů, které budou odeslány do Gambie, kde poslouží jako levný a často jediný dopravní prostředek, zejména pro děti dojíždějící do škol.

Pavel Rýdl zažil cestou do Maroka a zpět mnoho zajímavého, cestu si užíval. Doma v Blatnici mu při návratu připravili na hřišti pěkné přivítání.

Na kole do Afriky. Nadšenec z Plzeňska zdolal 7400 km za třiasedmdesát dní

Je to už skoro třicet let, co je v hospodě napadlo s kamarádem zajet se vykoupat k moři do Chorvatska. Na kolech. Pořídili si bicykly, za pár dní vyrazili a cestu, ač netrénovaní cyklisté, zvládli. Pavla Rýdla z Blatnice na Plzeňsku výprava nadchla natolik, že ježdění po Evropě propadl a od té doby se vydává na kole do různých zemí. Při své dosud poslední cestě, kterou absolvoval vloni, dojel sám až do Afriky a poté šlapal zpět. A v hlavě už má plány na další cesty.

Drobotina z čapího hejna.

Od sousedů: Horní Rakousy, země čápů

V Horních Rakousích je obsazeno rekordních 19 čapích hnízd – loni jich bylo čtrnáct. Z toho v sedmi místech jsou letos poprvé - ve Pfarrkirchenu, Schenkenfeldenu, Mitterkirchenu, Riedau, Leonsteinu, Ulrichsbergu a Neukirchenu an der Vöckla. Jinde už “zdomácněli”.