Kreativ

ŠTÍTEK: Afrika

Martin Rychlík

Svět je pestrý a my nejsme jeho pupek, říká etnolog Martin Rychlík

Etnolog Martin Rychlík se věnuje tomu, co je lidem na celé planetě, dnes i v minulosti, společné. Všichni totiž odjakživa stavíme obydlí, ohříváme jídlo, pečujeme o nemocné nebo se staráme o své vlasy. Děláme to ovšem po svém. A právě o odlišnostech v jednotě je Rychlíkova mimořádná kniha Dějiny lidí.

Do Krumlova se vrátil pohodový festival Djembe Maraton.

Můj první fesťák aneb jak mě v Krumlově roztančilo djembe

Za tři roky mi bude padesát a já se dostala na svůj první fesťák. A zrovna na Djembe Maraton do Moravského Krumlova. Semínko životní lásky zdárně zasazeno. Afrika je v mém srdci již od dětství, díky knihám ing Josefa Vágnera, díky dokumentům, filmům, tanci a muzice. Mé cestovatelské srdce se ještě směrem k Africe nepřiblížilo, ale věřím, že jednou do tohoto levelu dorostu. Kérka s Africkým motivem na ruce je, djembe doma taky stojí, tak to musí klapnout.

V pátek 12. srpna je Mezinárodní den slonů. Na snímku sloni v ostravské zoo, srpen 2022.

Sloni mají svátek, Zoo Ostrava připravila oslavu. Děti mohou získat vstup zdarma

/FOTOGALERIE/ Na dnešní den, pátek 12. srpna, připadá Mezinárodní den slonů. Ostravská zoo proto na zítřek připravila Den pro slony. Děti mohou navíc za vysloužilý elektrospotřebič získat vstupenku zdarma. Chcete vědět, jak vlastně takový den slonů vypadá a kolik toho sní například čtyřčlenné stádo? To zjišťoval redaktor Deníku v Lešné, v zoo v sousedním Zlínském kraji. 

Jeden ze vzorových kontejnerových domů.

Z kontejnerů vyrábí v Lednici kavárny i větší domy, zájem mají i v Gabonu

/FOTO, VIDEO/ Vyřazený lodní kontejner nachází využití i na souši, a to nejen jako nějaká velká skladovací skříň. V lázeňské Lednici na Břeclavsku pracují také na tom, aby z něj lidem vytvořili střechu nad hlavou. Kromě kanceláří a kaváren si totiž zájemci mohou vybrat i bydlení z vysloužilého kontejneru.

Mostečanky Martina Krocová a Veronika Dobiášová ukázaly své tréninkové metody badmintonistům na Madagaskaru.

FOTO: Martina Krocová a Veronika Dobiášová vedly tréninky na Madagaskaru

Čtvrtý největší ostrov a zároveň osmá nejchudší země světa Madagaskar byla dalším cílem projektu Africa Islands Badminton Tour. Badmintonistky a mentorky Super Stars Most Martina Krocová a Veronika Dobiášová v hlavním městě Antananarivo vedly tréninky místních reprezentantů, ale i dětí, kteří s badmintonem teprve začínají. 

Africké ženy jsou velmi často oběťmi znásilnění.

Děsivý případ z Afriky: Ženy promluvily o skupinovém znásilnění, detaily šokují

Bolest, hrůza a strach o život. Takové pocity zažívalo osm jihoafrických žen, které nedaleko města Krugersdorp znásilnila skupina ozbrojených mužů. „Brali si nás jednu po druhé do keřů. Naposledy mě znásilnili přede všemi,“ popsala událost jedna z obětí. Společně se štábem natáčely ženy minulý čtvrtek v opuštěném dole hudební videoklip, když se na ně útočníci vrhli, aby je znásilnili a okradli. „Co se stalo v Krugersdorpu je jednoduše ostuda národa,“ promluvil o útoku jihoafrický policejní ministr Bheki Cele.

Lev Simba v sobotu oslaví dvanácté narozeniny.

Lev Simba v sobotu oslaví dvanácté narozeniny

Královské narozeniny zažije tuto sobotu táborská zoologická zahrada. Své dvanáctiny zde totiž oslaví král zvířat lev Simba. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost zúčastnit se královské narozeninové hostiny, při níž se díky táborským ošetřovatelům dozví spoustu zajímavostí o životě lvů.

Muž s brokovnicí, ilustrační foto

Soud rozhodl: Zubař zavraždil manželku kvůli pojistce, teď mu hrozí trest smrti

Jak Lawrence Rudolph, tak i jeho žena Bianca milovali lov velkých divokých zvířat. Manželce ve sbírce chyběl leopard, a proto se v roce 2016 vydali na cestu do Zambie, kde si ho plánovala ulovit na safari. Domů už se ale nevrátila. Zabila ji střelná rána do srdce při balení na cestu zpátky. Během toho, co byl Rudolph na záchodě, podle něj nedopatřením vystřelila jedna z jeho pušek. Žalobci ovšem tvrdí, že to podle důkazů není možné a že ženu zavraždil. Chtěl podle nich získat peníze z její tučné životní pojistky, aby mohl žít v luxusu s milenkou. A soud jim nyní v případu, o kterém už Deník informoval, dal za pravdu.

Varnsdorf - Opava 3:1

Trenér Varnsdorfu stříkal pavouky, při tom spadl z půdy. Odneslo to jen rameno

„Stalo se mu to při sexu!“ zahlásil jeden z varnsdorfských činovníků na otázku, která zkoumala, proč nový kouč Slovanu Miroslav Holeňák koučoval svůj tým během sobotního zápasu s levou rukou v ramenním závěsu. „Ale ne, může za to moje paní. Poprosila mě, abych na půdě vystříkal pavouky,“ usmál se sympatický trenér. „Tak vidíte, je v tom jeho žena, nebyl jsem daleko od pravdy,“ kontroval bodrý vtipálek na pozápasové tiskovce Severočechů.

Marie Imbrová, vášnivá afrikanistka, s knihou, která ji změnila život.

Kniha Emila Holuba jí změnila život. Bývalá diplomatka pomáhá dětem v Africe

/FOTO/ Červenou knihu od Emila Holuba nosí Marie Imbrová na každou svou přednášku. Cesta do země Mašukulumbů stála v roce 1973 rovných 47 korun československých a tím, jak byla exotická na jedné straně a srozumitelná na druhé, se pro ni stala motivací pro studia afrikanistiky. Jenže tak přímočaré to zdaleka nebylo.

Nabíjení brokovnice - Ilustrační foto

Krvavá vražda na safari v Africe: Muž měl ženu zabít kvůli milence a pojistce

Bohatý americký pár se vydal rozšířit sbírku svých zvířecích trofejí na safari do Zambie na jihu Afriky. Na konci výletu byla však žena zastřelena brokovnicí v lovecké chatě. Podle manžela šlo o nešťastnou náhodu a zbraň vystřelila, když s ní manželka manipulovala. Úřady ale tvrdí, že muž smrt zinscenoval, aby získal peníze ze životní pojistky a mohl bezstarostně žít s dlouholetou přítelkyní. Pokud se Američanovi prokáže vina, hrozí mu až trest smrti.

Uložení

Obřad v lese, luční květy. I pohřeb může být zážitkem, příroda smiřuje se smrtí

Stromy, stín, ticho, jen cvrlikání sýkorek. Kolem louka, les, byliny, dřevo a vzduch a slunce. Spojení se smrtí a smíření s ní, pocit laskavosti a životní transformace, možná stejná síla jako ta porodní. Když si dovolíme vpustit smrt do svého života a své blízké pohřbíme v souladu s přírodou, ne podle rigidních pravidel obřadních síní, může se z pohřbu stát krásný zážitek.

Ilustrační foto

Afrika v Chomutově: Trhovci nabídnou čerstvé tropické ovoce

Do Chomutova opět míří trhovci. Tentokrát ovšem nenabízí meruňky či broskve od regionálních pěstitelů, ale čerstvé tropické ovoce, které bez jakékoli chemie vypěstovali drobní ugandští farmáři či pěstitelé v dalších státech Afriky a Indonésie.

Mostecké badmintonistky Martina Krocová (vlevo) a Veronika Dobiášová.

Čtvrtfinále singlu při International Challenge na ostrově Reunion pro Dobiášovou

Badmintonistka Super Stars Most Veronika Dobiášová dosáhla ve dvouhře svého dosavadního nejlepšího výsledku při turnaji International Challenge a poskočila o šedesát sedm příček výše na světovém žebříčku. Na ostrově Reunion při ICH Saint-Denis Reunion Open 2022 zvítězila v dramatickém souboji prvního kola hlavní soutěže nad Samayarou Panwar (Indie). 

Sarah Horáková z Velkých Pavlovic, první vicemiss Miss České republiky 2021, je nyní v Tanzanii, kam přiletěla kvůli soutěži Miss Jungle International 2022. Tu nakonec pořadatelé odložili.

Miss z Velkých Pavlovic Horáková tráví léto v Tanzanii. Soutěž jí opět odložili

Štěstí v neštěstí potkalo jihomoravskou krásku Sarah Horákovou. V polovině července odletěla do východoafrické Tanzanie, aby tam pro Českou republiku vybojovala unikátní korunku z modrého tanzanitu. První vicemiss České republiky 2021, která pochází z Velkých Pavlovic na Břeclavsku, se však až na místě dozvěděla, že pořadatelé světovou soutěž krásy Miss Jungle International 2022 odložili. A to už podruhé. Konat se nakonec bude nejspíš až v listopadu.

Choroby kmínků révy vinné se rozvíjí skrytě uvnitř dřeva. Nejničivější je ESCA, na niž nepůsobí žádné současné přípravky.

Spása pro víno z jihu Moravy: vědci objevili lék na smrtící chorobu révy

Je černou noční můrou vinařů nejen na jižní Moravě, ale i v celém světě. Neléčitelná choroba kmínků zvaná ESCA už za poslední roky zdecimovala zhruba pětinu vinic a škody se šplhají přes sto milionů korun. Naděje nyní svitla z laboratoří vědců Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. K jejich objevu na léčivý přípravek posloužily bakterie z Afriky.

Choroby kmínků révy vinné se rozvíjí skrytě uvnitř dřeva. Nejničivější je ESCA, na niž nepůsobí žádné současné přípravky.

Spása pro víno z jihu Moravy: Vědci z Brna objevili lék na smrtící chorobu révy

Je černou noční můrou vinařů nejen na jižní Moravě, ale i v celém světě. Neléčitelná choroba kmínků zvaná ESCA už za poslední roky zdecimovala zhruba pětinu vinic a škody se šplhají přes sto milionů korun. Naděje nyní svitla z laboratoří vědců Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. K jejich objevu na léčivý přípravek posloužily bakterie z Afriky.

Setkání v pražírně World Coffee v Medlešicích provázela přátelská atmosféra

Má pevné tělo, voní po čokoládě. Farmář z Hondurasu mluví o kávě jako o ženě

„Dáš si turka, nebo rozpustný?“ Oblíbená hláška už se naštěstí netýká všech českých domácností. Lidé začali objevovat vůni a chuť kvalitní kávy, o které se chtějí dozvědět co nejvíce informací. Unikátní příležitost měli v sobotu návštěvníci pražírny World Coffee v Medlešicích na Chrudimsku, kam zavítal honduraský farmář José Francisco Cuellár Fajardo.

Setkání se uskutečnilo v pražírně World Coffee v Medlešicích a provázela ho přátelská atmosféra.

Má pevné tělo, voní po čokoládě. Farmář z Hondurasu mluví o kávě jako o ženě

Dáš si turka nebo rozpustný? Oblíbená hláška už se naštěstí netýká všech českých domácností. Lidé začali objevovat vůni a chuť kvalitní kávy, o které se chtějí dozvědět co nejvíce informací. V sobotu návštěvníci pražírny World Coffee v Medlešicích na Chrudimsku tu příležitost dostali, zavítal tam farmář José Francisco Cuellár Fajardo z Hondurasu. Hosté si tak mohli šálek kávy vychutnat s jeho příběhem o pěstování a zpracování kávovníku, který vyrůstá ve vysoko položených deštných pralesích.

Případ opičích neštovic. Ilustrační snímek

WHO vyhlásila kvůli opičím neštovicícím stav nouze. Nejhorší situace je v Evropě

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování, vysoké riziko je podle ní v Evropě. Podle agentury DPA tento krok nemá přímé praktické důsledky, protože o případných opatřeních rozhodují jednotlivé země. Nejvyšší stupeň varování v současnosti platí pro covid-19 a dětskou obrnu.

Vylíhla se smrtelně jedovatá bojga africká. Mimo Afriku si na její chov troufne jen safari park

Safari Park zaznamenal další úspěch. Vylíhla se tu mláďata bojgy africké

Tohoto smrtelně jedovatého hada chovají pouze tři zařízení na světě, zařazená v globální databázi zoologických zahrad ZIMS. Dvě jsou v Africe, mimo ni lze bojgy spatřit pouze ve Dvoře Králové, který chová největší skupinu. Včetně dvou nejnovějších mláďat čítá pět hadů. Dvůr Králové je jediná instituce na světě, kde se za poslední rok povedlo boomslangy rozmnožit. Safari park vůbec poprvé rozmnožil bojgy africké v roce 2017, tento odchov je tedy druhým výrazným úspěchem.

Vítkov dlouhodobě patří mezi sociálně vyloučené lokality.

Život v ghettu Vítkov? Dobře už bylo, teď musíme přežít, říká samoživitelka

Nájem a energie ji v součtu vyjdou na 9200 korun. „Zbude mi osm tisíc na měsíc. Když mám mimořádné výdaje, tak třeba jen čtyřka,“ vypočítává romská samoživitelka Milena z Vítkova na Opavsku. Dcerka má jít po prázdninách do školy a musí se jí koupit sešity a další pomůcky. Milena zvažuje, že si zažádá o mimořádnou pomoc. Tento měsíc ještě dostala výplatu, ale její pracovní pozice nyní končí a čeká se, zda se na její pokračování seženou peníze.

Pavel Nowak ukazuje africké hudení nástroje.

Afrika Pavlu Nowakovi učarovala, přivezl ji i do Opočna

/FOTO, VIDEO/ Zavřete oči a vychutnejte si tu atmosféru, jako byste se ocitli v tradiční africké vesničce s kulatými domečky oplácanými hlínou a s typickými rákosovými střechami. Z ní k vám doléhá bubnování a zvuk dalších, pro Evropany poněkud nezvyklých nástrojů. Ta hudba ale nezaznívá z africké vesnice, ale z nádvoří opočenského zámku.

Trofeje i suvenýry z cest knížete Colloredo-Mannsfelda jsou součástí výzdoby interiéru zámku.

Vydejte se do Afriky na opočenský zámek. Láká na noční prohlídky i hudbu

Bubny i další nástroje typické pro africkou hudbu jako yabara či karignan rozeznějí v sobotu 16. července nádvoří opočenského zámku. Vypravit se do něj můžete na noční prohlídku, tentokrát inspirovanou africkými cestami knížete Josefa II. Colloredo-Mannsfelda, které podnikl na počátku 20. století.