Samuel Kirui Butaki je jedenáctiletý chlapec, který navštěvuje 1. Základní školu v Chebu na sídlišti Skalka. I on vzpomíná na to, jak vypadal v jeho očích rok 2021. Podívejte, jak prožíval dobu, kdy vládl koronavirus.
Počty nakažených onemocněním covid-19 klesají i v Libereckém kraji. Přesto se region dostal už na druhé místo v republice v počtu nakažených na sto obyvatel, nad průměrem je i reprodukční číslo. Očkováno je skoro 270 tisíc obyvatel kraje, což je téměř 61 procent všech obyvatel.
Laboratoř potvrdila první případ varianty covidu-19 omikron v Královéhradeckém kraji. Jde o muže, který se vrátil z Afriky. U druhého podezřelého případu v regionu, který je příbuzným prvního potvrzeného pacienta, dosud nebyla dokončena sekvenace odebraného vzorku.
Laboratoř potvrdila první případ varianty covidu-19 omikron v Královéhradeckém kraji. Jde o muže, který se vrátil z Afriky. U druhého podezřelého případu v regionu, který je příbuzným prvního potvrzeného pacienta, dosud nebyla dokončena sekvenace odebraného vzorku.
Chcete poznat život v Africe očima rodačky z Ostravy, která se ve 40 letech rozhodla k radikální změně svého života? Kniha Vladany Gomes Adolfo na konci letošního roku vydalo nakladatelství Alpress a je již v prodeji.
I když mnozí lidé očekávají, že pod vánočním stromkem najdou nějaké to překvapení, rodina žijící v Jihoafrické republice by se letos raději obešla bez něj. Mezi větvemi vánočního stromu totiž číhal jedovatý had, jehož uštknutí může být smrtelné.
Před třiačtyřiceti lety čtyři kamarádi Bohumil Kantor, Bohouš Kroupa, Radek Jurka a Milan Roučka založili ve Vimperku potápěčský klub. „Scházeli jsme se na chatě Milana Roučky na přehradě a potápěli se tam,“ vypráví Bohumil Kantor. Prý to tehdy nebylo o velkém potápění. Spíš se jen tak ponořit, pod hladinou vody v Husinecké přehradě toho moc vidět nebylo.
Házel po lidech granáty a střílel do nich. Předvánoční belgický Lutych se přesně před deseti lety stal dějištěm děsivého krveprolití. Muž, který jej spáchal, byl recidivista. Den před útokem nejprve spáchal vraždu. Ve stejnou dobu, kdy lidé umírali v Lutychu, se ovšem odehrál i útok v jiném evropském městě - ve Florencii.
V sobotu 11. prosince dopoledne se uskutečnilo letošní poslední setkání příznivců experimentální archeologie na nádvoří Oblastního muzea a galerie v Mostě při akci Monoxyl.
Avokádo, kurkumu, papáju, ale i citronovou trávu, jackfruit či dračí ovoce, koření ze Zanzibaru, čaj i džemy. To vše mohli ve středu nakoupit návštěvníci budějovického IGY ve stánku s tropickým ovocem, které pěstují drobní ugandští farmáři. Ovoce akorát tak zralé, čerstvé, bez chemie a férově vykupované přiváží do Čech projekt Virunga, který podporuje lokální farmáře a pěstitele.
Společnosti Pfizer a BioNTech oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny proti nové koronavirové variantě omikron. Výsledky prý naznačují, že při naočkování třemi dávkami poskytuje vysokou úroveň ochrany proti onemocnění, informují světová média.
Mimořádná výstava probíhá během adventních víkendů v budově děkanství na Trčkově náměstí v Opočně. Již podruhé jsou zde k vidění nádherné betlémy z mnoha koutů naší země, ale také z Afriky nebo Severní Ameriky.
Spisovatelka Hana Hindráková procestovala takřka celý svět, z toho sedmkrát dlouhodobě pobývala v Keni. Zprvu jako nadšená dobrovolnice, pak založila vlastní neziskovku. Mezitím stačila psát knihy o Africe a zároveň poznávat, že pomoc může mít mnoho podob, přičemž ne každá je pomocí v pravém smyslu slova. I o tom ostatně vypráví ve své poslední knížce Můj africký příběh. Bez všeobecně vžitých klišé s Afrikou spojených, zato nadmíru upřímně.
Tradiční výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských v Brně představuje historické i soudobé exponáty z Česka i ze zahraničí. Výjimečným exponátem je rozsáhlý ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů.
Třeba také o tom, jak bude vypadat nová generace brazilských Volkswagenů Gol, Nivus, Voyage nebo Virtus z hlediska designu i použité techniky, budou rozhodovat specialisté automobilky Škoda. Ta totiž od německé značky převzala zodpovědnost za vozy, které využívají platformu MQB A0.
Už pět let je u akademického sochaře Otmara Olivy na Velehradě nachystaný náhrobní kámen, který si u něj před deseti lety osobně objednal Miroslav Zikmund.
Přinášíme další sérii vtipných nápisů, značek i cedulek, na které lze narazit v Jihočeském kraji. Poznáváte některé? Fotili jsme na Táborsku, Jindřichohradecku, Strakonicku, Českokrumlovsku i Budějovicku.
Ve Francii zdravotníci převezou na jednotku intenzivní péče jednoho nakaženého každých deset minut, uvedl dnes ráno francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. Vyzval Francouze, aby se nechali očkovat a omezili sociální kontakty. Ve Francii se potvrdilo devět případů varianty omikron v pěti různých regionech, vždy u cestujících z Afriky. Hlavním nepřítelem ale nadále zůstává varianta delta, dodal Véran v rozhovoru se stanicí Franceinfo.
/14. OTÁZKA/ Seriál Deníku 100 otázek a odpovědí přináší vysvětlení dalšího dotazu. Odborníci v novém seriálu pravidelně odpovídají na dotazy ze všech oblastí života. Čtrnáctý díl seriálu plného zvídavých otázek a důvěryhodných odpovědí tvoří dotaz: Proč je zívání nakažlivé?
/ROZHOVOR/ Talentovaný Martin Florian (19 let) dělal dva sporty najednou. Ale pak zjistil, že to není možné a naplno se věnuje jenom atletice. Na fotbal však nezanevřel, v krajském přeboru občas vypomáhá svému domovskému Jičínu. Na podzim stihl odehrát hodně zápasů.
Sami objeli v oranžové oktávce celý svět, vydali se i na několik dalších cest. Setkání s cestovatelem Miroslavem Zikmundem, který zemřel ve čtvrtek 2. prosince v nedožitých 103 letech, pro Kateřinu a Ladislava Bezděkovy z Krásné Lípy bylo vždy velkým zážitkem.
Ve středu odešel ve věku 102 let cestovatel Miroslav Zikmund. Na dovolenou jezdil pravidelně na festival Smetanova Litomyšl, měl rád staré vozy a před deseti lety dostal v Litomyšli netradiční dárek.
Rajčenka, jackfruit nebo dračí ovoce. Ale také mango, či různé druhy banánů. To vše a mnohem více nabízeli ve čtvrtek na Africkém trhu na náměstí prodejci ze společnosti Virunga.
Ve věku 102 let zemřel 2. prosince 2021 slavný český cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund. Plzeň k uctění jeho památky zřídila v mázhauzu radnice na náměstí Republiky kondolenční místo, kam mohou občané od 2. prosince přicházet zapisovat své vzpomínky na něj či vzkazy jeho rodině.
Rozruch kolem ženy z Liberecka, jež se vrátila z ciziny s koronavirovou nákazou a následně bylo prokázáno, že se jedná o nyní nově obávanou variantu omikron, dolehl i do jiných regionů. Středočeští hygienici trasovali 15 obyvatel kraje, kteří se s ní dostali do kontaktu. Z nich zatím testy potvrdily pozitivitu u jednoho. Sekvenování, které určí konkrétní variantu, ještě není hotové. Není však příliš pravděpodobné, že by se by se měl objevit další případ omikronu. Na rozdíl od zmiňované Liberečanky tento pozitivně testovaný vůbec nebyl v Africe.
Rozruch kolem ženy z Liberecka, jež se vrátila z ciziny s koronavirovou nákazou a následně bylo prokázáno, že se jedná o nyní nově obávanou variantu omikron, dolehl i do jiných regionů. Středočeští hygienici trasovali 15 obyvatel kraje, kteří se s ní dostali do kontaktu. Z nich zatím testy potvrdily pozitivitu u jednoho. Sekvenování, které určí konkrétní variantu, ještě není hotové. Není však příliš pravděpodobné, že by se by se měl objevit další případ omikronu. Na rozdíl od zmiňované Liberečanky tento pozitivně testovaný vůbec nebyl v Africe.
Ve věku 102 let zemřel slavný český cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina. Zikmund byl znám díky výpravám po celém světě, na nichž byl jeho souputníkem Jiří Hanzelka. Společně procestovali přes stovku zemí a rovněž jako první autem pokořili Núbijskou poušť.
Alena Nováková z Domažlicka se vrací do Etiopie, aby pomáhala místním lidem v nouzi. Z Čech posílá balíky za vysoké poštovné. Rodině z chudé oblasti Keffa chce nyní koupit kozy a slepice.
V těchto dnech měla společnost Draslovka Holding dotáhnout do konce akvizici společnosti Sasol South Africa Limited, podniku se sídlem v jihoafrickém Sasolburgu. Ke koupi podniku na výrobu kyanidu sodného za více než 2,2 miliardy korun už chyběla jen potřebná razítka od úřadů. A právě jedno z nich úředníci nedali.
Devět lidí z letadel, v nichž se u jiných cestujících povedlo odhalit jihoafrickou mutaci koronaviru zvanou omikron, prověřují hygienici v Jihomoravském kraji. Podle dostupných informací nemá nikdo z devíti cestujících zdravotní problémy, všichni v pondělí podstoupili PCR test. Negativní testy na covid-19 vyšly sedmi z nich.U dalších dvou se na výsledky čeká. Oznámila to v úterý ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Případy nesouvisely s ženou z Liberce, která se vrátila z Afriky a je prvním potvrzeným případem omikronu v ČR.
Výsledky testů dvou lidí, z nichž jeden byl v kontaktu s ženou z Liberecka, u níž sekvenační analýza na 90 procent potvrdila novou koronavirovou variantu omikron, neprokázaly výskyt této mutace. V Olomouckém kraji nyní podle hygieniků žádné další podezření na omikron není.
Nových případů koronaviru v ČR v mezitýdenním srovnání podruhé po sobě ubylo. Za sobotu jich bylo 12 514, zhruba o desetinu méně než před týdnem. Opět se ale snížil také počet testů. K dnešku na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá 1191 nově potvrzených nákaz, incidence tak klesla z pátečních 1209. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 se po čtyřech dnech snížil pod 6000, dál ale přibývá pacientů ve vážném stavu. Informace dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.
Přes 60 cestujících, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky do Amsterodamu, má koronavirus, zjistily podle agentur Reuters a AFP nizozemské zdravotnické úřady. Nyní testují, zda se pasažéři nenakazili novou nedávno objevenou nakažlivější variantu omikron, kvůli níž řada zemí omezila cestování z jihu Afriky.
/FOTOGALERIE/ Jednou bojovnost, kdy neuhne ze souboje, jde do něj po hlavě, podruhé naopak myšlenka, žádné ukvapení, a procítěná nahrávka, či centr. Dvě rozdílné možnosti, jak se ve fotbale dobrat k asistenci, obojí ale v posledních dvou ligových zápasech nabídl Yira Sor.
V Jihoafrické republice se objevila nová varianta koronaviru. Experty znepokojuje zejména nevídaným množstvím mutací v genetické informaci. Může díky nim odolávat protilátkám nebo účinkům očkování. V pátek odpoledne se objevil první případ v Evropě, nakazila se dospělá žena z Belgie. Česko kvůli nové hrozbě v pátek projedná další opatření, už nyní oznámilo zákaz příjezdů z jihu Afriky.
/FOTOGALERIE/ Pro někoho je kvokání hrabajících slepic a kokrhání kohoutů poněkud otravnou samozřejmostí. Lidem v chudších zemích přitom hejno opeřenců zajišťuje tolik vítanou obživu a radost. Právě těm se záchranář Matěj Břeský z Nemyčevsi rozhodl pomoci při své listopadové misi do Tanzánie.
/FOTO/ Počátky civilizace. Právě tam se dlouhodobě „vrací“ výtvarný umělec a spoluzakládající člen umělecko-aktivistické skupiny Guma Guar Milan Mikuláštík (46), který právě představuje svou tvorbu připomínající výzkumnou laboratoř v Galerii Luxfer v České Skalici. Expozice autorem nazvaná Petrifikované světy divákovi nabízí neuvěřitelně pestrobarevnou podívanou, která v jakési koláži propojuje pradávný svět se žhavou současností.
V době, kdy každý z nás hledá více než kdykoliv předtím ty nejlepší cesty ke zdraví, obracíme se často ke staletími ověřeným způsobům, kterými se léčili naši prapředci. Ať již síle česneku, řebříčku či slepičí polévky věříme, nebo ne, zajímavé je jedno: i když dávní vyznavači přírodního léčení pocházeli odkudkoliv – jedni žili na území Afriky a další třeba daleko na severu – nakonec často dospěli pouze vlastní zkušeností ke stejnému prostředku, který pomáhal proti konkrétním chorobám.
Pokud se chcete naladit na blížící se svátky, zavítejte do Regionálního muzea v Chrudimi. Na výstavě Vánoce ve světě se seznámíte s tím, jak slaví vánoční svátky lidé ve více než 30 zemích světa. Podívejte se na fotoreporáž.
Prachatický rodák a zarputilý cykloturista Tadeáš Šíma přijel již podruhé do ústeckého informačního střediska, aby posluchačům vyprávěl o svých cyklistických dobrodružstvích. Tentokrát jeho cesta vedla přes Omán, Saudskou Arábii, Jordánsko, Izrael, Kypr a Turecko domů, do Prachatic.
Redaktorka Deníku Gabriela Kovaříková vybrala několik televizních tipů na tento týden. Tentokrát zavzpomínáme na úspěšnou kariéru předčasně zesnulé americké zpěvačky Whitney Houstonové a prostřednictvím německého dokumentu budeme sledovat velkou migraci zvířat v Africe tak jako nikdy předtím.
Jako vůbec první český projekt uspěla břeclavská smuteční síň v mezinárodním klání Saint-Gobain International Gypsum Trophy. Konkurencí jí byly stavby z Evropy, Ameriky, Asie i Afriky. Společné dílo architekta Libora Foukala a společnosti Rigiform zaujalo již v národním kole soutěže zejména dynamičností ohýbaných sádrokartonových podhledů, čistými liniemi, světlostí a dokonalým provedením práce.