Kreativ

ŠTÍTEK: Anglie

Tajemství „židáku“ v Třešti odhalila Noc kostelů

Třešť – Co znamená nůž na náhrobku, jaké symboly Židé používali a proč? A kde má hrob židovská rodina, kterou v Třešti proslavila sirkárna? To je jenom zlomek toho, co se návštěvníci dozvěděli v pátek 24. května na židovském hřbitově, který je ukrytý pod mohutnými stromy na začátku Třeště směrem od Hodic. Noc kostelů totiž zavítala i na hřbitov, který byl ve městě založen v polovině sedmnáctého století. Je na něm přes 1300 náhrobků a od konce druhé světové války je prakticky nevyužívaný.

Mayová oznámila rezignaci. V čele konzervativců skončí sedmého června

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila datum své rezignace na funkci šéfky konzervativců. V čele strany skončí 7. června. Na postu premiérky však zůstane, dokud si její strana nenajde nového vůdce. Mayová to uvedla v pátek po schůzce se šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců Grahamem Bradym. 

Významný objev z Británie. Vědci našli ostatky královny z 11. století

Britským vědcům se podařilo odkrýt další střípek z anglické historie. Mezi více než 1300 kostmi ukrytými v kryptě Winchesterské katedrály identifikovali ostatky Emmy Normandské, pratety slavného Viléma I. Dobyvatele, manželky hned dvou anglických králů a matky další dvojice panovníků. 

Do konce května bude v Kladně bezmála sedmdesát chytrých zastávek

Kladno - Téměř sedmdesát chytrých zastávek by mělo být do konce května k dispozici v Kladně. Elektronické označníky budou ukazovat skutečné příjezdy autobusů. První už od dubna slouží veřejnosti na náměstí Sítná. Vše vzniká v rámci projektu Dopravní telematika, který vyjde na 23,4 milionu korun, podpořeného z valné části evropskou i státní dotací. Technické inovace hodlá Kladno využívat pro zvýšení kvality života obyvatel v duchu světového trendu „chytrých měst“, neboli Smart Cities.

Škola na Blanensku má unikátní deníky. Přivezla je vdova po letci RAF

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Dvě velmi vzácné knihy doputovaly z Velké Británie do základní školy ve Sloupu na Blanensku. Jsou to česky psané válečné deníky bývalého příslušníka britského královského letectva (RAF) Zbyška Nečase-Pembertona. Ten část života prožil právě v obci v srdci Moravského krasu. Bývalý válečný hrdina zemřel loni ve věku 97 let v Anglii, kde je i pochovaný. Deníky odkázal Sloupským.  

Škola má unikátní deníky. Do Sloupu je přivezla vdova po letci RAF

Sloup /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Dvě velmi vzácné knihy doputovaly z Velké Británie do základní školy ve Sloupu na Blanensku. Jsou to česky psané válečné deníky bývalého příslušníka britského královského letectva (RAF) Zbyška Nečase-Pembertona. Ten část života prožil právě v obci v srdci Moravského krasu. Bývalý válečný hrdina zemřel loni ve věku 97 let v Anglii, kde je i pochovaný. Deníky odkázal Sloupským.  

Česko vs. Anglie. Kde je nejvíce fotbalových talentů a co dělají jinak?

/MALÝ A VELKÝ SPORT/ Anglie – Česko 5:0. Nejhorší výsledek v historii českého fotbalu. Ovšem nemusí být tak zle, jak se ve Wembley nedávno zdálo. Když se kroky talentů ubírají správným směrem, může z toho být úspěch i zábava. Deník nabízí sondu do světa malých nadějí a začínajících talentů. Co dělají v Anglii, zemi finalistů Ligy mistrů i Evropské ligy, jinak a kde mají navrch?

Focení sirotků z války u pomníku Husa se po téměř 74 letech zopakovalo

Více než dvě stovky Britů židovského původu se o uplynulém víkendu sešly v Praze kvůli jediné skupinové fotografii. Před necelými 74 roky, v srpnu 1945, se u sochy Jana Husa na Staroměstském náměstí vyfotila stejně početná sestava sirotků, kteří přežili nacistické běsnění. Ikonickou fotku teď „zreprízovaly“ převážně děti, vnoučata a pravnoučata lidí z poválečného snímku. Na opakované focení do Prahy se dostavilo i šest původních aktérů – dnes osmdesáti- až devadesátiletých občanů Spojeného království, kterých se po válce ujaly britské rodiny.

Novopačtí vzpomínali na konec války v roce 1945

Novopačtí občané, mezi kterými bylo okolo stovky žáků obou škol se svými učiteli, se sešli o prvém květnovém úterý u novopackého Pomníku padlých první a druhé světové války v Jírových sadech, aby si připomněli události před čtyřiasedmdesáti lety.

Tři vítězové Velké pardubické figurují na prvních přihláškách letošního ročníku

Početně skromnější, zato plné velkých jmen. Takové jsou první letošní přihlášky na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Na seznamu figurují tři obhájci vítězství z minulých let včetně loňského krále Tzigane du Berlais a vlastně i celá tuzemská dostihová špička. Zájem je taky v zahraničí. V Pardubicích chtějí uspět stáje ze Slovenska, Francie a Velké Británie.

FOTO: První americká svatba v poválečné Evropě

Když si 19. května 1945 major McIntosh bral v Plzni za manželku slečnu Lackmanovou, byla to událost, o které následující den psal i New York Times. Jednalo se totiž o první americkou svatbu v poválečné Evropě.

V Hodoníně slavili výročí tratě. Na nádraží přijely historické lokomotivy

Hodonín /FOTOGALERIE/ - Vše halí pára. Najednou se z ní vynořuje zeleno-černá krasavice. Žádný drobeček, váží sto osmnáct tun a na světě je už nějaký ten rok, přesně třiašedesát let. Lidé pomalu couvají od kolejí, budí velký respekt. Parní lokomotiva s oficiálním označením 464.202 s přezdívkou Rosnička přijíždí na hodonínské vlakové nádraží.

Squashistky nepostoupily. Proti byly Finky

Birmingham – Rychlý návrat se nekonal. Po loňském sestupu do druhé divize mistrovství Evropy české squashistky postup zpět mezi elitu nevybojovaly. Na šampionátu v Birminghamu obsadily třetí příčku. První nepostupovou.

Gólman Marek Štěch: Stramaccioni ve Spartě? Říkal jsem si, že to bude průšvih

/ROZHOVOR/ S týmem Luton Town slavil dva postupy v řadě. První rok byl jasnou jedničkou, tuto sezonu se po zranění vrátil do brány až na samém konci a byl u posunu do druhé ligy, v Anglii zvané Championship. „Byla to trochu sezona blbec, ale konec dobrý,“ říkal gólman Marek Štěch při rozhovoru v kavárně hned vedle proslulé Oxford Street.

Gólman Marek Štěch: Stramaccioni ve Spartě? Říkal jsem si, že to bude průšvih

/ROZHOVOR/ S týmem Luton Town slavil dva postupy v řadě. První rok byl jasnou jedničkou, tuto sezonu se po zranění vrátil do brány až na samém konci a byl u posunu do druhé ligy, v Anglii zvané Championship. „Byla to trochu sezona blbec, ale konec dobrý,“ říkal gólman Marek Štěch při rozhovoru v kavárně hned vedle proslulé Oxford Street.

Pedagogové se učili, jak oživit hudební výchovu

Neobvyklý kurz Potštátský houslový klíč uspořádali už po osmnácté pro učitele hudební výchovy. Bývala učitelka a ředitelka potštátské umělecké školy Irena Kršková je totiž zakladatelkou speciálních metod, jak zábavnými hrami učit děti hudebku.

Máma neplakala. Příběh Asafa Auerbacha a dalších dětí z kindertransportů

/PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ/ Dne 18. července 1939 vzali Rudolf a Markéta Auerbachovi své syny Asafa a Rubena na večeři do restaurace Vaňha na pražském Václavském náměstí. Afasovi bylo tehdy jedenáct let, Rubenovi o čtyři roky víc, večeře se konala na rozloučenou. Afas si pamatuje, že restaurace „byla hrozně nóbl, číšníci ve fracích, s mašlí a v bílých košilích, běloskvoucí ubrusy, stříbrné nádobí.“

Tomáš Řemínek: Občas ve mně zvítězí moudrost srdce nad logikou rozumu

Postavit střechu, vyrobit si vlastní kamna nebo nábytek. To všechno a ještě mnohem víc umí třebocký šikula Tomáš Řemínek. Ke kutilství ho přivedl jeho děda, který byl v jeho rodném Brandýsku vyhlášený kutil. „S ním jsem byl v dílně od malička. Děda byl instalatér, zámečník, ale měl i všemožné brusky, takže jsme spolu kutili se dřevem. Tehdy jsem měl i sen, že udělám motokáru se sajdkárou a budu v ní vozit bráchu, ale nějak jsem to tehdy nedotáhl do konce,“ vzpomíná s úsměvem Tomáš Řemínek, kterého dnes nejvíce baví práce se dřevem.

V britských místních volbách propadli konzervativci i labouristé

Ze čtvrtečních místních voleb v Anglii a Severním Irsku odchází jako poražené obě největší britské politické strany poté, co voliči podle médií potrestali vládní konzervativce a opoziční labouristy za jejich postup při odcházení země z Evropské unie. Konzervativci ztratili kontrolu nad zastupitelstvy ve 44 volebních obvodech a ačkoli labouristy takový propad nepostihl, neúspěchu vládní strany nedokázali využít. Stovky křesel v místních radách získala Zelená strana a liberální demokraté, tedy uskupení podporující setrvání Británie v Evropské unii.

Školáci vyrazili do Anglie

Strunkovice nad Blanicí - V úterý 23. dubna nastal dlouho očekávaný den odjezdu do Anglie pro druhý stupeň naší základní školy. Okolo půl třetí odpoledne se naše skupinka sešla na náměstí ve Strunkovicích nad Blanicí.

Výstava trolejbusů nás vrátila do dětství

Terminál městské hromadné dopravy se proměnil ve výstavní síň. Při sobotním odpoledni nahlíží několik návštěvníků na historické fotografie trolejbusů a tiše si o nich povídají.