Kreativ

ŠTÍTEK: Asie

Včelstva vymírají. Proti se postavili ústečtí včelaři

/FOTO/ „Není nám jedno, že vymírají včelstva,“ říká skupina včelařů při orlickoústeckém Rodinném centru Srdíčko, které spojil projekt Zachraňme včely. Zakládají nové včelí stanoviště, pomáhají místním včelařům nahradit ztráty způsobené nemocí včel varroázou a hlavně chtějí přivést ke včelaření mladé lidi. Přesvědčit nejmladší generace o nezastupitelné roli včel kolem nás.

Netopýři v Číně mohou přenést na lidi i jiné koronaviry, varuje expertka

Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které už nyní mají schopnost přenosu na lidi, varovala přední čínská odbornice, doktorka Š' Čeng-li z Virologického ústavu ve Wu-chanu. Podle jejích slov je pravděpodobné, že tyto viry, včetně blízkých příbuzných viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, už kolují v přírodě i mimo Čínu, napsal zpravodajský server The Guardian.

Virunga trhy jsou v mosteckém Centralu

Virunga trhy vyrazily do Mostu.  Přijely dnes do obchodního centra Central se zásobami čerstvého i sušeného exotického ovoce z Ugandy a Asie , voňavého koření ze Zanzibaru, té nejlepší kávy, čaje nebo marmelád. Nově mají v nabídce ovoce z Kolumbie.

Věra Klucká tvoří obrazy v souladu se svým srdcem

Žena mnoha tváří, tajemná Věra Klucká je nejen výtvarnice a terapeutka, ale zabývá se také numerologií, malbou aury i relaxací. Pořádá rovněž přednášky na téma indigové děti, u kterých vnímá jejich auru. Podle ní to jsou bojovníci světla, bojovníci za pravdu, rebelanti.

Jurský park skutečností. V Thajsku objevili pravěkou vzácnost, která bere dech

V Thajsku byla asi dvanáct kilometrů od pobřeží západně od Bagngkoku objevena začátkem listopadu téměř dokonale zachovaná kostra velryby, jejíž stáří odhadují odborníci na tři tisíce až pět tisíc let. Kostra o délce 12 metrů podle nich patřila dávnému plejtváku Brydeovu, který žije v tropických a subtropických mořích dodnes. Odborníci doufají, že nález jim pomůže otevřít "okno do minulosti" mořské fauny.

Sovice sněžní je rozená modelka

Jedna z nejkrásnějších sov v ZOO Tábor – sovice sněžní – si letos sice ještě sníh neužila, ale o to víc si užívala fotografování.

Rekordní výnosy firmy Česká zbrojovka Group činí pět miliard korun

Rekordních tržeb ve výši pět miliard korun vykázala za první tři čtvrtletí roku 2020 společnost Česká zbrojovka Group (CZG). Meziročně tak zaznamenala nárůst o více než deset procent, a to zejména zásluhou vyššího počtu prodaných střelných zbraní a rostoucí poptávky po produktech CZG především ve Spojených státech amerických.

Reakce našich čtenářů: Důchodci si 5000 příplatku zaslouží!

V komentáři „Tahle země je už jen pro nás starý“, který vyšel v tištěném Deníku v sobotu 21. listopadu a zde na webu v neděli 22. listopadu, otevírá Luboš Palata závažný problém. Průměrný věk se zvyšuje, starší podle autora vnucují své pravidla mladším. Měli by spíš myslet na jejich prospěch a na budoucnost. V závěru píše trochu provokativně o tom, že v budoucnosti by mohl být vznesen návrh na omezení volebního práva věkem šedesáti pěti let a zpochybňuje vánoční příspěvek 5000 korun pro důchodce. Článek vyvolal lavinu reakcí. Výběr z nich zde přinášíme.

Návštěvníci zlínské zoo přispěli k ochraně kriticky ohrožené saoly

Zlínská zoo podpořila prostřednictvím finanční sbírky 4Nature projekt ochrany kriticky ohrožené saoly. Na projektu dosud spolupracovala se Saola Working Group, od letošního podzimu se rozběhla spolupráce s dalším partnerem, organizací Saola Foundation. Ve zprávě zaslané médiím o tom informovala mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Byly ženy v pravěku sexy? S ostravským Eduardem Štorchem nejen o nich

/ROZHOVOR/ Spisovatel Jan Padych, médii někdy nazývaný ostravský Eduard Štorch, který žije a tvoří v Ostravě, vydal doposud tři pravěké romány, ale také příběhy ze současnosti. Jeden z nich podle knihy Bouře ve sklenici posloužil jako předloha k televiznímu filmu Každý den karneval, který natočil Roman Motyčka v ostravském televizním studiu v hlavní roli s Pavlem Zedníčkem v roce 2004.

Velký zásah do krajiny, tvrdí. Překladiště kousek od Hodonína vyvolává obavy

Nový průmyslový a logistický areál u slovenského Holíče nedaleko Hodonína. Jeho jádrem má být velké překladiště, které má zaměstnat až pět set lidí a přeložit až milionů kontejnerů zboží mezi střední Evropou a Asií ročně. S plánem za více než pět miliard korun přichází projektová firma evropské společnosti DOE Europe.

VIDEO: Carving je náročný koníček, říká olympijská medailistka Koumarová

Martina Koumarová, žákyně třetího ročníku Obchodní akademie a Hotelové školy v Havlíčkově Brodě oboru cukrář, je nadšenou účastnicí carvingových soutěží a držitelkou řady cen. Letos v únoru prezentovala svoji práci na významné zahraniční soutěži, světové kuchařské olympiádě IKA Culinary Olympies 2020 ve Stuttgartu. Se svojí kompozicí na téma „Trees of Life (Stromy života) získala v mezinárodní konkurenci bronzovou medaili.

Zemřel bývalý ředitel Zoo Brno Bohumil Král. Pracoval na Kubě i Sibiři

V roce 2014 získal vyznamenání za celoživotní práci pro české zoologické zahrady „Bílý slon“. Navštívil přes čtyři sta zoo po celém světě. Je čestným členem Světové asociace zoo a akvárií, Unie českých a slovenských zoo a Euroasijské regionální asociace zooparků a akvárií. Byl ředitelem Zoo Praha a zoologickým ředitel brněnské Zoo.

Čechová je v Číně jako trenérka

V České republice jsou sice soutěže stolních tenistů zastavené, v Číně se ale rozjede o víkendu Světový pohár žen. A jako trenérka nizozemské naděje Britt Eerlandové odcestovala do Asie i Dana Čechová, která žije v Ejpovicích na Plzeňsku.

Milan Čejka: Od poloviny 90. let se starám o kroniku

Mám sice středoškolské technické vzdělání, ale velice rád pracuji na zahradě. Pěstování zeleniny a ovoce je v podstatě můj celoživotní koníček. Tento vztah jsem zřejmě zdědil po předcích, protože dědeček s babičkou měli v minulém století v Libici nad Cidlinou zemědělské hospodářství. Snímek je z naší zahrady v Libici.

Postele i setkávač. Do provizorního špitálu na výstavišti je dovezou v pátek

Postele pro více než tři sta nemocných i takzvaný setkávač v pátek a v sobotu navezou zásobovači do provizorní nemocnice na brněnském výstavišti. Postele dodá soukromá firma. Nemocnice by měla začít fungovat v pondělí. Od pondělka bude na výstavíšti také další místo, kam se lidé mohou přijít otestovat na covid-19.

Nelítostné boje o území. Neandertálci a lidé spolu válčili 100 tisíc let

Zhruba před šesti sty tisíci lety se prehistorická populace lidských předků rozvětvila do dvou linií. Jedna zůstala v Africe a vyvinula se v člověka dnešního typu. Ta druhá přešla po souši do Asie a odtud do Evropy. Tuto linii tvořil Homo neanderthalensis - slavní neandertálci. Nebyli to naši předkové, vyvíjeli se paralelně s lidmi. A také s nimi sváděli tvrdé boje o dominanci na daném území.  

Obyčejné textilie. Liberecká univerzita odhalila falešné nanoroušky z Asie

Při testu šesti vybraných typů roušek aktuálně prodávaných na tuzemském trhu, které jejich dodavatelé označují za nanoroušky, obstály tři druhy vyráběné v ČR. Zbývající tři typy dovezené z Asie nanotextilii neobsahovaly. ČTK to sdělila Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, která upozornila na výsledky zkoumání Technické univerzity v Liberci (TUL), jejíž výzkumníci testování provedli.

Nejsilnější letošní bouře na světě. Na Filipíny udeřil tajfun Goni

Filipíny zasáhl tajfun Goni, označovaný za jednu z nejsilnějších bouří letošního roku. Úřady z oblasti Bicol na ostrově Luzon hlásí čtyři mrtvé, přerušení dodávek elektřiny a také záplavy. Tajfun po dosažení pevniny trochu zeslábl, stále ho však provází vítr o rychlosti kolem 215 kilometrů v hodině, v nárazech až 290 kilometrů za hodinu.

Petr Švingr: Jsem si jistý, že hmyz je naše budoucnost

Na počátku příběhu Petra Švingra z Vlašimi stála vizionářská myšlenka, která považuje hmyz za potravu budoucnosti, především z hlediska ekonomických a environmetálních aspektů společnosti. Nápad se zrodil již v roce 2014 na akademické půdě České zemědělské univerzity v Praze, kde si při studiu aplikované ekologie zvolil potenciál hmyzu v potravinářství jako předmět zájmu své diplomové práce.

Zemědělec pěstuje u Olomouce sóju. Jako zřejmě jediný v Česku začal lisovat olej

Sóju pěstuje soukromý zemědělec Roman Koutek z olomouckých Topolan na svých polích už dvanáct let. Letos se však poprvé pustil do jejího zpracování. Šetrným lisováním zastudena získává sojový olej, část své produkce praží a vyrábí tak slané sojové „oříšky“. Sojový olej lisovaný z tuzemské úrody je podle něj unikátem v rámci celé České republiky.

Zemědělec pěstuje u Olomouce sóju. Začal s lisováním oleje, zřejmě jediný v ČR

Sóju pěstuje soukromý zemědělec Roman Koutek z Topolan na svých polích už dvanáct let. Letos se však poprvé pustil do jejího zpracování. Šetrným lisováním zastudena získává sojový olej, část své produkce praží a vyrábí tak slané sojové „oříšky“. Sojový olej lisovaný z tuzemské úrody je podle něj unikátem v rámci celé České republiky.

V noci se posunuly hodiny. Skončil letní čas

V neděli začal platit zimní čas. Ve tři hodiny v noci na neděli se posunuly hodiny zpět na 02:00 a noc tak byla o hodinu delší. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí tím jako každý rok opustí letní čas a vrátí se k času astronomickému. Standardní středoevropský čas (SEČ), pro který se vžilo označení zimní, bude platit do 28. března příštího roku.

Zůstaňte letos zdraví. V boji proti virům pomohou houby i výtažky z pupenů

Sychravé počasí a kolísání teplot spolu se začátkem podzimu přináší rizikové období, co se nemocí týče. Kromě chřipky a klasických viróz se letos navíc potýkáme s další vlnou koronaviru. Jedno kýchnutí posmrkávajícího kolegy nás může poslat do postele. Proto je obzvláště nyní potřeba hýčkat si imunitu a na chladné měsíce se dobře připravit.

Zůstaňte letos zdraví. V boji proti virům pomohou houby i výtažky z pupenů

Sychravé počasí a kolísání teplot spolu se začátkem podzimu přináší rizikové období, co se nemocí týče. Kromě chřipky a klasických viróz se letos navíc potýkáme s další vlnou koronaviru. Jedno kýchnutí posmrkávajícího kolegy nás může poslat do postele. Proto je obzvláště nyní potřeba hýčkat si imunitu a na chladné měsíce se dobře připravit.

Zůstaňte letos zdraví. V boji proti virům pomohou houby i výtažky z pupenů

Sychravé počasí a kolísání teplot spolu se začátkem podzimu přináší rizikové období, co se nemocí týče. Kromě chřipky a klasických viróz se letos navíc potýkáme s další vlnou koronaviru. Jedno kýchnutí posmrkávajícího kolegy nás může poslat do postele. Proto je obzvláště nyní potřeba hýčkat si imunitu a na chladné měsíce se dobře připravit.

Zůstaňte letos zdraví. V boji proti virům pomohou houby i výtažky z pupenů

Sychravé počasí a kolísání teplot spolu se začátkem podzimu přináší rizikové období, co se nemocí týče. Kromě chřipky a klasických viróz se letos navíc potýkáme s další vlnou koronaviru. Jedno kýchnutí posmrkávajícího kolegy nás může poslat do postele. Proto je obzvláště nyní potřeba hýčkat si imunitu a na chladné měsíce se dobře připravit.

Zůstaňte letos zdraví. V boji proti virům pomohou houby i výtažky z pupenů

Sychravé počasí a kolísání teplot spolu se začátkem podzimu přináší rizikové období, co se nemocí týče. Kromě chřipky a klasických viróz se letos navíc potýkáme s další vlnou koronaviru. Jedno kýchnutí posmrkávajícího kolegy nás může poslat do postele. Proto je obzvláště nyní potřeba hýčkat si imunitu a na chladné měsíce se dobře připravit.

Zůstaňte letos zdraví. V boji proti virům pomohou houby i výtažky z pupenů

Sychravé počasí a kolísání teplot spolu se začátkem podzimu přináší rizikové období, co se nemocí týče. Kromě chřipky a klasických viróz se letos navíc potýkáme s další vlnou koronaviru. Jedno kýchnutí posmrkávajícího kolegy nás může poslat do postele. Proto je obzvláště nyní potřeba hýčkat si imunitu a na chladné měsíce se dobře připravit.