Kreativ

ŠTÍTEK: Asie

V nedávno vybudované voliéře pro sovice sněžní se z vajec vyklubala dvě mláďata.

Harry Potter by měl radost. V Zooparku Zájezd se vylíhla mláďata sovice sněžní

/FOTOGALERIE/ Sezona plná mláďat a skvělých odchovů v Zooparku Zájezd rozhodně nekončí. V nedávno vybudované voliéře pro sovice sněžní se z vajec vyklubala dvě krásná mláďata. Chovatelé kolem nich chodí po špičkách a dělají vše pro to, aby měla ten nejlepší start do života. Jak už to tak bývá s narozením potomků se změnilo i chování jejich rodičů. Jindy dominantní samice se ztratila z dohledu a samec začal být nebývale ostražitý. 

Chrpa polní (vlevo) a chrpa horská jsou od sebe rozeznatelné na první pohled.

Splést si modrou bylinku s její příbuznou vás může stát i sto tisíc korun

Chrpa patří mezi rostliny, které se hojně vyskytují jak v horských oblastech, tak ve městech. Lidé si ji s radostí trhají s ostatním (často chráněným) lučním kvítím pro potěšení jen tak do vázy i do čaje. Tato významná medonosná rostlina totiž skvěle zabírá při očních chorobách, nechutenství i zažívacích problémech. Kdo má na ni zálusk, ten by však měl vědět, že není chrpa jako chrpa. Jednu utrhnout můžete, za druhou hrozí až stotisícová pokuta.

Budova Franklovky, budovy na Malinovského třídě v Uherském Hradišti.

Franklovka dostane novou střechu. Opraví i další střední školy na Slovácku

Rozsáhlá rekonstrukce za téměř 5,9 milionu korun čeká střechu Franklovky, jak se přezdívá budově čp. 368 na třídě Maršála Malinovského v Uherském Hradišti. Dům z počátku 20. let minulého století, který dnes slouží pro výuku kamenosochařství místní Střední uměleckoprůmyslové škole, je nemovitou kulturní památkou.

Pozor na to, co si balíte do kufru do letadla.

Letecká přeprava má svá pravidla. V Asii vám mohou zabavit i erotické hračky

Před odletem na dovolenou je důležité věnovat pozornost obsahu zavazadel, aby se předešlo problémům při letištní kontrole. Některé předměty, jako plynové kartuše, prskavky nebo erotické pomůcky, mohou způsobit komplikace a zdržení. Dodržování pravidel pro přepravu tekutin a ostrých předmětů je klíčové pro hladký průběh cesty.

Eva Perkausová

Eva Hecko Perkausová: Dnešním matkám se stále něco zakazuje, dělám si to po svém

Na začátku letošního roku porodila moderátorka Eva Hecko Perkausová druhého syna, kterého s manželem Ivanem Heckem pojmenovali Arian. Ani ne půl roku po porodu vypadá Eva skvěle, což je podle ní i zásluha jejích dvou potomků, kteří jí dávají pořádně zabrat. Rozhodně sdílí názor, že mít jedno dítě, nebo dvě je nebetyčný rozdíl.

Krvácivou horečku dengue přenášejí komáři tygrovaní, kteří jsou i v Evropě.

Horečkou dengue se lze nakazit už i v Evropě: Jak se projevuje, co očkování

Organizátoři letošního karnevalu v brazilském Riu de Janeiru rozdávali návštěvníkům z celého světa repelenty proti bodnutí komárem přenášejícím horečku dengue. Kvůli změnám klimatu může ale člověk onemocnět nejen v Jižní Americe, Asii či Africe, ale i v Evropě. I v té se totiž objevil komár tygrovaný, který může šířit právě horečkou dengue. Deník přináší odpovědi na základní otázky.

Sakura Akiyama z Japonska s nástrojem Erhu, 14. června 2024, Frýdek-Místek.

Oproti Japoncům Češi na koncertech tančí, říká v rozhovoru hvězda Sweetsen festu

/VIDEO, FOTO/ Na festival Sweetsen Fest ve Frýdku-Místku dorazila i hudebnice z dalekého Japonska. Sakura Akiyama předvedla hru na tradiční čínský nástroj niko. Jak se vůbec ocitla na charitativním festivalu a co jí spojuje s frontmanem kapely Mirai? V rozhovoru pro Deník se také dočtete, co umělkyni nejvíce překvapilo ve Frýdku-Místku a v čem se liší hudební výuka japonských dětí ve srovnání s českými.

V doprovodu své border kolie Corey podnikl Slávek Král už dvakrát cestu kolem světa

Autostopem přes 18 států. Dobrodruh z Plzně objel se svou fenkou svět

Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem. Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.

V doprovodu své border kolie Corey podnikl Slávek Král už dvakrát cestu kolem světa (Foto: Slávek Král)

Stopem se psem. Cestovatel s ním projel celý svět

Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem (146 049 km). Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.

Komár tygrovaný (Aedes albopictus)

Komár tygrovaný už je i v Česku: Jak vypadá, jaké nemoci přenáší, jak se chránit

Komár tygrovaný se následkem teplejších zim šíří Evropou včetně Česka. Dokázal se adaptovat i na zdejší klima. Jeho štípnutí může být pro člověka nebezpečné, jelikož tento hmyz pocházející z Asie šíří horečku dengue i další tropická onemocnění. Evropské zdravotnické organizace potvrzují narůstající počet nakažených. Existují však způsoby, jak se vetřelci bránit, případně také zabránit jeho šíření a množení. Deník přináší přehled nejdůlěžitějších otázek týkajících se invazního komára a odpovědí na ně.

Druhý ročník mezinárodní varhanní soutěže Jana Křtitele Vaňhala se uskutečnil na začátku června v Opočně.

Mladí varhaníci rozezněli královský nástroj v klášterním kostele v Opočně

/OBRAZEM/ Druhý ročník mezinárodní varhanní soutěže Jana Křtitele Vaňhala, který se uskutečnil na začátku června v Opočně, je minulostí. Žáci ZUŠ, konzervatoří, vysokých uměleckých škol a univerzit hráli na unikátní nástroj v klášterním kostele Narození Páně a jejich výkony hodnotila porota složená z vynikajících varhaníků.

Protesty zemědělců v únoru letošního roku.

Mýty a fakta o Evropské unii: Drtí EU české zemědělce více než jiné?

Vstup České republiky do Evropské unie před dvaceti lety se silně dotkl i agrárnictví. Zemědělci se museli vypořádat s řadou výzev. V mnohých zůstala pachuť a názor, že EU české zemědělství likviduje. Dotace jen pro pro někoho, nekončící byrokracie, omezování výroby, potravinová nesoběstačnost a takový tlak na nereálné cíle Green Dealu, že český zemědělec skončí a nahradí ho levnější produkce z Latinské Ameriky nebo Asie – to jen část argumentů, kterou kromě nespokojených zemědělců využívají pro zisk jejich sympatií i politici. Jak je to doopravdy? Na to přináší odpovědi přehled Deníku.

Carl Elsener z firmy Victorinox na Family Business Week

Mr. Victorinox Carl Elsener: Náš nůž otevřel dveře do ruské vesmírné stanice Mir

/FOTO, VIDEO/ Poprvé zavítal do České republiky. Carl Elsener, pokračovatel rodinné švýcarské značky Victorinox, byl hlavním hostem Family Business Weeku, který vyvrcholil v Libčicích nad Vltavou. Deník je partnerem této akce podporující rodinné podnikání. Firma Victorinox se proslavila švýcarským armádním nožem, který nikdy nechybí ani v kapse Carla Elsenera. „Nikdy neopouštěj planetu bez švýcarského nože,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro Deník.

Sršeň asijská.

Pozor sršeň asijská! Výstava studentů gymnázia varuje před hrozbou pro včely

/FOTOGALERIE/ Upoutat pozornost návštěvníků na výskyt invazivního druhu na českém území a na jeho možné hrozby pro včely si klade za cíl výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře v interaktivní expozici Včelí svět v Hulicích u Zruče nad Sázavou. O všem vypovídá její název Pozor sršeň asijská!

Léto začíná, řeky už se plní vodáky. Na Lipně v neděli 2. června 2024 cvičili vodní záchranáři. Foto: Vodní záchranná služba Českého červeného kříže České Budějovice

Cvičený pes dokáže tonoucího vzít za ruku a odplavat ke břehu

Doslova šílené zkušenosti mají záchranáři, hasiči nebo policisté s lidmi, kteří podcení riziko pohybu kolem vody nebo jim naopak okolí neumí vysvětlit, co bude nad jejich síly. Ve vodě ale mohou se záchrannou akcí pomoci i psi. Labrador utáhne po hladině až dvě tuny.

Moruše se zralými plody. 8-10letý strom dokáže urodit až 100 kg ovoce.

Zdravé ovoce: Roste u nás již staletí, přesto je někteří Češi nikdy nejedli

Moruše převislá se strom, který může být opravdovou ozdobou vaší zahrady. V létě navíc potěší sladkým ovocem, připomínajícím svým tvarem podlouhlé ostružiny nebo maliny. Morušový džem, šťáva, koláč nebo zmrzlina, které se z něj dělají, jsou nejen chutné, ale obsahují i řadu vitamínů a antioxidantů.

Profesor a primář neurologické kliniky ústecké Masarykovy nemocnice Martin Sameš.

Neurochirurgové ústecké Masarykovy nemocnice zaznamenali další světový úspěch

Nedávno se ve španělské Malaze konal prestižní kongres Světové akademie neurologické chirurgie. Nezisková neurochirurgická společnost World Academy of Neurological Surgery (WANS) byla založena v roce 2005 s cílem podporovat spolupráci mezi světovými lídry neurochirurgie, rozvíjet výměnu vědeckých poznatků a vytvářet a stanovovat hlavní směry v oboru.

Laya Spa Ritual nabízí rituální zážitky v Jablonci a Turnově.

Kousek exotiky v Jablonci a Turnově. Masérky z Thajska doputovaly až k nám

/FOTO/ Thajské masážní salóny Laya otevřeli manželé Lehmannovi krátce po sobě v Jablonci a Turnově, další chystají v Děčíně. Pracují v nich výhradně masérky z Thajska a Filipín a jde tak o skutečný kousek exotiky u nás. Jedna z nich je tu už šest let a vydělává peníze na vlastní farmu, s manželem se Flor vidí jednou za dva roky.

Laya Spa Ritual nabízí rituální zážitky v Jablonci a Turnově.

Kousek exotiky v Děčíně. Masérky z Thajska doputovaly až na sever Čech

/FOTO/ Thajské masážní salóny Laya otevřeli manželé Lehmannovi krátce po sobě v Jablonci a Turnově, další chystají v Děčíně. Pracují v nich výhradně masérky z Thajska a Filipín a jde tak o skutečný kousek exotiky u nás. Jedna z nich je tu už šest let a vydělává peníze na vlastní farmu, s manželem se Flor vidí jednou za dva roky.

Lilie chraňte před mšicemi a dávejte pozor, aby je nenapadl chřestovníček liliový, který je jejich největším nepřítelem.

Lilie jdou do květu. Od května jim věnujte větší péči a jejich krása vás uchvátí

Krásu lilií lidé obdivují už od starověku. Jejich květy byly tak oblíbené, že zdobily oltáře i trůny vládců a v pozdější době se staly dokonce heraldickým znakem francouzských panovníků. Obliba lilií přetrvala dodnes. A jak by ne, vždyť v létě, když rozkvetou, stávají se bezkonkurenčními královnami zahrad. Abychom je však mohli obdivovat, musíme jim věnovat náležitou péči. A právě jak úspěšně lilie pěstovat se dovíte v tomto článku.

Rainbow Run 2023 v Dolní Oblasti Vítkovic, 27. května 2023, Ostrava.

Rainbow Fest v Ostravě: Ben Cristovao a barevný běh už dnes

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ostravu čeká barevná sobota. Jubilejní desátý ročník tradiční akce, která spojuje festival a barevný běh, proběhne už tuto sobotu 25. května 2024 v Dolní oblasti Vítkovice. Součástí programu bude i Rainbow Run Neon nebo vodíkový bar. Na co dalšího se veřejnost může těšit?

Férová snídaně na zahradě Diakonie Českobratrské církve evangelické v Čáslavi.

Banány nerostou na stromě. Férovou snídani doplnila faitradová pátračka

/FOTO/ Férová snídaně se v Čáslavi konala podeváté, v sobotu 11. května na zahradě Diakonie Českobratrské církve evangelické za krásného počasí a ve společnosti milých lidí. Děti i rodiče si užili fairtradovou pátračku, při které se například dozvěděli, že banány nerostou na stromě, ale na největší jednoleté bylině na světě.

Nemocnice Na Bulovce

Záměna pacientek na Bulovce má dohru. Nemocnice propustila zaměstnankyni

Fakultní nemocnice Bulovka kvůli tragické záměně pacientek propustila jednu ze svých zaměstnankyň. Další zaměstnanec nyní pracuje pod dohledem. K hrůzné záměně došlo na konci března, v důsledku toho provedli lékaři zdravé těhotné ženě potrat. Vedení nemocnice se snaží situaci řešit a zavádí nová opatření.  

Vítězná radost po utkání proti Lucembursku.

Kralupské studentky bojovaly na volejbalovém mistrovství světa středních škol

/FOTO, VIDEO/ Po úspěšném vystoupení na mistrovství republiky se volejbalový tým kralupského Dvořákova gymnázia probojoval na ISF World School Volleyball Championship, který se konal od 19. do 29. dubna v srbském Bělehradu. Této vrcholné akce středoškolského sportu se zúčastnilo celkem 55 týmů chlapců a dívek z 29 zemí světa.