Ke konci června skončí výroba v pražském závodu výrobce pneumatik Mitas, v němž pracuje zhruba 350 pracovníků. Většina zaměstnanců bude propuštěna, napsal dnes server Novinky.cz. Majitelem tradiční společnosti, která vyrábí gumy pro zemědělskou techniku či stavební stroje, je japonská společnost The Yokohama Rubber Company.
Liberecká zoo slaví další chovatelský úspěch, hejno pelikánů se rozrostlo o šest roztomilých členů. Nyní jsou v péči svých rodičů i zkušených chovatelů a jsou na dobré cestě spořádat v dospělosti až 1,5 kilogramů ryb denně. Přesně tolik toho totiž velký pelikán sežere. Vyzkoušejte si náš kvíz, ve kterém se dozvíte o pelikánech i další zajímavosti.
Policie ukončila prověřování v případu záměny pacientek v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. Ve věci nikoho neobvinila. Nemocnice se s pacientkou, které zdravotníci loni v březnu nedopatřením provedli potrat, mimosoudně dohodla.
/FOTO/ Je silně ohrožený, přísně chráněný, v přírodě zaujme výrazným oranžovomodrým zbarvením. V Česku žije v odhadovaném počtu několika set jedinců. Řeč je o ledňáčkovi říčním. Fotografce z Podbořan Laurencii Heláskové se tohoto drobného ptáka povedlo vyfotografovat při lovu, u tamního železničního viaduktu vytáhl zobákem z ledové vody Doláneckého potoka malou rybku a následně ji spolkl.
Společnost Synot Tip, která patří k nejvýznamnějším firmám na českém loterijním trhu, loni utržila z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží 899,7 milionu korun. Meziročně to bylo zhruba o 13,2 milionu korun více. Čistý zisk však společnosti sídlící v Uherském Hradišti klesl.
/FOTOGALERIE/ Téměř sto devadesát osm tisíc návštěvníků registrují za loňský rok pracovníci Zooparku Vyškov. Ten loni zároveň uvítal i četné zvířecí přírůstky. Přibyli třeba zebu, malpa, jak či skot cachena.
Dokumentární film Zapomenutá generace od mladičkých opavských filmařů dokončil v uplynulých dnech svoji úspěšnou cestu kolem světa. Po zisku dvou hlavních cen ve Walesu, tří ocenění v USA a úspěchu v Austrálii, dosáhla opavská parta filmařů ze ZŠ Englišova pod vedením filmového lektora Drahomíra Streita tentokrát na vítězné ceny v Tichomoří a Asii.
Ačkoli Emma Smetana a Jordan Haj tvoří pro své fanoušky s radostí, na nějakou dobu si nyní dávají od práce pauzu a přesunuli se do Asie. Chtějí tam nabrat novou sílu a inspiraci. Velké rozhodnutí udělali i ohledně svých dcer, už o nich nebudou do médií mluvit. Jejich bezpečnost je pro ně na prvním místě.
Mezi entomology a včelaři zavládlo v posledních týdnech znepokojení. Španělští vědci totiž upozornili, že se do Evropy dostaly obří sršně s vědeckým označením vespa soror. Jde o velmi invazivní a agresivní jedince, kteří vedle medonosných včel loví i živočichy, jako jsou malé ještěrky.
Úterní ranní zemětřesení v Nepálu a Tibetu zastihlo lidi i v postelích. Někteří vyběhli na ulici jen v ponožkách. V oblasti pracují záchranáři, počet obětí je nejméně sto. Otřesy půdy zasáhly i základní tábor pod nejvyšší horou světa Mount Everestem.
V kauze kolem společnosti J.O. Investment Městský soud v Praze potrestal majitele firmy Jakuba Ortinského trestem vězení v délce devíti let a jednoho měsíce. Uložil mu navíc peněžitý trest 7,5 milionu korun. Dalším dvěma obžalovaným soud uložil pětileté vězení a peněžitý trest 4,5 milionu. Muži podle nepravomocného rozsudku podvedli více než 3700 klientů a 160 firem, od kterých vylákali téměř 2,4 miliardy.
Českému závodu japonské firmy Shimano vyrábějícímu součástky jízdních kol klesly loni tržby o 1,09 miliardy, tedy meziročně více než o polovinu, na 805,6 milionu korun. Důvodem byl pokles poptávky. Po předloňském zisku 57,4 milionu korun firma loni skončila ve ztrátě 93,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy Shimano Czech Republic zveřejněné ve Sbírce listin.
Před šestnácti lety vypuklo v Japonsku takzvané banánové šílenství. Obyvatelé této ostrovní země si poprvé vyzkoušeli fronty na banány. Jedna tamní lékárnice totiž vymyslela banánovou dietu, díky níž její manžel rychle shodil 17 kilogramů. Dieta si získala nesmírnou popularitu a mnozí ji chtěli vyzkoušet. Postupně se rozšířila po celém světě, a i když jsou k ní výživoví odborníci skeptičtí, zhubnout se s ní dá.
Radovan Kohout, sportovec z Jihočeského kraje, se rozhodl strávit přelom roku v exotickém Vietnamu. Bývalý lyžař a volejbalista se podělil o své dojmy z návštěvy Dračí zátoky, jednoho ze Sedmi přírodních divů světa. Zatímco doma mrzne, Kohout prožil Vánoce v teplém počasí a objevuje místní kulturu. Připojte se k jeho dobrodružství prostřednictvím přiloženého videa.
Extrémní počasí v hlavních oblastech, kde se pěstují chilli papričky, letos narušilo jejich odbyt, zvýšilo ceny a co je nejhorší - papričky ztrácejí pálivost a jsou jemnější. Podle vědců to není jednorázový jev, ale dlouhodobý trend, který ovlivňuje i další potraviny. Nepravidelné srážky zvyšují hořkost kávových směsí, zatímco kokosové ořechy mají méně výraznou chuť. Rostoucí teploty pak ovlivňují kvalitu a množství čínského zelí, které je hlavní ingrediencí oblíbeného korejského pokrmu kimči. Napsala to agentura Bloomberg.
Zvoňte a mávejte. Na změny v provozu městké hromadné dopravy si zvykají od prosince cestující v Havlíčkově Brodě. Všechny zastávky autobusů jsou například nově jen na znamení. Kdo si nezmáčkne v autobuse tlačítko včas, nevystoupí. Jak si cestující na změny zvykli, vyzkoušel na několika trasách i Havlíčkobrodský deník.
Radovan Kohout, vášnivý cestovatel a sportovec z jižních Čech, se rozhodl strávit konec roku 2024 v exotickém Vietnamu. Tento nadšenec do cizích kultur a jazyků se podělil o své zážitky z asijského dobrodružství, které zahrnují nejen poznávání místní kultury, ale i osobní výzvy.
Jak dostat Česko opět na světovou ekonomickou a technologickou špičku? Nepůjde to bez lidí s vysokou školou, především technického směru. Jenže počet „domácích“ studentů univerzit klesá, a zatím se nedaří nalákat talenty ze zahraničí. „Třeba Německo má ambiciózní plán v příštích letech přijmout až 500 tisíc zahraničních studentů,“ upozorňuje průmyslník a ambasador projektu Druhá ekonomická transformace (2ET) Martin Wichterle, který byl hostem videopodcastu Byznys kafe – speciálního dílu zaměřeného právě na projekt Druhé ekonomické transformace.
Po boku legendárního Karla Lopraise zažil oslavu dakarského vítězství, ale i přepadení tatrováckých posádek v Mali. Při střetnutí s bandity Tomáš Tomeček tehdy nevěděl, jestli se nejedná o jeho poslední minuty… Později se postavil na vlastní nohy a v Africe bojoval o dakarské vavříny.
Jako dvaačtyřicátý nejlepší národní tým světa zakončí rok česká fotbalová reprezentace. Oproti nejlepší pozici v roce si pohoršili o osm míst. To bylo však před mistrovstvím Evropy, které svěřencům Ivana Haška nevyšlo podle představ a rozloučili se už po základní skupině. Naopak nejhůře na tom byli právě po Euru, kdy klesli na 47. místo. Kalendářní rok zakončili první mistři světa Argentinci před Francií a Španělskem. Nové vydání žebříčku národních mužstev dnes na svých internetových stránkách zveřejnila FIFA.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Na Frýdeckomístecku vám představuje: Gymnázium Cihelní Frýdek-Místek - 2. 12., Gymnázium Třinec - 9. 12., Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí - 16. 12. a Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek - 23. 12.
Od začátku sezony bojují na několika frontách, ať už v tuzemsku či Evropě. Jenže místo toho, aby si po zběsilém podzimu konečně oddechli, budou se muset během pauzy trmácet do Vietnamu. Opory fotbalové Slavie kapitán Jan Bořil, Tomáš Chorý a Ivan Schranz poletí s druholigovou rezervou do daleké Asie k přípravnému utkání. Fanoušci ligového lídra rozhodnutí klubu nechápou.
Zaměstnanci německé automobilky Volkswagen protestují proti ohlášenému snižování mezd a dalším personálním změnám. Stávky se mělo zúčastnit až sto tisíc lidí. Odboráři a vedení firmy večer informovali, že shodu nenašli.
V Potůčníku, místní části Hanušovic na Šumpersku, vyrábí koloběžky společnost KOSTKA – kolobka. Nejde ovšem jen o nějakou montovnu, vše tu sami vyrábějí od prvních polotovarů. Mají i vlastní kvalitní vývoj, testování, a díky tomu velmi širokou nabídku. Při vývoji nových koloběžek napomáhají také stroje a zařízení, které si firma pořídila s přispěním dotace z fondů EU. Z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost dostala společnost téměř osm milionů korun.
/VIDEO, FOTO/ S koalami, kočkami nebo pštrosy. Výstava v Letohrádku Mitrovských v Brně láká na betlémy, jak je lidé v České republice neznají. Návštěvníci se mohou těšit na betlémy z různých koutů světa, od Evropy přes Afriku až po Latinskou Ameriku, Asii a dokonce i Austrálii. Součástí expozice je také video představující vánoční zvyky z mnoha zemí, jako je například Španělsko, Čína nebo Island.
/FOTOGALERIE/ Je možné, že čáslavští zahrádkáři si v těchto dnech užívají „kiwibraní“? Jak to, že jim tato exotická liána nezmrzne? A jak to, že nepotřebují samčí rostliny k oplodnění samičích, vždyť se jedná o dvoudomou cizosprašnou rostlinu! Další, na první pohled, nelogičností je, že někteří pěstitelé nechávají plody v konzumní zralosti přejít prvními mrazíky, přestože jsou potom scvrklé a nelahodí oku.
Přes 600 tisíc. Tolik činí v součtu deseti ročníků výtěžek charitativního Plesu pro Tebe, který i letos přichystala početná skupina mladých a rodin z katolické farnosti v Ústí nad Orlicí. Dobročinná akce, která se poprvé konala ve skromných prostorách kulturního domu v nedalekých Říčkách, postupem let narostla. A letos 23. listopadu, opět „ve velkém“, přilákala bezmála tři stovky návštěvníků do orlickoústeckého kulturáku.
Mladá modelka Tereza Žáková získala v exotické Indii pět titulů! Teprve 22letá modelka z Prostějova strávila uplynulý týden v Indii na prestižní soutěži Miss Asia Global 2024. Domů se vrátí hned s několika korunkami. Stala se například Miss Asia Global 1st Runner up a získala také vedlejší titul Miss Asia Global Best Catwalk. Ohromila kostýmem českého lva.
Přesně čtvrt století nese dnes už většina reklamního textilu ve střední Evropě symbol černého orla na etiketě. Adler, což je symbolický překlad dravce v němčině, se postupně přeměnil na Malfini, jak je nazýván v kreolštině. Ale není to jen jméno firmy, co se za zmíněných 25 let změnilo.
Malý dvůr na okraji Českých Budějovic ukrývá venkovní subtropickou zahradu. Karel Hošna pěstuje u svého domu v Suchém Vrbném kiwi, citrusy, bobkový list, bambus nebo fíky. Nejvíc pyšný je ale na vzrostlý tomel japonský s plody známými jako kaki. Ovoce obsahuje řadu vitamínů a jeho konzumace navíc chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.
Galerie Hřivnáč zahájila ve čtvrtek 14. listopadu od 17 hodin vernisáž výstavy Marka Piana, v níž byly v hlavní roli velkoformátové obrazy různých netradičně pojatých automobilů.
Malý dvůr na okraji Českých Budějovic ukrývá venkovní subtropickou zahradu. U svého domu v Suchém Vrbném pěstuje Karel Hošna kiwi, citrusy, bobkový list, bambus nebo fíky. Nejvíc pyšný je ale na vzrostlý strom tomel japonský s plody kaki, které si běžně kupujeme v supermarketech. Ovoce obsahuje řadu vitamínů a jeho konzumace navíc chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.
Jedenáctý ročník festivalu Setkání národů, kterým v úterý 12. listopadu tradičně ožilo hradecké Adalbertinum, opět bořilo bariéry a propojilo 28 zemí čtyř kontinentů - Afriky, Asie, Ameriky a Evropy. Význam a symbolika barev v rozmanitých kulturách se prolínal celým programem.
Plzeňští archeologové si na své konto připsali další úspěšnou zahraniční misi. Tentokrát pracovníci a studenti plzeňské katedry archeologie zkoumali způsob obživy místních komunit a proměňující se přírodní prostředí v průběhu více než dvou tisíciletí v Kyrgyzstánu, a to ve spolupráci s tamní Ošskou státní univerzitou.
Blíží se zábava, jakou Domažlice ještě nepoznaly. Městské kulturní středisko pořádá v pátek 22. listopadu premiérový Moravský večer. A návštěvníci se mají na co těšit. Čeká je koncert jedenáctičlenné krojované cimbálové muziky Kunovjan, na nějž naváže tančírna, která potrvá dlouho přes půlnoc. Milovníci vína navíc mohou zajít i na jednu ze dvou připravených degustací moravského vína.
Praha zažívá turistický boom, jak ukazují nejnovější data Českého statistického úřadu. Za prvních devět měsíců letošního roku navštívilo hlavní město téměř 5,9 milionu turistů, což představuje 8% nárůst oproti loňsku. Výrazný růst zaznamenali zejména návštěvníci z Asie, zatímco domácí turisté tvoří stabilní pětinu celkového počtu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Prvoligová soutěž stolních tenistů pokračuje o víkendu dalším dvoukolem a fanoušky tohoto sportu na jihu Čech čeká doslova svátek. Na stoly Sokola Vodňany zavítá Havířov a Ostrava, bašty tohoto sportu u nás.
Studie vydaná v září 2024 v British Journal of Ophthalmology upozorňuje na rychlý vzestup výskytu krátkozrakosti u dětí: ze zhruba 24 procent v roce 1990 na přibližně 35 procent v roce 2023. Oční specialisté dávají tyto výsledky do přímé souvislosti s čím dál dřívějším a také častějším používáním mobilů či tabletů dětmi. O největších hrozbách pro dětské oči i mýtech kolem modrého světla, slunečních brýlí či kontaktních čoček mluví v rozhovoru pro Deník, který je dalším dílem seriálu Jak (ne)vidí české děti, primář očního oddělení Nemocnice Sokolov Andrej Farkaš.
/FOTO/ Z Pardubického kraje se do Taiwanu vydali hned tři nejlepší závodníci – Marek Víšek a Martin Dušek ze stanice Pardubice a Zdeněk Král ze svitavské stanice.
Jeho život je protkaný dobrem a dobrodružstvím. František Příbrský pečuje o ohrožená zvířata a chytá pašeráky. Rodák z Ústí nad Labem dokonce v Indonésii založil Záchranný program Kukang.
Není doktorem ani hasičem, přesto zachraňuje životy ve velkém a jeho životní příběh je protkaný dobrem a dobrodružstvím. Ústečan František Příbrský v Indonésii založil Záchranný program Kukang, v rámci něhož zaměstnává bývalé pytláky, chytá pašeráky a zároveň pečuje o ohrožená zvířata v čele s outloni. Přečtěte si vzácný příběh člověka, s jehož pomocí je svět lepší a nemizí z něj zcela zbytečně zvířata za účelem zbohatnutí.
Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů.
Vína ze Znojemska budou mít šanci ochutnat účastníci světové výstavy v Japonsku. Vinařství Thaya bude součástí českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace.
Děti mají častěji než dřív potíže se zrakem. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se počet dětí s krátkozrakostí (tedy špatným viděním do dálky) za posledních deset let zvýšil o téměř šestnáct tisíc, což představuje více než třicetiprocentní nárůst. Oční lékaři apelují, aby to rodiče nepodceňovali. Základní informace přináší Deník.cz v prvním díle seriálu Jak vidí a nevidí české děti.
/FOTO/ Noví plameňáci jsou aktuálně k vidění v Zoo Hodonín. Po rozšíření hejna je jich už třiatřicet. Do areálu v jihomoravském příhraničí nové přírůstky přicestovaly ze Zoo v Jihlavě. Informoval o tom mluvčí hodonínské zahrady Ivo Cencinger.
České zemědělce a zahrádkáře zřejmě už v blízké budoucnosti čeká velký a nesnadný boj s malým, ale žravým broukem, který se rychle šíří po evropském kontinentu. Listokaz japonský pochází z Asie, ale stačil se už zabydlet v Severní Americe, kde se stal jedním z nejzávažnějších škůdců, a nyní postupuje Evropou. Japonský brouk s mimořádným apetitem zde nemá žádného predátora, takže boj s ním zůstane pouze na lidech. A nebude to boj snadný.
Den 2. listopadu patří zesnulým. Tento den a celý začátek měsíce je každoročně spjat s návštěvami hrobů našich zesnulých na hřbitovech a vzpomínkami na ně. Letos ovšem lze očekávat, že hodně lidí využije k tomuto účelu prodloužený říjnový víkend.
Jaro a léto jsou pro hmyz krásným obdobím plným potravy a volnosti. Když se však dny začnou krátit a světla i tepla ubývá, hledá hmyz, kam by se schoval. A teplé lidské příbytky se mohou zdát jako dobré řešení. Mezi ty, kteří domy a byty nyní berou doslava útokem, patří ploštice. Ploštice známe pod označením „smradlavý brouk,“ a to i přesto, že mezi brouky vůbec nepatří. A stejně tak nepatří mezi hosty, kteří jsou u nás doma vítaní.
Když na Aleše Černohouse před přibližně dvaceti lety spadl v Anglii v parku strom, převrátil se mu život naruby. Padající kmen mu totiž zlomil páteř a od té doby je upoután na vozík. Na život ale nezanevřel, dál jej žije naplno. Kromě kreativní práce v grafickém studiu se věnuje také pomoci zdravotně postiženým. Mapuje vhodné cesty pro vozíčkáře nebo pomáhá lidem čerstvě po úrazu znovu nakolejit život do těch správných kolejí.