Archeologové učinili v Číně překvapivý objev. Našli starověkou lebku, která nezapadá do žádné známé lidské větve. Fosilie se nepodobá žádnému dosud nalezenému homininu.
Co by to bylo za dovolenou na Jadranu bez nákupu suvenýrů. Chorvatsko jich nabízí nepřebernou škálu. Tradiční olivový olej, víno či levandule? Jen kapka v moři. Globální asijské výrobky z turistických krámů jsou nuda, vyplatí se spíš sáhnout po regionálních produktech. Jen dejte pozor na zapovězené „dary“ moře.
Badatelé zrekonstruovali podobu ženy, která před 45 tisíci lety žila v Koněpruských jeskyních v kopci Zlatý kůň. Její genom je nejstarším genomem moderního člověka, jenž experti geneticky sekvenovali. Informovala o tom Správa jeskyní České republiky.
/VIDEO, FOTO/ Samička luskouna krátkoocasého, která se v únoru narodila v pražské zoologické zahradě, přešla z mateřského mléka na pevnou stravu. Mládě jménem Šiška bude mít ve středu půl roku a je prvním mládětem tohoto druhu odchovaným v Evropě. Zoo Praha je teprve druhou evropskou zahradou, která kriticky ohrožené luskouny chová.
Zatím jsou medailovými tahouny Česka na probíhajících Letních univerzitních hrách v čínském Chengdu. Sportovní střelci získali v Asii už čtyři medaile a všechny cenné kovy mají plzeňskou stopu. Po zlatu Matěje Rampuly (Dukla Plzeň) a bronzu Jiřího Přívratského (Olymp Plzeň) se tentokrát zaskvěli Pavel Schejbal z Olympu a Veronika Blažíčková z Dukly. Oba si vystříleli bronzové medaile.
Dívá se do budoucnosti. Radim Tolasz se svými kolegy počítá, jaké klima bude v České republice vládnout v příštích desítkách let a na co se mají její obyvatelé připravit. Už nyní se ví, že v letních měsících se za posledních třicet let zvýšila průměrná teplota skoro o dva stupně. Počasí se tedy mění před očima. „Lidé kolem padesátky už to vidí. Ten, komu je dvacet, to nevnímá. Je už zvyklý na něco jiného,“ říká klimatolog. Počasí v Česku podle něj bude stále teplejší.
Kemp u jezera Matylda je až do neděle 30. července obsazený. Táboří tam lidé z různých evropských zemí, kteří přijeli fandit svým závodníkům na mistrovství světa superbiků na mosteckého autodromu.
Už deset let se Česká republika drží mezi sedmičkou největších světových vývozců ptáků s ochranou CITES. Od roku 2013 se jich ze země vyvezlo přes čtvrt milionu, zejména papoušků. Nejčastěji mířili do Japonska nebo zemí Perského zálivu. V tuzemsku se zvyšuje i počet lidí, kteří papouška chovají jako domácího mazlíčka.
Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.
Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.
/FOTOGALERIE/ Pro přírodní bohatství se pyšní označením Moravská Amazonie. Soutok, cenná lokalita s lužními lesy v jižním cípu Břeclavska, kde se potkávají řeky Morava a Dyje, ukrývá netradiční rostliny původem z Asie. Třeba korkovník amurský nebo bambus.
V kamionu, který přijel z Turecka do jedné z firem na Opavsku vyložit zboží, se nachází cizí státní příslušníci. Takové oznámení přijali v minulých dnech policisté.
Vdova po zakladateli skupiny PPF Petrovi Kellnerovi Renáta Kellnerová chce jeho dědictví zachovat a připravit děti na převzetí štafety. Uvedla to v úvodním slově Zprávy o dění v PPF za rok 2022. Výpravně vyrobenou publikaci, která doplňuje finanční výroční zprávu z konce května, v úterý dostala média. Podnikatelka, filantropka a většinová majitelka PPF Kellnerová je podle časopisu Forbes nejvlivnější ženou Česka.
Vanilka, čokoláda, jahoda, ale také mango, pistácie a dračí ovoce. Opravdu velkou nabídku zmrzlin mají na výběr obyvatelé Havlíčkova Brodu. Podle cukrářů dávají většinou přednost klasice.
/FOTOGALERIE/ Zoo Praha v sobotu 22. července otevřela novou voliéru u pavilonu Sečuán, stála 12 milionů korun. ČTK to při slavnostním otevření řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Voliéru obývá osm druhů ptáků z čínské oblasti Sečuán, například argus okatý či morčák šupinatý. Slavnostnímu otevření přihlíželo v pražské zoo zhruba 100 návštěvníků.
/III. díl/ Náš krátký pobyt v hotelu Mas pomalu končil, poslední celodenní výlet směřoval do Českého Krumlova. Kdo by neznal Plášťový most, hrad, zámek, specifické divadlo, kruhovou věž, strašidelné pověsti a zfilmované rozmary Petra Voka, který v roce 1601-1602 pod tíhou ohromných dluhů prodal celý areál císaři Rudolfu II. Habsburskému.
/VIDEO/ Rolovaná zmrzlina. Oblíbený pouliční dezert východní Asie. K výrobě stačí ledový plát, dvě stěrky a šikovné ruce. Andrea Komůrková z havlíčkobrodské kavárny má obojí. Ruličky zmrzliny na všechny způsoby nabízí v okresním městě v současné době jako jediná. „Cestovala jsem hodně po Asii. Ve Vietnamu jsem viděla, jak se tahle ledová pochoutka vyrábí a řekla jsem si, že se to musím naučit,“ prozrazuje a zároveň přímo před očima zákazníka ukazuje, jak se zmrzlina vyrábí.
O víkendu se koná jedna z největších městských akcí roku – Otrokovické letní slavnosti. Ty letošní s sebou přinášejí spoustu novinek, přičemž mezi ty největší patří zpoplatnění části programu, změna místa konání hlavní části festivalu z parku u Společenského domu na Štěrkoviště a „zahuštění“ doby trvání slavností ze tří necelých dnů na dva plné dny.
Svatojakubskými hody ožije od pátku 21. do neděle 23. července Lipník nad Bečvou. Pestrý třídenní program pamatuje na zástupce všech věkových kategorií a rozmanitých kulturních žánrů.
/FOTOGALERIE/ Narodila se v začátkem června a pomalu začínají prozkoumávat výběh. Řeč je o třech mláďatech hyen žíhaných, která mohou už v těchto dnech vidět návštěvníci jihlavské zoologické zahrady.
Do Česka už cizinci nepřicházejí jen jako levná pracovní síla. Míří sem i jako nejlépe placení manažeři či specialisté v odvětvích, kde domácí síly chybí. A představitelé ministerstva průmyslu a obchodu jich chtějí přilákat více.
Pět místností na půdě plné vah všech velikostí. Už skoro čtyřicet let let sbírá váhy Miroslav Moravec z Humpolce na Pelhřimovsku. Má jich téměř dva tisíce. Vytvořil z nich originální soukromé muzeum.
Pět místností na půdě plné vah všech velikostí. Už skoro čtyřicet let let sbírá váhy Miroslav Moravec z Humpolce na Pelhřimovsku. Má jich téměř dva tisíce. Vytvořil z nich originální soukromé muzeum.
Cestovatelské sny si plní už od studentských let. Blogerka Tereza Schindlerová projela křížem krážem Evropu, žila na Novém Zélandu, prozkoumala Asii, okouzlily ji Střední a Jižní Amerika. Píše cestotipy na webu Cestuj za babku a radí, jak cestovat s miminkem. „Ušetřit lze na všem, od letenek přes ubytování až po stravu,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Helena ve filmu Úsvit, který na karlovarském festivalu bojuje o Křišťálový glóbus, má s představitelkou Eliškou Křenkovou leccos společného. Jestli snímek uspěje na sobotním udílení cen, se teprve dozvíme, první ocenění ale už má. Eliška Křenková si za svůj herecký výkon odnesla v pátek večer Modrou kostku, kterou na festivalu udílí českým umělcům společnost innogy. Je už devátou ženou, která modrý polodrahokam získala.
/FOTO/ Nové přírůstky hlásili za uplynulé období pracovníci ZooParku ve Vyškově. Patří k nim třeba červnová selátka prasátka přeštického, se kterými se návštěvníci seznámí ve výběhu u Babiččina dvorečku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Prvnímu evropskému mláděti luskouna krátkoocasého - samičce Šišce - je už pět měsíců a skvěle prospívá. Zoo Praha se tak přiblížila k historickému úspěchu.
Nemůžete chovat kočku, například kvůli alergii člena vaší rodiny nebo kvůli malému bytu? 20. století na tento problém našlo řešení. Obrovský boom kočičích kaváren začal v Asii a postupně se přenesl do Evropy i zbytku světa. Dnes kočičí kavárny najdete také po celé České republice. S kočkami v kavárnách může být zábava, ale také někdy pěkná šlamastika. Záleží, co do kavárny přinesete nebo s čím nakonec odejdete.
/FOTO, VIDEO/ Dříve než si převzali svá letošní vysvědčení, potěžkali mohutný pohár za vítězství v celostátním kole soutěže Pohár vědy. Studentům českolipského gymnázia Kateřině Krejčové, Natálii Wildmanové, Matyáši Hřebíkovi a Šimonu Janouškovi, kterým je chemie koníčkem, je přímo do školy přivezl prezident Asociace malých debrujárů České republiky Jakub Režňák.
/VIDEO/ Rozhodnuto. Historická a působivá synagoga ve Velkém Meziříčí už patří městu. Jeho zástupci se dohodli o převedení do majetku města s Židovskou obcí Brno. Velké Meziříčí získalo novogotickou budovu z 19. století spolu s pozemkem darem. Zastupitelé zároveň rozhodli o osudu prodejny, která dosud v synagoze sídlí.
Neobvyklou podívanou si mohli užít obyvatelé Vyškova. Ibis posvátný zavítal do města. Prošel se po sídlišti i v okolí obchodního domu. Vzácná návštěva se navíc ve městě objevila hned dvakrát.
S koncem fárání a postupným zasypáváním šachet ve Staříči, Sviadnově a Chlebovicích je na vymření také fauna v mnohasetmetrové hloubce pod zemí. Bývala námětem bizarních hornických zkazek, ale je také předmětem seriozních akademických prací.
Nejpomalejší železnice na světě. Tak se říká trati, kdy se zhruba padesátikilometrová cesta jede asi pět hodin. Přesto jde o někdejší technologický zázrak. Nejpomalejší železnice se nachází v Indii v pohoří Nilgiri a je velkou turistickou atrakcí.
Paleontologové na jihoanglickém ostrově Wight našli dosud neznámý druh obrněného dinosaura. Pradávný živočich byl býložravec a patřil k rozsáhlé skupině ankylosauria, jejíž zástupce mnohdy rovněž pokrýval kostěný pancíř. O studii zveřejněné v odborném časopise Systematic Palaentology píše server BBC.
V tomto školním roce získalo Gymnázium Kojetín titul Fairtradeová škola/Škola spravedlivého obchodu a zapojilo se tak do osvětové kampaně, jejímž cílem je zvyšování povědomí nejen o pěstování kávy a kakaa, ale také o životě pěstitelů.
Čaj je vynikajícím nápojem, který podle studií může dokonce zachraňovat život. Jeho využití je ale mnohem širší než jen v péči o zdraví. Čaj jde využít dokonce i při mytí oken, také je užitečným lapačem pachů a ocení ho i pěstitelé rostlin.
Drážďanská zoo leží jen pár desítek kilometrů od hranic s Německem a je rozhodně jiná než zoologické zahrady, na které jsou obyvatelé České republiky zvyklí. Pro návštěvu s dětmi či s nepříliš mobilními jedninci je vynikající volbou.
Drážďanská zoo leží jen pár desítek kilometrů od hranic s Německem a je rozhodně jiná než zoologické zahrady, na které jsou obyvatelé České republiky zvyklí. Pro návštěvu s dětmi či s nepříliš mobilními jedinci je vynikající volbou.
Drážďanská zoo leží jen pár desítek kilometrů od hranic s Německem a je rozhodně jiná než zoologické zahrady, na které jsou obyvatelé České republiky zvyklí. Pro návštěvu s dětmi či s nepříliš mobilními jedinci je vynikající volbou.
/FOTO, VIDEO/ Jiráskovy sady v centru Hradce Králové v sobotu patřily mezinárodnímu Food Festivalu s nabídkami jídel z řady zemí z Evropy, Ameriky, Afriky i Asie. Ve stáncích označených vlajkami nabízeli tradiční pokrmy zástupci jednotlivých států.
/FOTO, VIDEO/ Po koberci, kam musíte jen bez bot, kráčí procesí a kolem něj stojí do vnitřního klidu pohroužený dav. Ženy a muži vstoupili do svatyně z chodby, kde ještě voní zbytky jídla. Nesmí chybět ani děti, které napodobují své rodiče a prarodiče. Všichni spínají ruce k modlitbě. Za štěstí, za mír.
Po koberci, kam musíte jen bez bot, kráčí procesí a kolem něj stojí do vnitřního klidu pohroužený dav. Ženy a muži vstoupili do svatyně z chodby, kde ještě voní zbytky jídla. Nesmí chybět ani děti, které napodobují své rodiče a prarodiče. Všichni spínají ruce k modlitbě.
Badatelský tým Lískáčci ze ZŠ a MŠ Havlíčkův Brod, Konečná 1884 se připravuje na finále soutěže Pohár vědy, který pořádá Asociace malých debrujárů ČR. Tématem letošního ročníku byla cesta kolem světa a postupně jsme navštívili Asii, Ameriku i Evropu a plnili řadu náročných úkolů.
Kdysi se za nejvyššími budavami světa jezdilo do Ameriky, dnes je najdeme v Asii. Jsou vysoké stovky metrů a vyznačují se pozoruhodným architektonickým zpracováním, často s nádechem národních tradic. Většina z nich také při svém provozu klade velký důraz na ekologii a úsporu energie. Nejvyšší a nejmajestátnější z mrakodrapů stojí v Dubaji a jeho stavba nese i českou stopu. Zajímavé jsou však i další z nich, na jednom například najdete největší věžní hodiny na světě.
Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení ve všech případech a 100% míru doporučení vynesly úložišti OceanStor Dorado společnosti Huawei cenu Customer’s Choice na platformě Gartner Peer Insights 2023.
V Suezském průplavu brzy ráno krátce uvázla nákladní loď, po několika hodinách se ji ale podařilo vyprostit a provoz na důležité spojnici mezi Rudým a Středozemním mořem už pokračuje jako obvykle, informovala agentura Reuters. Plavidlo se zaklínilo krátce po vjezdu do průplavu u přístavu Port Suez, díky pomoci tažných remorkérů bylo schopno odplout po necelých čtyřech hodinách, uvedla na twitteru společnost Leth Agencies, která monitoruje provoz na lodních cestách.
Současná vnější automobilová zrcátka fungují skvěle. Pokud si je správně nastavíte, vidíte v nich vše co je potřeba, a i když je funkce monitorování mrtvého úhlu u moderních aut dobrým pomocníkem, není nezbytná. V drtivé většině případů už se nikdo nemusí ohlížet přes rameno. Co za tím ale stojí? A proč se u amerických aut stále ohlížet musíme?