Pět místností na půdě plné vah všech velikostí. Už skoro čtyřicet let let sbírá váhy Miroslav Moravec z Humpolce na Pelhřimovsku. Má jich téměř dva tisíce. Vytvořil z nich originální soukromé muzeum.
Pět místností na půdě plné vah všech velikostí. Už skoro čtyřicet let let sbírá váhy Miroslav Moravec z Humpolce na Pelhřimovsku. Má jich téměř dva tisíce. Vytvořil z nich originální soukromé muzeum.
Cestovatelské sny si plní už od studentských let. Blogerka Tereza Schindlerová projela křížem krážem Evropu, žila na Novém Zélandu, prozkoumala Asii, okouzlily ji Střední a Jižní Amerika. Píše cestotipy na webu Cestuj za babku a radí, jak cestovat s miminkem. „Ušetřit lze na všem, od letenek přes ubytování až po stravu,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Helena ve filmu Úsvit, který na karlovarském festivalu bojuje o Křišťálový glóbus, má s představitelkou Eliškou Křenkovou leccos společného. Jestli snímek uspěje na sobotním udílení cen, se teprve dozvíme, první ocenění ale už má. Eliška Křenková si za svůj herecký výkon odnesla v pátek večer Modrou kostku, kterou na festivalu udílí českým umělcům společnost innogy. Je už devátou ženou, která modrý polodrahokam získala.
/FOTO/ Nové přírůstky hlásili za uplynulé období pracovníci ZooParku ve Vyškově. Patří k nim třeba červnová selátka prasátka přeštického, se kterými se návštěvníci seznámí ve výběhu u Babiččina dvorečku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Prvnímu evropskému mláděti luskouna krátkoocasého - samičce Šišce - je už pět měsíců a skvěle prospívá. Zoo Praha se tak přiblížila k historickému úspěchu.
Nemůžete chovat kočku, například kvůli alergii člena vaší rodiny nebo kvůli malému bytu? 20. století na tento problém našlo řešení. Obrovský boom kočičích kaváren začal v Asii a postupně se přenesl do Evropy i zbytku světa. Dnes kočičí kavárny najdete také po celé České republice. S kočkami v kavárnách může být zábava, ale také někdy pěkná šlamastika. Záleží, co do kavárny přinesete nebo s čím nakonec odejdete.
/FOTO, VIDEO/ Dříve než si převzali svá letošní vysvědčení, potěžkali mohutný pohár za vítězství v celostátním kole soutěže Pohár vědy. Studentům českolipského gymnázia Kateřině Krejčové, Natálii Wildmanové, Matyáši Hřebíkovi a Šimonu Janouškovi, kterým je chemie koníčkem, je přímo do školy přivezl prezident Asociace malých debrujárů České republiky Jakub Režňák.
/VIDEO/ Rozhodnuto. Historická a působivá synagoga ve Velkém Meziříčí už patří městu. Jeho zástupci se dohodli o převedení do majetku města s Židovskou obcí Brno. Velké Meziříčí získalo novogotickou budovu z 19. století spolu s pozemkem darem. Zastupitelé zároveň rozhodli o osudu prodejny, která dosud v synagoze sídlí.
Neobvyklou podívanou si mohli užít obyvatelé Vyškova. Ibis posvátný zavítal do města. Prošel se po sídlišti i v okolí obchodního domu. Vzácná návštěva se navíc ve městě objevila hned dvakrát.
S koncem fárání a postupným zasypáváním šachet ve Staříči, Sviadnově a Chlebovicích je na vymření také fauna v mnohasetmetrové hloubce pod zemí. Bývala námětem bizarních hornických zkazek, ale je také předmětem seriozních akademických prací.
Nejpomalejší železnice na světě. Tak se říká trati, kdy se zhruba padesátikilometrová cesta jede asi pět hodin. Přesto jde o někdejší technologický zázrak. Nejpomalejší železnice se nachází v Indii v pohoří Nilgiri a je velkou turistickou atrakcí.
Paleontologové na jihoanglickém ostrově Wight našli dosud neznámý druh obrněného dinosaura. Pradávný živočich byl býložravec a patřil k rozsáhlé skupině ankylosauria, jejíž zástupce mnohdy rovněž pokrýval kostěný pancíř. O studii zveřejněné v odborném časopise Systematic Palaentology píše server BBC.
V tomto školním roce získalo Gymnázium Kojetín titul Fairtradeová škola/Škola spravedlivého obchodu a zapojilo se tak do osvětové kampaně, jejímž cílem je zvyšování povědomí nejen o pěstování kávy a kakaa, ale také o životě pěstitelů.
Čaj je vynikajícím nápojem, který podle studií může dokonce zachraňovat život. Jeho využití je ale mnohem širší než jen v péči o zdraví. Čaj jde využít dokonce i při mytí oken, také je užitečným lapačem pachů a ocení ho i pěstitelé rostlin.
Drážďanská zoo leží jen pár desítek kilometrů od hranic s Německem a je rozhodně jiná než zoologické zahrady, na které jsou obyvatelé České republiky zvyklí. Pro návštěvu s dětmi či s nepříliš mobilními jedninci je vynikající volbou.
Drážďanská zoo leží jen pár desítek kilometrů od hranic s Německem a je rozhodně jiná než zoologické zahrady, na které jsou obyvatelé České republiky zvyklí. Pro návštěvu s dětmi či s nepříliš mobilními jedinci je vynikající volbou.
Drážďanská zoo leží jen pár desítek kilometrů od hranic s Německem a je rozhodně jiná než zoologické zahrady, na které jsou obyvatelé České republiky zvyklí. Pro návštěvu s dětmi či s nepříliš mobilními jedinci je vynikající volbou.
/FOTO, VIDEO/ Jiráskovy sady v centru Hradce Králové v sobotu patřily mezinárodnímu Food Festivalu s nabídkami jídel z řady zemí z Evropy, Ameriky, Afriky i Asie. Ve stáncích označených vlajkami nabízeli tradiční pokrmy zástupci jednotlivých států.
/FOTO, VIDEO/ Po koberci, kam musíte jen bez bot, kráčí procesí a kolem něj stojí do vnitřního klidu pohroužený dav. Ženy a muži vstoupili do svatyně z chodby, kde ještě voní zbytky jídla. Nesmí chybět ani děti, které napodobují své rodiče a prarodiče. Všichni spínají ruce k modlitbě. Za štěstí, za mír.
Po koberci, kam musíte jen bez bot, kráčí procesí a kolem něj stojí do vnitřního klidu pohroužený dav. Ženy a muži vstoupili do svatyně z chodby, kde ještě voní zbytky jídla. Nesmí chybět ani děti, které napodobují své rodiče a prarodiče. Všichni spínají ruce k modlitbě.
Badatelský tým Lískáčci ze ZŠ a MŠ Havlíčkův Brod, Konečná 1884 se připravuje na finále soutěže Pohár vědy, který pořádá Asociace malých debrujárů ČR. Tématem letošního ročníku byla cesta kolem světa a postupně jsme navštívili Asii, Ameriku i Evropu a plnili řadu náročných úkolů.
Kdysi se za nejvyššími budavami světa jezdilo do Ameriky, dnes je najdeme v Asii. Jsou vysoké stovky metrů a vyznačují se pozoruhodným architektonickým zpracováním, často s nádechem národních tradic. Většina z nich také při svém provozu klade velký důraz na ekologii a úsporu energie. Nejvyšší a nejmajestátnější z mrakodrapů stojí v Dubaji a jeho stavba nese i českou stopu. Zajímavé jsou však i další z nich, na jednom například najdete největší věžní hodiny na světě.
Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení ve všech případech a 100% míru doporučení vynesly úložišti OceanStor Dorado společnosti Huawei cenu Customer’s Choice na platformě Gartner Peer Insights 2023.
V Suezském průplavu brzy ráno krátce uvázla nákladní loď, po několika hodinách se ji ale podařilo vyprostit a provoz na důležité spojnici mezi Rudým a Středozemním mořem už pokračuje jako obvykle, informovala agentura Reuters. Plavidlo se zaklínilo krátce po vjezdu do průplavu u přístavu Port Suez, díky pomoci tažných remorkérů bylo schopno odplout po necelých čtyřech hodinách, uvedla na twitteru společnost Leth Agencies, která monitoruje provoz na lodních cestách.
Současná vnější automobilová zrcátka fungují skvěle. Pokud si je správně nastavíte, vidíte v nich vše co je potřeba, a i když je funkce monitorování mrtvého úhlu u moderních aut dobrým pomocníkem, není nezbytná. V drtivé většině případů už se nikdo nemusí ohlížet přes rameno. Co za tím ale stojí? A proč se u amerických aut stále ohlížet musíme?
Při vyslovení slova satanismus se lidem většinou vybaví brutální vraždy ve znamení lidských obětí, rituální zabíjení zvířat nebo obrácené kříže, které nosí lidé pomazaní zvířecí či lidskou krví. Církev Satanský chrám se ovšem stereotypním představám o satanismu vymyká. Členové tvrdí, že respektují druhého, ví, že lidé nejsou bez chyb a propagují svobodu vyznání. V Bostonu se sešlo asi 800 tisíc vyznavačů tohoto náboženství na dosud největším setkání satanistů na světě.
/FOTO, VIDEO/ Byl pátek 13. května 2022 a na nejdelší visutou lávku na světě vkročili na Dolní Moravě první turisté. V sobotu to byl přesně rok. Nová atrakce přilákala za rok téměř 300 tisíc návštěvníků. Sky Bridge 721 získal několik prestižních ocenění. Nyní je po generálním servisu a je připravený na letní sezonu.
Je to ztělesnění roztomilosti. Líbivý vzhled stojí za tím, že stále více Čechů chce získat vydru jako domácího mazlíčka. Odborníci před tím ale varují.
/FOTOGALERIE/ Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoologické zahradě došlo k radostné události. Jeden z párů tam odchovává své první mládě. Přestože tento druh není tak citlivý na vyrušení jako třeba orlosupi bradatí nebo supi hnědí, trvalo čtyři hnízdní sezony, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat s asistencí chovatelů…
Ošetřovatelé děčínské zoologické zahrady se opět po roce radují z přírůstku u jeřábů panenských. Rodiče se o mládě úzkostlivě starají, část zoo, kde se nachází jejich expozice, je uzavřena.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včely jsou život. To je poselství Světového dne včel, který připadá na 20. května. Svátek připomíná, že včely prospívají nejen lidem, ale opylováním rostlin ovlivňují ekosystém celé planety. Oslavy včel proběhnou 20. května například v Karlově u Bohušova, kde jsou od 13 hodin připravené vzdělávací přednášky a workshopy pro včelaře, zábavné hledání včelí královny pro děti nebo degustace různých typů medu.
Každý čtvrtý porod končí v Česku císařským řezem. Podle řady odborníků je zákrok stále často vnímán jako bezbolestný a pohodlný způsob, nikoli jako operativní zásah do těla, se kterým se pojí dlouhá rekonvalescence. Tento pohled chce změnit projekt Císařovnám.
V sobotu 13. května se v Doteku ve Vizovicích konala Férová snídaně. Kvůli nepřízni počasí se akce konala netradičně ve vnitřních prostorách zařízení. Tento komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě uspořádali dobrovolníci celkem na více než 150 místech České republiky.
Elektrokoloběžky zažívají v posledních letech boom. Na trhu jich je k dispozici nespočet a jezdí na nich děti i dospělí. Při odblokování omezovače rychlosti mohou jet rychlostí až 110 kilometrů v hodině. Nejen prodejci proto apelují na nošení bezpečnostních prvků, jako jsou ochranná helma a chrániče.
/FOTO/ V sobotu 13. května se na komunitní zahradě Střelák konala Férová snídaně, kterou společně zorganizovala Obchodní akademie, zdravotnická škola, Vařme jinak a samozřejmě komunitní zahrada Střelák.
/FOTOGALERIE/ Deky a piknikové koše plné dobrot. Domácí pomazánky, buchty, sušenky nebo vlastnoručně upečený chleba. To vše přinesli na Férovou snídaní lidé do zámeckého parku v Blansku. Komunitní piknik na podporu pěstitelů kávy, kakaa a banánů ze zemí Latinské Ameriky, Afriky a Asie se konal na 159 místech v republice. Čas? Sobota dopoledne.
/FOTOGALERIE/ Férová snídaně se konala v sobotu 13. května v parku před Základní školou T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Celkem 62 lidí tam společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují potraviny.
/FOTO, VIDEO/ Vaření piva doprovází Štěpána Kříže téměř celý život. Jako vyučený sladovník působil nejen v českých pivovarech, ale také v exotickém Japonsku či na Barbadosu. Vždy ale snil o otevření vlastního pivovaru v Čechách, kde by mohl oživit zapomenutou historii spojenou právě s vařením zlatavého moku. Osud ho před devíti lety zavedl do Hostomic. V začátcích to byli především místní lidé, kteří hostomický pivovar v rozjezdu podpořili.
Měl jedinou motivaci. Zachovat výrobu klasického českého plyšáka poté, co stagnující firmu se sídlem v Dubí na Teplicku a výrobnou v Novém Boru převzal od majitele, který si přál odejít do zaslouženého důchodu. A to se nakonec Luboši Novotnému podařilo. Tradice dlouhá 112 let tak díky němu zůstala zachována.
Měl jedinou motivaci. Zachovat výrobu klasického českého plyšáka poté, co stagnující firmu se sídlem v Dubí na Teplicku a výrobnou v Novém Boru převzal od majitele, který si přál odejít do zaslouženého důchodu. A to se nakonec Luboši Novotnému podařilo. Tradice dlouhá 112 let tak díky němu zůstala zachována.
Nyní to trvá i s přestupy více než jeden celý den. Za pár let už by ale lidé mohli přeletět z Evropy do Austrálie za necelých pět hodin. Umožnit jim to má hypersonické letadlo, které aktuálně vyvíjí evropský startup Destinus. Unikátní letoun, který má být navíc šetrný k planetě, plánují nabídnout cestujícím již do deseti let.
Byl pátek 13. května 2022 a na nejdelší visutý most na světě vkročili na Dolní Moravě první turisté. V sobotu to bude přesně rok. Nová atrakce přilákala za rok téměř 300 tisíc návštěvníků. Sky Bridge 721 získal několik prestižních ocenění. Nyní je po generálním servisu a je připravený na letní sezonu.
/FOTO, VIDEO/ Byl pátek 13. května 2022 a na nejdelší visutou lávku na světě vkročili na Dolní Moravě první turisté. V sobotu to byl přesně rok. Nová atrakce přilákala za rok téměř 300 tisíc návštěvníků. Sky Bridge 721 získal několik prestižních ocenění. Nyní je po generálním servisu a je připravený na letní sezonu.
Zákazníci napříč odvětvími opět volili své favority ze sektoru ICT. Z více než dvaceti dodavatelů technologických řešení pro efektivní správu moderních velkých sítí, které umožňují vzdáleně propojit podnikové sítě včetně poboček a velkých datových center, zvítězila i letos společnost Huawei.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Koně Převalského z chovu pražské zoo budou žít na více místech Asie. Vedle Mongolska, kam zatím bylo přepraveno 34 zvířat pro posílení stád posledních divoce žijících koní ve volné přírodě (a plánuje se i umístění dalších v nové lokalitě), mají zamířit i do Kazachstánu. I tam už je místo pobytu předběžně vybráno.
/VIDEO/ Krajina Moravského Toskánska se právě barví především do žluté a zelené. Oblíbenou destinaci si oblíbili nejen fotografové z České republiky, ale také ze zahraničí. Pestrost barvám dodávají stíny měnící se v průběhu dne. V první třetině května vyniká v rozlehlých prostorách především jižně i západně pod Strážovickým kopcem jasně žlutě kvetoucí řepka.