Jsou elegantní, často mohutné a v interiéru se stávají pozoruhodným estetickým prvkem. Řeč je o dracénách, které jsou nejen atraktivní, ale také nenáročné na péči. Daří se jim i v koutech bez přímého slunce. Navíc fungují doslova jako turbočistička vzduchu. Původně strom rostoucí ve volné přírodě na všech kontinentech s výjimkou Evropy má stovky druhů. Jejich „interiéroví potomci“ se v českých domácnostech vyskytují v několika málo variantách. Jednu z nich dokonce mylně považujeme za bambus.
Aboriginci (Aboridžinci nebo také Austrálci) jsou tajemní lidé. Patří k velmi starým pozemským civilizacím. Svůj domov v Austrálii pravděpodobně našli ještě v době, kdy byla hladina okolního oceánu o 150 metrů níže než nyní, takže na cestu z Asie stačily primitivní lodě. Aborginci, první obyvatelé ostrovního kontinentu, dali světu bumerang, didgeridoo, ochočili psa dingo a jejich prastaré umění je i dnes inspirací výtvarníkům. Jejich svébytnost byla a i dnes je tak silná, že v relativně nedávné historii přežili i nesmírně kruté kolonizátorské pokusy o likvidaci svojí kultury a takzvané začlenění. Přežili a nezapomněli.
Miroslav Jirkal se po letech vrací do českobudějovického Dynama, tentokrát jako asistent trenéra Františka Straky. Tento zkušený odborník, který má za sebou bohatou kariéru v Asii a arabských zemích, přináší do týmu nejen své trenérské dovednosti, ale i hluboké znalosti moderních technologií pro analýzu hry. Dynamo čeká náročná cesta, ale s Jirkalem na palubě se může těšit na profesionální přístup a neúnavnou práci.
Odborníci z Krajské hygienické stanice zaznamenali v těchto dnech na Olomoucku první výskyt invazivního druhu komára aedes japonicus (asijský keřový komár). Hmyz aktivně napadá člověka a dokáže velmi znepříjemnit pobyt na zahradách. Lidé by si měli přikrýt sudy a nádoby se zadržovanou dešťovou vodou, aby do nich nemohl naklást vajíčka.
Automobilce se sídlem v Mladé Boleslavi se v první polovině letošního roku dařilo. Jednak o pár procentních bodů navýšila prodeje modelů se svým logem a jednak jí o čtvrtinu narostl provozní zisk. Pomáhá jí k tomu třeba i klesající kurz koruny vůči euru a dalším světovým měnám.
První výskyt invazivního druhu komára Aedes japonicus (asijský keřový komár) v těchto dnech na Olomoucku zaznamenali odborníci z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Hmyz aktivně napadá člověka jak přes den, tak zejména v podvečer a dokáže pobyt na zahradách velmi znepříjemnit.
S její postavou ji mnozí vidí někde pod basketbalovým košem, nebo nad volejbalovou sítí, ona se jenom směje. "Ráda přijímám výzvy, peru se sama se sebou, míčové hry nevyhledávám. Při náročném běhu v terénu si vyčistím hlavu, raději mám kopce, než nekonečnou rovinu. V sobotu 27. července jsem vyhrála už podruhé vytrvalostní závod na 24 hodin, který je zároveň mistrovstvím republiky. Běželo se na Kladně, naběhala jsem 208 km," tvrdila vytáhlá Ústečanka Lenka Berrouche. V úterý 30. července přinesla ukázat zlatou medaili na fotbalový stadion, Deník byl u toho.
/PŘÍMO Z ARMÉNIE/ Fotbalisté Baníku Ostrava jsou v Jerevanu. V milionovém arménském hlavním městě by ve čtvrtek měli dokončit cestu za postupem do 3. předkola Konferenční ligy, kterou proti FC Urartu započali před týdnem ve Vítkovicích výhrou 5:1. Jak náročné ale bylo výjezd do země, která je geograficky v Asii a při několika nejasnostech, zorganizovat? Zvlášť, když Slezané jsou v pohárech po dlouhých čtrnácti letech? „V létě je to vždy složité,“ říká pro Deník šéf marketingu a PR Baníku Matěj Šturala, který má operaci na starost. Pomáhá mu i expert na UEFA.
Zapálený chlap, který rád přijímá výzvy. To je Ivan Petrův, který se jednoho dne rozhodl opustit svět IT a vydal se na nejistou cestu výroby kožené galanterie. Aby toho nebylo málo, v době covidu dozrál jeho nápad vyrábět koženou obuv na zakázku. A i když se jeho kroky mnohdy zdály bláznivé, vychází mu to. Vybudoval firmu Brašnářství Tlustý, kdy za 12 let existence evidují 170 tisíc obsloužených klientů.
Cestování do exotických krajin přináší mimo mnoha lákadel i riziko nákazy různými infekcemi. Prevence podle přednosty pražské Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Motol Milana Trojánka zahrnuje nejen očkování, ale kupříkladu i užívání antimalarik, důslednou hygienu, bezpečné stravování či ochranu před komáry. „Z tropických importovaných infekcí je určitě nejčastější horečka dengue,“ řekl infektolog v rozhovoru pro Deník.
Čaj jako nápoj, čaj jako lék. Čaj jako předmět hodný obřadu. Osmý ročník Festivalu čajových nadšenců v Kadani, který se uskutečnil v sobotu na Studentském náměstí, se opět dělil o znalosti přínosů lístků rostliny čajovníku louhovaných v horké vodě.
Orni Park v Jaroměři, který se teprve nedávno otevřel návštěvníkům, zažil velmi nepříjemnou zkušenost. Vandal tam poškodil expozice i otevřené výběhy. Škody jdou do desetitisíců korun a pohřešují se i některá zvířata. „Pokud v místě starého koupaliště na Úpě uvidíte běhat třeba králíčky nebo morčata či zahlédnete exotické barevné holuby nebo papoušky, napište nám, děkujeme," žádá Orni Park na sociální síti Facebook.
Jako z jiné planety, nebo z hororu. Tak působí květnatec Archerův, zvláštní houba původně pocházející z Austrálie, která se v Česku poprvé objevila v 60. letech minulého století. Dnes se vyskytuje prakticky po celé republice. Exotická houba má však jepičí život a najít ji je tak spíše vzácností. Redakci Deníku se to podařilo poblíž rybníka na Třeboňsku.
/OBRAZEM/ V Podhůří Šumavy, přibližně deset kilometrů od Strakonic, najdeme malou obec s názvem Kladruby, která skrývá hned několik zajímavostí. Nachází se tu ohradní zeď ve tvaru čínského draka a zřícenina vodní tvrze. Výlet do Kladrub si pro čtenáře Deníku připravil strakonický sběratel historie Jan Malířský.
Otec Francouz, matka Japonka. Z Asie přes Irsko a hřebčín Napajedla zamířil prvotřídní kůň Pop Rock na statek do Němčic pod Kunětickou horou. Tam se na 30 hektarech o něj, a dalších 50 koní, stará rodina Vocáskových.
S létem stále víc Čechů, Moravanů a Slezanů vyráží nejen do tradičních dovolenkových destinací, ale i na trasy do exotiky. Právě tam jim hrozí spousta nemocí, proti nimž je dobré se ještě před odletem očkovat. Do některých zemí je to dokonce povinné. V krnovské nemocnici jim vyjdou vstříc.
/OSOBNOST DENÍKU/ Tak to byla velká bomba, která vybouchla v rámci WFF Grand Prix na italském ostrově Sicílie, kde dosáhl nejdecký kulturista Jaromír Prášek na životní úspěch. Urostlý chasník nejenže v roli trenéra dovedl k titulům mistra světa dva své svěřence, ale i on sám dokráčel až na vrchol.
Potíte se a trápí vás nafouklé břicho, otoky očí, prstů nebo kotníků? Problémem může být nadměrné zadržování vody v těle. Nezdravý životní styl dnešní uspěchané doby se významně podepisuje na tom, že asi 47 procent mužů a 71 procent žen trápí právě zadržování vody. Přitom k tomu, aby člověk rychle obnovil rovnováhu tekutin v těle, mu může pomoci obyčejný kopr. Pro léčebné účely se obvykle využívají jeho semena.
Komonice lékařská je bylina, která se pro své blahodárné účinky používá už od starověku. Ředí krev, pomáhá předcházet vzniku nebezpečných trombóz a embolie i na křečové žíly. Také má protizánětlivé účinky, zlepšuje cirkulaci lymfy a používá se k léčbě bolestivých otoků. Využití má ale komonice mnohem širší.
Přeštická zubařka Eva Perglerová slaví jako horolezkyně jeden úspěch za druhým. Teď se dokonce může pyšnit Korunou planety. Jako druhá Češka v historii dokázala vystoupat na všech sedm nejvyšších vrcholů jednotlivých kontinentů.
/FOTOGALERIE/ Sezona plná mláďat a skvělých odchovů v Zooparku Zájezd rozhodně nekončí. V nedávno vybudované voliéře pro sovice sněžní se z vajec vyklubala dvě krásná mláďata. Chovatelé kolem nich chodí po špičkách a dělají vše pro to, aby měla ten nejlepší start do života. Jak už to tak bývá s narozením potomků se změnilo i chování jejich rodičů. Jindy dominantní samice se ztratila z dohledu a samec začal být nebývale ostražitý.
Dlouholetý ředitel Zoo Liberec Josef Janeček, který stál v jejím čele v letech 1982 až 2004, zemřel v neděli 7. července ve věku 88 let. Jméno královedvorského rodáka a významného zoologa je spojeno s masivním boomem, během něhož liberecká zoo prošla velkou modernizací.
Chrpa patří mezi rostliny, které se hojně vyskytují jak v horských oblastech, tak ve městech. Lidé si ji s radostí trhají s ostatním (často chráněným) lučním kvítím pro potěšení jen tak do vázy i do čaje. Tato významná medonosná rostlina totiž skvěle zabírá při očních chorobách, nechutenství i zažívacích problémech. Kdo má na ni zálusk, ten by však měl vědět, že není chrpa jako chrpa. Jednu utrhnout můžete, za druhou hrozí až stotisícová pokuta.
Karvinské varhany je ojedinělý festival, který ke kultuře v Karviné patří již neodmyslitelně. Koncerty varhanních umělců i jejich spoluhráčů se konají v ojedinělém prostoru kostela Povýšení sv. kříže v historickém centru Fryštátu a přivážejí vždy to nejlepší nejen z české, ale i zahraniční scény.
Vědci v Jihoafrické republice byli ohromení, když zjistili, že stále obydlená termitiště v aridní oblasti země jsou stará více než 30 tisíc let. To znamená, že jde o nejstarší známá aktivní termitiště, informovala agentura AP.
Dvojčata irbisů se narodila v jihlavské zoo. Jedná se již o třetí generaci odchovanou v tamní zahradě. Úspěch podle chovatelů dokumentuje dlouhodobé úsilí o ochranu a rozmnožování irbisů. Šelmy chová zahrada třicet let, za tu dobu v Jihlavě přišlo na svět pětadvacet mláďat.
Častý letní návštěvník našich rozkvetlých zahrádek i balkónů dokáže svým vzhledem pořádně zmást. Rychlým třepotavým pohybem křídel při sání nektaru z květů zůstává téměř na místě a připomíná tak kolibříka.
Rozsáhlá rekonstrukce za téměř 5,9 milionu korun čeká střechu Franklovky, jak se přezdívá budově čp. 368 na třídě Maršála Malinovského v Uherském Hradišti. Dům z počátku 20. let minulého století, který dnes slouží pro výuku kamenosochařství místní Střední uměleckoprůmyslové škole, je nemovitou kulturní památkou.
Nechat se unášet rytmem i pestrobarevnými tóny cizokrajných národopisných oděvů mohli ve středu 26. června diváci v zaplněném atriu Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.
/VIDEO/ Tradiční Mezinárodní folklorní festival začal ve čtvrtek ve Strážnici. Program obstaraly soubory ze vzdálenějších zemí, ukázkám jejich kultury přihlížely zejména školy. Dočkají se jich ale i běžní návštěvníci.
Pokud dáváte v létě přednost koupání v přírodě před pobytem na plovárně, zatopený lom ve Výklekách vás určitě okouzlí. Autem se sem z Olomouce dostanete ani ne za půl hodiny. Srdce romantiků při pohledu na vodní plochu, obklopenou úchvatnými skalisky, ze kterých je krásný výhled na hladinu, zaplesá.
Před odletem na dovolenou je důležité věnovat pozornost obsahu zavazadel, aby se předešlo problémům při letištní kontrole. Některé předměty, jako plynové kartuše, prskavky nebo erotické pomůcky, mohou způsobit komplikace a zdržení. Dodržování pravidel pro přepravu tekutin a ostrých předmětů je klíčové pro hladký průběh cesty.
Martin Kocman, sedlář z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, pochází z tradiční koňácké rodiny. V článku se dozvíte o jeho cestě k sedlařině, výzvách, kterým čelí, a o unikátním projektu, na kterém právě pracuje.
/FOTO/ Historické pohlednice přiveze sběratel do Muzea rekordů v Pelhřimově. Na pohledech jsou také fotbalové stadiony, na kterých se hraje Euro 2024. Nechybí ani stadion v Lipsku, na kterém Češi hráli první zápas a Portugalskem.
Na začátku letošního roku porodila moderátorka Eva Hecko Perkausová druhého syna, kterého s manželem Ivanem Heckem pojmenovali Arian. Ani ne půl roku po porodu vypadá Eva skvěle, což je podle ní i zásluha jejích dvou potomků, kteří jí dávají pořádně zabrat. Rozhodně sdílí názor, že mít jedno dítě, nebo dvě je nebetyčný rozdíl.
Hasiči, policisté, celníci i záchranáři. Ti všichni se sešli ve středu dopoledne v areálu hasičské stanice ve Svitavách. Stovky návštěvníků si nenechaly ujít pestrý program.
/FOTO, VIDEO/ Pár kroků od mělnické Vrázovy vyhlídky v ulici K Mostu, která vede od Rybářů směrem k Polabí, pokračuje oprava opěrné zdi pod vinohradem. Provoz na stezce ani pohled na soutok Labe s Vltavou z Vrázovky malé staveniště nijak neomezuje.
Organizátoři letošního karnevalu v brazilském Riu de Janeiru rozdávali návštěvníkům z celého světa repelenty proti bodnutí komárem přenášejícím horečku dengue. Kvůli změnám klimatu může ale člověk onemocnět nejen v Jižní Americe, Asii či Africe, ale i v Evropě. I v té se totiž objevil komár tygrovaný, který může šířit právě horečkou dengue. Deník přináší odpovědi na základní otázky.
/VIDEO, FOTO/ Na festival Sweetsen Fest ve Frýdku-Místku dorazila i hudebnice z dalekého Japonska. Sakura Akiyama předvedla hru na tradiční čínský nástroj niko. Jak se vůbec ocitla na charitativním festivalu a co jí spojuje s frontmanem kapely Mirai? V rozhovoru pro Deník se také dočtete, co umělkyni nejvíce překvapilo ve Frýdku-Místku a v čem se liší hudební výuka japonských dětí ve srovnání s českými.
Poprvé v Českých Budějovicích představí dnes čínští mniši se svoji Shaolin show. Dvouhodinové představení začíná v DK Metropol v 18 hodin. Fenomén z Asie přiváží do Čech program s artistickými výkony, které jsou spojené s bojovými dovednostmi a buddhistickým učením. Vstupenky jsou k dispozici na webu www.shaolin.cz.
Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem. Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.
Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem (146 049 km). Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.
Komár tygrovaný se následkem teplejších zim šíří Evropou včetně Česka. Dokázal se adaptovat i na zdejší klima. Jeho štípnutí může být pro člověka nebezpečné, jelikož tento hmyz pocházející z Asie šíří horečku dengue i další tropická onemocnění. Evropské zdravotnické organizace potvrzují narůstající počet nakažených. Existují však způsoby, jak se vetřelci bránit, případně také zabránit jeho šíření a množení. Deník přináší přehled nejdůlěžitějších otázek týkajících se invazního komára a odpovědí na ně.
/OBRAZEM/ Druhý ročník mezinárodní varhanní soutěže Jana Křtitele Vaňhala, který se uskutečnil na začátku června v Opočně, je minulostí. Žáci ZUŠ, konzervatoří, vysokých uměleckých škol a univerzit hráli na unikátní nástroj v klášterním kostele Narození Páně a jejich výkony hodnotila porota složená z vynikajících varhaníků.
Vstup České republiky do Evropské unie před dvaceti lety se silně dotkl i agrárnictví. Zemědělci se museli vypořádat s řadou výzev. V mnohých zůstala pachuť a názor, že EU české zemědělství likviduje. Dotace jen pro pro někoho, nekončící byrokracie, omezování výroby, potravinová nesoběstačnost a takový tlak na nereálné cíle Green Dealu, že český zemědělec skončí a nahradí ho levnější produkce z Latinské Ameriky nebo Asie – to jen část argumentů, kterou kromě nespokojených zemědělců využívají pro zisk jejich sympatií i politici. Jak je to doopravdy? Na to přináší odpovědi přehled Deníku.
/FOTO, VIDEO/ Poprvé zavítal do České republiky. Carl Elsener, pokračovatel rodinné švýcarské značky Victorinox, byl hlavním hostem Family Business Weeku, který vyvrcholil v Libčicích nad Vltavou. Deník je partnerem této akce podporující rodinné podnikání. Firma Victorinox se proslavila švýcarským armádním nožem, který nikdy nechybí ani v kapse Carla Elsenera. „Nikdy neopouštěj planetu bez švýcarského nože,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro Deník.
Kdo by v Jindřichově Hradci neznal jméno Zdeňka Skořepová? Nádhernou výstavu prací jindřichohradecké rodačky a výtvarnice můžete zhlédnout v prostorách Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici až do konce letošního září. S návštěvou neváhejte, rozhodně nebudete litovat.
Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, jeden z nejstarších a nejznámějších v Evropě, letos představí již svůj 79. ročník. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program se čtyřiceti pořady a účinkujícími z celého světa. Festival slibuje top kulturní zážitky a tradiční atmosféru.
/FOTOGALERIE/ Upoutat pozornost návštěvníků na výskyt invazivního druhu na českém území a na jeho možné hrozby pro včely si klade za cíl výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře v interaktivní expozici Včelí svět v Hulicích u Zruče nad Sázavou. O všem vypovídá její název Pozor sršeň asijská!