/VIDEO/ V Nepálu už několik dní vytrvale prší. Není nic zvláštního, že přišly monzunové deště. Nikdo ale nečekal, že budou mít takovou sílu. Kvůli záplavám a sesuvům půdy už v zemi zemřelo téměř 200 lidí. Úřady se obávají, že obětí bude více. Lidé se novinářům svěřili s příběhy z útěku před rozbouřenou vodou.
/FOTO, VDEO/ Dům kultury Liberec se poslední zářijovou sobotu proměnil v ráj pro milovníky minerálů a šperků. Pátý ročník prodejní výstavy Mineral-Expo přilákal desítky návštěvníků, kteří se kochali vystaveným zbožím. Nechyběly kameny jako achát, smaragd, růženín, jaspis, obsidián, ametyst či tygří oko. Zájemci si mohli pořídit i šperky či fosilie, burza byla určena jak pro odborníky, tak i širokou veřejnost.
Po šesti letech v Americe se vydal na opačný konec Tichého oceánu do země vycházejícího slunce. Baseballista Marek Chlup se stal prvním českým profesionálem v japonské Nippon Baseball League, která je považována za druhou nejlepší soutěž na světě hned po severoamerické Major League Baseball. Vnější polař a jeden z nejlepších pálkařů tuzemské historie podepsal smlouvu se slavným klubem Yomiuri Giants. Klub z Tokia je nejslavnější a nejúspěšnější organizací v Japonsku.
/FOTO/ V pátek 20. září 2024 se v kutnohorské sportovní hale uskutečnil neobvyklý florbalový zápas. Proti sobě nastoupily FBC Charisma Pečky, účastník nejnižší české soutěže, a thajský národní tým, který se chystá na prosincové mistrovství světa ve Švédsku.
Od 28. září do 6. října bude tradiční podzimní trh na Urfahru. Povodně výstaviště nezasáhly a akce proběhne tak, jak byla naplánována. Vedle autodromu rodiny Straßmeierových, která je na „Urfixu“ od 19. století (jízdenka čtyři eura), bude další atrakcí "Steamer" německých sourozenců Langhoffových, až do výšky 14 metrů se otáčející disk o průměru 22 metrů, na kterém je dvanáct otáčejících se gondol (jízdenka 6,50).
Inspirace modrotiskem. Tak zní název nové výstavy, kterou připravilo Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Vernisáž se uskutečnila v neděli 8. září. V sobotu 21. září se koná první z doprovodných programů: kurz nazvaný Modromalování. Rezervace míst je v plném proudu.
Není to tak dávno, kdy moderátor Karel Voříšek vstoupil do nové životní dekády s šestkou na začátku. To však není jediné jubileum, které v nedávné době oslavil. Se svým partnerem Vladimírem Řepkou je letos už dvacet let. Náš rozhovor se tedy nesl v duchu výročí. Slaví je rád? A proč už partnera radši nepřekvapuje?
Domažlice se chystají na mimořádný hudební zážitek. V rámci cyklu Kruhu přátel hudby zde 10. září vystoupí renomovaný violoncellista Petr Nouzovský a talentovaná kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová. Tento koncert slibuje jedinečné spojení dvou výrazných osobností současného českého a slovenského umění.
Tenistka Karolína Muchová netajila po semifinálové porážce na US Open zklamání. Cítila, že jí duel s Američankou Jessicou Pegulaovou, který prohrála 6:1, 4:6, 2:6, proklouzl mezi prsty. Byla ráda, že se po zranění a operaci zápěstí dostala na betonu v New Yorku podruhé za sebou mezi čtyři nejlepší, ale v rozhovoru s novináři řekla, že míří ještě výš.
Katalpa je nepřehlédnutelný strom. Vypadá krásně už od jara, kdy obroste až 20 centimetrů velkými srdčitými listy. Přes léto je obsypaný hrozny bílých nebo růžových omamně vonících květů. S podzimem ho ozdobí až půl metru dlouhé tobolky plné semen a listy začnou zlátnout. Pěstovat katalpu zvládne každý. V létě vám navíc nahradí slunečník a odpudí komáry.
Za novou hokejovou výzvou až do Asie! Sedmadvacetiletý obránce Benátek Jan Mašek se rozhodl přerušit svou hráčskou kariéru a zamířit do Číny, kde bude působit jako trenér.
/FOTO, VIDEO/ Vrázova vyhlídka v Mělníku, z níž je kouzelný pohled na soutok Labe i Vltavy i vraňansko-hořínský kanál, se vrátila k téměř stejné podobě jako v polovině třicátých let minulého století. Rekonstrukci má za sebou už i její levá část, která dlouho chátrala.
Na první pohled je ošklivá, ale dokáže mnohé. Deník objevil kousek od centra Havlíčkova Brodu zvláštní houbu. Vlastně šlo o houby dvě. Jedna ještě roste v zemi, druhou už někdo stačil vytrhnout z hlíny.
Na světě se uskuteční něco mezi 100 tisíci a 200 tisíci civilními lety denně. Existuje ale lokalita, které se letecké společnosti dlouhodobě vyhýbají - Tibetská náhorní plošina. Jde o obří území o rozloze 2,5 milionu kilometrů čtverečních. Tibetské plošině se říká střecha světa. Důvodů, proč se nad ni s civilními letadly piloti obávají vydat, je několik. Jedním z nich je to, že v oblasti nejde s letadly bezpečně klesat.
Kopytníci z milovické rezervace si získávají pozornost nejen přímo na pastvinách bývalého vojenského prostoru, který postupně proměňují. Stávají se vyhledávaným artiklem také na obrázcích či pohlednicích. V poslední době se dokonce staly součástí jedné unikátní sbírky.
Procházka z vrcholků velehor až do nížin na jednom místě uprostřed Slezské Ostravy. Zoologická zahrada moravskoslezské metropole vytvořila nový komplex voliér pro ptáky Tibetu a Číny. Vše je upraveno tak, aby se obyvatelé cítili jako doma a návštěvníci tak mohou pocítit atmosféru rozhraní jižní a východní Asie.
Životního úspěchu dosáhl na světovém mistrovství dětí v překážkovém závodu Spartan v Číně čtrnáctiletý Honza Hošák z Rychnova nad Kněžnou. Umístil se na 6. místě, což z něj udělalo nejúspěšnějšího závodníka, který na místo, kde se konaly olympijské hry, dorazil z Evropy. Výborně se umístil i desetiletý Antonín Vršinský z Bohyně u Děčína, který skončil ve své kategorii 33.
/VIDEO/ Na první pohled ošklivá, ale dokáže hodně. Zvláštní houbu objevil Deník kousek od centra Havlíčkova Brodu. Šlo vlastně o houby dvě. Jedna ještě roste v zemi, druhou už někdo stačil vytrhnout z hlíny a pohodit na zem.
Bambusy si spojujeme hlavně s Asií, kde mají tyto krásné stálezelené rostliny svou domovinu. Některým druhům se však dobře daří také v našich středoevropských podmínkách. Mohou se tak stát okrasou zahrad a dodat jim trochu orientálního nádechu, nebo posloužit jako stálezelené živé ploty, větrolamy či zástěny. Výhodou bambusů je, že rostou rychle a jejich pěstování není složité.
Léto je obdobím, kdy se na silnicích objevuje nejvíce motorkářů. A také se v tomto čase hodně jednostopých strojů prodá. Během letošního července dokonce úřady zaregistrovaly do provozu 3725 jednostopých vozidel, což je o 23 procent více než ve stejném měsíci loňského roku a nejvíce od roku 2008.
Jsou elegantní, často mohutné a v interiéru se stávají pozoruhodným estetickým prvkem. Řeč je o dracénách, které jsou nejen atraktivní, ale také nenáročné na péči. Daří se jim i v koutech bez přímého slunce. Navíc fungují doslova jako turbočistička vzduchu. Původně strom rostoucí ve volné přírodě na všech kontinentech s výjimkou Evropy má stovky druhů. Jejich „interiéroví potomci“ se v českých domácnostech vyskytují v několika málo variantách. Jednu z nich dokonce mylně považujeme za bambus.
Aboriginci (Aboridžinci nebo také Austrálci) jsou tajemní lidé. Patří k velmi starým pozemským civilizacím. Svůj domov v Austrálii pravděpodobně našli ještě v době, kdy byla hladina okolního oceánu o 150 metrů níže než nyní, takže na cestu z Asie stačily primitivní lodě. Aborginci, první obyvatelé ostrovního kontinentu, dali světu bumerang, didgeridoo, ochočili psa dingo a jejich prastaré umění je i dnes inspirací výtvarníkům. Jejich svébytnost byla a i dnes je tak silná, že v relativně nedávné historii přežili i nesmírně kruté kolonizátorské pokusy o likvidaci svojí kultury a takzvané začlenění. Přežili a nezapomněli.
Miroslav Jirkal se po letech vrací do českobudějovického Dynama, tentokrát jako asistent trenéra Františka Straky. Tento zkušený odborník, který má za sebou bohatou kariéru v Asii a arabských zemích, přináší do týmu nejen své trenérské dovednosti, ale i hluboké znalosti moderních technologií pro analýzu hry. Dynamo čeká náročná cesta, ale s Jirkalem na palubě se může těšit na profesionální přístup a neúnavnou práci.
Odborníci z Krajské hygienické stanice zaznamenali v těchto dnech na Olomoucku první výskyt invazivního druhu komára aedes japonicus (asijský keřový komár). Hmyz aktivně napadá člověka a dokáže velmi znepříjemnit pobyt na zahradách. Lidé by si měli přikrýt sudy a nádoby se zadržovanou dešťovou vodou, aby do nich nemohl naklást vajíčka.
Automobilce se sídlem v Mladé Boleslavi se v první polovině letošního roku dařilo. Jednak o pár procentních bodů navýšila prodeje modelů se svým logem a jednak jí o čtvrtinu narostl provozní zisk. Pomáhá jí k tomu třeba i klesající kurz koruny vůči euru a dalším světovým měnám.
První výskyt invazivního druhu komára Aedes japonicus (asijský keřový komár) v těchto dnech na Olomoucku zaznamenali odborníci z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Hmyz aktivně napadá člověka jak přes den, tak zejména v podvečer a dokáže pobyt na zahradách velmi znepříjemnit.
S její postavou ji mnozí vidí někde pod basketbalovým košem, nebo nad volejbalovou sítí, ona se jenom směje. "Ráda přijímám výzvy, peru se sama se sebou, míčové hry nevyhledávám. Při náročném běhu v terénu si vyčistím hlavu, raději mám kopce, než nekonečnou rovinu. V sobotu 27. července jsem vyhrála už podruhé vytrvalostní závod na 24 hodin, který je zároveň mistrovstvím republiky. Běželo se na Kladně, naběhala jsem 208 km," tvrdila vytáhlá Ústečanka Lenka Berrouche. V úterý 30. července přinesla ukázat zlatou medaili na fotbalový stadion, Deník byl u toho.
/PŘÍMO Z ARMÉNIE/ Fotbalisté Baníku Ostrava jsou v Jerevanu. V milionovém arménském hlavním městě by ve čtvrtek měli dokončit cestu za postupem do 3. předkola Konferenční ligy, kterou proti FC Urartu započali před týdnem ve Vítkovicích výhrou 5:1. Jak náročné ale bylo výjezd do země, která je geograficky v Asii a při několika nejasnostech, zorganizovat? Zvlášť, když Slezané jsou v pohárech po dlouhých čtrnácti letech? „V létě je to vždy složité,“ říká pro Deník šéf marketingu a PR Baníku Matěj Šturala, který má operaci na starost. Pomáhá mu i expert na UEFA.
Zapálený chlap, který rád přijímá výzvy. To je Ivan Petrův, který se jednoho dne rozhodl opustit svět IT a vydal se na nejistou cestu výroby kožené galanterie. Aby toho nebylo málo, v době covidu dozrál jeho nápad vyrábět koženou obuv na zakázku. A i když se jeho kroky mnohdy zdály bláznivé, vychází mu to. Vybudoval firmu Brašnářství Tlustý, kdy za 12 let existence evidují 170 tisíc obsloužených klientů.
Cestování do exotických krajin přináší mimo mnoha lákadel i riziko nákazy různými infekcemi. Prevence podle přednosty pražské Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Motol Milana Trojánka zahrnuje nejen očkování, ale kupříkladu i užívání antimalarik, důslednou hygienu, bezpečné stravování či ochranu před komáry. „Z tropických importovaných infekcí je určitě nejčastější horečka dengue,“ řekl infektolog v rozhovoru pro Deník.
Čaj jako nápoj, čaj jako lék. Čaj jako předmět hodný obřadu. Osmý ročník Festivalu čajových nadšenců v Kadani, který se uskutečnil v sobotu na Studentském náměstí, se opět dělil o znalosti přínosů lístků rostliny čajovníku louhovaných v horké vodě.
Orni Park v Jaroměři, který se teprve nedávno otevřel návštěvníkům, zažil velmi nepříjemnou zkušenost. Vandal tam poškodil expozice i otevřené výběhy. Škody jdou do desetitisíců korun a pohřešují se i některá zvířata. „Pokud v místě starého koupaliště na Úpě uvidíte běhat třeba králíčky nebo morčata či zahlédnete exotické barevné holuby nebo papoušky, napište nám, děkujeme," žádá Orni Park na sociální síti Facebook.
Jako z jiné planety, nebo z hororu. Tak působí květnatec Archerův, zvláštní houba původně pocházející z Austrálie, která se v Česku poprvé objevila v 60. letech minulého století. Dnes se vyskytuje prakticky po celé republice. Exotická houba má však jepičí život a najít ji je tak spíše vzácností. Redakci Deníku se to podařilo poblíž rybníka na Třeboňsku.
/OBRAZEM/ V Podhůří Šumavy, přibližně deset kilometrů od Strakonic, najdeme malou obec s názvem Kladruby, která skrývá hned několik zajímavostí. Nachází se tu ohradní zeď ve tvaru čínského draka a zřícenina vodní tvrze. Výlet do Kladrub si pro čtenáře Deníku připravil strakonický sběratel historie Jan Malířský.
Otec Francouz, matka Japonka. Z Asie přes Irsko a hřebčín Napajedla zamířil prvotřídní kůň Pop Rock na statek do Němčic pod Kunětickou horou. Tam se na 30 hektarech o něj, a dalších 50 koní, stará rodina Vocáskových.
S létem stále víc Čechů, Moravanů a Slezanů vyráží nejen do tradičních dovolenkových destinací, ale i na trasy do exotiky. Právě tam jim hrozí spousta nemocí, proti nimž je dobré se ještě před odletem očkovat. Do některých zemí je to dokonce povinné. V krnovské nemocnici jim vyjdou vstříc.
/OSOBNOST DENÍKU/ Tak to byla velká bomba, která vybouchla v rámci WFF Grand Prix na italském ostrově Sicílie, kde dosáhl nejdecký kulturista Jaromír Prášek na životní úspěch. Urostlý chasník nejenže v roli trenéra dovedl k titulům mistra světa dva své svěřence, ale i on sám dokráčel až na vrchol.
Potíte se a trápí vás nafouklé břicho, otoky očí, prstů nebo kotníků? Problémem může být nadměrné zadržování vody v těle. Nezdravý životní styl dnešní uspěchané doby se významně podepisuje na tom, že asi 47 procent mužů a 71 procent žen trápí právě zadržování vody. Přitom k tomu, aby člověk rychle obnovil rovnováhu tekutin v těle, mu může pomoci obyčejný kopr. Pro léčebné účely se obvykle využívají jeho semena.
Komonice lékařská je bylina, která se pro své blahodárné účinky používá už od starověku. Ředí krev, pomáhá předcházet vzniku nebezpečných trombóz a embolie i na křečové žíly. Také má protizánětlivé účinky, zlepšuje cirkulaci lymfy a používá se k léčbě bolestivých otoků. Využití má ale komonice mnohem širší.
Přeštická zubařka Eva Perglerová slaví jako horolezkyně jeden úspěch za druhým. Teď se dokonce může pyšnit Korunou planety. Jako druhá Češka v historii dokázala vystoupat na všech sedm nejvyšších vrcholů jednotlivých kontinentů.
/FOTOGALERIE/ Sezona plná mláďat a skvělých odchovů v Zooparku Zájezd rozhodně nekončí. V nedávno vybudované voliéře pro sovice sněžní se z vajec vyklubala dvě krásná mláďata. Chovatelé kolem nich chodí po špičkách a dělají vše pro to, aby měla ten nejlepší start do života. Jak už to tak bývá s narozením potomků se změnilo i chování jejich rodičů. Jindy dominantní samice se ztratila z dohledu a samec začal být nebývale ostražitý.
Dlouholetý ředitel Zoo Liberec Josef Janeček, který stál v jejím čele v letech 1982 až 2004, zemřel v neděli 7. července ve věku 88 let. Jméno královedvorského rodáka a významného zoologa je spojeno s masivním boomem, během něhož liberecká zoo prošla velkou modernizací.
Chrpa patří mezi rostliny, které se hojně vyskytují jak v horských oblastech, tak ve městech. Lidé si ji s radostí trhají s ostatním (často chráněným) lučním kvítím pro potěšení jen tak do vázy i do čaje. Tato významná medonosná rostlina totiž skvěle zabírá při očních chorobách, nechutenství i zažívacích problémech. Kdo má na ni zálusk, ten by však měl vědět, že není chrpa jako chrpa. Jednu utrhnout můžete, za druhou hrozí až stotisícová pokuta.
Karvinské varhany je ojedinělý festival, který ke kultuře v Karviné patří již neodmyslitelně. Koncerty varhanních umělců i jejich spoluhráčů se konají v ojedinělém prostoru kostela Povýšení sv. kříže v historickém centru Fryštátu a přivážejí vždy to nejlepší nejen z české, ale i zahraniční scény.
Vědci v Jihoafrické republice byli ohromení, když zjistili, že stále obydlená termitiště v aridní oblasti země jsou stará více než 30 tisíc let. To znamená, že jde o nejstarší známá aktivní termitiště, informovala agentura AP.
Dvojčata irbisů se narodila v jihlavské zoo. Jedná se již o třetí generaci odchovanou v tamní zahradě. Úspěch podle chovatelů dokumentuje dlouhodobé úsilí o ochranu a rozmnožování irbisů. Šelmy chová zahrada třicet let, za tu dobu v Jihlavě přišlo na svět pětadvacet mláďat.
Častý letní návštěvník našich rozkvetlých zahrádek i balkónů dokáže svým vzhledem pořádně zmást. Rychlým třepotavým pohybem křídel při sání nektaru z květů zůstává téměř na místě a připomíná tak kolibříka.
Rozsáhlá rekonstrukce za téměř 5,9 milionu korun čeká střechu Franklovky, jak se přezdívá budově čp. 368 na třídě Maršála Malinovského v Uherském Hradišti. Dům z počátku 20. let minulého století, který dnes slouží pro výuku kamenosochařství místní Střední uměleckoprůmyslové škole, je nemovitou kulturní památkou.