Kreativ

ŠTÍTEK: Asie

Koller: Schick dorůstá do hráče světového formátu. Mohl by být můj nástupce

Bývalý útočník a s 55 góly historicky nejlepší střelec české reprezentace Jan Koller zatím neuvažuje o tom, že by se ve fotbale nastálo angažoval. Vyhovuje mu externí spolupráce s bývalým celkem Borussií Dortmund, díky níž před koronavirovou krizí jezdil po světě. Ze současných hráčů se mu zamlouvá útočník Lipska Patrik Schick, který by podle něj mohl ohrozit jeho reprezentační rekord.  

Sabina Laláková miluje volejbal a cestování. Chce ještě do Asie

Už více jak sedmnáct let stojí pod vysokou sítí jako blokařka. Havlíčkobrodská rodačka Sabina Laláková kromě volejbalu ráda cestuje, čte knížky a fotí. Pracuje v oboru mikrobiologie v laboratoři v Jihlavě. Za největší úspěch nepovažuje to, jakou soutěž hraje, ale přátelství, která se za ty roky vytvořila.  

Afrika ve Znojmě. Lidé si nosili krabice ananasů, banánů nebo obří jackfruit

Hloučky lidí s krabicemi, ze kterých vykukují vršky ananasů, trsy banánů a dalšího exotického ovoce prochází ve slunném nedělním dopoledni od bývalého minoritského kláštera v centru Znojma. Další desítky stojí ve frontách u stánků v rajském dvoře u stánků. Do Znojma se potřetí vrátil africký trh.

Uhynul před 110 miliony let. Teď fosílie dinosaura vydala své největší tajemství

Když byla před devíti lety v kanadské Albertě objevena fosílie nodosaurida, označili ji někteří vědci za nález desetiletí. Přes 110 milionů let staré pozůstatky doslova ochromovaly tím, v jakém stavu se zachovaly. Až nyní ale odhalily své největší tajemství – poslední potravu, kterou věhlasný „obrněnec“ spořádal před svým úhynem.  

Regionální muzeum v Kolíně se těší na své návštěvníky

Po koronavirové přestávce opět otevírá spolu se všemi svými pobočkami Regionální muzeum v Kolíně. Výstavy v Kolíně jsou de facto novými, zahajovaly se v březnu, takže zájemci neměli na zhlédnutí mnoho času, protože během chvíle se muzeum uzavřelo.

Unikátní operace aorty. Místo skalpelu použije lékař robota

Na operačních sálech pražské nemocnice Na Homolce dnes otevřou šampaňské. Aspoň symbolicky. Dopoledne tu provedou jubilejní pětistou robotickou cévní operaci. Primář oddělení cévní chirurgie Petr Štádler se jako vždy posadí k ovládacímu panelu robota a jeho pomocí provede operaci výdutě břišní aorty v těle vedle ležícího pacienta.  

Úvalno zve na Rychtu, Mikulenková v galerii na Bali

Úvalno už zase láká na rozhlednu Hanse Kudlicha i do zrcadlového labyrintu. Retromuzeum a Fara otevřou 30. května. V Galerii na Rychtě Hana Mikulenková 1. června v 17 hodin zahájí výstavu obrazů, které namalovala během svého pobytu na ostrově Bali. Vernisáž doplní hudbou kytaristka Julia Šupíková.

Rouška mění přístup k líčení a péči o pleť, píše Le Figaro

Rouška, tento nástroj nezbytné ochrany v krizi způsobené koronavirem, změnila náš sociální život, ale také narušila rituály líčení a péče o obličej, píše francouzský deník Le Figaro. Každé léto se - stejně jako v populární písničce - vracívají dívčí rty nalíčené rudou nebo korálovou rtěnkou. Teď ale není vůbec jisté, zda se v nadcházejících týdnech znovu objeví.

Zemřel miliardář Stanley Ho, přezdívaný král hazardu v Macau

Ve věku 98 let zemřel hongkongský podnikatel Stanley Ho, který v bývalé portugalské kolonii Macao vybudoval obchodní impérium zaměřené na hazardní hry. Oznámila to dnes jeho rodina. Ho byl v branži považován za bonvivána a za otce moderního hazardu v Číně, později se mu za to začalo říkat Král hazardu.  

Čokoláda do nemocnic, pivo záchranářům. Českokrumlovský hotel bojoval i pomáhal

„Byl pro nás úplný šok. V den, kdy se od šesti hodin ráno musel náš hotel najednou uzavřít, jsme ani nemohli ubytovaným hostům udělat snídani a poskytnout jim další objednané služby. Snažili jsme se všem hostům vyjít maximálně vstříc, udělali jim balíčky a se zaměstnanci jsme začali přemýšlet, co dál.“ Tímto emotivním zážitkem vzpomíná na začátky tvrdých koronavirových opatření u nás Václav Cvach, jednatel hotelu Svachovka nacházejícího se poblíž Českého Krumlova. 

Netradiční opasky z duší kol zaujmou nejen cyklisty

Téměř před dvěma lety se Mirce Jopkové v hlavě zrodil nápad. Začala vyrábět opasky z duší jízdních kol. Později se k ní připojil její kamarád Petr John, s nímž spolupracuje dodnes. Tato tvořivá činnost je pro oba koníčkem, díky kterému se oba dva mohou odreagovat.

Přírodní zahrada školy Na Vyhaslém představuje všechny kontinenty

Děti z mateřské školy Na Vyhaslém si budou moci nově užívat zahrady vytvořené kompletně z přírodních prvků. Dlouho očekávaná přírodní zahrada spolufinancovaná Státním fondem životního prostředí se právě dokončuje. Základní myšlenka projektu se dá shrnout do věty "Svět v jedné zahradě". Části zahrady jsou věnovány tématice jednotlivých kontinentů a každá obsahuje prvky, které mají zcela odlišnou podobu podle daných světadílů.

TIPY DENÍKU: Navštivte muzeum, skanzen, nebo zajděte do kina

/FOTOGALERIE/ Opětovně otevřená muzea, galerie, kina i divadla a kulturní akce lákají po dlouhé odmlce více než kdy jindy. Otevřeno je například Regionální muzeum v Kolíně, Skanzen lidových staveb v Kouřimi, Galerie Šatlava v Českém Brodě nebo kolínské Kino 99.

Ústeckou zoologickou zahradu čeká výstavba nových expozic

Celkem zhruba 1,4 milionu korun obdrží ústecká zoo. Zaplatí z nich 347 tisíc za projekt expozice ptáků jihovýchodní Asie, dalších 339 tisíc za projekt expozice vodních ptáků a 706 tisíc za předprojektovou dokumentaci přestavby exotária.

Mohutní krasavci z Indie se už předvádí ve zlínské zoo

Poprvé obdivovat vzácné gaury indické, nejmohutnější tury na světě, mohli koncem uplynulého týdne návštěvníci ZOO Zlín. Zoo je po několikaletém úsilí získala v září 2019 z indické Zoo Mysore, se kterou úzce spolupracuje více než 10 let. Poprvé po 60 letech se tak do Evropy podařilo dovézt tato zvířata přímo z jejich domoviny.

Krásná, ale často nebezpečná. I Vysočina má zavlečené druhy zvířat

Vladimír Kenovský si udělal nedávno vyjížďku městským lesoparkem Libušino údolí v Třeíbíči. Když projížděl kolem malé vodní plochy, které se říká Máchovo jezírko, nestačil se divit. „Byla tam dospělá nutrie,“ říká. Zvíře si vyfotil. Z podobných zpráv nejsou nadšení odborníci na ochranu přírody. Nutrie říční je totiž nepůvodní druh. Stejně tak na Vysočinu nepatří rak signální, želva nádherná, norek americký, mýval severní či psík mývalovitý.

Útěk z Číny. Výroba léků se má znovu vrátit do Evropy

Pandemie ukázala, jak moc je Česko závislé na dovozu léků z Asie. Příkladem je anestetikum propofol. Neobejde se bez něj žádný chirurgický výkon, přesto v českých nemocnicích chybělo. Lékařům se nedostávalo zhruba od půlky letošního března až do konce dubna.

Stopka v Baku. Velké cyklodobrodružství zastavila pandemie

Bike to Tokyo – smělý cyklisticko-propagační projekt, ve kterém se dva kamarádi a milovníci bikepackingu, Štefan Vašaš a Jakub Dvorský, vydali na začátku února na kolech z Atén do Tokia, místa konání olympiády. Cesta částí Evropy a přes Asii měla vést 13 státy a je dlouhá 16 000 kilometrů. Kvůli pandemii koronaviru však skončila ve své čtvrtině a dobrodruzi se museli komplikovaně vrátit domů. Následující reportáž však berte jako příslib nového startu příští rok, protože Štefan s Jakubem tuhle výzvu rozhodně neodpískali.  

Pandemie nezná hranic

Rok 2020 má být podle čínského lunárního kalendáře rokem hojnosti a přinese dobré příležitosti a vyhlídky. Nebude docházet k žádným dramatickým událostem, válkám a postihne nás mnohem méně katastrof než například v letech Tygra nebo Draka.

Národní muzeum online: Přírodovědecké sbírky ve fotografii

Prostředí Národního muzea se přesouvá do online prostředí, protože je v důsledku preventivních opatření proti šíření koronaviru dočasně uzavřeno. Zapněte si počítač a společně s kurátory prozkoumejte aktuální i již ukončené výstavy.

Čápi se nevrátili na více než polovinu hnízd

Čápi se na řadu hnízd po celém Mladoboleslavsku vůbec nevrátili. V rozsáhlém průzkumu se tím zabýval Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice. Ochránci to přisuzují suchu, nebo změně hnízdních nároků. Jasné je jedné, z osmnácti hnízd jich hned deset zůstalo pro letošek úplně prázdných.

Úspěšný litoměřický basketbalista Dominik Kynzl zvládá sport i náročnou školu

/LIDÉ ODVEDLE/ Mladý litoměřický basketbalista Dominik Kynzl válí v první i druhé lize za Slavoj BK Litoměřice. Úspěchy však zaznamenává i se svým vysokoškolským týmem z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Naposledy se s ním zúčastnil meziuniverzitního světového šampionátu v chorvatské Pule, odkud si přivezli skvělé druhé místo. Konalo se loni v listopadu a sjeli se na něj vysokoškoláci z Evropy, Asie a Afriky.

Bižuterie v krizi. Firma teď zdobí lidem roušky

Olga Kopalová Rynešová je ředitelka jablonecké rodinné firmy Šenýr, která se věnuje šperkařství už od roku 1900. Patří mezi významné výrobce bižuterie v Čechách, úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii. Partnerstvím s Českou Miss získala firma popularitu nejen v ČR, ale i v zahraničí.

Bižuterie v krizi. Firma teď zdobí lidem roušky

Olga Kopalová Rynešová je ředitelka jablonecké rodinné firmy Šenýr, která se věnuje šperkařství už od roku 1900. Patří mezi významné výrobce bižuterie v Čechách, úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii. Partnerstvím s Českou Miss získala firma popularitu nejen v ČR, ale i v zahraničí.

Bižuterie v krizi. Firma teď zdobí lidem roušky

Olga Kopalová Rynešová je ředitelka jablonecké rodinné firmy Šenýr, která se věnuje šperkařství už od roku 1900. Patří mezi významné výrobce bižuterie v Čechách, úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii. Partnerstvím s Českou Miss získala firma popularitu nejen v ČR, ale i v zahraničí.

Na Travelconu se řešilo i to, jak přežít letošní rok

Kvůli zákazu setkávání se konal pouze on-line, zato s pětinásobkem účastníků, bylo jich přes patnáct set. Zájem o letošní ročník veletrhu cestovního ruchu Travelcon organizátory překvapil. Jedním z hlavních témat byla otázka, co po pandemii a jaké šance tato krize pro cestovní ruch přináší.  

Vycestovat za hranice se Čechům nevyplatí. Je to složité a drahé

Vláda od pondělí po mnoha týdnech opět umožní cesty za hranice. Češi mohu vycestovat kamkoliv. Má to ale háček, při návratu musejí mít potvrzení o tom, že jsou bez infekce covid-19 (vzor formuláře naleznete v článku) a pokud ho nemají, čeká je 14denní karanténa placená z vlastní kapsy. Co je však větší problém – část států má v tuto chvíli "zavřené hranice", takže v reálu není moc míst, kam lze vyrazit. Podívejte se na hlavní otázky a odpovědi sestavené na základě pátečního jednání Ústředního krizového štábu.

Koronavirus zatěžuje také křídla letecké školy

Jen tak si létají a skoro by se chtělo říci, že je nic netíží. Opak je ale pravdou. Více než gravitace je k zemi táhne současná koronavirová krize. „Chod naší firmy se změnil z minuty na minutu. Jeden den jsme plánovali zakázky na rok příští rok, a hned druhý počítali letošní ztráty,“ přiznal Michal Markovič, jednatel a ředitel letecké školy F air, která má jednu ze základen na Letišti Benešov, což je aerodrom u Nesvačil, osady spadající pod město Bystřici.