
Podívejte se, co platí a co neplatí o prvním adventu
Podívejte se, jak „promluvila“ opatření s vyhlášeným nouzovým stavem do programů prvního adventního víkendu.
Podívejte se, jak „promluvila“ opatření s vyhlášeným nouzovým stavem do programů prvního adventního víkendu.
Advent je doba radostného očekávání, ale také vnitřního zklidnění. Dopřejme si potěšení z procházek a z krásných věcí kolem nás.
Víkendové tipy Deníku jsou tu. Každý čtvrtek pro vás sestavujeme bohatou várku tipů na bezva víkend plný zážitků. Vybere si každý.
Adventní čas zahájí několik výstav. Sledujte však aktuální vládní opatření a pokyny pořadatelů.
Program Andělských adventních nedělí v Litomyšli se ruší. Vedení města rozhodlo v úterý po konzultaci s hygieniky o zrušení programu k nadcházejícímu adventu.
Adventní čas už se blíží a je to vidět i na výzdobách měst. V Klatovech byl ve středu instalován betlém.
/FOTOGALERIE/ Místo koncertů bude na příbramském náměstí reprodukovaná hudba. Radnice nechce tak limitovat návštěvnost náměstí. V Dobříši se zatím pojede podle plánu. Uvažuje se ale o zrušení tradičního mikulášského pódia s vystoupením dětí.
Otlučené cihly, díra v podlaze a litinové sloupy. Tak vypadá dům vedle Ottendorferovy knihovny ve Svitavách. Dnes je to zdevastovaná budova, ale do pěti let se má proměnit v unikátní muzeum betlémů. Město jen čeká na vypsání výzvy pro evropské dotace. Podívejte se na vizualizaci.
Tradičně den, před Štědrým dnem, 23. prosince si můžete přijít v Jindřichově Hradci pro Betlémské světlo. Mezi 17. a 18. h bude k dostání na náměstí Míru, na sídlišti Vajgar v Trojstředisku a na sídlišti Hvězdárna před 6. ZŠ.
Ani letos nepojede žádné hornorakouské dítě do Svaté země, aby v jeskyni zrození Krista zapálilo vánoční mírové světlo, píše linecký Volksblatt.
Začal nový pracovní týden. Ohlédněte se s Deníkem zpět do víkendových dnů. Na území Libereckého kraje se konaly zajímavé akce, které si můžete připomenout prostřednictvím galerií.
Na okraji města Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku žije řezbář Bohumil Biňovec, který se už šestnáct let věnuje výrobě betlémů. Jeden z nich tvořený postavami v životní velikosti před pěti lety zdobil i pražskou katedrálu svatého Víta. Svůj nejnovější betlém vystaví od pátku 26. listopadu v suterénu svého domu. Zájemci si ho tak budou moci prohlédnout přes prosklenou stěnu otevřené garáže až do 2. ledna 2022.
Na náměstí Míru v Litvínově už stojí desítka dřevěných prodejních stánků. Zatím jsou zavřené, ale brzy u nich bude rušno. Městské vánoční trhy letos budou rekordně dlouhé. Začnou v pondělí 29. listopadu a potrvají až do 23. prosince.
/LIDÉ ODVEDLE/ Antonín Kučera vyřezává nejen nejznámější vánoční dekoraci, ale i znamení zvěrokruhu a další dílka. Tvoří je v „inkubátoru“.
Netradiční výhledy na centrum Budějovic přímo z hladiny řeky se nabízejí z plavidel, kterými se můžete svézt po Malši i Vltavě. V rámci pravidelné lodní dopravy nebo při různých tematických plavbách.
Cukrářka Lenka Přibylová ze Studnic u Telče dělá jedinečné perníky. Se svým trojrozměrným betlémem vyjela minulý víkend na Moravský cukrářský šampionát do Olomouce a odvezla si odsud zlatou medaili. Už podruhé. Loni totiž uspěla s perníkovým Holašovickým statkem. Mrkněte na betlém v detailu, za fotografie vítězce děkujeme.
Cukrářka Lenka Přibylová ze Studnic u Telče dělá jedinečné perníky. Se svým trojrozměrným betlémem vyjela minulý víkend na Moravský cukrářský šampionát do Olomouce a odvezla si odsud zlatou medaili. Už podruhé. Loni totiž uspěla s perníkovým Holašovickým statkem. Mrkněte na betlém v detailu, za fotografie vítězce děkujeme.
Cukrářka Lenka Přibylová ze Studnic u Telče dělá jedinečné perníky. Se svým trojrozměrným betlémem vyjela minulý víkend na Moravský cukrářský šampionát do Olomouce a odvezla si odsud zlatou medaili. Už podruhé. Loni totiž uspěla s perníkovým Holašovickým statkem. Mrkněte na betlém v detailu, za fotografie vítězce děkujeme.
Přeložený papír, nůžky, lepidlo a barvy. Stejně jako obrazy, knihy, ale třeba i filmy, mají papírové modely své slavné autory.
Když půjdete navečer kolem rosického zámku, může se vám stát, že na vnitřní nádvoří vás bude lákat libý hlas. Tedy mnohohlas. Prostě celé pěvecké těleso. To si Rosalky dělají venkovní zkoušku a ladí akustiku. Zkoušek zpěvavé dámy z Rosic a okolí letos ani loni moc neměly. Zpívání, natož hromadné, bylo jednou z činností, která byla kvůli šíření koronaviru zatržena jako první. „Online zkoušení nemělo smysl. Každá z nás se vypořádávala se situací různě a nebyl čas na vedlejší aktivity. Byly jsme rády za jarní rozbřesk a možnost se znovu sejít. Ta radost ze setkání po půlroce byla nezměrná. Asi stejná, jako když se děti vracely do škol. Bylo nám po sobě smutno,“ líčí sbormistryně Veronika Veškrnová. Teď nacvičují na svoje první postcovid velké vystoupení - 11. září na Česnekovkách.
Originální kovový betlém ozdobí o vánocích Bechyňovo náměstí v Přibyslavi. Radnice na něj vyhlásila sbírku. Autorem betléma je umělecký kovář Petr Štáfl z Uher.
Než pohádkový Krteček ke kalhotkám přišel, stálo ho to mnoho úsilí. Ale vyrobil si oděv, který je ryze přírodní, pevný a příjemný.
Sto sedmdesát metrů čtverečních plochy, na dvě stě třicet figur – třetina z nich pohyblivých a více než stovka vyřezávaných staveb. Takové jsou základní parametry mechanického betléma v Horní Lidči. Obdivuhodné dílo, na kterém se podílelo čtrnáct řezbářů z České i Slovenské republiky, letos slaví deset let fungování.
/FOTO/ Objemný model Braunova Betléma je čerstvou novinkou v Kuksu. Bronzový odlitek vyrobila umělecká slévárna v Horní Kalné na Trutnovsku a váží několik set kilogramů. Na nádvoří hospitálu se odehrají o prázdninách muzikálová, divadelní i operní představení. Jako první Robinson Crusoe a Rusalka.
Novou výstavu nabízí Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi i rezervace Betlém v Hlinsku. Komu bude o víkendu horko, může skočit do vody. Koupaliště v Chrudimi a ve Skutči jsou otevřená, v pátek ve 14 hodin zahájí provoz i koupací biotop v Hlinsku.
V úterý se návštěvníkům Hlinska otevřely vnitřní expozice roubenek v památkové rezervaci Betlém. Přichystaná tam je zejména expozice věnovaná obyčeji vodění Jidáše, který se po generace předával v okolí Vysokého Mýta.
Dřevěné sochy tentokrát na adventní téma vznikají od středy 2. června na lišovském náměstí Míru. Probíhá tu totiž už čtvrtý ročník Mezinárodního řezbářského sympozia.
/FOTOGALERIE/ V areálu Bret v Prkenném Dole v Žacléři v sobotu vyvrcholí Sympozium dřevosochařů. V tamním sportovním a rekreačním areálu se tento týden sešlo sedm sochařů z Česka, kteří tvoří motorovou pilou.
Střechy dalších tří objektů v areálu památkové rezervace Betlém Hlinsko září novotou. V průběhu května bude dokončena poslední z nich, na objektu čp. 180.
Na průzkum po okolí se vydala naše čtenářka Miroslava Jakubčíková a cílem její zájmu se stala obec Ivaň. Co všechno na své procházce viděla se můžete podívat i vy díky tomu, že se rozhodla se s námi podělit o své fotografie, za což jí děkujeme.
Vyrazit si teď v květnu nebo brzy v létě do Betléma vám možná přijde jako divný nápad – my ale máme na mysli unikátní malý skanzen v centru Hlinska, který nese tohle jméno. Seznámíte se tu s řadou starodávných řemesel, například s výrobou hraček.
Příznivá epidemiologická situace a rozvolňování opatření umožňují postupné a částečné otevírání jednotlivých organizačních složek Národního muzea v přírodě. Od soboty 8. května se návštěvním otevírá areál Veselý Kopec, který je součástí Muzea v přírodě Vysočina.
/FOTOGALERIE/ Tkadlec JOSEF FIDLER v chalupě na Betlémě v Hlinsku má plné ruce práce. Žinylka, ručně tkaná látka, zažila znovuzrození a zájem o Fidlerovy výrobky je obrovský.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Zlínsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Veselé.
To byly hlavní důvody pro dnes dvaasedmdesátiletého Josefa Krajču z obce Veselá na Zlínsku, který zhruba před dvaceti lety v době adventu začal zdobit svou zahradu ručně vyrobenými světelnými dekoracemi.
Muzeum v přírodě Vysočina, i když uzavřené, připravilo pro svoje příznivce náhradní aktivity.
Ve čtvrtek 25. března pracovníci AVE naistalovali na Husově náměstí v Berouně postní betlém. Na jeho sestavení osobně dohlížel jeho autor, hýskovský řezbář Jan Viktora. Postní betlémy nejsou v Česku příliš rozšířené, přestože ještě v 19. století bývaly výzdobou každé domácnosti. Tradice se ale pomalu vrací, což letos připomnělo i město Beroun.
Víte, že už před sto lety se obyvatelstvo sčítalo pomocí jednoduchých počítačů? A že výsledky soupisu z roku 1754 byly dlouho považovány za státní tajemství a data byla více než sto let utajovaná?
Heršpičtí zahrádkáři se svými příznivci nezahálí ani v nouzovém stavu.Po velkém úspěchu, který měli s vánočním betlémem, se s chutí pustili do výroby velikonočních dekorací.
Lucie Hrdličková z Plzně vyrábí malé andělíčky z korálků. Andělíčci mají lidem v současné těžké době udělat radost a přinést štěstí.
V obci Lučina v části Kocurovice,v oblasti nazývané příhodně Betlém, se nachází dřevěná zvonice.
Při psaní pár řádek na téma „Co dělají herci, když nehrají“ jsem si uvědomil jeden paradox. Před několika lety v době, kdy ještě nikdo netušil, co jednou přijde a jak jeden malý vir dokáže zastavit nejen kulturu, jsem přišel s nápadem udělat pro herce nějakou zajímavou akci, abychom jak se říká utužili kolektiv a setkali se i mimo jeviště a zkušebnu. Poprvé jsme vyrazili na Kleť, odkud jsme pak sjížděli na koloběžkách. Jindy jsme zase uspořádali společnou grilovačku či se vydali na jižní Moravu za památkami a vínem. Tyto akce jsme nazvali „Když herci nehrají“. Ani ve snu mne nenapadlo, že to opravdu jednou nastane, že se nebudeme moci scházet, zkoušet a společně tvořit.
Renovované chalupy v hlineckém Betlémě uspěly v krajském kole soutěže Památka roku 2020 a postupují tak do celostátního finále.
Před třemi a půl lety spatřila světlo světa první háčkovaná figurka „z dílny“ chropyňské učitelky v mateřské škole Květoslavy Dvořákové. Od té doby se háčkování postaviček stalo její vášní. Své výtvory několikrát vystavovala, dokonce za ně získala ocenění.
V obci Lučina v části Kocurovice,v oblasti nazývané příhodně Betlém, se nachází dřevěná zvonice.
Proč si vlastně připomínáme svátek Tří králů? Co znamená nápis K+M+B ? Svátek Tří králů je spjat s legendou o mudrcích, kteří se přišli do Betléma poklonit novorozenému Ježíškovi.
Letošní celostátní Tříkrálová obchůzka koledníků byla vzhledem k situaci s nemocí COVID -19 v naší republice zrušena. Děti v dětském domově si však tuto tradici nechtěly nechat ujít, a tak se u nich alespoň improvizovaně „koledovalo“.
Dusíkovo divadlo v Čáslavi, jedno z nejstarších divadel v Čechách, se nebojí moderních technologií. V nynější složité době, která nepřeje živé kultuře, se tam rozhodli potěšit alespoň své nejmladší diváky a streamovat on-line tradiční nedělní pohádky.
Trvalo to několik minut, než se před požehnáním poslední mše svaté roku 2020 v blanenském farním kostele přečetl seznam všeho (a určitě ne úplně všeho…), co se díky Bohu a dobrým lidem podařilo nejen v období Adventu a Vánoc, ale i celého toho roku. Určitě jste pochopili, že nešlo o seznam zásluh.
Díky manželům Škochovým, kteří se věnují udržování i rozvoji lidové kultury, tradičním obyčejům či obchůzkám, si můžeme představit další z tradic, které se na Kovářovsku od nepaměti dodržovaly. Je jí obchůzka s klibnou a kozlíky nebo jak se vždy v Kovářově říkalo, „chodí kozlíci“.