Model paleontologického naleziště, které umožňuje hledat a odkrývat kosti dinosaurů či typické horniny pro Česko hned vedle sebe. Nejen to je od čtvrtka k vidění v nově otevřeném geoparku v Říčanech spojeném s geologickou laboratoří.
Říčany /FOTOGALERIE/ - Model paleontologického naleziště, které umožňuje hledat a odkrývat kosti dinosaurů či typické horniny pro Česko hned vedle sebe. Nejen to je od čtvrtka k vidění v nově otevřeném geoparku v Říčanech spojeném s geologickou laboratoří.
Liberec - Obří agáve, připomínající chobotnici, poprvé kvete v liberecké botanické zahradě. Tisíce zářících žlutých květů růžice agave vilmoriniana je široké 120 centimetrů a květenství je vysoké šest metrů.
Liberec - V liberecké botanické zahradě kvete poprvé obří agáve připomínající tvarem chobotnici, jsou na ní tisíce zářících žlutých květů. Růžice agave vilmoriniana je 120 centimetrů široká a květenství je vysoké šest metrů. Řekl to ředitel zahrady Miloslav Studnička.
Brno – Užít si i v chladném dubnovém ránu trochu tropů mohli v sobotu dopoledne návštěvníci botanické zahrady v Kotlářské ulici v Brně. Zatímco běžně mohou lidé skleníky volně procházet a jednotlivé rostliny si prohlížet, v sobotu prohlídku asi dvěma desítkám návštěvníkům zpestřil odborný výklad.
Brno, Brněnsko – Přestože venku bude pravděpodobně škaredě, Brňané si i tak užijí o víkendu kvetoucí přírodu. Na kaktusy v plném květu se podívají ve sklenících brněnské botanické zahrady.
Olomouc - Návštěvníci olomoucké botanické zahrady letos zaplatí nižší vstupné. Výstaviště Flora tím vynahrazuje omezení způsobená rekonstrukcí rozária a stavbou nového vchodu, která potrvají od dubna do konce roku.
Prostějov – Centrální budovu bývalých jezdeckých kasáren by mohl nahradit dům s pečovatelskou službou. Nebo by zde město mohlo rozšířit botanickou zahradu či vybudovat přírodní park. Vyplynulo to alespoň z průběžných výsledků ankety uveřejněných na webových stránkách Prostějovského deníku, v níž jsme se čtenářů ptali, co by si přáli na místo bývalých armádních budov. (Hlasovat v anketě můžete pod článkem).
Praha - Pražská botanická zahrada v Troji zahájila jaro s novým vizuálním stylem a květinovým logem. Hlavním motivem je osmnáct bylin a dřevin složených do tvaru písmene B. Na tiskové konferenci jej představila ředitelka zahrady Věra Bidlová spolu s autory ze Studia Najbrt. Zahrada za novou vizuální podobu zaplatila 400 tisíc korun. A chystá další investice, mimo jiné i do webových stránek a navigačního systému.
Praha - Cévní chirurgové a intervenční radiologové Nemocnice Na Homolce v Praze jako první v Česku použili u dvou pacientů nový systém stentgraftů, neboli cévních výztuží. Ten dovoluje využít méně invazivní léčbu výdutí břišní tepny - aorty i u nemocných, kteří pro ni dosud neměli anatomické předpoklady.
Prostějov /VELKÁ FOTOGALERIE/ – Botanická zahrada, která dostala před třemi lety jméno po přírodovědci Petru Albertovi, se pomalu probouzí ze zimního spánku. Areál v Lidické ulici, který je od minulého roku o třetinu větší, připravují pracovnice zahrady pro návštěvníky.
Praha - Pražská botanická zahrada chce pořídit kompostovací toalety a učit návštěvníky, na jakém principu fungují. V rozhovoru to řekla ředitelka zahrady Věra Bidlová. První čtyři záchodky včetně jednoho dětského budou k dispozici už letos. Lidé je najdou v severní části dvacetihektarového areálu. Náklady na pořízení zatím nejsou známy.
Prostějov – Poslat k zemi, nebo za symbolickou cenu prodat? Osud skleníků na Brněnské ulici se opět dostal na stůl prostějovským zastupitelům. Bývalé skleníky u hřbitova patří městu, ale stojí na cizím pozemku. Magistrát odhaduje, že zbourání skleníků, které jsou v dezolátním stavu, by stálo městskou kasu zhruba milion korun. Radní je proto chtěli za symbolickou cenu prodat, zastupitelé s tím však nesouhlasili a jednání o sklenících odložili.
Praha - Královny tropického skleníku už přichází do své sezony i v Čechách. Alespoň v tropickém skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě v Troji. Od pátku tu otevřou výstavu, kterou doplní o víkendu aranžovacím seminářem s Petrou Holubovou. Součástí bude také prodej rostlin. Orchideje se dokázaly přizpůsobit nejrůznějším, mnohdy i složitým podmínkám a kromě Antarktidy ovládly všechny kontinenty.
Votice – Pro Ochranu fauny České republiky (OFČR) bylo posledních pět let obdobím poměrně složitým. Právě tak začínal článek o návratu organizace na původní základnu ve Voticích. Přes to, že článek vyšel už na konci listopadu a mnohé se dost změnilo, to, že Ochrana fauny právě nyní prochází složitým obdobím, trvá dál. Dál ale platí také to, že OFČR připravuje společně s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy projekt vzniku biotopů o rozloze více než jednoho tisíce metru čtverečních. V rámci něj ve Voticích vznikne unikátní motýlárium.
Přerov – Snímky starých doškových chaloupek v Předmostí, které byly zbourány, a nahradila je panelová výstavba. Archeologické nálezy, ale také skulptury pravěkých zvířat v životní velikosti. To všechno mohou zhlédnout návštěvníci ve Výstavní sini Pasáž na výstavě „Od lovců mamutů k cihle" s podtitulem Osud světoznámé archeologické lokality v Předmostí a příběh hrobu, který ji proslavil.
Olomouc – První známky nového olomouckého rozária jsou tady. Dřevorubci pokáceli asi dvacítku stromů podél třídy 17. listopadu a vyznačili tak prostor, kudy tam budou příští rok návštěvníci.
Melbourne - Nastal čas. Tenista Tomáš Berdych se podle australských médií zasnoubil s přítelkyní Ester Sátorovou. Sedmý hráč světa chodí s modelkou od podzimu 2012.
Olomouc – Rekonstrukce stárnoucího olomouckého rozária měla namále, teď to ale vypadá, že město na ní peníze nakonec najde. Rozhodnout by mělo březnové zastupitelstvo.
Plzeň – Střední část tropického pavilonu v plzeňské zoo je nyní návštěvníkům uzavřená, vzniká tu zcela nová expozice věnovaná nejjedovatějším hadům světa. Otevřít by se mohla zjara.
Liberec - Oblastní galerie v Liberci měla loni rekordní návštěvnost. Do konce roku si její sbírky prohlédlo 41.900 lidí, to je více než dvojnásobek předloňské návštěvnosti, kdy do galerie zamířilo 18.000 lidí.
Liberec - Oblastní galerie v Liberci měla loni rekordní návštěvnost. Do konce roku si její sbírky prohlédlo 41.900 lidí, to je více než dvojnásobek předloňské návštěvnosti, kdy do galerie zamířilo 18.000 lidí. Ve srovnání s předchozími lety, kdy se návštěvnost pohybovala kolem 10.000 až 12.000, je to nárůst ještě výraznější, řekl ředitel Jan Randáček. Galerie se loni přestěhovala do nových prostor v rekonstruovaných městských lázních, pro veřejnost tam otevřela 28. února.
Liberec - Rozkvetlé kamélie se v období Vánoc stávají největším lákadlem Botanické zahrady v Liberci a nejinak tomu je i letos. V pavilonu Květnice roste kolem 20 výběrových odrůd a dalších pět, které jsou možná nejstarší v Evropě. Informoval o tom ředitel zahrady Miloslav Studnička.
Praha - Pražská botanická zahrada vybrala nové logo. Vítězný návrh Studia Najbrt, velké písmeno B složené z listů, květin a větviček, odkazuje na tradici starých herbářů. Do soutěže se zapojilo 51 autorů s 88 návrhy, informovala v tiskové zprávě mluvčí zahrady Veronika Podušková.
Olomouc – Dny otevřených dveří, besedy a možnost zodpovězení důležitých odpovědí, si nachystalo na třicet regionálních poskytovatelů rané péče nejen z našeho regionu, ale z celé České republiky.
Návštěvníci Botanické zahrady Univerzity Palackého v Olomouci mohou sledovat vývoj hmyzu od kladení vajíček až po vylíhnutí dospělých jedinců. Umožní jim to nově instalovaný hmyzí hotel.
Český Těšín – Botanickou zahradu u bývalé zemědělské školy v Tyršově ulici, která je nyní součástí Albrechtovy střední školy, zdobí od minulého úterý další krásný strom. Je jím buk lesní a byl slavnostně vysazen za účasti žáků, pedagogů i zástupců města.
Rakovník – Mucholapka podivná, pasti, kořist…, pojmy, které by nezasvěcení nečekali v říší rostlin. Ale žáci, kteří se zúčastnili poslední podzimní soutěže v botanické zahradě v Rakovníku, věděli, že se jedná o masožravé rostliny.
Berlín /INFOGRAFIKA/ – Za domkem zahradníka v berlínské botanické zahradě, ukrytá před pohledem návštěvníků, stojí trocha betonové historie: kus stavebního bloku Stützwandelement UL 12-11, 3,2 metru vysoký, 1,2 metru široký, vážící 2,6 tuny, se žlutými a modrými graffiti na jedné straně. V letech 1961 až 1990 zhruba 54 000 těchto betonových bloků tvořilo západní stranu Berlínské zdi, napsal britský list The Guardian.
Tábor – Čím vším jsou pro člověka stromy důležité a v jakých podobách se k nám vrací, ví každý. Děti z I. oddělení školní družiny při Základní a Mateřské škole na náměstí Mikuláše z Husi v Táboře se proto vydaly do táborské botanické zahrady, aby zde objevovaly dřevěné sochy.
Praha /FOTOGALERIE/ - Na takzvané Stezce osobností v pražské botanické zahradě v Troji přibyly dva jasany, o jejichž vysazení se postaraly atletické hvězdy Barbora Špotáková a Jan Železný. Olympijští vítězové v hodu oštěpem se stali v pořadí 67. a 68. osobností, které mají ve venkovních expozicích své stromy.
Brno - Už počtvrté pro zájemce o subtropické a tropické plodiny pořádá výstavu citrusů Botanická zahrada Přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od čtvrtka do neděle si mohou lidé prohlédnout i nakoupit přes sto plodících rostlin. „Kromě citronů vystavujeme také mandarinky, pomerančovník, kiwi nebo tomely," nastínila nabídku vedoucí zahrady Marie Tupá.
Brněnsko /TIP NA VÍKEND/ – Nacházející víkend potěší hlavně milovníky ryb a exotického ovoce. Za čerstvými rybami můžou lidé vyrazit na výlov rybníku, za citrusy zase do botanické zahrady. Příznivce netradičních sportů zase láká Masarykův okruh.
Teplice - Botanická zahrada v Teplicích stojí za návštěvu v každém ročním období a má už svůj stálý okruh návštěvníků. Ročně do ní přijde v průměru 27 tisíc lidí.
Praha – Dýně se v Česku těší stále větší oblibě, a to zdaleka ne jen v souvislosti s blížícím se Halloweenem a vydlabáváním těchto velkých oranžových plodů, potvrdili pěstitelé i obchodníci. V posledních letech je populární hlavně odrůda hokaido. Letošní počasí pěstování dýní příliš nepřálo, jejich domácí úroda bude proto podle pěstitelů navzdory růstu ploch skromná.
Praha /ROZHOVOR/ - Vínu nastala ta správná doba. Zatímco všichni milovníci vína obchází místa, kde dostanou letošní první mladé víno neboli burčák, vinařům a technologům začíná další tvrdá práce. Vedoucí vinice svaté Kláry v Botanické zahradě hlavního města Prahy Martin Beránek má plné ruce práce s hlavní sklizní.
Praha /ROZHOVOR/ - Vínu nastala ta správná doba. Zatímco všichni milovníci vína obchází místa, kde dostanou letošní první mladé víno neboli burčák, vinařům a technologům začíná další tvrdá práce. Vedoucí vinice svaté Kláry v Botanické zahradě hlavního města Prahy Martin Beránek má plné ruce práce s hlavní sklizní.
Praha /ROZHOVOR/ - Naposledy jsme se viděly se šestnáctiletou včelařkou Marií Machačovou v květnu, kdy se zúčastnila Medového odpoledne v botanické zahradě. Co je u ní za více jak čtvrt roku nového? To prozradila Pražskému deníku.
Vysoké Mýto, Lanškroun V Praze byl vyhodnocen 12. ročník soutěže otevřenosti úřadů Otevřeno x Zavřeno. Pořadatelům se sešlo rekordních 141 nominací, po ověření jich postoupilo k hodnocení poroty 95. I v letošním roce bylo víc negativních než pozitivních případů otevřenosti úřadů. V užším výběru byly také dvě radnice na Orlickoústecku.