Dalo by se říct, že snad každý ví, co je Godzilla, fiktivní obří netvor, který je hlavním hrdinou desítek filmů a počítačových her. Poprvé se objevil v japonském filmu před 70 lety. Jen zasvěcení ale asi vědí, co je CadZZilla. To je totiž auto, které bylo před 35 lety speciálně postaveno pro frontmana kapely ZZ Top Billy Gibbonse.
Stojíte ve sprše a chce se vám na malou. Pustit, nebo zadržet? Ze zdravotního hlediska je odpověď jasná. Muži ano, ženy pouze v jedné životní fázi. U mužů je močení ve sprše spojováno s lepší sexuální výkonností i se zdravím prostaty, ženy by ve stoje močit neměly. Podívejte se, jaké zdravotní benefity i rizika s sebou uvolňování močového měchýře ve sprše nese.
Byla svatba, nebo ne? Portugalská fotbalová ikona Cristiano Ronaldo a jeho španělská partnerka Georgina Rodriguez momentálně nedávají spát společenským magazínům napříč světem. Zvěsti o tom, že se po osmi letech vztahu tajně vzali, už nějaký pátek krouží ve vzduchu, ale ani jeden z dvojice je zatím nepotvrdil. Jako malý důkaz, že z Georginy je paní Ronaldo, se jeví několik dní na přelomu srpna a září, které strávili na luxusní jachtě u břehů jižní Francie. Sami bez dětí a se snubními prsteny!
Osobitý styl výtvarníka Vojtěcha Juríka alias Vhrsti lze snadno poznat na první pohled. Jeho vtipné a laskavé obrázky zdobí knížky, stránky časopisů, letáky i učebnice. Svůj pseudonym označuje za hříčku bez hlubšího významu. Začal ho používat před 25 lety, kdy u nás vznikala uzavřená komunita kreslířů komiksů a každý z nich měl svou přezdívku. Vhrsti je také autorem kreslených vtipů, výtvarníkem známého večerníčku Bílá paní na hlídání a spisovatelem. O tom, na čem právě teď pracuje a na co by si rád udělal čas, jsme si povídali ve Strašicích na Rokycansku, kde žije se svou rodinou.
Španělská společenská scéna zřejmě dlouho nepamatuje takový výbuch, jaký způsobil letos v dubnu exkluzivní rozhovor hollywoodské ikony Richarda Gera pro španělské vydání lifestylového magazínu Vanity Fair: Gere v něm oznámil, že se rozhodl opustit Ameriku a stát se občanem Madridu. A jak řekl, tak učinil. Richard Gere se toho nebojí - v sobotu 31. srpna oslaví 75. narozeniny a začíná nový život v Evropě.
V roce 1927 prvním sólovým přeletem Atlantského oceánu přepsal dějiny letectví. Během letu trvajícího přes 33 hodin bojoval sám se sebou. Po svém kousku se Američan se švédskými kořeny Charles Lindbergh stal celosvětovou celebritou a uznávaným odborníkem na letectví. Letec Lindbergh zemřel 26. srpna přesně před půlstoletím.
Předmětem několikanásobné dezinformace se stala fotografie několika mužů v maskovacích vojenských uniformách s francouzskou vlaječkou na rukávu, z nichž jeden má navíc na hrudi bílé písmeno Z, představující znak ruských invazních jednotek okupujících Ukrajinu. Fotografie, která se nyní šíří po sociálních sítích, má dokazovat aktivní účast francouzských vojáků v bojích na rusko-ukrajinském bojišti, ta je ale krajně nepravděpodobná.
Učarovala mu historická architektura. K modelařině se Jan Bednář dostal přes lepení papírových modelů z časopisů a historický šerm. Dnes se věnuje autorské tvorbě úchvatných papírových modelů historických staveb. Před každým novým projektem studuje historické prameny a své poznatky konzultuje s odborníky. Větší model mu zabere zhruba rok práce.
Obec Bratronice na Kladensku bude mít již brzy nový pomník. Připomene zdejší významnou osobnost – kněze Adolfa Kajpra. Slavnostní odhalení pomníku se uskuteční v úterý 17. září 2024 od 16 hodin, v den 65. výročí úmrtí Adolfa Kajpra ve věznici v Leopoldově. Požehná mu arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner. Ten bude také při této příležitosti celebrovat od 15.00 mši v místním kostele Všech svatých. Na oficiální program naváže od 16.30 obecní slavnost.
Byla to nejsledovanější svatba minulého století. 29. července v roce 1981 si v Londýně své ano řekli princezna Diana a tehdejší princ Charles (současný britský král Karel III.). Navenek dokonalý svazek byl ale od počátku problematický. A různé problémy se vyskytly i během svatebního dne. Mnohé vyšly najevo až po desetiletích.
V Třinci se zamysleli, jak ještě více zpříjemnit návštěvníkům pobyt v prostorách venkovního koupaliště a vznikl tak vlastně vcelku logický nápad na spojení Knihovny Třinec s třineckým bazénem (STARS). Protože čtení k odpočinku na dece zkrátka patří. Přímo v areálu bazénu si tak kdokoliv může zdarma půjčit knihy a časopisy.
Úspěšný seriál Bridgertonovi a zejména jeho spin-off Královna Šarlota zajistil pozornost jedné do té doby poměrně opomíjené postavě britských dějin. Zatímco rodina Bridgertonových s osmi pohlednými dětmi je smyšlená, královna Šarlota Meklenbursko-Střelická opravdu existovala - jenže na rozdíl od seriálu byla nejspíše běloška. Přesto si autoři příběhu její černou barvu pleti nevycucali úplně z prstu. Spory o to, zda královna nebyla částečně Afričankou, nebo mulatkou, totiž historici opravdu řešili.
Českolipanům známý kreslíř a publicista Marek Douša vystavuje své karikatury a ilustrace v Síni Josefa Maštálka. Výstava potrvá ve Vlastivědném muzeu a galerii Česká Lípa do 11. srpna.
V únoru 1985 ve Spojených státech amerických beze stopy zmizela osmiletá Cherrie Mahanová. Policistům se ani za téměř 40 let nepovedlo zjistit, co přesně se s ní stalo. Naděje, že se kauzu podaří vyřešit, přitom na chvíli svitla. Nedávno se totiž ozvala žena, která říkala, že je dlouho pohřešovanou dívkou. Vyšetřovatelé její tvrzení ale vyvrátili. Případ zmizení dítěte se díky tomu ovšem alespoň znovu dostal do amerických médií. A připomněl, že se mnohdy najdou lidé, kteří se snaží podobných tragédií zneužít.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Braillovo písmo bylo hlavním tématem soutěže, která se v těchto dnech konala v ostravském TyfloCentru. Účastníci z řad nevidomých a slabozrakých prokazovali své znalosti ve čtení Braillova písma, psaní na speciálním stroji a psaní na běžné počítačové klávesnici.
Okusit profesi novináře si vyzkoušeli studenti jihočeských středních škol, kteří se přihlásili do soutěže Novinářem na zkoušku. Vyhlášení a ocenění nejlepších autorů se konalo v historickém interiéru Kendeho vily v Otakarově ulici v Budějovicích.
Příznivci britské královské rodiny mají důvod k radosti. Po dlouhých měsících totiž kolemjdoucí zahlédli princeznu Kate, která dál bojuje s rakovinou. Magazínu Vanity Fair také jeho zdroj řekl, že chemoterapie konečně zabrala. Dál ale platí, že se k veřejným vystoupením princezna vrátí v nejlepším případě až za několik měsíců.
Máme hotovo, hlásí dva chemici z Vysočiny Jiří Vystrčil a Miloš Večeřa, kteří měli ambiciózní cíl. Vyrobit periodickou tabulku, kde bude každý prvek fyzicky zastoupený. Tím ale jejich práce nekončí, spíše naopak.
Prestižní britský magazín Tatler otiskne na titulní stránce nový portrét britské princezny Kate. Snímky obrazu již kolují internetem a na dílo se valí vlna kritiky. Podle lidí se totiž princezna z Walesu na obrazu vůbec nepodobá sama sobě. V uplynulých dnech vyvolal kontroverze také nový oficiální portrét britského krále Karla III.
Kolik kroků denně musíte ujít, abyste zůstali zdraví? Všude hlásaných 10 tisíc je údajně zbytečně moc vysoko stanovená laťka. Vědci v řadě studií zkoumali, jaké počty kroků dokážou zlepšit činnost srdce a vyčistit cévy od cholesterolu, předejít demencím, zhubnout i celkově posílit fyzičku.
Seriálovým hitem Bridgertonovi, jehož třetí série se fanoušci dočkali před několika dny, provázejí diváky pamflety jisté lady Whistledownové. Ta drží londýnskou smetánku v šachu, odvážně provokuje královnu a přesně ví, co se kde šustne. Byť je celý seriálový příběh fikcí, v určitých mezích se jeho tvůrci inspirovali realitou. Platí to i pro dobovou bulvární novinářku Whistledownovou. V 19. století totiž podobná osoba existovala.
Před 80 lety, v pondělí 22. května 1944, se v americkém časopise Life objevil na jeho 35. stránce snímek mladé ženy hledící se zvláštním zasněným výrazem na lidskou lebku. Popisek uváděl, že jde o lebku japonského vojáka, kterou ženě poslal její přítel, poručík amerického námořnictva. Snímek vyvolal bouři a rozpoutal velkou celospolečenskou diskusi o etice vojáků i žurnalistů.
Pravidelná premiérská debata se ve čtvrtek odpíchla od ankety Deníku. V ní se 87 procent čtenářů vyslovilo pro oslavu osvobození Československa Rudou armádou. To si připomněli i vrcholní představitelé České republiky. Mění se přesto nějak pohled na dějiny vzhledem k ruské agresi na Ukrajině? Například v Polsku 8. květen není státní svátek.
S existencí školy ZŠ 28. října Česká Lípa je spjata činnost i školního časopisu „hrupka“. S jeho historií se pojí několik jmen z řad nadšených učitelů a dětských redaktorů. Za dobu své existence získal řadu ocenění.
Módní událost roku. Za takovou je považován newyorský galavečer Met Gala, který se koná vždy první pondělí v květnu. Letošní ročník měl téma Zahrada času, takže se hvězdy ukázaly v designérských výtvorech pracujících s květinovým motivem. Hostitelka večera herečka Zendaya vynesla hned dvě róby, zpěvačka Jennifer Lopezová ohromila v kreaci ručně šité stovky hodin, herečka Sarah Jessica Parkerová okouzlila obřím kloboukem a na internetu velkou slávu sklidil počin s využitím umělé inteligence. Prohlédněte si nejlepší šaty večera a hlasujte v anketě Deníku.
Ekonom Pavel Tuleja (TOP 09) nakonec nebude příštím ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Nominace se dnes vzdal v reakci na kritiku, že publikoval své práce v tzv. predátorských časopisech, které nesplňují vědecké standardy. Jeho krok ocenili představitelé koalice včetně premiéra Petra Fialy (ODS), pochybnosti by mohly vládu zatěžovat. Tulejovo jmenování bylo naplánované na pondělí, TOP 09 nyní místo toho hledá nového kandidáta, který dosavadní ministryni Helenu Langšádlovou nahradí. Prezident Petr Pavel sdělil, že vyčká na další návrh a bude dál postupovat v souladu s ústavou. Také podle zástupců vědecké a akademické komunity, které dnes ČTK oslovila, bylo rozhodnutí Tuleji vzdát se nominace na ministra správné.
Velký úspěch má na svém kontě policejní pes Rapp z jihočeské skupiny kynologických činností, který v úterý 23. dubna, jak již Deník informoval, se svým psovodem převzal v Praze v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně ocenění v prestižní anketě Statečné psí srdce.
Kanadská zpěvačka Céline Dion se v rozhovoru pro módní časopis Vogue France rozpovídala o tom, jaký je život se vzácnou autoimunitní poruchou zvanou Stiff-person syndrome (říká se jí také syndrom ztuhlého člověka). Svěřila se, že musí dřít pětkrát týdně, aby se udržela v kondici. Promluvila o vnitřní síle a odhodlání. Odpověděla také na otázku, zda ji ještě někdy fanoušci spatří na pódiu. Na obálce zapózovala v bílých šortkách a košili nahoře bez.
Na besedu s investigativním novinářem, publicistou a spoluzakladatelem časopisu Respekt Jaroslavem Spurným se mohou těšit Přerované. Debata se uskuteční v pondělí 6. května v 17 hodin v prostorách restaurace Bečva v Přerově.
Poletující hmyz se s příchodem jara čím dál tím častěji dostává oknem do našich domovů. Včely, vosy, mouchy i otravní komáři do našich obydlí zabloudí často nechtěně, ale jejich přítomnost je pro mnohé nežádoucí. Hmyz však naštěstí odpuzuje bazalka. Bazalka je kvůli své vůni pro mnohý hmyz přímo nenáviděnou rostlinou. Když ji umístíte do okna, hmyz se mu dobrovolně vyhne.
/FOTO/ Minulý pátek pátého dubna se ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka uskutečnil komponovaný večer s tématem Poutě krajinou. Pozvaní hosté byli vybráni z autorů stejnojmenného čísla časopisu Veronica. Jedná se o brněnský časopis s třiceti sedmi letou historií, který je svým způsobem unikátní – snaží se propojovat ochranu přírody s uměním.
Náhrada člověka v zaměstnání, potenciální zneužití teroristy, ovlivňování veřejného mínění, přelstění lidstva. Umělá inteligence může představovat hrozbu nejen v oblasti kybernetické bezpečnosti, ale i v každodenním životě. Odborníci proto volají po větší regulaci vývoje těchto technologií.
V Hollywoodu v noci z neděle na pondělí vyvrcholila rozdáním Oscarů sezona galavečerů spojených s odevzdáváním filmových cen. Červenému koberci letos jednoznačně vládla černá a metalické róby - v odstínech stříbrné a šeděmodré. Herečka Margot Robbie se definitivně rozloučila s érou outfitů ve stylu panenky Barbie. Vyberte v anketě Deníku nejkrásnější šaty večera.
Jako údajný tektonický zlom označilo na sklonku ledna 2024 sdružení SMIS-lab novou studii vydanou krátce předtím v časopise Cureus. Studie měla dokazovat rozsáhlá poškození způsobená vakcínou proti této nemoci a oním zlomem mělo být to, že vyšla v impaktovaném časopise. Cureus ji však záhy stáhl, a navíc se ukázalo, že její autoři museli podobnou práci stáhnout už dříve. O tom už ale SMIS-lab neinformovalo.
Po čtyřech letech má letos únor zase 29 dní. S vynálezem v podobě pravidelného prodloužení kalendářního roku o jeden den, aby odpovídal pohybu Země kolem Slunce, přišli už myslitelé ve starověkém Římě. Že oním dnem navíc bude právě 29. únor, se definitivně rozhodlo o stovky let později.
Vysávání domácnosti patří v některých rodinách ke každodenním činnostem. Lux odstraní nečistoty, drobky, prach, vlasy i srst vašeho domácího mazlíčka. Pokud však vysavač pravidelně nečistíte, zahalí se váš domov po úklidu do oblaku zatuchlého zápachu. Zanesený vysavač má navíc nízký sací výkon, díky čemuž je výsledný efekt úklidu mnohem horší a energeticky dražší. Co dělat, když vysavač smrdí a jak ho vyčistit?
Zatímco do obchodů začínají teprve pronikat první jarní kolekce, módní návrháři a odborníci na módu v těchto dnech řeší, co se bude nosit letos na podzim. Únor totiž patří čtyřem nejdůležitějším týdnům módy.
Centrála vydavatelství Vltava Labe Media v únoru přivítala početnou skupinu studentů ze žďárské Střední školy obchodní a služeb. Chtěli vidět proces tvorby tištěných titulů a zjistit, jak to v médiích funguje. Brzy je totiž čeká výroba vlastních časopisů v rámci ročníkových prací.
Mladší syn britského krále Karla III., princ Harry, se poprvé veřejně vyjádřil k onkologickému onemocnění svého otce. Podle Harryho je rakovina příležitostí k usmíření a zlepšení vztahů mezi ním a jeho příbuznými. Britská média jsou ale k takovému vývoji událostí skeptická.
Dvojice časopisů Acta Carpathica Occidentalis a Acta Musealia z vydavatelské dílny Muzea regionu Valašsko a Muzea jihovýchodní Moravy už nebude vycházet tiskem. Dostupné budou pouze on-line na digitální platformě Actavia. A budou zdarma.
Už třetím rokem rozdávalo vydavatelství Vltava Labe Media svým čtenářům dárky v celkové hodnotě jeden milion korun. Tentokrát jsme v soutěži Předplať a vyhraj obdarovali 432 šťastlivců, kteří si předplácejí Deník nebo některý z našich časopisů.
Mezi padesáti nejlepšími českými lékařkami a lékaři, jejichž prestižní žebříček zveřejnil magazín Forbes, je trojice předních odborníků z Fakultní nemocnice (FN) Olomouc a další dvě osobnosti spojené s Lékařskou fakultou Univerzity Palackého (UP).
Ještě před pár lety je lidé vídali hlavně na obálkách časopisů s oficiálními portréty britské panovnice Alžběty II. A najednou jakoby byli všude. V ulicích i na sociálních sítích. Lišku připomínající malí psi welsh corgi získávají na celosvětové popularitě.
Koncem roku si Jaroslav Kolář prodloužil předplatné Deníku, který odebírá už asi čtyřicet let, a vyplatilo se. Čtenář z Ústrašic na Táborsku uspěl v soutěži Předplať a vyhraj, určené současným i novým předplatitelům Deníku nebo časopisů z produkce Vltava Labe Media (VLM). Vyhrál 10 tisíc korun.
Jste ranní ptáče nebo spíš noční sova? To poznáte podle toho, zda vám ranní vstávání nedělá problém, nebo pětkrát vypnete budík, abyste si mohli ještě trochu přispat. Abyste se neprobouzeli unavení a dokázali rychle vyskočit z postele, můžete si pomoci několika jednoduchými triky, které zvládne každý. Nejdůležitější je však vyvarovat se chybě, kterou dělá mnoho lidí.
Od ledna 2024 startuje na webu Deník.cz i v tištěném vydání nový seriál Retro Deník, který bude každý měsíc mapovat výrazné události, jež se staly ve stejné době před 40 lety. Redakce ho připravuje ve spolupráci se známým dokumentaristou Michalem Petrovem, autorem knižní řady Retro ČS a také bezmála dvousetdílného televizního magazínu Retro, který při této příležitosti odpověděl na několik otázek.