Kreativ

ŠTÍTEK: časopis

Šéfredaktor magazínu Legalizace Robert Veverka je obžalován z šíření toxikomanie. „Osvěta není zločin,“ hájí se u Okresního soudu v Bruntálu.

Osvěta, ne propagace drog, hájil se šéfredaktor Legalizace a zastupitel Prahy 2

Šéfredaktor časopisu Legalizace a zastupitel Prahy 2 Robert Veverka (Piráti) v úterý 5. října dorazil k Okresnímu soudu v Bruntálu v tričku s nápisem „Osvěta není zločin“. Deset let vydává magazín Legalizace, který se věnuje všemu, co souvisí s konopím. Podle obžaloby však prý časopis propagoval drogy.

Juraj Puci v minulosti absolvoval 366 dnů trvající pochod „K sedmi křížkům přes šest zemí“ o délce 13 151 kilometrů

Lidé, choďte. Zlepší se vám život

Nikdy se nedozvíme, který z dávných předchůdců člověka jako první přišel na ten skvělý nápad: postavit se na zadní. Evoluci tak ovšem „nakopl“ stejně dramaticky, jako třeba vynálezce kola či pravidelné teplé krmě. Prvnímu chodci bychom měli někde hodně daleko v divočině postavit pomník a pravidelně k němu chodit meditovat. Místo toho však čím dál víc sedíme: v USA dokonce spočítali, že průměrný člověk stráví vsedě 88 procent svého bdělého času!

Tomáš Matys, výrobce rýžových brček

Ekobrčka můžete i sníst

Plastová brčka sice na poli ekologickém nehrají žádnou velkou roli, ale jejich odbouráním přírodě přece jen aspoň trochu pomůžeme. Pustil se do toho Tomáš Matys se svojí firmou RiceTime. Rozhovor s ním vyšel v časopise Květy.

Západ slunce na Borneu

Divočina jako lék. Pobyt v přírodě doporučují i psychologové

Za těch pár desítek tisíc let, co člověk pracuje na tom, aby byl člověkem, toho na sobě zas tak moc nezměnil. Rád se podívá na krásný obraz anebo si projde půvabný zámek – nejuvolněnější a nejspokojenější se však cítí, když ulehne do voňavé trávy na nějaké zapadlé loučce a jen tak se dívá do nebe. Víte, že ve Skotsku, Dánsku a několika dalších zemích už pobyt v lese přímo předepisují jako lék? Text vyšel v časopise Květy.

Prorazil se sušenými červíky. Byl jsem outsider, říká úspěšný podnikatel Libor Sloupenský (na snímku).

Budeme za dvacet let jíst steaky z 3D tiskárny?

Pan Bohatý usedá k večeři a z talíře mu do nosu stoupá vůně krevet. Pan Chudý usedá k večeři a na talíři mu krevety hrají těmi správnými barvami. Rozdíl je pouze v tom, že pan Bohatý má pravé krevety z otevřeného moře, zatímco pan Chudý si je zrovna vytiskl na své 3D tiskárně. Bude takhle vypadat naše stravování za dvacet let? Tématu se věnoval časopis Květy.

Pavel Kyselák

Rozhovor s Pavlem Kyselákem: Píšu pro radost a pro potěchu své duše

Začtěte se do poutavého rozhovoru s inženýrem ekonomie Pavlem Kyselákem, jehož životním koníčkem se stalo psaní. Od svých deseti let zasílá příspěvky do novin a časopisů a do dnešního dne vydal čtyři knihy a téměř dvacet říkankových brožurek. Za zaslaný rozhovor, který vedla Jana Strachoňová moc děkujeme.

PŘEDSEDOVÉ. Šéf FAČR Petr Fousek (vlevo) a Královéhradeckého KFS Václav Andrejs.

Královéhradecký krajský svaz slavil 20 let. Přál i fotbalový šéf Fousek

/FOTOGALERIE/ Noblesně i s humorem oslavil 20 let svého trvání Královéhradecký krajský fotbalový svaz. Na slavnostním večeru v Novém Adalbertinu v Hradci Králové za účasti Petra Fouska, předsedy Fotbalové asociace ČR, a dalších významných hostů a partnerů, byli zároveň oceněni i zasloužilí funkcionáři, kteří stáli u zrodu fotbalového hnutí v regionu.

Fejetonista Rudolf Křesťan

Přestávka je více než přestávka

Ze všech školních vyučovacích předmětů jsem měl nejradši přestávky mezi nimi. Ve vymezeném přestávkovém čase jsem v osmé třídě nabízel svým spolužákům časopis Poškolák. Ten jsme spolu s kreslícím kamarádem Hoisem vydávali v jednom strojopisném výtisku, a to bez vědomí sborovny, takže mě to pak stálo důtku. 

Dara Rolins

Dara Rolins: Moje dospívání začalo trošičku dříve

/ROZHOVOR/ Už coby třináctiletá dívenka Dara Rolins (48) dobře věděla, kam ji srdce táhne, a v pubertě měla dokonce dost odvahy na to, aby se pustila do sporu s dospělými. Právě díky tomu, že se uměla vymezit, je nyní tam, kde je. „Každý máme jiné poslání, jinou cestu. Je moc důležité, aby člověk poznal, pro co byl zrozen, co ho činí šťastným a jak může činit šťastnými i ostatní,“ prozrazuje pro časopis Story zpěvačka, která se na špičce hudební scény drží už téměř čtyřicet let.

Bitva o Chafdží patřila k nejkrvavějším střetům války v Zálivu. Na snímku podpůrná dělostřelba amerického 10. námořního pluku

Bitva o Chafdží: Saddámova lest narazila. S bravurním tahem spojenců nepočítal

Operace Pouštní bouře probíhala již 12 dní. Do zahájení hlavní pozemní ofenzívy koaličních sil zbývaly čtyři týdny. Byl večer 29. ledna 1991, když si posádka pozorovacího amerického letounu všimla, že se z Kuvajtu k hranicím Saúdské Arábie blíží značné nepřátelské síly. Hranici překročily poblíž opuštěného saúdského města jménem Chafdží. Stalo se, co nikdo nečekal. Irák zahájil vlastní pozemní válku.

McDonalds

Před 80 lety vznikl McDonald's. Vzestup provázela hořkost, frustrace i porážka

Psal se rok 1940, když bratři Richard a Maurice McDonaldovi otevřeli v San Bernardinu v Kalifornii první stánek pod později slavnou značkou, jež dobyla svět. Oba bratři z toho však mnoho neměli. Jejich vlastní příběh zcela překryla anabáze jejich následovníka českého původu, který od nich firmu koupil - a pak se je pokusil vymazat z její historie.