Filipínský prezident Ferdinand Marcos mladší dnes zahájí svou oficiální návštěvu v Praze, setká se s prezidentem Petrem Pavlem, premiérem Petrem Fialou (ODS) i předsedy obou komor Parlamentu. V pátek Macros s Pavlem zahájí Česko-filipínské obchodní fórum v Černínském paláci. Návštěva ČR navazuje na Macrosovu návštěvu Německa.
Na slavnostním galavečeru v Černínském paláci byli 3. listopadu vyhlášeni vítězové prvního ročníku národních cen sociálního podnikání Zlatá vážka. V kategorii Inovativní podnik získala písecká nezisková organizace Institut pro památky a kulturu třetí místo. Za příspěvek děkujeme Zbyňku Konvičkovi.
Řešení pro konec konfliktu na Ukrajině nevede skrze zastavení dodávek zbraní, naopak konec jejich poskytování by válku neukončilo, ale vedlo by k utrpení a úmrtí ještě více lidí. Ve svém projevu na poradě českých velvyslanců v Černínském paláci to v pondělí řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Soukromé prostory služebního bytu, kde své poslední chvíle strávil ministr zahraničí Jan Masaryk, zejména koupelna a místo pod jejím oknem, kde bylo 10. března 1948 nalezeno jeho tělo, se v sobotu 20. května setkávaly s největší pozorností návštěvníků, kteří zavítali na den otevřených dveří v Černínském paláci. Tam ministerstvo zahraničních věcí sídlí dodnes.
/FOTOGALERIE/ Užít si podívané vytvořené předky pro potěchu oka tehdejší vznešené společnosti mohou nyní zájemci u pražského sídla ministerstva zahraničních věcí, které působí v Černínském paláci na Loretánském náměstí. Ministerstvo zve veřejnost na bezplatné prohlídky zahrady Černínského paláce.
Ministr zahraničí Jan Lipavský na konkrétních číslech dokládá, že vláda Petra Fialy pomohla českých občanům mnohonásobně větší částkou, než kterou věnovala na pomoc Ukrajině a Ukrajincům
Před Černínským palácem je k vidění výstava fotografií přibližujících ruskou agresi na Ukrajině. Autoři výstavy použili paralelu s lidickou tragédií před osmdesáti lety, kdy po celém světě došlo k nevídanému vzedmutí sympatií vůči Lidicím a jejich obětem a zároveň k úsilí za znovuobnovení Lidic.
Česko protestovalo proti postupu ruských úřadů vůči pracovníkům českého velvyslanectví v Moskvě. Ministerstvo zahraničí na twitteru oznámilo, že náměstek ministra Martin Smolek si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Důvodem byly podle Černínského paláce provokace ruských orgánů vůči pracovníkům zastupitelského úřadu.
Ministerstvo zahraničí v neděli znovu varovalo před cestami na Ukrajinu kvůli napjaté situaci na hranicích s Ruskem. Českým občanům, kteří již v zemi jsou, doporučuje, aby zvážili opuštění Ukrajiny. Pokud k tomu budou chtít využít letecké dopravy, měli by tak učinit bezodkladně vzhledem k možnému omezení či pozastavení služeb aerolinek.
Česká republika podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) evakuovala z Afghánistánu již všechny tamní tlumočníky a spolupracovníky, které k evakuaci vybraly armáda a diplomacie. Ze země nelze pomoci všem, kdo by do Česka chtěli, řekl novinářům po dnešním jednání o rozpočtu svého úřadu. Černínský palác podle něj denně dostává kvůli evakuacím tisíce e-mailů.
V sídle ministerstva zahraničí v Černínském paláci v pondělí začal třídenní Pražský evropský summit, na které se sešlo několik desítek evropských politiků, diplomatů a ekonomických odborníků.
Ve středu nastoupí do Černínského paláce do role ministra zahraničí Jakub Kulhánek (36). Pamatuji si ho jako politického náměstka Lubomíra Zaorálka, který vedl diplomacii v Sobotkově vládě. Působil jako učenlivý žák svého mistra. Tím je zřejmě doteď s tím rozdílem, že jeho novým mistrem je už třetí rok šéf resortu vnitra Jan Hamáček.
Zatímco včera se zdálo, že náchodský starosta Jan Birke má nabídnutý post ministra kultury na dosah, po dnešním dopoledním vystoupení dosavadního šéfa kulturního resortu Lubomíra Zaorálka to vypadá, že se pro náchodského starostu vládní angažmá ztrácí v houstnoucí mlze halící čitelnost sociálních demokratů. Četné gratulace na sociálních sítích se ukázaly jako předčasné.
Česká diplomacie tento týden povolá na konzultace do Černínského paláce velvyslance v Bělorusku Tomáše Pernického. Z Minsku bude stažen asi na týden, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Česko tak chce vyjádřit solidaritu Polsku a Litvě, které Bělorusko vyzvalo k dočasnému stažení jejich velvyslanců a k omezení diplomatické přítomnosti v zemi.
Po Litvě a Polsku odvolávají své velvyslance z Běloruska další země Evropské unie - Česko, Německo, Estonsko a Lotyšsko. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo litevské ministerstvo zahraničí. Oficiální vyjádření Černínského paláce se ČTK zatím nepodařilo získat. V Bělorusku pokračují demonstrace proti oznámenému vítězství Alexandra Lukašenka v srpnových prezidentských volbách, které opozice považuje za zfalšované a které neuznává ani Evropská unie.
Vypadalo to, že ten rozhovor vůbec nebude. Bývalému běloruskému ministrovi kultury Pavlu Latuškovi totiž ve chvíli, kdy jsme ve čtvrtek odpoledne usedli do křesel v Černínském paláci a měli začít rozhovor, přišla na mobil zpráva.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček získal v Polsku Jagellonskou cenu, která se uděluje za snahu o posílení role střední a východní Evropy ve světě. Informoval o tom dnes Černínský palác. Petříček je teprve druhým českým nositelem tohoto ocenění, před ním jej v roce 2017 získal bývalý český prezident Václav Klaus.
Boj o místo na slunci tuzemské diplomacie v polistopadové éře často probíhal tak, že levá ruka nevěděla, co činí pravá. Avšak teprve prezidentství Miloše Zemana vládě, která za zahraniční politiku odpovídá, pořádně zatopilo. Jeho prioritami jsou vztahy s Izraelem, Čínou a částečně Ruskem. Pokud se do nich někdo opře, je oheň na střeše.
Konec druhé světové války poznamenal především centrum metropole. Na Vinohradech se odehrála bitva o rozhlas, na Starém Městě zuřily boje o radnici. Praha vyšla z konfliktu s mnoha šrámy, ale vítězně.
Lidé z celého světa dnes vzdají hold štědrosti a dobrým skutkům vykonaným v reakci na pandemii koronaviru. Akci, při níž se po celém světě budou rozsvěcovat významné budovy, pořádá hnutí Giving Tuesday. V Praze bude na znamení dne solidarity po 21.00 večer v barvách Giving Tuesday svítit rozhledna na pražském Petříně a Černínský palác na Hradčanech, kde sídlí ministerstvo zahraničí. Na budovu Národního muzea se promítne srdce v barvách trikolory a fontána před budovou bude také zářit v národních barvách.
Dobré zboží se prodává samo, ale chytrá propagace nikdy neuškodí. Společnost Nanuntio ze skupiny bpd partners vyrábí roušky z nanovláken aktivovaných dezinfekcí Betadine, kterých v posledních dnech rozdala tisíce. Ve středu mělo toto gesto mimořádnou podobu, neboť desítky ochranných roušek s vyměnitelným filtrem převzal v Černínském paláci doyen diplomatického sboru v ČR, apoštolský nuncius Charles D. Balvo. Budou sloužit zahraničním diplomatům působícím v Česku.
Vietnam má dalších pět lidí nakažených novým typem koronaviru, mezi nimiž je také jeden český občan. Oznámilo to dnes vietnamské ministerstvo zdravotnictví. V zemi je tak už 53 nakažených. Mezi nově oznámenými případy je rovněž jeden Brit, ostatní jsou Vietnamci, informovala agentura Reuters.
Řešení situace kolem aktuální nákazy koronavirem nemůže být jen na národní úrovni. Je třeba zapojit i společné evropské zdroje. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se na tom dnes shodli šéfové diplomacie visegrádské čtyřky (V4) a Německa. Jejich jednání se původně mělo uskutečnit v Černínském paláci, kvůli epidemii ale spolu mluvili pouze prostřednictvím videokonference.
Členové realizačního týmu 28. ročníku prestižní dějepisné soutěže z řad absolventů chebského gymnázia a vedení školy zavítali do Prahy. Stalo se tak ve středu 15. ledna.
Smrt Jan Masaryka nemusela být vraždou. Vyplývá to z analýzy, kterou policii předložili Jan Špička z výzkumného centra NTC Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a Martin Čermák, absolvent ZČU, který se řadu let zajímá o okolnosti úmrtí bývalého ministra zahraničí ČSR.
Smrt Jan Masaryka nemusela být vraždou. Vyplývá to z analýzy, kterou policii předložili Jan Špička z výzkumného centra NTC Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a Martin Čermák, absolvent ZČU, který se řadu let zajímá o okolnosti úmrtí bývalého ministra zahraničí ČSR.
Jihlava /FOTO/ – Antonín a Marie Křoustkovi se v Černínském paláci dočkali ocenění od Rady vlády pro seniory a stárnutí populace. Věnují se totiž práci se seniory.
Socha Humprechta Jana Černína, která je pět let u školy, tedy u budovy bývalého zámku, se postěhuje už v sobotu 19. října pryč. Autor Milan Knobloch, kterému je už 98 let za ni totiž doposud nedostal zaplaceno a pohár trpělivosti právě přetekl. Humprecht Jan Černín by tak mohl skončit v Praze v Černínském paláci nebo v Černínském parku.
Na stole leží zbytky po lukulských hodech. Zeus je obklopen všeobecnou přízní, Apollón hraje na harfu doprovázen múzami, zpoza stromů nahlížejí prostopášní satyrové. Žánrovou scénu nazvanou Hostina bohů vetkali do nádherného gobelínu úctyhodných rozměrů v proslulé dílně Jodoka De Vose v Bruselu.
Ruské velvyslanectví v Praze zklamala reakce českého ministerstva zahraničí na víkendový zásah policie proti účastníkům demonstrace v Moskvě. Na svém facebookovém profilu vyzvalo velvyslanectví české partnery, aby se zdrželi "selektivního a předpojatého" přístupu k problematice lidských práv. Černínský palác v neděli uvedl, že je znepokojen hromadným zatýkáním pokojných demonstrantů v Moskvě, a vyzval ruské úřady, aby respektovaly základní lidská práva.
Norští záchranáři se v úterý večer dostali k tělům dvou českých horolezců, která byla v pondělí z vrtulníku lokalizována na kolmé skalní stěně Trollveggen (Stěna trollů) na západě Norska. Záchranáři potvrdili, že horolezci jsou mrtví, těla se jim ale nepodařilo vyzvednout. Informoval o tom norský list Aftenposten, podle kterého by vyprošťování mohlo dnes pokračovat. Norská tisková agentura NTB nicméně dnes uvedla, že v oblasti je nyní špatné počasí, takže novou záchrannou operaci zatím nelze plánovat.
Čím více peněz dala vláda do platů, investic nebo vědy a výzkumu, tím více jsou lidé nespokojenější, uvedl dnes k nedělnímu protivládnímu protestu na pražské Letné premiér Andrej Babiš (ANO).
Našel jsem v poště pozvánku na konferenci Pražský evropský summit s dotazem, zda bych neměl zájem pronést pár slov na slavnostní recepci v Černínském paláci. Má-li člověk oslovit akademické a politické špičky a zástupce občanské společnosti, musí adekvátně vypadat.
Zcela výjimečná skalničková zahrada v Prokopském údolí se slavnostně otevře veřejnosti ve středu 8. května 2019 v 10 hodin dopoledne. Osmdesát let starou zahradu zachránila a obnovila MČ Praha 5, která ji má svěřenou do péče.
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) chce probrat s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) středeční událost, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání představitelů ministerstva se zahraničními diplomaty. Dnes to sdělil Černínský palác.
Osm let a osm měsíců za mřížemi, takový trest stanovil ve středu 20. března soudce Šahzád Raza v Láhauru dnes 22leté Tereze H. z Uherského Hradiště, po více než roce od jejího zadržení na pákistánském letišti s kufrem zaplněným devíti kilogramy heroinu.
Pan František Kavalír se od vidění znal s Janem Masarykem, od jehož smrti právě včera uplynulo 71 let. Pracoval v obchodě, kam chodil denně nakupovat syn prvního československého prezidenta a někdejší ministr zahraničí.
Česko nemění pozici vůči Budapešti, ujistil dnes na jednání v Praze maďarského premiéra Viktora Orbána český předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s informacemi o změnách v kategorizaci ambasád. Podle tisku ministerstvo zahraničí vyškrtlo české velvyslanectví v Maďarsku ze seznamu nejvyšší politické důležitosti.
Visegradská čtyřka (V4), jejímiž členy jsou Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, musí hrát i konstruktivní roli, a ne se pouze vymezovat vůči iniciativám Evropské unie. Na dnešní konferenci ke stému výročí vzniku československé diplomacie v Černínském paláci se na tom shodli ministři zahraničí Česka a Slovenka Tomáš Petříček (ČSSD) a Miroslav Lajčák (Smer-SD). Oba považují V4 za legitimní formát spolupráce, který spojuje historicky a kulturně blízké státy.
Europoslanec Miroslav Poche skončí jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) s ním bude o jeho budoucím angažmá na ministerstvu jednat příští týden. Podle něj by tam mohl dále působit jako externí poradce pro evropskou agendu.
Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že od premiéra Andreje Babiše (ANO) neslyšel žádné výhrady k působení Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministerstvu zahraničí. Babiš přitom před týdnem uvedl, že Poche působí na ministerstvu záporně a šéfem resortu se nikdy nestane. Europoslanec Poche nyní působí v Černínském paláci jako politický tajemník. Hamáček vede ministerstvo vnitra i zahraničí potom, co prezident Miloš Zeman Pocheho do čela diplomacie nejmenoval.
Sérii kulturních akcí, diskusí či konferencí o česko-polských vztazích nabízí od čtvrtka do příští soboty projekt Polského institutu v Praze. Akce nazvaná sPOLeCZně se zaměří na historické okamžiky, které spojovaly Česko a Polsko během stovky let od vzniku jejich moderních států v roce 1918.
Premiér Andrej Babiš (ANO) si nemyslí, že by svým nedělním výrokem o tom, že europoslanec ČSSD Miroslav Poche nebude ministrem zahraničí, ohrožoval vládní koalici ANO se sociální demokracií. Uvedl to dnes na dotazy novinářů s tím, že čeká na rozhodnutí ČSSD.
Řadu českých velvyslanců čeká v nejbližších týdnech střídání. Změny na několika ambasádách potvrdilo ministerstvo zahraničí. Na stálém zastoupení v Bruselu po šesti letech skončí Martin Povejšil, další přesuny se očekávají na úřadech, kde ambasadorům končí standardní čtyřleté funkční období. V diplomatických kruzích se hovoří také o brzkých změnách v Německu nebo Francii, ty ale Černínský palác nepotvrdil.
Egypťan, který před rokem smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v Hurgadě, trpí mozkovou dysfunkcí a pravděpodobně bude prohlášen za nesvéprávného. Dnes o tom informovalo ministerstvo zahraničí na základě informací od egyptského charge d'affaires Ranyho Mohie-Eldina, kterého si na dnešek na ministerstvo předvolal náměstek Martin Smolek. Mohie-Eldin podle ministerstva nevyloučil možnost odškodnění pozůstalých.
Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který je nominantem strany na post šéfa diplomacie, v Černínském paláci v žádné oficiální funkci není, řekl dnes poslancům zahraničního výboru ministr vnitra a místopředseda vlády pověřený řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).