![Samson se háže před sezonou do gala. Samson se háže před sezonou do gala.](https://g.denik.cz/5/99/ceske-budejovice-udrzba-kasny-pred-seznou-05_prazena-list-l.jpg)
Velký jarní úklid. Samson na budějovickém náměstí se chystá na sezónu
Přípravu budějovické Samsonovy kašny na letní sezónu zahájil Čevak v pondělí 24. dubna.
Přípravu budějovické Samsonovy kašny na letní sezónu zahájil Čevak v pondělí 24. dubna.
Fotoohlédnutí za víkendem v Českých Budějovicích. Mezinárodní den památek lákal na prohlídky, Policie ČR pozvala veřejnost na akci Policistou nanečisto. Krásné počasí vytlačilo teploměr nad dvacítku.
Velké teplotní výkyvy nabízí v těchto dnech počasí na jihu Čech. V sobotu se dostaly v regionu opět nad dvacet stupňů Celsia.
Přinášíme přehled posledních rozloučení, která se v nejbližší době uskuteční v obřadní síni českobudějovického krematoria na hřbitově svaté Otýlie.
V úterý začíná také úplná uzavírka v Hrdějovicích nedaleko jihočeské metropole, mostek uprostřed vsi bude neprůjezdný. Ve Vrbenské ulici v Českých Budějovicích dočasně bude průjezd možný jen ve směru na Dobrou Vodu. V regionu počítejte i s dalšími omezeními.
Na jihu Čech dnes funguje integrovaný dopravní systém pouze na Českobudějovicku, k ideálu má však daleko.
Do Českých Budějovic přijeli v sobotu 22. dubna 2023 na fyzické a psychické testy z různých koutů republiky uchazeči o přijetí u policie. Kdo chtěl uspět, musel zvládnout například 18 kliků v kuse. Každý klik navíc znamenal plusový bod.
V 17 hodin začne v budějovické sportovní hale finále extraligy volejbalistů. Lepší zápas tady dlouho nebyl. Do Českých Budějovic přijede Valerij Todua!
Atraktivní finále začne v pondělí v 17.00. Jihostroje České Budějovice přivítá Lvy z Prahy. Série se bude hrát na tři vítězství, výhodu domácího prostředí získaly České Budějovice, které se umístily lépe v dlouhodobé části.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ On to byl, kdo se v semifinálové sérii volejbalové extraligy s Karlovarskem jako poslední dotknul míče. „Skvělé pocity. Byl jsem první člověk, který věděl, že se balon odrazil správně. Už ve vzduchu mi bylo jasné, že postupujeme,“ popisuje týden starou euforii smečař Lvů Tomáš Kriško. Ještě větší by si chtěl užít po finále. To startuje v pondělí v Českých Budějovicích a 34letý kapitán slovenské reprezentace tuší, že se pořádně protáhne. „Očekávám pět zápasů s pěti tiebreaky. Maximální boj. A věřím, že tři z nich dopadnou lépe pro nás,“ zdůrazňuje.
Českobudějovický Kulturní dům Slavie čeká generální rekonstrukce. Už je ve finále výběr stavebníka. Stále ale trvají kritické připomínky k projektu. Přímo u Slavie se v sobotu konal koncert v rámci akce Srdce bijí pro Slavii.
Kniha Chór a disonance výzkumného centra Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Budějovicích získala cenu Magnesia Litera 2023.
Policisté zasahovali v sobotu kolem osmé večer na železniční zastávce Zahradní Město. Podle mluvčího pražských policistů Jana Rybanského došlo ke střetu vlaku s osobou v kolejišti.
Den památek v sobotu oslavili památkáři mimořádnými akcemi. V Českých Budějovicích vypravili ve spolupráci s dopravním podnikem historický autobus. Otevřeli mimořádně také kapli u bývalého středověkého špitálku. U Kulturního domu Slavie se konala akce na podporu zachování cenných partií objektu při nadcházející rekonstrukci.
Dubnová premiéra Levandule uvedená v prostředí budějovického Kabaretu U Váňů byla 33. titulem převzatým z tvůrčí dílny Jiřího Suchého.
/KVÍZ/ Kdo by si rád neužíval procházku jarní krajinou… Při této příležitosti lze ve volné přírodě pozorovat i mnoho druhů ptactva. Vyznáte se v nich? Své znalosti si můžete ověřit v jednoduchém kvízu Deníku. Hodně štěstí!
Jaro je v plné síle, tažní ptáci se vracejí do jihočeských luhů a hájů a s nimi se přiblížil i další ročník Vítání ptačího zpěvu. Tuto největší koordinovanou akci pořádá Česká společnost ornitologická (ČSO) a zve všechny nadšené pozorovatele ptactva a přírody, aby se pod vedením zkušených ornitologů vypravili na komentované vycházky. Akce se konají také na území Jihočeského kraje, přinášíme jejich přehled.
Jihočeská metropole připravila znovu deset milionů korun pro zvláštní kapitolu rozpočtu - participativní rozpočet. Ten je určen přímo na návrhy podané občany. Rozdělování peněz ale čekají velké změny.
Ve třetím dubnovém týdnu provedli příslušníci Dohledu nad subjekty Celního úřadu pro Jihočeský kraj dozor v oblasti zaměstnávání cizinců podle zákona o zaměstnanosti. Zaměřili se na dělníky na stavbě D3 na Českokrumlovsku. Odhalili sedm nelegálních zaměstnanců a dva další hříšníky.
Charita Jindřichův Hradec otevřela ve středu 19. dubna nové prostory v budově bývalé školky na sídlišti U Nádraží. Klienti zde najdou tři služby a vzniká tady také dobrovolnické a komunitní centrum.
Maličká pekárna, a tolik radosti. Vypečený okno v Českých Budějovicích jen tak neminete. V domě rodičů a podle receptů prababičky tu vyrábí sladké i slané dobroty Lenka Karvánková. Jako by se vrátily staré časy, kdy se peklo pár metrů od pultu.
Koncem loňského roku památkáři dokončili kompletní obnovu budějovického kostela Nejsvětější Trojice na Pražské, která zahrnovala opravu fasády, restaurování nástěnných maleb v interiéru i veškerého vybavení. V sobotu 22. dubna se do něj po několika desetiletích podívá i veřejnost. Při příležitosti dokončení obnovy bude v kostele vystaven originál deskového obrazu z počátku 15. století zobrazující Madonu svatotrojickou, který památkářům do konce dubna zapůjčila Alšova jihočeská galerie.
Na 1850 studijních míst na lékařských univerzitách ve Vídni, Innsbrucku a Štýrském Hradci, a na fakultě Uni Linec se letos přihlásilo 1850 zájemců. Přijímací test byl tentokrát doplněn o otázky k "regulování emocí". Ve Vídni je "přetlak" 10:1, v Innsbrucku 8:1, ve Štýrském Hradci a v Linci 7:1. K osmihodinové písemné zkoušce se dostavuje vždy kolem 80 % přihlášených.
Do 60. až 80. let minulého století se v sobotu 22. dubna přenesou návštěvníci celodenní kulturní akce Zlatá šedesátá aneb Autobusem k Ferusům, kterou pořádá Národní památkový ústav v Budějovicích u příležitosti Mezinárodního dne památek.
Zahrada otevřela brány. Tradiční výstava se v Havlíčkově Brodě se koná už po osmadvacáté. Každý rok na ni míří tisíce návštěvníků z celého kraje. Svátek kutilů a zahrádkářů trvá v kulturním domě Ostrov a jeho okolí od pátku 21. dubna do neděle 23. dubna.
Kam o víkendu s bolavými zuby?
Volejbalové semifinále mezi Jihostrojem České Budějovice a Duklou Liberec nabídlo divákům pět nádherných bitev. Každá byla jiná, všechny si byly trochu podobné. Poslední zápas vyhrály České Budějovice, a proto zaslouženě míří do finále.
/FOTO, VIDEO/ Liberečtí volejbalisté v rozhodujícím pátém zápase extraligy volejbalistů před zaplněnou domácí halou podlehli Jihostroji České Budějovice po strhující a nervy drásající bitvě 2:3 (23, -16, -23, 29, -12) na sety a stejným poměrem ztratili i celou sérii.
Věděli jste, že Cimrman napsal své poslední dílo právě u nás, na Českokrumlovsku? Nebo že Petr Muk nepochází z Českých Budějovic? A tušíte, co v Českém Krumlově dělal František Husák? Otestujte, jak znáte naše celebrity, v kvízu.
Skvělý den si přijďte užít v sobotu 22. dubna od 10 h do Zoologické zahrady Dvorec u Borovan. Co je přichystáno?
Na stovkách míst v celé České republice se v pátek 21. dubna měří dodržování rychlosti na silnicích. A ani Jihočeský kraj není výjimkou. Podívejte se, kde všude si v rámci dopravní akce Speed marathon dávat ještě větší pozor než obvykle.
Kritici plánované dostavby budějovického kulturního domu Slavie připravili třídenní akci a shánějí fotografie na výstavu.
Přinášíme přehled posledních rozloučení, která se v nejbližší době uskuteční v obřadní síni českobudějovického krematoria na hřbitově svaté Otýlie.
Jihostroj vyhrál 3:2 na sety. Úžasná volejbalová bitva. Finále začne v pondělí v 17.00 v Českých Budějovicích.
Jihostroj vyhrál 3:2 na sety. Úžasná volejbalová bitva. Finále začne v pondělí v 17.00 v Českých Budějovicích.
Jihostroj vyhrál 3:2 na sety. Úžasná volejbalová bitva. Finále začne v pondělí v 17.00 v Českých Budějovicích.
Jihostroj vyhrál 3:2 na sety. Úžasná volejbalová bitva. Finále začne v pondělí v 17.00 v Českých Budějovicích.
Turnaj licitovaného mariáše Jihočeské ligy v rámci Rohozecké lize v Putimově vyhrál Ladislav Němec z Častrova.
/FOTOGALERIE/ Jubilejní 10. ročník dorosteneckého Memoriálu Jana Marka ovládli hokejisté rakouského Salcburku, kteří tak zopakovali loňský triumf. Na druhém místě poněkud nečekaně skončili jindřichohradečtí Střelci.
Přemýšlíte, kam vyrazit o víkendu? Připravili jsme pro vás přehled jihočeských tipů.
Maličká pekárna, a tolik radosti! Vypečený okno v Hroznovce jen tak neminete. V domě rodičů a podle receptů prababičky tu vyrábí sladké i slané dobroty Lenka Karvánková. Jako by se vrátily staré časy, kdy se peklo pár metrů od pultu.
V 18 hodin začne v Liberci páté semifinále extraligy volejbalistů. Domácí Dukla doma dvakrát vyhrála. Je velkým favoritem. Po Ještěd míří desítky fanoušků z jihu Čech. Pojede i autobus.
V pátek 21. dubna by si řidiči na silnicích měli hlídat rychlost ještě důkladněji než obvykle. Policisté budou totiž na mnoha místech rychlost měřit, a to v rámci celoevropské dopravně bezpečnostní akce Speed marathon.
Přinášíme přehled posledních rozloučení, která se v nejbližší době uskuteční v obřadní síni českobudějovického krematoria na hřbitově svaté Otýlie.
Oblíbený českobudějovický park změnila rekonstrukce, lavičky, cesty i nábřeží. V těchto dnech mizí plechové oplocení a už je vidět, jakou podobu park dostal.
Jihočeští kriminalisté, technici a znalci či sběratelé policejního vybavení přestavují to nejlepší ze své práce a sbírek. Jindřichohradecké Muzeum fotografie a moderních obrazových médií hostí do konce srpna výstavu, z které doslova běhá mráz po zádech.
Budějčáci vzpomínají na někdejší občerstvení. Pro chodník vypracovali architekti nový návrh zastřešení.
U českobudějovického okresního soudu se chýlí k závěru kauza kolem bývalého městského strážníka, který měl 27. října 2021 udeřit rukou do obličeje podnapilou ženu na Senovážném náměstí. Ve středu 19. dubna obě procesní strany v soudní síni přednesly své závěrečné řeči. Na rozsudek si obžalovaný muž počká do května.
Čeká ho první kompletní sezona v roli sportovního manažera hokejistů Motoru. A v jednom má mistr světa z roku 2010 Jiří Novotný zcela jasno. Loňské třinácté místo v extralize se nesmí opakovat. V pondělí hráčům představil nové trenérské duo Čihák – Hanzlík a pak už odstartovala letní příprava na další ročník.
Nejen rozlehlé rybníky, hluboké lesy či kopce plné skalních útvarů, ale také blata, parky, vodopády nebo písečné přesypy. To všechno naleznete v unikátní a bezesporu nádherné přírodě v jižních Čechách. V našem novém kvízu si můžete otestovat, jestli poznáte desítku z nádherných míst, jimž jsou jižní Čechy domovem.