Některé pekárny víc investují do moderních technologií a automatizují výrobu, což minulé roky tolik nedělaly. Situace v oboru se po inflační krizi začala zlepšovat loni a letos trend pokračuje. Automatizace provozu také pomáhá vyřešit nedostatek pekařů. ČTK to řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý, který se ve středu v Pardubicích zúčastnil soutěžní akce Dny chleba.
Titul Mladého zemědělce vyhrál Michal Slavík ze základní školy v Novém Strašecí na Rakovnicku. Porazil téměř devět tisíc nadaných hospodářů ze sedmých a osmých tříd. Ocenění si žák odvezl ze slavnostního ceremoniálu na Mendelově univerzitě v Brně.
V Česku se v závěru týdne oteplí, v sobotu teploty vystoupají až na 28 stupňů Celsia a v neděli na 25 stupňů. O víkendu zároveň meteorologové očekávají přeháňky a bouřky. Podobný ráz počasí bude pokračovat i během první poloviny příštího týdne, kdy teploty přesáhnou i tropickou třicítku, pak se ochladí. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Karlovarský deník vám přináší jako každý týden přehled tipů na různé akce, které se konají od pátku 14. června na Karlovarsku, ale také na Chebsku či Sokolovsku. Nechte se inspirovat.
Posádka plzeňského EuroOil teamu Václav Pech – Petr Uhel (Ford Focus WRC) už se chystá na oblíbenou rallye v okolí Hustopečí, třetí podnik mistrovství ČR. Za obhajobou loňského prvenství vyrazí mezi vinohrady se startovním číslem tři a těší se.
Pekelný večírek, který měl zlákal anděly, nabídl středeční ohňostroj na Brněnské přehradě. Show německého týmu Beisel pyrotechnik s názvem Tanec andělů dva kroky na cestě do pekla rozzářila nebe nad Brnem.
Česká republika se v poslední den dočkala cenného kovu z mistrovství Evropy v atletice v Římě. Oštěpař Jakub Vadlejch vybojoval v dramatickém závodě posledním šestým pokusem zlatou medaili. Z úspěchu měl pochopitelně obrovskou radost. Připomeňte si spolu s námi okamžiky slávy s nejcennější medailí z ME na krku.
Jubilejní 25. ročník Slavností řeky Nisy přinese do Jablonce nad Nisou bohatý program od 14. do 21. června. Průvod v čele s vílou Nisou projde městem, kde je přivítá primátor Miloš Vele. Akce propojí města podél řeky Nisy a nabídne kulturní i společenské zážitky.
O bezmála 100 km/h překročil povolenou rychlost jízdy účastník Eurorally 2024, který měl na běžné silnici na tachometru svého audi v době policejní kontroly 187 km/h. Na místě tak přišel o řidičský průkaz. Nebyl jediný, koho policisté dopadli ve chvíli, kdy jel rychlostí vysoce překračující tu povolenou.
Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s názvem Filmové vouchery v Ústeckém kraji z Operačního programu Spravedlivá transformace. Alokace programu je obrovská. Do filmového průmyslu míří v regionu skoro 50 milionů korun.
Na západ Čech, přesněji do Ostrova, zamířil Chomutov k dohrávce 29. kola béčkové divize s nálepkou favorita. To během duelu i potvrzoval, když si vystřelil dvoubrankový polštář. V závěru duelu však nováček přichystal Chomutovu pořádný šok, když během několika minut brankové manko zlikvidoval a dotáhl duel po výsledku 3:3 do dělby bodů.
Největší ryze český zpracovatele elektroodpadů a plastů sídlí už 30 let ve Stráži pod Ralskem. Firma Praktik system za svou existenci zpracovala půl milionu tun odpadu. Reportérka Českolipského deníku byla zjistit, jak taková proměna materiálu probíhá.
Dovedete si představit, že druhý nejsledovanější sportovní podnik na světě by za čtyři roky mohl krátce po startu v Praze, pro cizinu obzvlášť atraktivní, zavítat i do Mladé Boleslavi? Jestliže je řeč o slavném cyklistickém závodu Tour de France, který z pohledu diváckého zájmu výrazně překonává u nás populární hokejové i fotbalové i šampionáty, není to představa úplně nereálná. Mohlo by se to stát – pokud bude zájem.
Zámky Konopiště, Vlašim, Jemniště, Vrchotovy Janovice, hrad Český Šternberk, romantická zřícenina Zbořeného Kostelce, vodní nádrž Švihov a Slapy nebo třeba kostelík na Chvojně a rozhledny Špulka, Paseka u Trhového Štěpánova či „halapartna“ na Velkém Blaníku. To jsou namátkou místa na Benešovsku, která by se opravdu dobře vyjímala na záběrech z helikoptéry při televizním přenosu úvodní etapy cyklistické Staré dámy - Tour de France.
Kdysi sloužil jako ubytovna, dnes v něm vystavují Picassa, Miróa a současní umělci. Zámek v Bechyni minulý týden otevřel své brány umění. Nahlédněte s námi do jeho novodobé historie.
Velký úspěch zaznamenal sprinter Tomáš Němejc, svěřenec Tomáše Najbrta, který se po diskvalifikaci soupeře posunul na šestou příčku ve finále běhu na 200 metrů.
/FOTO, VIDEO/ Jedna z nejsledovanějších sportovních událostí Tour de France se možná uskuteční i v České republice. Start cyklistického závodu s názvem Grand Départ, který pořadatelé čas od času umístí jinam než do Francie, například do Itálie nebo Dánska, by mohl být u nás v roce 2028. Má Mělník šanci, aby trasa vedla okolní vinařskou oblastí?
I na začátku letního období pokračuje řada tuzemských zastoupení jednotlivých automobilových značek se slevovými akcemi. Zájemci o pořízení nového osobního vozu tak můžou v některých případech ušetřit třeba i více než 300 tisíc korun. Při zkoumání oficiálních ceníků automobilek jsme zaznamenali i návrat jednoho již téměř zapomenutého modelu do nabídky Renaultu.
Na XVII. všesokolský slet, který se koná od 30. června do 5. července 2024 v Praze, má přijet až 20 tisíc účastníků z celého Česka i ze zahraničí. Budou mezi nimi také cvičenci z TJ Sokol Strakonice oddílu všestrannosti, kteří pilně trénují své vystoupení. Při nácviku skladby jsme je zastihli na hřišti v Pracejovicích.
/VIDEO, FOTO/ Má čtyři patra, stála bezmála dvě miliardy korun a už v září by v ní mohli být ošetřeni první pacienti. V areálu Masarykovy nemocnice stojí nová budova, pavilon J poslouží nejen celému kardiocentru. Ústečané si přírůstek chválí, zároveň se ale obávají, zda je k dispozici dost personálu.
Mávání a úsměvy kolemjdoucích vyvolala netradiční kolona projíždějící Třeboní. Legendární vozítka přezdívaná kachna mohli turisté i místní v lázeňském městě vidět ve středu dopoledne. Majitelé populárních Citroënů 2CV vyráží na výlet českými i moravskými kraji pravidelně. Tentokrát vedla jejich cesta také do jižních Čech.
Roztlačit železniční vagon, přenášet pivní sudy, orientovat se v podzemí nebo vyběhnout na Plzeňskou věž. To jsou některé z disciplín, ve kterých soutěžilo ve středu v Plzni celkem sedm policejních týmů na mistrovství České republiky speciálních pořádkových jednotek.
Přinutit zdravou část jater vyrůst natolik, aby pak bylo možné odoperovat rozsáhlý nádor, ošetřit nemocnou slinivku jen skrz malé řezy, dostat se naprosto přesně k problematické tkáni tam, kde by pacient nezvládl radikální zákrok. Do toho všeho se pouští zvláštní tým, který je součástí chirurgického oddělení českobudějovické nemocnice. Specializované centrum pro hepatopankreatobiliární chirurgii si umí poradit i se složitými nádorovými a zánětlivými onemocněními jater, slinivky břišní a žlučových cest. Je jediné svého druhu v kraji.
Po velkém úspěchu loňského premiérového ročníku se do Třebíče vrací Gladiator Race. Nesmírně náročný závod určený veřejnosti, ve kterém budou běžci zdolávat překážky po celém širším centru města, se uskuteční v sobotu patnáctého června. „První ročník byl mimořádně úspěšný, přijelo na něj přes 1200 účastníků z celé České republiky. Tehdy je čekala šestikilometrová trať a na ní přes dvacet překážek,“ zavzpomínal Martin Hobl.
Mláďata čápů bílých můžete pozorovat i díky webkamerám. V České republice je evidováno 1494 čapích hnízd, ale každoročně se objevují nová a některá zanikají nebo nejsou obsazená. Ornitologové proto prosí veřejnost, aby jim lidé pomohli zkontrolovat hnízda čápů a spočítali jejich mláďata.
Na hokejovém mistrovství v České republice se starali o bavení fanoušků v hluchých pasážích králíci Bob a Bobek, na evropském šampionátu v atletice v italském Římě mají zase maskota Luda. Už za pár dní se ale do popředí zájmu dostane německý medvídek Albärt, který bude hlavní tváří fotbalového Eura.
V posledních dvou letech rostly mzdy Čechů pomaleji než inflace. Oproti minulému roku lidem v peněženkách přibyly necelé tři tisíce. Ovšem jen těm, kteří pobírají průměrnou mzdu. Kolik Češi vydělávají a kdo si polepšil v posledním roce nejvíc, zjišťovala datová redakce Deníku.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Trenér Jan Železný den před oštěpařským finále na ME v Římě Deníku říkal, že by svému svěřenci Jakubu Vadlejchovi přál zlatou medaili. Ten ji vybojoval a navíc svého kouče předčil v bilanci na evropském šampionátu. Ten ho totiž nikdy nevyhrál.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Byl to dokonalý scénář, korunovaný evropským titulem. Jakubu Vadlejchovi zlatá medaile sluší. Za roky dřiny a umístění nižších stupních vítězů si nejvyšší poctu zaslouží.
/VIDEO/ Evropský originál, navíc jediná stavba tohoto typu v Čechách. Tím se může od středečního dne oficiálně pyšnit ZOO Tábor, přímo v jejím areálu na Větrovech se uskutečnilo za přítomnosti ředitele Evžena Korce a řady významných hostů slavnostní otevření Záchranného centra CITES pro chladnomilné šelmy.
Lépe se cítí na kurtu, s raketou v ruce, ale jde mu to i v kopačkách, s míčem u nohy. Šestnáctiletý sportovní obojživelník Jan Raštica sbírá úspěchy v tenise, ale daří se mu i ve fotbale. Dorostencům Mařatic pomohl v letošním ročníku k vítězství v okresním poháru i přeboru, s uherskohradišťským týmem slaví double.
Více než 200 umělců z 20 zemí se představí na tradičním Festivalu v ulicích Art & Life v Ostravě. Třináctý ročník festivalu se uskuteční od pátku 21. června do soboty 22. června 2024 na Hlavní třídě v Porubě. Nebude ale jedinou akcí, která se v té době bude v této městské části odehrávat. Souběžně s Art & Life proběhne i desátý ročník hudebního showcase festivalu Czech music Crossroads, na kterém letos vystoupí hudebníci například z Itálie nebo z Velké Británie.
Svoje Mistrovství České republiky má za sebou starší žák Benjamín Čuport, který obsadil jednatřicáté místo. Slavnostním vyhlášením byl ukončen i závod mladších žáků. Družstvo KSG Znojmo obsadilo skvělé, i když nepopulární čtvrté místo.
Divoká hudební jízda rozhýbe tuto sobotu sportovní areály ve dvou sousedních obcích u Olomouce: zatímco v Horce nad Moravou láká na známá jména tradiční rockový festival, ve vedlejším Chomoutově bude zase bavit publikum našlapaná smršť punkových kapel.
Hutní podnik Liberty Ostrava ustupuje od zamýšleného restrukturalizačního plánu a u Krajského soudu v Ostravě na sebe podal insolvenční návrh. Každý den je podnik ztratný v řádu desítek milionů korun a věřitelům dluží po splatnosti přes pět miliard korun. Cestu z krize chce najít v kupci. Jak zasáhne vláda?
Veronika Kubošná coby juniorka kategorie A nastoupila spolu s českou gymnastickou špičkou k závodu Mistrovství ČR mistrovské třídy, které pořádal z pověřeni České gymnastické federace oddíl sportovní gymnastiky TJ Sokol Brno I.
V Krkonoších na úbočí Studniční hory zmizelo sněhové pole známé jako Mapa republiky. Je to místo, kde se sníh ve větším rozsahu drží nejdéle v celém Česku. Sněhové pole odtálo 6. června, zhruba o měsíc dříve než loni, řekl dnes ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Loni sněhové pole roztálo 8. července.
Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj (KVS) vydala ve středu 12. června mimořádné veterinární opatření (MVO), která má pomoci zabránit šíření račího moru v řece Oleška v okrese Semily. Nákaza byla prokázána ve vzorcích uhynulých raků.
VIZUALIZACE, ANKETA/ Vítězem veřejné soutěže na nové využití pozemků na sídlišti Jižní Svahy, v lokalitě známé jako „Šmoulí město“, je společnost Koma Modular z Vizovic. Šestičlenná komise složená ze zástupců vedení města a vedoucích pracovníků radnice rozhodovala ze dvou nabídek. Jako nejvhodnější nakonec vyhodnotila projekt společnosti Koma Modular s názvem Nový Cech.
Ve čtvrtek ráno se v plaveckém areálu na Klíši rozběhne letní mistrovství České republiky v plavání. Čtyřdenní mítink, který uzavře bazén pro veřejnost, je zároveň jedním z posledních nominačních závodů na splnění limitů pro olympijské hry v Paříži.
Už ve čtvrtek 13. června se do vltavských vod ponoří parta dálkových plavkyň, které se rozhodly, že z Nové Pece doplavou až do Mělníka, na soutok dvou českých nejznámějších řek. Partička si až do poslední chvíle myslela, že jsou úplně první, kdo zdolá tři sta padesát kilometrů ve studené vodě za zhruba týden.
/FOTO/ Ve dnech 14. a 15. června se v areálu Skelná Huť u Mimoně uskuteční třetí a poslední kvalifikační závod prestižní mezinárodní soutěže Stihl Timbersports. Tato událost je již tradičně součástí Lesnického dne, který se letos koná již po čtyřicáté šesté.
Třetí letošní díl automobilového seriálu EuroNascar hostil legendární okruh Brands Hatch na jihovýchodě Anglie. Kolem dráhy přihlíželo atraktivním jízdám na sto tisíc fanoušků, kteří měli možnost mimo jiné sledovat další skvělé představení litomyšlského jezdce Martina Doubka. Ten si dalším vítězstvím upevnil vedoucí umístění v průběžné klasifikaci třídy EuroNascar 2 a na „bednu“ se probojoval také v kategorii PRO.
Ve čtvrtek evropského času startuje v Mexiku první ze tří skupin Stage 1 mistrovství světa mužů. Český národní tým softbalistů už je na místě a postupně se aklimatizuje v horkém mexickém počasí. V prvním zápase nastoupí proti domácímu týmu, a to ve čtvrtek v 5.30 hodin ráno českého času. Vysílání českých zápasů bude možné sledovat živě na ČT sport a ČT sport Plus s českým komentářem. V dalších dnech pak nastoupí Austrálii, Filipínám, Dominikánské republice nebo Venezuele.
Jako nesplnitelný sen se řadě sportovních fanoušků může jevit myšlenka, že zajet se podívat na nejlepší cyklisty světa závodící v rámci Tour de France by mohlo být stejně snadné jako třeba navštívit nedávný hokejový šampionát. Nemusí to být utopie – a leckterým Středočechům by se legendární závod mohl přiblížit ještě více než pražské mistrovství světa v ledním hokeji.
/VIDEO/ Titul Mladého zemědělce vyhrál Michal Slavík ze základní školy Nové Strašecí. Porazil téměř devět tisíc nadaných hospodářů ze sedmých a osmých tříd. Ocenění si žák odvezl ze slavnostního ceremoniálu na Mendelově univerzitě v Brně.
/VIDEO/ Titul Mladého zemědělce vyhrál Michal Slavík ze základní školy v Novém Strašecí. Porazil téměř devět tisíc nadaných hospodářů ze sedmých a osmých tříd z celé země. Ocenění si žák odvezl tento týden ze slavnostního ceremoniálu na Mendelově univerzitě v Brně.
/FOTO, VIDEO/ Velký finálový turnaj nejprestižnějšího mládežnického fotbalového turnaje v České republice, McDonald´s Cupu, je už pár dnů minulostí. Svátek fotbalu, jak bylo celorepublikové vyvrcholení ve zbrusu nové aréně v Hradci Králové nazýváno, perfektně vyšel žákům ze Základní a mateřské školy Praha 5 - Radlice. V nabité konkurenci brali bronzové medaile!
Žhářský útok z minulého týdne, který v našich médiích rozdmýchal slova o domácím terorismu, přijali jako špatnou zprávu někteří příznivci veřejné dopravy. Netajili se obavami, že neúspěšný pokus o podpálení klíčovských garáží pražského dopravního podniku může výrazně omezit pořádání oblíbených akcí pro veřejnost v zázemí dopravní infrastruktury. To se ale zatím neplánuje. Prozatím.