V Plzeňském kraji se na víkend připravuje řada akcí vztažených k tradičnímu pálení čarodějnic o Filipojakubské noci, v Plasích se chystá největší letecká show na západě Čech, v Rokycanech se pak poprvé v tomto roce otevře Muzeum na demarkační linii. V Plzni se na svých festivalech sejdou vinaři i běžci, zahraje tu Pražský výběr či Precedens. A milovníci dobrého jídla vyrazí do kláštera v Chotěšově.
Týden co týden Deník oslovuje Kanonýry víkendu. Dalším do party je náchodský Matěj Jahoda (23), jenž v sobotu dvěma góly ve Fortuna Divizi C sestřelil favorizované Hlinsko (2:0) a svůj tým po delší době posunul mimo sestupové pozice.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Soud ve čtvrtek 27. dubna uložil pořadateli protivládních demonstrací Ladislavu Vrabelovi za šíření poplašné zprávy čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl. Jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na ČR, byly podle soudce Lukáše Svrčka schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení. Muž nepočkal na to, až soudce dokončí odůvodnění verdiktu, a spolu se svými podporovateli opustil soudní síň. Rozhodnutí není pravomocné.
/FOTO, VIDEO/ Tisíce steaků prodá ročně svým zákazníkům Statek Mitrov na Žďársku. Maso pochází z tamních zvířat. Jak o stádo hovězího dobytka pečovat a jak maso po porážce zpracovat, přijeli na Vysočinu okouknout srbští farmáři. V Srbsku je aktuálně nedostatek mléka i masa a tamní vláda farmářům přispívá na nákup dobytka.
Majitelé elektromobilů dostali milý dárek. U vlakového nádraží ve Strakonicích byla ve středu 26. dubna zprovozněna dobíjecí stanice pro elektromobily, u které se dá jako u první v ČR platit klasickou platební kartou.
Studentská firma Šišigami z Matičního gymnázia v Ostravě se na veletrhu studentských firem v Praze-Libni umístila hned ve dvou soutěžních kategoriích. Na veletrhu pořádaném organizací JA Czech (Junior Achievement Czech Republic), který se konal 30. března, mohou studenti nejen soutěžit, ale též prodávat své produkty, hravé dřevěné skládačky. Nyní se Šišigami pilně připravují na celostátní finále, které se bude konat již 11. května.
Předseda vlády Petr Fiala má za sebou desetidenní cestu po Asii, při níž navštívil Filipíny, Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. Právě dvě poslední jmenované země by se podle premiéra mohly stát významnými obchodními partnery České republiky v oblasti energetiky a strategických surovin a být alternativou k dodávkám z Ruska a Číny, které je potřeba z geopolitických důvodů nahradit.
Jednání pražského zastupitelstva ve čtvrtek 27. dubna komplikuje masivní útok počítačových hackerů. Informoval o tom ředitel odboru IT Jiří Károla. Po druhé hodině odpoledne došlo k dalšímu útoku, ten byl ale zastaven. Všechny systémy by měly být znovu fuknční.
Policie zve motorkáře na vysokomýtský polygon, kde se 29. dubna koná preventivně-bezpečnostní akce spojená bezplatnou ukázkou výcviku. Společná jízda se uskuteční na stanovené trase v rozsahu cca 80 km. Po dojetí do výcvikového centra se účastníci jízdy zapojí do připraveného programu. Kapacita akce je 250 motorkářů, je nutné se na ni přihlásit.
Ve středu 19. dubna 2023 se senioři klubu Slaměnka Sokolov vydali na výlet do Děčína, nejníže položeného českého města, aby tam navštívili zámek knížete Františka Thuna, sídlo někdejšího premiéra rakouské vlády a místodržícího Českého království.
Pijani velcí jako Brno. Jeden z nich dosáhl rekordu na severu Čech. Nebyl kvůli objemu vypitého alkoholu schopný ani dopravy na záchytku v Teplicích. Zůstal v místě pod dohledem lékaře.
Za tetování bez živnostenského oprávnění muži z Hradce Králové hrozí až dva roky za mřížemi. Své klienty nelegálně zdobil v Hradci, ale také v Pardubicích, Vysokém Mýtě a Horní Folmavě.
/SEZNAM STANOVIŠŤ, MAPA/ Od 2. května budou mít obyvatelé Moravské Třebové nově k dispozici dvě desítky sdílených kol Nextbike. Aby byla služba co nejdostupnější, díky podpoře sdílených kol městem budou mít všichni obyvatelé 15 minut na každou jízdu zdarma. Právě do této časové hranice se totiž podle dat Nextbike vejde zhruba 90 procent výpůjček napříč Českem. Od šestnácté minuty se bude cyklistům účtovat standardní sazba 25 korun za každých dalších 30 minut jízdy.
/VIDEO, FOTO/ Stadion pod Hankovým domem ve Dvoře Králové nad Labem byl ve středeční dohrávce 20. kola Fortuna Divize C svědkem šesti branek. Ta první ale opravdu stála za to. Domácí útočník Kwesi Randy Ian Allen se trefil z pětadvaceti metrů přímo do šibenice.
/VIDEO/ Stadion pod Hankovým domem ve Dvoře Králové nad Labem byl ve středeční dohrávce 20. kola divize C svědkem šesti branek. Ta první ale opravdu stála za to. Domácí útočník Kwesi Randy Ian Allen se trefil z pětadvaceti metrů přímo do šibenice.
Nábytkářská firma TON z Bystřice pod Hostýnem propustí ke konci června 93 z celkových asi 600 zaměstnanců. Důvodem je nárůst nákladů a pokles nových objednávek. Propouštění se dotkne administrativních i výrobních pozic. Jako první přišla s informací Česká televize.
/FOTO, VIDEO/ Krásné počasí v sobotu 22. dubna provázelo příjemnou oslavu Dne Země ve Vodním domě v Hulicích. Dopolední exkurzi na hrázi vodárenské nádrže Švihov s průvodkyní Evou Molčanovou si nenecahlo ujít téměř 40 zájemců a odpolední zábavné aktivity přilákaly dalších 120 návštěvníků. Velký úspěch zaznamenala nová hra, která nejen děti zavedla do světa ryb.
/FOTOGALERIE/ Netradiční událost zažila o víkendu 22. a 23. dubna obec Kovanec. Konal se tam první ročník cyklistického závodu nazvaný 3-2-1 Vabank. Nonstop klání bez podpory dlouhé 321 kilometrů s převýšením kolem 4500 metrů mělo specifické pravidlo spočívající v omezeném množství věcí, které si účastníci mohli vzít s sebou start.
/FOTO, VIDEO/ Krásné počasí v sobotu 22. dubna provázelo příjemnou oslavu Dne Země ve Vodním domě v Hulicích nedaleko Zruče nad Sázavou. Dopolední exkurzi na hrázi vodárenské nádrže Švihov s průvodkyní Evou Molčanovou si nenecahlo ujít téměř 40 zájemců a odpolední zábavné aktivity přilákaly dalších 120 návštěvníků. Velký úspěch zaznamenala nová hra, která nejen děti zavedla do světa ryb.
/FOTOGALERIE, VIDEO, OHLASY/ Nikoliv hon kočky s myší, ale pořádný hon lvice s myšičkou s jednou pochroumanou nožičkou. Přesně takto nerovnou partii připomínal nedělní souboj 13. kola céčkové skupiny české divize žen mezi fotbalistkami Českých Budějovic a SK Klatovy 1898.
O víkendu se v Česku výrazně oteplí, denní teploty se budou pohybovat mezi 14 a 18 stupni. V sobotu se očekávají na většině území přeháňky. V pátek ráno se ještě mohou ojediněle vyskytnout přízemní mrazy. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Poslední příležitost k podání přihlášky do soutěže Památka roku Libereckého kraje mají vlastníci obnovených památek i jejich příznivci. Přihlášky je možné posílat do 30. dubna.
/ROZHOVOR/ Spolupráce s rakouskou a německou záchrannou službou funguje skvěle, zatím se ale bohužel nedaří dohodnout s Polskem, konstatuje senátor a ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.
Vyměnit si zkušenosti, zjistit, jak se vaří v Norsku, jaké možnosti mají tamní žáci, ale také prohlédnout si alespoň malou část severské země vyrazili budoucí kuchaři, žáci Střední školy v Boru.
V sobotu 14. dubna se ve středočeském Stochově konalo semifinále sólo formací a kvalifikace velkých skupin 30. Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu, kterého se zúčastnily desítky týmů z Čech i Moravy.
/FOTOGALERIE, VIDEO, OHLASY/ V malém městečku Úterý na severu Plzeňska o víkendu proběhl první díl seriálu Mezinárodního mistrovství České republiky a Přeboru ČR v enduru a endurosprintu, na kterém nechyběli ani borci z poměrně nedávno vzniklého Czech Enduro Teamu ze Sušice. A na místě, které leží v nejzápadnější části okresu Plzeň-sever, se jim dařilo, sbírali zlaté i stříbrné medaile.
Bez zkušených lékařů a sester se v medicíně neobejdeme ani v nejodvážnějších vizích budoucnosti, kdy se zřejmě stane koexistence s umělou inteligencí běžnou realitou. Technologie budou ve zdravotnictví pomáhat čím dál více. A v nejednom případě třeba i zachrání lidský život, i když by to bylo dříve nemyslitelné.
Žáci základních a středních škol mohou nyní lépe pochopit fungování totalitních systémů díky novému vzdělávacímu nástroji využívajícímu virtuální realitu, který vznikl na Jihočeské univerzitě. V květnu ho představí v Jihočeském muzeu.
/FOTOGALERIE/ Budovy berounského vlakového nádraží jsou letitým hnízdištěm jiřičky obecné, každoročně se tam usazuje až sedmdesát párů. Probíhající rekonstrukce je však vyhnala, a tak musely pro svá hnízda hledat místa na jiných, lidmi postavených objektech. Letos se ale jiřičky nepochybně na nádraží opět vrátí. Čeká tam na ně totiž speciální hnízdní věž, která byla vztyčena v prostoru před výpravní budovou. Je teprve třetí v Česku.
/FOTOGALERIE/ Sedm nejlepších barmanů se utkalo ve finálovém kole soutěže Manifest Contest. Ta má za cíl podpořit talentované české barmany napříč celou republikou. Finále soutěže se uskutečnilo ve středu večer v Cabaret des Péchés v Brně.
/FOTOGALERIE/ Sedm nejlepších barmanů se utkalo ve finálovém kole soutěže Manifest Contest. Ta má za cíl podpořit talentované české barmany napříč celou republikou. Finále soutěže se uskutečnilo ve středu večer v Cabaret des Péchés v Brně.
Převrácení na bok, kotrmelec, strmé stoupání, milimetrové těsnosti. Je na co se těšit. Mistrovství ČR v Truck trialu bude pokračovat o víkendu 29. a 30. dubna v Braňanech u Mostu. Vše se odehraje v areálu pískovny Keramost. V případě Braňan jde o novou lokalitu soutěže v rámci Ústeckého kraje.
Převrácení na bok, kotrmelec, strmé stoupání, milimetrové těsnosti. Je na co se těšit. Mistrovství ČR v Truck trialu bude pokračovat o víkendu 29. a 30. dubna v Braňanech u Mostu. Vše se odehraje v areálu pískovny Keramost. V případě Braňan jde o novou lokalitu soutěže v rámci Ústeckého kraje.
Důležité jméno a velmi komplikovanou historii si nesou vozy značky Talbot. V současnosti se jedná o mimořádně cenné veterány a třeba konkrétně Talbot-Lago T26 Grand Sport s karoserií Figoni et Falaschi je jedním z nejoceňovanějších historických aut vlastněných v Česku. K vidění bude už o tomto víkendu na trávnících Galerie Golf Hostivař v rámci akce Automobilové klenoty.
Od příštího roku prý už Česko nebude slavit 8. květen jako Den vítězství, protože tento svátek zrušilo vládní usnesení. Tento naprostý nesmysl si vymyslel známý dezinformátor Aleš Svoboda. A třebaže jde o zjevnou hloupost, dosáhl jeho facebookový příspěvek za pár dní tisíce sdílení.
Od roku 2015 křižuje Českou republiku věrná replika legionářského vlaku z let 1918 až 1920, tedy z období, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. Jeho nynější zastávkou je stanice Opava východ.
Běhání, které pomáhá, to je projekt Run and Help Konta Bariéry. Už devátý ročník pomůže tentokrát jedenáctiletému Dominikovi z Děčína, který potřebuje sportovní protézu ruky, ale i dalším lidem s handicapem. Sportovat lze kdykoliv a kdekoliv až do konce června.
Čtvrtfinálová série mezi basketbalisty Ústí nad Labem a Pardubic se na východ Čech stěhuje za stavu 2:2. Podívejte se na fotogalerii z utkání z pohledu externího fotografa Miroslava Solaře.
Od roku 2015 křižuje Českou republiku věrná replika legionářského vlaku z let 1918 až 1920, tedy z období, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. Jeho nynější zastávkou je stanice Opava východ.
Den Země oslavili Zelení v Kaplici tradičně prací. To znamená úklidem. Do něho se na veřejných prostranstvích pustila parta lidí v sobotu. "Všichni chceme, aby příroda byla bez odpadů, zelená a krásná," říká za organizátory akce Růžena Šandová.
Na start ženského běžeckého štafetového závodu NoMen Run se v sobotu postavilo 132 týmů. Čekala je 88 kilometrů dlouhá trasa z novoměstské Vysočina Arény do Velké Bíteše.
Basketbalovým juniorům Slavie Kroměříž v Celostátní lize skončila sezona. Hanáci se v posledních duelech Finálové skupiny dvakrát utkali s družstvem BC Vysočina.
Rozhovor/ České hokejistky obhájily na mistrovství světa bronzové medaile. V Bramptonu národní tým vedený trenérkou Carlou MacLeodovou reprezentovala také obránkyně Sára Čajanová.
/ROZHOVOR/ Nenápadná dáma bydlí v Trmicích, vychovala tři syny, ten nejmladší vystudoval vysokou školu. Margita Cichá dlouhá léta pracovala s dětmi, jako pedagog působila dlouhé roky v mateřských i základních školách, dokonce dojížděla do mateřské školy ve Svádově, kde zastávala funkci ředitelky. Nebylo jí proto jedno, kde a jak vyrůstají trmické romské děti, proto v roce 1997 společně s Evou Bajgerovou založila spolek Romano jasnica. V úterý 19. dubna krátce zavzpomínala na začátky a pozvala čtenáře Ústeckého deníku na velkou akci, která se uskuteční 11. června v Trmicích.
Plných 92 procent studentů v Česku při škole alespoň nárazově pracuje. Je to vůbec nejvyšší podíl mezi 25 státy zařazenými do srovnávací studie Eurostudent.
Bazén v Plzni na Slovanech se nedávno stal dějištěm 17. ročníku Západočeského poháru, tradičního jarního plaveckého mítinku. A v Plzni nechyběli ani zástupci PK TJ Klatovy, jmenovitě Iveta Bezpalcová, Nikol Kotlanová, Veronika Dulková, Richard Vašmucius a Marek Rendl.
Opačný scénář, alespoň v prvním poločase, opačný výsledek. Pardubičtí basketbalisté na podruhé dobyli pandí brloh. Čtvrtfinálová série je tak pro ně po výjezdu na sever Čech vyrovnaná. V sobotu budou na domácí palubovce usilovat o získání mečbolu.
Po odstoupení olympijského vítěze v moderním pětiboji Davida Svobody z funkce předsedy Komise sportovců Českého olympijského výboru nahradila bývalého moderního pětibojaře skikrosařka Nikol Kučerová.