
Louny oživují myšlenku na vybudování rozhledny
Louny - Vodárenská věž z roku 1936 nabízí unikátní pohled na město, České středohoří nebo Krušné hory.
Louny - Vodárenská věž z roku 1936 nabízí unikátní pohled na město, České středohoří nebo Krušné hory.
Velehrad, Morava – Stovky poutníků opět míří na Velehrad. „Na již šestnáctou pěší pouť jsme vyrazili jako poděkování sv. Cyrilu a Metoději, s prosbou, aby jejich dědictví opravdu žilo, letos také jdeme zvláště za duchovní ovoce Svatého roku Božího milosrdenství, za církev, vlast a rodiny," sdělil Slováckému deníku P. Jan Peňáz, předseda Matice Velehradské a farář z Křtin.
Praha - Spory bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha a jeho bratra Michala kvůli dědictví po otci budou mít soudní dohru. Michal Rath podal na někdejšího vlivného politika žalobu, v níž ho viní ze zanedbání péče o umírajícího otce, uvedl na svém webu Radiožurnál. Exposlanec zase na bratra podal trestní oznámení, v němž sourozence viní z krádeže šperků po matce.
Louny - Opět se otevřou jinak nepřístupné památky. Lidé v Lounech se podívají do Daliborky, chystají se zajímavé prohlídky mnoha kostelů.
Roudnice nad Labem - V Podřipském muzeu může návštěvník zhlédnout hned několik zajímavých výstav. V pátek se tu uskutečnila komentovaná prohlídka putovní výstavy Kouzlo starých map s muzejním kartografem Michalem Forejtem.
Liberec, Trevír (Německo) - Velké a především těžké dědictví získala Krajská vědecká knihovna v Liberci, které německý profesor Walter Sperling odkázal část své rozsáhlé soukromé sbírky. Knihovna tak rozšíří svou nabídku hned o dvě tuny knih, to je 1 700 svazků.
Růžená u Milevska – Další rekord v počtu účastníků padl na tradičním letním táboře, který pořádala Šachová škola STAMAT. Včetně vedoucích a praktikantů dorazilo do Růžené u Milevska 88 lidí a poprvé v historii tábora hrozilo, že bude někdo odmítnut z kapacitních důvodů.
Polička – Zalévání květin a krmení psa přišlo rodinu z Poličska draho. Před odjezdem na srpnovou dovolenou požádali svou příbuznou, aby se během jejich nepřítomnosti na několik dnů postarala o dům a domácího mazlíčka.
Svratka - Kompletní renovací projde kašna s ojedinělou plastikou nazvanou Houbař od akademického sochaře a svrateckého rodáka Antonína Odehnala.
Paříž - Zemřela francouzsko-belgická spisovatelka Françoise Mallet-Jorisová, jejíž některé romány vyšly i v českém překladu. O úmrtí informovala agentura AFP. Bývalá členka francouzské Goncourtovy akademie, která každý rok uděluje prestižní literární ocenění, oslavila v červenci 86. narozeniny.
Vlčnov - O snížení vstupného na programy jízdy králů ve Vlčnově usiluje tamní zastupitel Michal Slinták. Ten by nejraději zredukoval obecní výdaje na pořádání tohoto vyhlášeného tradičního rituálu tak, aby to pocítili zejména návštěvníci.
Jince - Vrch Vystrkov u Jinců je naleziště prvohorních fosilií a také jedno z mála míst, kde rostou pro Brdy netypické teplomilné rostliny, jako jsou rozchodníky, růže galská či vikev hrachovitá. Zarůstá ale trnkou, šípky a také třtinou křovištní.
Obec Třebovětice leží přibližně 6,5 km jihovýchodně od města Hořice v Podkrkonoší, na levém břehu říčky Bystřice.
Plasy – Centrum stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea se o nadcházejícím víkendu zapojí do programu tradiční plaské pouti Na Královnu. Pro návštěvníky chystá první Den stavebních řemesel.
Hranice – Orchestrion, mázhaus, veřejná snídaně na náměstí, prohlídky Staré střelnice i tvoření ze skla. To jsou jen některé z bodů bohatého doprovodného programu letošních Dnů evropského dědictví v Hranicích, které se ve městě uskuteční v sobotu 10. září.
Jince - Vrch Vystrkov u Jinců je naleziště prvohorních fosilií a také jedno z mála míst, kde rostou pro Brdy netypické teplomilné rostliny, jako jsou rozchodníky, růže galská či vikev hrachovitá. Zarůstá ale trnkou, šípky a také třtinou křovištní. Aby se zdejší cenné bezlesí udrželo, pomůže je udržovat stádo ovcí a koz.
Náchod - Vzájemná spolupráce na přeshraničních projektech byla předmětem setkání, které proběhlo minulý týden na náchodské radnici.
Ivanovice na Hané – Čtyřkřídlý objekt s mohutnou centrální věží dlouhé roky chátrá. Pozdně renesanční zámek v Ivanovicích na Hané, který je podle odborníků jedním z mála svého typu v republice, se dočká výrazné rekonstrukce. K posunu pomohla i dotace. „V letošním roce se podařilo zámek v Ivanovicích opětovně zařadit do finančního programu záchrany architektonického dědictví. Je to skutečně velký posun dopředu," potvrdila pracovnice územního odborného pracoviště národního památkového ústavu Marta Procházková.
Muzeum Novojičínska ve spolupráci s Žerotínským zámkem pořádá již podruhé Muzejní školu (nejen) pro seniory.
Doradal – Drogový baron Pablo Escobar zanechal Kolumbii podivné dědictví: hrochy, kteří se více než 20 let po jeho smrti pohybují volně v přírodě a tvoří největší stádo svého druhu mimo Afriku, píše agentura AFP.
Liberec - Pozdně barokní domy i přístavby z 20. století. Areál bývalé liberecké tiskárny stále chátrá a situace se každým rokem zhoršuje.
Blanensko – Sedm a půl milionu. Zhruba tolik dluží lidé na nájemném městu Blansku. Podle úředníků se jedná o dědictví z předchozích let. Dluhy tehdy nasekali ve většině případů neplatiči, kteří měli od města v bytech smlouvy na dobu neurčitou. To už v posledních letech neplatí. Město s nájemníky totiž uzavírá smlouvy jen na jeden rok. Pokud neplatí, smlouvu už neprodlužují a pohledávky vymáhají soudní cestou.
Vlašim – Vlašimské pohádkové léto 2016 pokračuje v sobotu 23. července pohádkou Honza a drak. V místním zámeckém parku ji od 18.30 hodin uvede loutkové Dřevěné divadlo jednoho herce, Jana Hrubce. Vstupné pro děti činí 40 korun, dospělí zaplatí dvojnásobek.
Aktivní senioři z Příbora, a nejen ti, se mohou i letos těšit na další ročník muzejní školy. Historici tak reagují na neustále rostoucí zájem starších lidí vzdělávat se a seznamovat se s novými lidmi nejen z řad odborníků. Akce se koná již pošesté.
Praha - Národní filmový archiv (NFA) se připojil k výzvě k ochraně kinematografie, kterou požadují Evropská asociace filmových archivů (ACE) a Evropská federace kameramanů (IMAGO). Tyto organizace ve společném prohlášení upozorňují, že v celé Evropě čeká na digitalizaci přibližně milion hodin filmových děl.
Velkolepý rytířský turnaj s jedinečnými souboji na palcáty, sekery a meče, to slibují pořadatelé návštěvníkům o nadcházejícím víkendu na Sovinci.
Tachov – Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie by se mohla otevřít veřejnosti a stát se tak věží vyhlídkovou. Se smělou myšlenkou přišlo město Tachov. Zatím by nebyla otevřena denně, ale jen výjimečně při zvláštních příležitostech. Do budoucna by město chtělo ve spolupráci s vlastníkem a nájemcem věž otevřít veřejnosti denně.
Linec – Kolem dědictví po Nikolasine van Handel zuří v Horních Rakousích čtyři roky právní spor. Baronka, která zemřela loni ve věku 93 let, zanechala dvě adoptivní děti – bratrance Norberta van Handel, podnikatele ze Steinkirchenu, a svou dřívější pečovatelku Marii Kugler-Zinkovou. Své sídlo, zámek Hagenau na Innu, darovala v roce 2000 Norbertovi.
Finalistou soutěže Vesnice roku 2016 se za Moravskoslezský kraj stala obec Velké Hoštice. Desetičlennou komisi zaujala především dlouhodobým koncepčním přístupem k rozvoji v duchu myšlenek programu obnovy venkova, pestrou spolkovou činností, vztahem obyvatel ke své obci, péčí o krajinu, úctou k tradicím, neutuchajícími aktivitami občanů, vzornou péčí o architektonické dědictví obce a jedinečnou spoluprací s podnikatelskými subjekty.
Vlčnov – Více než sto let starý, dnes již opuštěný dům u hlavní silnice ve Vlčnově číslo popisné 190 časem zchátral natolik, že se sklon jeho předního štítu dostal do kritických čísel. Tamní zastupitelé tak jednoznačně rozhodli. Štít ohrožující bezpečnost Vlčnovjanů musí jít dolů. Majitelce přitom vedení obce podalo pomocnou ruku a objekt je ochotno odkoupit za třicet tisíc korun. Menší částka za jeho koupi je totiž kompenzována odhadovaným rozpočtem za demolici.
Lužany - Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových opět svolila a uspořádala mimořádné prohlídky zámku v Lužanech.
Neapol – Slavná italská herečka Sophia Lorenová obdržela čestné občanství Neapole, jihoitalského města, nedaleko kterého vyrůstala. O přidělení titulu rozhodla dnes podle agentury ANSA tamější městská rada. Jedenaosmdesátiletá herečka by příslušný dekret měla slavnostně převzít v sobotu.
Třeboň (Jindřichohradecko) - Průřez grafickou tvorbou Adolfa Borna mohou návštěvníci vidět do konce srpna v Třeboni na Jindřichohradecku. V Domě Štěpána Netolického v pátek začala výstava děl výtvarníka, jenž v květnu zemřel. Expozici tvoří zápůjčky od Alšovy jihočeské galerie a soukromých sběratelů a představí také Bornova raná díla, akvarely i jednu plastiku. Poslední výstava Bornových děl se v Třeboni uskutečnila téměř před 20 lety.
Tábor - V kauze manželů Kolibíkových ze Sezimova Ústí zazněl další „osvobozující" rozsudek. Zatím ale pouze nepravomocný. Radnice je žalovala za užívání cizího majetku.
Lomnice nad Popelkou - K dispozici jsou pokladničky, umístěné na veřejných místech ve městě, i speciální účet.
Žďár nad Sázavou - Týden strávili pracemi na Santiniho Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, aniž by dostali zaplaceno. Stačilo jim jen nadšení a dobrý pocit z odvedené práce. Řeč je o dobrovolnících z Velké Británie. Málokdo asi ví, že právě ve Velké Británii působí nadace The Friends of Czech Heritage (Přátelé českého dědictví), která se věnuje záchraně českých památek. Architekt Peter Jamieson je jejím předsedou a projektovým koordinátorem.
Chrudim – Chrudim se stane v roce 2017 pořadatelem Národního zahájení Dnů evropského dědictví spolu se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS). Informaci spolu s blahopřáním zaslala městu Květa Vitvarová, ředitelka sdružení.
Boskovice – Záměr bezplatného převodu sokolovny na město schválili zastupitelé Boskovic. Sokolové totiž na její provozování už dlouho nemají dostatek peněz.
Až čtyři stovky českých rodin už spravují svůj majetek po vzoru anglických šlechtických rodů.
Brandýs nad Orlicí – Řemeslníci za týden převezmou jedno nevšední staveniště – zříceninu hradu Brandýs nad Orlicí, který se nad městečkem tyčil od 13. století. Ve staveniště se proměnil v roce 2013.
V sobotu čeká zámek v Kuníně událost roku. Začíná tam výstava Dědictví rodiny Schindlerů, jež představí sbírky, které se na zámek vrátily po 145 letech.
České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) pořádá mezinárodní konferenci o inovacích pro udržitelnou budoucnost zejména ve stavebnictví. Udržitelný rozvoj v souvislosti s navrhováním, stavbou a provozováním budov zahrnuje požadavky také na ekonomické, enviromentální, sociální a kulturní účely. Konference, která se uskuteční ode dneška do pátku, je součástí série, jež vyvrcholí příští rok celosvětovou konferencí v Hongkongu.
Malešov - Sochy sv. Prokopa a sv. Jana Nepomuckého, které stály v Malešově původně na mostě, se do Malešova po letech opět vrátily. Jejich cesta zpět ale trvala dlouhá desetiletí.
Sovětská vojska si v Krnově hospodařila po svém a na zákon se moc neohlížela. Na Ježníku po nich zbyly rybníky postavené na černo. Co s nimi dál?
Jičín – Rekonstrukce kostela sv. Ignáce bude v letošním roce pokračovat. Římskokatolická farnost – arciděkanství Jičín se obrátila na radnici s žádostí o finanční podporu ve výši 150 tisíc korun. Radní ovšem doporučili zastupitelstvu uvolnit na opravy o pětadvacet tisíc méně.
Asunción – Paraguayský narkobaron hledaný úřady několika zemí byl zabit při přestřelce gangů u hranic s Brazílií. Jeden ze šéfů místního podsvětí Jorge Rafaat Toumani přezdívaný Saddám zemřel podle policie ve chvíli, kdy řešil rozdělení dědictví po nedávno zemřelém bossovi pašeráckého gangu. Informoval o tom deník ABC.
Olomouc - Uzavřené chodby městského opevnění v olomoucké Pekární ulici by se v budoucnu mohly stát dalším zajímavým cílem Olomoučanů i turistů.
Žďár nad Sázavou - Dobrovolníci z Velké Británie od pondělí pracují na Santiniho Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou. Projekt zaštiťuje britská nadace The Friends of Czech Heritage, která se zajímá právě o české historické dědictví.
Písek – Městská slavnost byla původně církevní záležitostí. Byla poděkováním Panně Marii za záchranu města ve válce o dědictví habsburské. Písečtí slíbili, že pokud město bude uchráněno, budou každoročně konat procesí a děkovnou mši. Sepsaný slib kdysi visel v pracovně purkmistra.
Jičín Sedličky - Seminář se jmenoval "Jak dál s lodžií aneb minulost versus budoucnost". V zasedačce na radnici sešli se v pondělí 6. června ti, kteří mají k věci co říci a skoro se nevešli.